32-bit Ubuntu Hirsute Hippo (21.04)

Pupletek, Új puppy változatok, veruiók, ISO fájlok,
NTamas
Hozzászólások: 1872
Csatlakozott: 2014.06.19. 13:36

32-bit Ubuntu Hirsute Hippo (21.04)

Hozzászólás Szerző: NTamas »

HirsutePup32 HirsuteHippo+Debian Woof-CE build 06-May-2021
Post by peebee » Fri Apr 23, 2021 10:10 am
https://forum.puppylinux.com/viewtopic. ... 627#p23500

UPupHH+D-21.04+1
http://distro.ibiblio.org/puppylinux/pu ... -21.04.htm (az új iso a download latest iso gombra érhető el)
Built from 32-bit Ubuntu Hirsute Hippo 21.04 + some Debian Bullseye components.
Kernel 5.4.114 32-bit PAE.
LXDE and LXQt and Xfce available as alternate desktops via ydrv.

A +1.iso nevű verzó a legújabb, én ezt szedtem le újra, (a régi, a +1 nélküli sima UPupHH+D-21.04 verzióval kezdtem, de azt sikeresen a halálba küldtem a tesztelés során feltelepített klf. programokkal) és ennél már figyelmesebben telepítgettem rá klf. csomagokat, jellemzően a saját PPM-jéből, -ami kissé megújult, javult az első verzió óta- és most már több benne a Bullseye-s program, és kevesebb a kimondott Ubuntu Hirsute Hippo app, illetve azoknak a függőségei, ez utóbbiakat néha most sem akarja megtalálni, és emiatt a telepített Ubuntu Hirsute Hippo appok többsége nem indul el.
A Bullseye-s appok nagy része jól működik, de itt is fennál az előbb említett függőség probléma, van itt is olyan, amikor azok nem elérhetőek a tárolóból.
Appropó, tároló. A PPM-ben alapvetően a Hirsute tárolók a jellemzőek, Bullseye-s tároló kevés van, de legalább van. A próbálkozások azt mutatták, hogy ha igazán akarsz erre a rendszerre valami komolyabbat telepíteni, azt nem a tárolójából kell megtenni. Gondolok itt pl. az ominózus VLC-re, és a Kodi-ra is. Mindkettőből van a PPM-ben is elérhető csomag, csak eleve régebbiek, és a vlc esetében hiába telepítem fel a csomagkezelőből vlc-t, az nem fog elindulni, hoha a listdd nem talál benne függőséghiányt. Erre mondaná azt nocsak:...én ezt már megmondtam. Hát igen, ez van, így kerülő utat kell keresni, én is azt tettem, és a két említett programot külső debian-os oldalakról leszedett egyenkénti fájlokból raktam össze, így most van egy működő VLC-3.0.12-3 verziószámú programom, illetve egy Kodi-19-es Matrix verzióm, aminek az induló oldalán található megnevezése Kodi for Debian névre hallgat.
A telepítésről készül képernyőképek vegyesek, vannak benne az első és a +1-es iso telepítéséből is fotók.
A rendszer telepítése után ezzel fogad mindkét esetben:
Kép
Alapvető programok az iso-ban:
Kép
Kép
Kép
Kép
Kép
Kép
A cucc fő jellemzői: -felhívnám a figyelmet a Glibc: 2.33-ra!-
Kép
Ha feltelepítettük a rendszert érdemes azonnal egy mentést csinálva kilépni, majd újra belépni a rendszerbe.
Az első kilépés képei:
Kép
Kép
Kép
Kép

Az első újraindítás utáni bejelentkező képernyő szintén az első képhez hasonló lesz, vagy az angol,(alap) vagy az általunk választott nyelvre való állító ablak, amit ha újra beállítunk, vagy elfogadunk, az a következőekben már az újraindításkor nem fog újra feljönni.

