Puli 6.2

Pupletek, Új puppy változatok, veruiók, ISO fájlok,
kros54
Adminisztrátor
Hozzászólások: 410
Csatlakozott: 2014.06.17. 07:01
Kapcsolat:

Re: Puli 6.2

Hozzászólás Szerző: kros54 »

Az ideírt utasításoknak megfelelően a LilI-vel csináltattam egy pendrive-írást, 8 GB- mindent a Lili csinált.
Ez lett belőle:
puli_bad.jpg
puli_bad.jpg (5.26 MiB) Megtekintve 5833 alkalommal

Avatar
fkorneli
Hozzászólások: 56
Csatlakozott: 2019.05.07. 00:06

Re: Puli 6.2

Hozzászólás Szerző: fkorneli »

Kedves G Juhász!

Nálam a Grub menü 2. sorával két gépen is elindult a 7.3 Puli :) (asusvx550x, lenovoidepad520), a netbookal még nem próbáltam, holnap lesz rá esély. Az első próbálkozáskor az Asus esetében a menü első sorával lefagyott, majd újraindítás után angol nyelvű lett a Grub, de mivel csak kétsoros ez nem okozott akadályt. A procikat egyik esetben sem pörgette, ha jól emlékszem 200 MB körül kért a memóriából. Gyors érzékeny rendszer, ismerve a hozzá készített alkalmazáscsomagot abszolút testre szabható operációs rendszer. A MS Teams mindkét esetben indult, de mivel nem volt ellenoldali állomásom ezért működés közben nem tudtam kipróbálni.

gjuhasz
Adminisztrátor
Hozzászólások: 152
Csatlakozott: 2014.08.17. 13:52

Re: Puli 6.2

Hozzászólás Szerző: gjuhasz »

kros54 írta: 2020.05.02. 16:07 Az ideírt utasításoknak megfelelően a LilI-vel csináltattam egy pendrive-írást, 8 GB- mindent a Lili csinált.
Ez lett belőle:
puli_bad.jpg
Kedves kros54,

A képernyőkép alapján a gép az sda3-on találhatott egy, a Puli 7.3-hoz tartozó initrd.gz fájlt, aminek hatására ott kezdte keresni a Puli7.3.sfs-t.
Javaslom kitörölni.
A Lili a pendrájvra nem tesz több partíciót, azaz, ha tényleg hiányzik a pendrájvról a puli7.3.sfs, akkor a fehér színű "not found" előtt sdb1, sdc1 stb-t, esetleg sda1-et kellene látni, nem pedig valamelyik hard disknek (?) a harmadik partícióját.


Kíváncsi lennék, hogy megjavult-e azóta.

Jó terelgetést,

Üdv

gjuhasz

gjuhasz
Adminisztrátor
Hozzászólások: 152
Csatlakozott: 2014.08.17. 13:52

Re: Puli 6.2

Hozzászólás Szerző: gjuhasz »

fkorneli írta: 2020.05.02. 21:34 Kedves G Juhász!

Nálam a Grub menü 2. sorával két gépen is elindult a 7.3 Puli :) (asusvx550x, lenovoidepad520), a netbookal még nem próbáltam, holnap lesz rá esély. Az első próbálkozáskor az Asus esetében a menü első sorával lefagyott, majd újraindítás után angol nyelvű lett a Grub, de mivel csak kétsoros ez nem okozott akadályt. A procikat egyik esetben sem pörgette, ha jól emlékszem 200 MB körül kért a memóriából. Gyors érzékeny rendszer, ismerve a hozzá készített alkalmazáscsomagot abszolút testre szabható operációs rendszer. A MS Teams mindkét esetben indult, de mivel nem volt ellenoldali állomásom ezért működés közben nem tudtam kipróbálni.

Kedves fkorneli,

Elég sokat küzdöttem azzal, hogy a Puli a lehető legtöbb gyártó régi és új gépein is elinduljon a Puli. Egyes BIOS-ok (UEFI-k) a syslinux.cfg-t ismerik fel és ezeknél az a bizonyos két sor szép színes. A grub kedvelőinél ugyanaz fekete-fehér. A két sor csak a nouveau drájver blokkolásában különbözik, tehát akinek nem nvidia kártya van a gépében, az bármelyiket választhatja. A grub.cfg három helyre is bekerült, nem kizárt, hogy a lustaságom miatt hagytam meg mindenütt, de így legalább az összes teszt-gépemen beindult (ezek szerint a Te Asus-odon is a grub.cfg lehet a nyerő, bocs, hogy angol).

