Tox – a szervermentes csevegő

Már az internet viszonylag korai szakaszában, 1988 -ban megjelent az internetes csevegés lehetősége az IRC protokoll révén és azóta is töretlen a különféle chat platformok népszerűsége.

Ahogy az IRC, úgy a napjainkban közkedvelt alkalmazás – a rocket chat, Discord, Zoom és szinte az összes hasonló alkamazás szerver-kliens alapú, amit annyit jelent, hogy a kommunikáció minősége nagyban függ a központi szerverek teljesítményétől, illetve attól, hogy egyáltalán működnek e vagy sem.

Ez nem kis bosszúságot okoz napjainkban azoknak, akik emiatt esetleg lemaradnak valamilyen eseményről, előadásról vagy csak egyszerűen nem érik el a barátaikat, a kedvenc közösségüket.

A Tox chat ezekkel ellentétben egy eloszott (distributed) rendszerű, p2p csevegőszoftver, ami magyarul annyit tesz, nem kell hozzá semmilyen szerver, ami sokak számára egy kicsit fura lehet első hallásra.

A Tox projekt  Edward Snowden NSA kémkedési tevékenységéről szóló kiszivárogtatásai nyomán indult.

Az ötlet egy olyan azonnali üzenetküldő alkalmazás létrehozása volt, amely központi szerverek használata nélkül fut.
A rendszer elosztott, peer-to-peer (p2p) és végponttól végpontig titkosított lett volna, és a titkosítási funkciókat nem lehetett volna letiltani; ugyanakkor az alkalmazás könnyen használható lett volna a kriptográfiáról vagy az elosztott rendszerekről gyakorlati ismeretekkel nem rendelkező laikusok számára is.

2013 nyarán a világ minden tájáról érkező fejlesztők egy kis csoportja elkezdett dolgozni a Tox protokollt megvalósító könyvtáron.
A könyvtár biztosítja az összes üzenetküldési és titkosítási lehetőséget, és teljesen független a felhasználói felülettől; ahhoz, hogy egy végfelhasználó használni tudja, csupán egy  kliensre van  szüksége.

Napjainkra számos független Tox-kliens projekt létezik, és az eredeti Tox könyvtár implementációja folyamatosan fejlődik.

A Tox egy FOSS (szabad és nyílt forráskódú) projekt. A teljes kódja nyílt forráskódú, és minden fejlesztés nyíltan történik, önkéntes fejlesztők révén, akik szabadidejükben dolgoznak rajta.

Használatához szerencsére nem kell semmilyen agysebészi diploma és szinte minden ismertebb platformon elérhető – Windows / OS X / GNU/Linux / BSD / Android.

Az alkalmazás első indulásakor létrejön egy Tox ID azonosító, amit ha másokkal megosztunk, akkor fel tudnak bennünket venni ismerősnek és már kezdődhet is a csevegés.

A Tox projekthivatalos weboldala:
https://tox.chat/

Kliensek listája – nem az összes, hiszen folyamatosan jönnek ki újabb projektek, de azért van bőven:
https://wiki.tox.chat/clients

Akit érdelnek az elosztott hálózati alkalmazások és a decentralizált internet, azoknak érdekes lehet még az alábbi két cikk az ActivityPub és az internet 3.0 témakörével kapcsolatosan:  ActivityPub protokoll
Internet 3.0 – a decentralizált, P2P Blockchain alapú hálózat ?


Továbbra is várunk mindenkit nagy szeretettel csevegő oldalunkon élőben:
https://skamilinux.hu/chat/

Aktív fórum témák:
https://skamilinux.hu/phpBB3/search.php?search_id=active_topics

Legutóbbi PuppySzoftverek:
https://sourceforge.net/p/puppyszoftver/activity

S-kami:
Related Post

This website uses cookies.