Az alsa wizard-hoz: -Discordon is téma volt-
Alapvetően az alsa wizard setup előtt nagyon ajánlott a terminalban elindítani az alsamixer-t, mert így azonnal a megfelelő szintre tudjuk beállítani a hangkártyánk által használt csatornák hangerejét, ami pl. az alsawizard setup-ban is jól jön főleg, ha abban a default sound card wizard beállítást is használjuk. (ellenkező esetben nem fogjuk hallani a default hangkártya beállító teszthangját, vagy csak igen halkan! )
Kép
A már szóba került újabb alaplapokon lévő HD-s hangkártyáknál így kiválasztható, hogy az analóg hangrész, vagy a digitális hangrész legyen a default sound card beállítás. A képen itt látható, hogy van egy második -default sound card wizard 2- beállító rész is, ez utóbbi ebben a puppyban gyakorlatilag nem csinál semmit, nálam csak az equalizert lehet vele kikapcsoltatni a villáskulcs alatti grafikon ikonnal. (egy .sh parancsot futtat le)
Szerencsére ebben a puppyban az Alsa a fő hangrendszer és nem a Pulseaudió, és az alap soundcard mixer ebben a puppyban is a megszokott Retrovol, de nem árt esetleg mellé egy grafikus mixert is feltenni, ez lehet pl. a qasmixer nevű program, az előző képen is látható, hogy ez már fennt van nálam, és alapból igencsak sok függőséget ránt le magának. Szerencsére ezek simán telepíthetőek a PPM-ből a qasmixerrel együtt.
Kép
Ugyancsak telepíthető a PPM-ből az általam favorizált Kylin videó player is, ami szépen játssza a netről leszedett mp4-s videókat.(a motor az mpv alapból)
Kép
Kép

Az általam még feltelepített multimédiás programokkal kiegészült multimedia menűpont képe:
Kép

Az egyéni módszer szerint feltett vlc-3.0.12-3 verzió képe:
Kép
Illetőleg a szintén egyéni módszer alapján feltelepített Kodi-19 Matrix program képei:
Kép
Kép
Kép
Kép

Megy az új Kodi-19 iptvsimple kiegészítő is, így működik a saját m3u fájlokban lévő iptv url-ek megjeleníthetősége is a feltelepített Kodi-ban.
Kép
Kép
Kép

Aki esetleg követi az itcafé fórumon a Kodi és annak magyar kiegészítői fórumát, az jól tudja, hogy a movieshark repóban már több, kodi-19 alatt is futó app van, ami egyrészt a régi 17-18-as kodi verziók megfelelése kodi 19 alá, illetve azok fejlesztései is. Nálam például amióta az új Kodi-19 fenn van ezen a tesztpuppyn, a movieshark addonjai többször is frissültek, sőt a szükséges kiegészítő addonok is rendben települtek hozzájuk. Végül is alapvetően ennek a szőrös vizilóról elnevezett puppynak a tesztelése és most már a gépen tartása is pont az említett két program telepíthetősége miatt valósult meg. Gyakorlatilag folyamatosan működik, és multimédiás felhasználásra egészen jól megfelel, így már azon filózom, keríteni kéne egy olcsó alaplapot, lapos házat, és ezt a puppyt tenném fel rá, mint htpc alapot. Persze csak szigorúan én kezelném, mert bár a mostani állapotában megfelelően kezelhető még anyámnak is, de ha ő netán nekiállna a puppy PPM-jéből még valamit rátelepíteni,(na, ettől azért nem félek, :D mert ez szinte biztosan nem fog megesni, de jobb félni...) akkor esetleg még neki is sikerülhet megborítania ezt az amúgy most már eléggé jól működő rendszert.