Az MS Teams és egyebek okozzák a nagy install fájlméretet. Nem mertem megkockáztatni, hogy a Linuxban nem járatos tanárok/gyerekek még utólag töltögessék a magyar nyelvi fájlokat és a távtanuláshoz szükséges egyéb programokat.

Előre is köszönöm a további tesztelést.

Jó terelgetést!

Üdv

gjuhasz

kros54
Adminisztrátor
Hozzászólások: 410
Csatlakozott: 2014.06.17. 07:01
Kapcsolat:

Re: Puli 6.2

Hozzászólás Szerző: kros54 »

A hiba oka:
a boot folyamatnál van egy opció:
Use bult-in video driver
Use proprietary driver tested on this machine

Nos, a buil-in módon működik a dolog, beírva a root-root felhasználó/jelszópárost mindn rendben van.
Illetve nem teljesen, mert ez a puppy, úgy látszik, rengeteg másik, korábban próbálthoz hasonlóan, nem ismeri fel az usb-kulcsos wifi-eszközt (amúgy egy HP 6530b laptop, ami roncsból lett visszaépítve, valahol itt van a története is).
Ami a telepített/beépített rész, az rendben működik, amit még esetleg a net tesz/tenne hozzá, az nyilván nem.
Amúgy szokás szerint már megint egy nagyon alapos munka, @gjuhasz, gratulálok.
Nem tudni meddig tart ez a vész-izé. azt viszont igen, ha jól látom, a Teams dolga lenne ebben a videós kapcsolat.
Viszont most lett/lesz ingyenes a Google Meet, ami legalábbis nekem, legalább ugyanolyan jó, tekintettel arra is, hogy mindent a Google Classroom-on adok ki (főiskola, hallgatóknak anyagok). Nyilván nem lehet minden igényre egyforma súllyal felkészülni, ezt pusztán jeleztem.
Még próbálok olyan gépen is dolgozni, ami netezik is, de a lehetőségeim korlátosak, és éppen ez az oka, hogy a napi fejlesztésekből kikoptam.
Amit még megjegyzek: a 4 GB RAM mellett a rendszer teljesen használható, sőt, gyorsnak is mondanám.
***
Sikerült egy asztali gépre is feltenni, rendben működik, de.
A LibreOffice nem települ, helyette azt írja ki:
No pupsave. USB low RAM and DVD installs are unsupported. Sorry
Ezt nem igazán értem, hiszen a rendszer - a betöltés után - eleve kéri, hogy távolítsuk el az USB-kulcsot (amúgy nem vettem ki) másrészt, a Puli-filozófia lényege (ha jól értettem meg) hogy minden a RAM-ban van, tehát nem igazán van értelme pupsave fájlról beszélni (már ha ez azt jelenti,mint más pupletben).
A gép Dell Precision T1600, 4 GB RAM.
Minden más összetevő dolgozik, s külön jók a Firefox gazdag és témához illő könyvjelzői.

Avatar
fkorneli
Hozzászólások: 56
Csatlakozott: 2019.05.07. 00:06

Re: Puli 6.2

Hozzászólás Szerző: fkorneli »

A Firefox az elején nem akart elindulni, csak a Links, aztán sikerült. Megfigyeltem közben, hogy a hálózati ikon (wifi kagylóhéj) eltűnik és kis földgömb lesz belőle egy pár pillanatra, mintha nem lenne hálózat, majd ez villog párszor a tálcán. A 10 legveszedelmesebb csatahajót 360p felbontásban tudtam nézni a youtub-on :), csak akkor akadt, amikor a Take a Shot programot is elindítottam (Intel Atom® Processor N450
512K Cache, 2*1.66 GHz, Intel Graphics Media Accelerator (GMA) 3150).

Nocsaknak jár a dícséret, csak a NOSpupban volt jó eddig a Libreoffice link :) A puppyszoftver tárolóban ott van a Libreoffice 6.4 sfs. A Libreoficce esetén nincs menüikon (na bumm), de jól müködik. Azt érezni, hogy a netbooknak ez az office csomag már nagy, a párbeszéd ablakok lassan töltődnek be.

A FreeOffice jobban illik a kis géphez a menük gyorsabban jelennek meg :) itt sincs menüikon.
A Lazpaintet próbáltam nálam rendben működött.

