A kontakt hiba legendája

Totál hétköznapi témák, ötletek, tutira nem linux és nem PC

Moderátor: S-kami

Avatar
nocsak
Hozzászólások: 408
Csatlakozott: 2014.09.29. 15:01
Kapcsolat:

A kontakt hiba legendája

Hozzászólás Szerző: nocsak »

Sziasztok!

Tegnapi nappal kézhez kaptam utángyártott kivitelben a puppy-s laptophoz egész baráti áron vásárolt akkumulátort. Történt ugyanis, hogy willy kolléga révén az ő általa keresett oldalon tettem egy próbát, beírtam a típust. Nagy meglepetésemre volt rá találat, mi több készletinfó is! Na gondoltam meglépjük. 2 nap átfutással kézhez kaptam a csomagot, igényes csomagolásból antisztatikus zacsiból kiemelem a friss szerzeményt és már illesztem is be a helyére. Természetesen mindent vizuálisan előtte átnéztem, hogy bele való e, stb. Rakom be, patent helyén, használati utasítás szerint eljárva először le kell meríteni egy bizonyos szintig a legelső alkalommal, majd csutkára feltölteni. De se be, se tápkábellel be - nem volt hajlandó kapcsolni a laptop, ha be volt helyezve az akku... már-már azon voltam, hogy sikerült kifogni egy nem működő példányt, de nem abból a fából faragtak.... kipörgettem a google összes találatát is a hibajelenség beírásainak kismillió kombinációival, de a találati minőséget inkább hagyjuk... Ezt az akku ki - akku vissza periódust még vagy 10x eljátszottam sikertelenül, mire megelégeltem a dolgot és középen rásegítve fentről kicsit határozottabban megnyomtam az akkut, hallottam hogy a 2 patent helyére pöccent, majd most már a megelégelés kapcsán egy hálózati teljesítmény mérővel monitorozva az eseményeket, újra csatlakoztattam a noti tápot először a fogyasztás mérőbe, kapocsfesznél felvett áram után kitárázta magát 0W-ra. Másik végét a lapiba, és nem hittem a szememnek, AC oldalon felvette a 35W teljesítményt. Mondom há akkor valami nem kerek a LED visszajelzéssel, de mire oda pillantottam már az is világított, a töltés elindult... mondom nézzünk már egy bekapcsot is, akkuval és töltve is elindult....

Kicsit furcsa volt az is, hogy amikor behelyeztem az akkut akkor az érintkezőket figyelve szikrázást tapasztaltam az egyiknél. Erre volt találat a google-be, nyilván a rácuppanó alkatrészek alap áramfelvétele ugye kapocsfesznél itt is, ezt okozhatják. Na de mivel ilyen görbén sikerült a folyamat, hagytam a csutkára töltést, az egyébként kb félig töltött akkura, hogy most akkor tudjuk már mi várható, de szépen feltöltött 100%-ra a LED kialudt a töltés végeztével, és a teljesítmény is csökkent miközben elérte a töltöttséget az akku a teljesítménymérőn, végül pedig kikapcsolt a töltés és 0W volt a teljesítmény felvétel AC oldalon.

Mi a tanulság? Hosszú ideig parkolhat egy ilyen alkatrész egy raktárban, és az érintkezők minimálisan oxidálódhatnak. Mert az idő vasfoga minden fölött eljár .... ilyenkor az érintkezés előfordulhat, hogy nem lesz elsőre tökéletes... szóval ez a párszor rendeletetés szerűen ki-be rakása az akkunak, megoldhatja ezt az adott helyen érvényes oxid réteget elég csak annyira, hogy működjön.

Ugyanez előfordulhat SATA táp- és adatkábelekkel is amikor a vinyó egyik pillanatról a másikra elkezd nyekegni, a rossz kontaktú adat vagy tápkábel okán. Ekkor ott is eljátsszuk az alapműveletet, párszor újracsatlakoztatjuk a csatlakozókat és megy tovább minden...


No, hát a kontakt hiba már csak ilyen....

Hátha másnak is segít a tájékozódásban! :)

Válasz küldése

Vissza: “Off Topic”