Még egy érdekesség, csak későn jutott eszembe leírni, hogy ebben a 32 bites Hirsute Hippo puppyban az alapvető hangmotor az mpv, és nem az mplayer motor, annyira nem, hogy az utóbbi alapból nincs is a rendszerbe telepítve!!! (alapból hiányzik a vlc is!)
Így teljességgel érthetetlen az alapból meg benne lévő pupradio dolog, mert ez a pupradió/puptelly program az mplayer motor hiánya miatt el sem indul! Ezért az mplayer motort utólag telepíteni kell, ha a pupradió programot(meg más, mplayer motort használó progit) is használni akarjuk, és ehhez viszont a default programok beállításban a multimédia lejátszónak az mpv helyett az utólag feltelepített mplayer motort kell kijelölni. Ezután el lehet indítani a puprádió programot, többször ki és belépni vele, majd ezek után a default programok beállításban már meg lehet adni alapvető multimédia lejátszónak a már eközben egyéni módon feltelepített vlc-t is, a pupradió program ezután már mindig indítható lesz. Ez nem tudom, hogy miért van így, de a leírt trükkel beindítható, működésre bírható a program.
Gyakorlatilag az alap puppy rendszer mérete nem nagy, kb 300MB, így ebből már sejthető, hogy sok minden ki van hagyva belőle, lásd az mplayer motor hiányán át több szükséges függőség hiányával egyetemben. Pl. nincs benne rendesen feltett Qt5 se, így a szívás garantált, ha nem figyelünk nagyon oda.
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára NTamas 2021.05.09. 23:02-kor.

Avatar
nocsak
Hozzászólások: 408
Csatlakozott: 2014.09.29. 15:01
Kapcsolat:

Re: 32-bit Ubuntu Hirsute Hippo (21.04)

Hozzászólás Szerző: nocsak »

Erre mondaná azt nocsak:...én ezt már megmondtam.
Igen, azóta úgy állok a kérdés(ek)hez, hogy csak akkor csinálok és mondok bármit, ha tudok is érdemben. Mert kritizálni akkor érdemes ha tudok is jobb megoldást az adott problémára, bár akkor is inkább a javaslat ami célravezetőbb. Visszajelzésekre lenne szükségünk így köszönöm a beszámolót és örülök, hogy a második iso-val sikerült boldogulni a leírtak alapján! Vannak aggályaim a kevert csomagokkal kapcsolatban, de ha a turmixot turmixolom, sok esetben értsd: a negatívat negálom, akkor pozitív eredményt kapunk. Ez persze nem minden esetre igaz, de a manuális csomagkezelés ma ami a legeredményesebb, egyúttal a legnagyobb hozzáértést igényli de sokszor a kevert libekkel többre jutunk, mint egy tiszta tárolóval. Persze ez sem lineáris szabály, itt is vannak és lehetnek buktatók. Én ezért javaslom és törekszem az AppImage készítésre, mert abba jól beállítva és előkészítve, komplett környezettel ellátott csomagokat pakolhatunk és futtathatunk. Hátránya a méret és a RAM igény, ami 32 biten igen csak korlátos. De pillanatnyilag ez tűnik (szerintem) most a legkevesebb veszteségnek. Időben nem több összerakni mint bármely más csomagot, viszont bármikor hibátlanul futtatható ha jól volt előkészítve és a gazdakörnyezet sem hiányos. Erre alapozva még hordozható is és nem utolsó sorban Click 'n go.

NTamas
Hozzászólások: 1872
Csatlakozott: 2014.06.19. 13:36

Re: 32-bit Ubuntu Hirsute Hippo (21.04)

Hozzászólás Szerző: NTamas »

Igen, az Appmage-s dolog is megoldás, feltéve, ha nem kell több olyan progit csinálnod belőle, amiben pl. mindegyikben egy QT5 függőség szerepel, mert akkor tényleg nagyméretű AppImage-s appokat fogsz kapni. Ha egy jól belőtt és használható rendszerre tennél fel olyan progit, amihez több, és modernebb függőség szükséges, igen akkor van értelme az AppImage csomagkészítésnek. De azért célszerű mindent az alaprendszerhez igazodva, és abból, arra megoldani, és ha nem megy, (mert sok esetben nem megy, sajna...) akkor még ott az AppImage.