Még néztem az xvidcap.pet-et sajnos az alap terület átméretezésekor a program bezár.

root# xvidcap
The program 'xvidcap' received an X Window System error.
This probably reflects a bug in the program.
The error was 'BadWindow (invalid Window parameter)'.
(Details: serial 15512 error_code 3 request_code 3 minor_code 0)
(Note to programmers: normally, X errors are reported asynchronously;
that is, you will receive the error a while after causing it.
To debug your program, run it with the --sync command line
option to change this behavior. You can then get a meaningful
backtrace from your debugger if you break on the gdk_x_error() function.)
root# xvidcap --sync
The program 'xvidcap' received an X Window System error.
This probably reflects a bug in the program.
The error was 'BadWindow (invalid Window parameter)'.
(Details: serial 16456 error_code 3 request_code 3 minor_code 0)
(Note to programmers: normally, X errors are reported asynchronously;
that is, you will receive the error a while after causing it.
To debug your program, run it with the --sync command line
option to change this behavior. You can then get a meaningful
backtrace from your debugger if you break on the gdk_x_error() function.)
root#
Csatolmányok
Screenshot(4).png
Screenshot(4).png (148.4 KiB) Megtekintve 5752 alkalommal
Screenshot(1).png
Screenshot(1).png (189.64 KiB) Megtekintve 5752 alkalommal
Screenshot.png
Screenshot.png (546.11 KiB) Megtekintve 5752 alkalommal

kros54
Adminisztrátor
Hozzászólások: 410
Csatlakozott: 2014.06.17. 07:01
Kapcsolat:

Re: Puli 6.2

Hozzászólás Szerző: kros54 »

Tovább ügyködtem a Pulin.
Néhány tapasztalat - és javaslat.
***Nagyon fontos mindenkinek: a SÚGÓ fájl elolvasása***
Bár annak tartalma sem ad választ(?)néhány kérdésre, de természetesen az is lehet, hogy csak nekem volt nem azonnal érthető.
Elég nehéz megtalálni (most, hogy már tudom,mit és hol keressek, már nem annyira) a smartload fájlt.
Javaslom, hogy ezt akár a Menüben, akár az Asztalon is meg lehetne jeleníteni.
Ugyancsak javaslom a Dokumentumok menüből kivenni a Get LibreOffice download and install LibreOffice elemet, bár persze lehet, hogy csak nekem nem működik.
A zip fájlban az Apache OpenOffice van. Ezt - a smartload használata nélkül!- a jobb egérgombos menüből indítottam, villámgyors, nem hittem volna. Viszont a packages könyvtárban nem ez a neve, hanem ez: OpenOffice-417_64hup.sfs
Javaslom az átnevezését, Apache OpenOffice-ra, hiszen - csatolás után - már így jelenik meg a menüben.
A magam részéről jó hosszú ideje támogatom az online alkalmazások használatát. Esetleg a böngésző Puli szekcióját további ilyen elemekkel lehetne bővíteni (bár a gmail-on belépve most is elérhetők) Ilyen elem lehetne a Classroom/Tanterem és a Google Dokumentumok.
Változatlanul az a véleményem, hogy ez egy - nemcsak Puppy, linux, hanem teljes oprendszer-áttekintésben is - úttörő, s hihetetlenül jól átgondolt rendszer.
***
Nem fér a fejembe ez a LibreOffice (különösen, hogy közben olvasom a másik hozzászólásban, hogy működik.
Aztán még az is lehet, hogy megvan a megoldás, miszerint elsőnek azt a csomagot bizony le kell tölteni, s majd utána lehet vagánykodni a Menübe épített elemmel.
Viszont, ha megnézem az elérhető 3 nagy Office-csomagot (Softmaker, Apache OpenOffice, LibreOffice) akkor azért egyértelmű, hogy - szerintem - az optimális megoldás az Apache. Kár, hogy arról meg nem beszélt a telepítő...

Avatar
fkorneli
Hozzászólások: 56
Csatlakozott: 2019.05.07. 00:06

Re: Puli 6.2

Hozzászólás Szerző: fkorneli »

Kedves GJuhász!

