Touchpad-synaptics_32bit_?

Függőségek, kiegészítők - Library, Qt, Python, stb....
NTamas
Hozzászólások: 1872
Csatlakozott: 2014.06.19. 13:36

Re: Touchpad-synaptics_32bit_?

Hozzászólás Szerző: NTamas »

nocsak írta: 2020.12.15. 11:26 Üdv!

Én az ezelőtti viewtopic.php?p=9155#p9155 hozzászólásban már említett fdrv illetve kernel cserét javasolnám...
Ez mind szép és jó, DE, mi a garancia arra, hogy az újabb kernelben és a drive.sfs-ekben van touchpad driver ehhez a régi Samsung laptophoz?
A gyakorlat azt nutatja hogy ezekben az újabb kernelekben inkább az újabb eszközök támogatottak, persze lehet próbálkozni, de talán a Samsung laptopba beépített touchpad pontos típusát lenne célszerű előbb kideríteni....
(egrep -i 'synap|alps|etps|elan' /proc/bus/input/devices)

A kérdező által feltelepített puppy verzióban csak ez van, lásd a képen.
Kép
egy darab zdrive.sfs van csak benne, ennek tartalma ez,
Kép
és a lib/modules/4.9.59-lxpup-32-pae könyvtárban meg csak az a két synaptics.ko kernel driver, (a mouse-ban) amit már pár hozzászólással előbb megírtam.
Kép
Kép
A touchscreen könyvtárban meg ott van az előbb már említett wacon digitalizáló tablet drivere is, és így már érthető az is, hogy az előbbiekben említett "90-touchscreen-rightclick.conf" file hogyan is került a rendszerbe.
Kép

x51Laccko
Hozzászólások: 45
Csatlakozott: 2019.11.09. 14:10

Re: Touchpad-synaptics_32bit_?

Hozzászólás Szerző: x51Laccko »

Kedves Urak, nem gondoltam volna, hogy ekkora port kavarok ezzel a „touchpad..“ témával, ráadásul mostanában, a 24 h- is mesze kevés, hogy az ember azzal foglalkozzon amivel szeretne..! :-/
Alapon abból indulok ki, hogy a vélt (ami nem is biztos, hogy) hiba 99% -ban nem az oprendszerekben, hanem a tájékozatlanság(om)ban van. :-/
Jelenleg nem lesz időm belemélyedni jobban (pedig szeretném.), hogy zdrv-ket vagy más kiegészítő sfs -ket csatoljak/konfiguráljak stb.. :(
Nemrég szenteltem azért kis időt, hogy végigfuttassak a tesztek kedvéért pen-ről Liv-ben néhány oprendszert és elég érdekesen teljesítettek! :)

Először is egy Samsung NP350V5C-A02HU, eredetileg Win7 -tel telepített notebook áldozatról beszélünk. :)
Az érdekes, hogy a megnézettek közül 1 másik stretch-et- kivéve az alábbiak mind kezelték teljesen jól a touchpadot!

Pl. a --> Xenial64-7.5-uefi
a régebbiek közül a --> slacko_6.07.4
de még a mégrégebbi --> thar-6.05_PAE
no és a csodálatos mindentudó --> puppy_HuBi-Pup32_9 is ! :)
(A lubuntuk (14..18 ig) és a LMint 15..18 ig) -k ről nem is beszélve, amikből néhányat szintén végig teszteltem..)
........................................................................................
Más,,,ez sztem hibának tünik:

A fent említett Xenial64 distro „Frisbee 1.4.6-Configure Networks“ csatlakozó ablakában bármikor és bárhogyan akarok a Wifi-hez csatlakozni »jelszóval, azonnal „Invalid Key“ -re dob vissza! :( Olyan mintha nem írtam volna be semmit..!? Ugyan ez szinte az összes eddig kiprószált distroban jól müxi...! Még az is fura, hogy a többi verzióval ellentétben nem hajlandó az Istennek sem semelyik opcióval kapcsolódni a nálunk lévő 2,4 Ghz-Telekomos kütyühöz, csak egy Huawei mobilnet „modemhez“, amihez persze a többi is.!? Mi lehet a gond..?

NTamas
Hozzászólások: 1872
Csatlakozott: 2014.06.19. 13:36

Re: Touchpad-synaptics_32bit_?

Hozzászólás Szerző: NTamas »

Na, végre tudjuk a laptop típusát, ezzel kellett volna kezdened.
A kérdéses Samsung NP350V5C-A02 gépek (és itt mindegy hogy UK, vagy HU verzióról van szó) eleve kétféle touchpaddal lettek szerelve:
Synaptics PS2 TouchPad
Elan TouchPad (PS/2 Elantech Touchpad)
Az Elan féle touchpad eléggé szarul szerepelt, ráadásul ehhez a Samu írt saját drivert, ami szintén nagyon rossz lett, ezért ennek az A02-es sorozatnak egy részét a végefelé már Synaptics PS2 TouchPad-al szerelték fel, és ahhoz szerencsére eredeti Synaptics PS2 TouchPad drivert adták.

Nem véletlenül írtam az előző hozzászólásomban ezt:
...de talán a Samsung laptopba beépített touchpad pontos típusát lenne célszerű előbb kideríteni....terminal-ba bepötyögöd ezt a sort:
egrep -i 'synap|alps|etps|elan' /proc/bus/input/devices

és ez remélhetőleg kilistázza a gépbe beépített eszközt, és a visszaadott adatokból kideríthető, hogy valójában milyen touchpaddal van szerelve a Samu-d.
Ugyanez vonatkozik a Wlan eszközre is, ebből is kétféle cuccal lettek szerelve ezek a Samu laposok:
Wireless LAN,INTEL Driver
Qualcomm Atheros WLAN Driver
Tehát ezt sem árt letisztázni, mielőtt belekezdesz valamibe.

Sajnos a Puppy Linuxok nagy részében nincs már Elan TouchPad (PS/2 Elantech Touchpad) driver, sőt, amit neked ajánlottak, -a huge kernelcserés módszert- ott a klf. huge driverek legtöbbjében sincs Elan TouchPad (PS/2 Elantech Touchpad) driver.(lévén ez egy régebbi meghajtó, még 2011-12 körül létezett)
Amúgy, ha jól tudom, a Linux a 2.6.2-es kerneltől támogatja ezt az elan tuochpadot kernelszinten.
A lejjeb neked felajánlott 138MB-os linux_firmware_20181103.sfs csomagban viszont még van elan touchpad driver, belenéztem, láttam. Ha ezt az sfs csomagot felcsatolod a mostani Puppy_stretch_7.0.0a2 rendszernhez, talán sikerül vele működésre bírni a touhpadot.
A Wifi esetében ugyanez van, előbb ki kell deríteni, hogy milyen Wifi cucc van a laptopban, és csak utána lehet célzottan keresgélni.
Persze, ha már találtál olyan Puppy verziót, amivel jól megy a tochpad, és a laptopod Wifije is, akkor inkább használd azt a Puppyt.

x51Laccko
Hozzászólások: 45
Csatlakozott: 2019.11.09. 14:10

Re: Touchpad-synaptics_32bit_?

Hozzászólás Szerző: x51Laccko »

Hello NTamás! Bepötyögve terminálba az idézett 'devices' lekérdezősort azonnal dobta

--> N: Name="SynPS/2 Synaptics TouchPad"

Válasz küldése

Vissza: “Rendszer kiegészítők”