Azért ezt a kevert rendszerű Hirsute-t sem hanyagolom el, ha van időm, kísérletezgetek vele, most pl. kapott egy Gimp-et, igaz, nem a csomagkezelőből, hanem Debian Bullseye 32 bites debekből összehozva.
A fő program deb-jében megnéztem a controll filében, mik a szükséges függőségek a progihoz, éa azokat első körben a csomagkezelőből próbáltam beszerezni, volt ami lejött volt ami nem, így azokat is a Debianos weboldalról szedegettem le egyenként. Ez lett a végeredmény:
Kép
Kép
Ami meglepő, hogy bár az alaprendszer nincs magyarosítva, (nincsen hozzá komplett magyar nyelvi csomagom) ennek ellenére a telepített Gimp magyarul kommunikál. És mivel a Debianos oldalról az angol helpet, és annak common függőségi fájlját is sikerült leszedni, és beépíteni, ezért a programból van egy saját webböngészőben megnyitható alap kezelési help is. (ezt pl. nem mindegyik Gimp pet tartalmazza)
Kép
Kép

Noha ebben a puppyban van egy Abiword-Gnumerik páros alapból, mellé még megpróbáltam feltenni a 2018-as Softmaker FreeOffice deb telepítőből az ingyenes irodai csomagot, ami bár némi függőséghiány kiküszöbölése után működött is, de később vettem észre , hogy az utólagosan feltett függőségi fájlok miatt nem indult már el a Kodi! - igen, ez az a helyzet, amikor ha nem figyelsz oda, megboríthatod a már jó rendszereden lévő telepített programokat. Amúgy egy opengl-hez kellő függőségi fájlok új telepítése vágta haza időlegesen a Kodi-t, de mivel tudtam, hogy miket tettem fel, -ez az egyik előnye ha kézzel, deb fájlokból telepítesz, tudod mit csináltál előtte- így a kérdéses, újtelepítésű függőségi fájlok letörlése után már indult a Kodi -szerencsémre- viszont a Softmaker FreeOffice 2018 nem. Most akkor tegyem ezt AppImage-ba? - hát nem, inkább elővettem ennek a proginak a 2016-os deb telepítő verzióját, és az simán felment a rendszerre, nem igényelte maga alá az előbb említett függőségi fájlokat.
És akkor az eredmény:
Kép
Kép

Persze itt sem úsztam meg utómunka nélkül, ugyanis a 2018-as FreeeOffice csomagban már vannak a menübe illesztéshez szükséges .desktop fájlok, addig a 2016-os csomagból még ezek hiányoznak, így azokat kézzel kellett megszerkeszteni, és utólag betenni a megfelelő helyre a puppyban. És ha már utómunka, akkor legyen még jobb, annak idején a puppy fórumában már volt erről szó, nevezetesen egy yad-ban megírt külön ide tervezett indító-ablakról, ami az egyes indítható progik után automatikusan bezárul, (szerencsére az alaprendszerben eleve már telepítve volt a yad, így csak az indítómenüt kellet a 2016-os elérési utakhoz módosítani, illetve a hozzávaló ikonfiléket a megfelelő helyre bemásolni.
------------------------------------------------------------
#!/bin/sh
#
#Selector for SoftMaker FreeOffice components: © Mike Walsh Apr 2018 - with thanks to Smokey01
#
yad --center --window-icon=/usr/local/lib/X11/pixmaps/office-2-icon32.png --title="SoftMaker FreeOffice 2016 Indítóközpont" --form --width=425 --text="SOFTMAKER FREEOFFICE 2016 INDÍTÓKÖZPONT

Válassza ki a használni kívánt Office alkalmazást: " \
--image="/usr/local/lib/X11/pixmaps/office-2-icon.png" \
--field="TEXTMAKER (szövegszerkesztő)":fbtn "/usr/share/freeoffice2016/textmaker" \
--field="PLANMAKER (táblázatkezelő)":fbtn "/usr/share/freeoffice2016/planmaker" \
--field="PRESENTATIONS (bemutatókészítő)":fbtn "/usr/share/freeoffice2016/presentations" \
--no-buttons --close-on-unfocus
-----------------------------------------------------------
Így van egy Libre Office-hoz hasonló fő indító-menüm, -ami bár lehet fapados, de a célnak pont megfelelő- és a parancsfilét az asztalra kitéve, és egy ikont hozzárendelve már a desktopról is indítható az Office csomag, nem csak a menüből.