Az Asus gépen mentenék, de nem engedi:(

a gyökér mappa smartsave.err fájl tartalma:


cp: omitting directory '/root/.config/autostart/disabled'
cp: cannot stat '/root/spot/.config/google-chrome/Local?State': No such file or directory
cp: failed to get attributes of '/root/spot/.moonchild?productions': No such file or directory
cp: failed to get attributes of '/root/spot/.moonchild?productions': No such file or directory
rsync: link_stat "/root/.config/homebank" failed: No such file or directory (2)
rsync error: some files/attrs were not transferred (see previous errors) (code 23) at main.c(1183) [sender=3.1.1]

mentésfájl készítésnél pedig nem talál usb meghatót és kilép.

gjuhasz
Adminisztrátor
Hozzászólások: 152
Csatlakozott: 2014.08.17. 13:52

Re: Puli 6.2

Hozzászólás Szerző: gjuhasz »

Kedves kros54!
Esetleg a böngésző Puli szekcióját további ilyen elemekkel lehetne bővíteni (bár a gmail-on belépve most is elérhetők) Ilyen elem lehetne a Classroom/Tanterem és a Google Dokumentumok.
Ezt a következő frissítésben megteszem.
A zip fájlban az Apache OpenOffice van. Ezt - a smartload használata nélkül!- a jobb egérgombos menüből indítottam, villámgyors, nem hittem volna. Viszont a packages könyvtárban nem ez a neve, hanem ez: OpenOffice-417_64hup.sfs
Javaslom az átnevezését, Apache OpenOffice-ra, hiszen - csatolás után - már így jelenik meg a menüben.
...
Viszont, ha megnézem az elérhető 3 nagy Office-csomagot (Softmaker, Apache OpenOffice, LibreOffice) akkor azért egyértelmű, hogy - szerintem - az optimális megoldás az Apache. Kár, hogy arról meg nem beszélt a telepítő...
Apache ügyben jogos a felvetés, az sfs-t előbb átneveztem a sourceforge repóban, aztán vissza is neveztem, mert a kevésbé gyakorlott felhasználóknak zavart okozhat és mert más helyeken is kellene változtatni. Szintén a következő frissítésben...
Az Apache OpenOffice szerintem is a legjobb kompromisszum. Viszont sokkal egyszerűbb az "ír' ikonra kattintani. Ilyenkor mindig a legokosabb szövegszerkesztő, táblázatkezelő nyílik meg. :) A packages könyvtárból való (újra)töltés helyett inkább az 1-es smartload választást javaslom (1-et nyomunk a boot során, amikor kéri), akkor a telepítő betölti a többi között az (Apache) OpenOffice-t is. Mellesleg a 2-es smartload a firejail-t is betölti.
Nem fér a fejembe ez a LibreOffice (különösen, hogy közben olvasom a másik hozzászólásban, hogy működik.
Aztán még az is lehet, hogy megvan a megoldás, miszerint elsőnek azt a csomagot bizony le kell tölteni, s majd utána lehet vagánykodni a Menübe épített elemmel.
A Puli sourceforge repójában lévő LibreOffice csomaggal valóban működik, a többiért nem vállalok garanciát. Az online Help sajnos nem (az én verziómban sem) jön be, erre szolgál a link a böngésző Puli menüjében.

Külön köszönet a tesztelésért, köszönöm, ha tetszik, és igyekszem kijavítani, ami nem tetszik.

Jó terelgetést!

Üdv

gjuhasz

gjuhasz
Adminisztrátor
Hozzászólások: 152
Csatlakozott: 2014.08.17. 13:52

Re: Puli 6.2

Hozzászólás Szerző: gjuhasz »

Kedves fkorneli!
Az Asus gépen mentenék, de nem engedi :(
Pedig menti... a látszólagos hibaüzenetek abból erednek, hogy még nem futottak azok az alkalmazások, amelyek a felsorolt fájlokat létrehozták volna. A többi fájlt a boot eszköz /patch mappájába teszi az adott struktúrában (kivétel a hálózati és hangbeállítás-fájlok, azokat egyből a boot eszköz /env/<macaddress> mappájába rakja. Részletek a /smartsave mappában.
mentésfájl készítésnél pedig nem talál usb meghatót és kilép.
Ha be van dugva a boot eszköz és ugyanolyan néven látszik (pl. sdb1), mint a betöltés után, akkor elvileg arra ment (újra leteszteltem a Mentés:backup-ot és a Mentés:smart-ot is). Az igaz, hogy a terminálból kiadott diskdrop parancs és utána a diskrise hatására megváltozik a többi meghajtó neve (pl. sda1 helyett sdc1 stb), de az USB boot eszközé, éppen a mentések sikeressége érdekében, ilyenkor is megmarad.
Ez a probléma más gépeken is előfordult?

Jó terelgetést!

Üdv

gjuhasz

Válasz küldése

Vissza: “Pupletek”