NTamas
Hozzászólások: 1872
Csatlakozott: 2014.06.19. 13:36

Re: 32-bit Ubuntu Hirsute Hippo (21.04)

Hozzászólás Szerző: NTamas »

Időközben a Hirsute Hippo puppy weboldaláról már elérhető újabb isó verzió is, -UPupHH+D-21.04+4.iso- ezért azzal is tettem egy próbát.

Ugyanúgy gond nélkül elindul a Frugall modban, mint elődje, normálisan eltalálja a videókártyához való xorg.conf beállítást, egyedül a régi Compaq crt monitor magasabb VertRefresh 50-140 értékét nem találta el, (140 helyett 85-öt írt be) de ez nem nagy hiba, hiszen eleve jól felismerte a videókártyát, és a régi crt monitor által maximálisan használható felbontást is, hozzá a megfelelő frissítéssel!

Section "Device"
Identifier "Card0"
Driver "ati" #card0driver
BusID "1:0:0" #card0busid
EndSection

Section "Screen"
Identifier "Screen0"
Device "Card0"
Monitor "Monitor0"
DefaultDepth 24
#Option "metamodes" "1280x800_60 +0+0" #METAMODES_0
Subsection "Display"
Depth 24 #screen0depth
Modes "1024x768_85 +0+0" #screen0modes
EndSubsection
EndSection

Tehát az indulási procedúrán átjutva (modernebb puppyk néha már itt megadják magukat az egyszem beépített xorg driver miatt) ugyanaz a kezdőképernyő fogad, mint ami fentebb látható. A hangbeállítással sem volt gondom, így azonnal a csomagkezelő frissítésének estem neki, már rutinból.
Mivel ez a HirsutePup32 eleve egy hibrid verzió, így ebben is a Debianos Bullseye és az Ubuntus Hirsute tárolókkal találjuk szembe magunkat. Viszont szerencsére ebben a verzióban finomítottak a csomagkezelőn, és ha egy Bulseyes programot jelölök ki letöltésre, már nem hozza le mellé automatikusan a Hirsutes Ubuntu csomagokat is, mint azt a legelső verzió tette volt.
A rendszer alapállapotban nem sok memóriát eszik,
Kép
és ez csak újabb programok elindításakor emelkedik meg.
Kép

Ebben a verzióban alapesetben nincs VLC telepítve, egyetlen webböngészőnk van, az is az adrv_upuphh+d_21.04.sfs-ben lakozik, akárcsak az előző verziónál. Így eleve rákényszerülünk a saját kézi telepítésre, ha több csomagot szeretnénk használni. A rendszer alapból nem tartalmaz QT5-öt sem, -ez érthető is az iso kis méretét elnézve- így a telepítéseket nagyon odafigyelve kell végrehajtani. Javaslott az Automata telepítés mellőzése.
Kép

Én úgy telepítgettem fel a képen is látható programok egy részét, hogy a PPM-ben a Donloads all (program+függőségek) telepítés nélkül lettek letöltve, és ezen letöltött deb+függőség fájlokból készítettem el az egyes csomagokat. Így ezen pet csomagok csak ehhez a verzióhoz jók, lévén ezekben a rendszerhez illő függőségek is bele vannak csomagolva, lásd a képen is az egyes csomagok könyvtárait.
Kép

Ez a módszer talán takarékosabb, mint az Appimage megoldások, ahol minden csomagba beteszik pl. a teljes QT5 csomagot is, és ezért egy Appimage Vlc mérete több, mint egy GB, míg az én megoldásomban ez minsössze csak 24MB, ami persze kibontva több lesz, az már 90MB lesz.(a képen ez a vlc_3.0.14-HirsutePup32 telepítő könyvtárának a mérete.)

Ha meg új vlc (+új QT5) verzió jönne ki, akkor úgyis újra kell építeni az appimage-t is, meg a pet csomagot is, utóbbit így szerintem könnyebb elkészíteni.

Válasz küldése

Vissza: “Pupletek”