Tippek-trükkök

Szoftverek, alkalmazások - játékok, böngészők, driverek, videó lejátszók, ablakkezelők, témák
willy36
Hozzászólások: 220
Csatlakozott: 2017.05.16. 18:43

Re: Tippek-trükkök

Hozzászólás Szerző: willy36 »

Sziasztok !
Barangolásaim során belefutottam egy ide tartozó részbe a Distrowatchon. Kulusz ajánlására, mivel vannak benne Számotokra hasznos dolgok, itt a linkje...
https://distrowatch.com/tips.php

janugsa
Adminisztrátor
Hozzászólások: 617
Csatlakozott: 2014.06.28. 00:17

Re: Tippek-trükkök

Hozzászólás Szerző: janugsa »

Sok laptopban nem bootolható az SD kártya, ha beépített kártyaolvasó van.
A HuBi puppynál tapasztaltam azt, hogy ha a winchesterre (vagy pendrájvra), mappába fugal telepített puppyt két részre osztjuk és a másik részt az SD kártyára másoljuk az azonos nevű mappába akkor
használhatjuk az SD kártyát. Nem az SD kártyáról bootol a puppy, de a fájlok döntő része ott van. SD-524MB HDD (vagy pendrájv)-8MB.
A bootolható winchesteren (vagy pendrájvon) van initrd.gz és vmlinuz és még néhány fájl.
Az SD kártyán van a puppy_HuBi-Pup32-9.sfs a zdrv.sfs ydrv.sfs a mentésfájl és esetleg a többi sfs vagy más fájl.
Volt puppy ahol kellett a kész mentésfájl, mert az SD kártyára nem lehetett új mentésfájlt létrehozni a puppyval, viszont ha már van azt már kezeli.
De más puppyknál létre lehet hozni új mentésfájlt az sd-re, azaz normál módon működik.
Grub4dos boot managert használok, de nem kellett változtatni rajta semmit.
Az sd kártya fat32-re van formázva.
Vegyük figyelembe, hogy az SD kártya -hasonlóan a pendájvhoz -
a sok írás miatt meghibásodhat. Az f2fs formázást ezen nem próbáltam,
pedig az jobban elosztaná a mentés fájl írnivalóját.
Igaz én ezek után adrv mentést készítettem. Az csak akkor ment ha én akarom, 4GB ram-mal eléldegélek. És az adrv.sfs-t betölti ram-ba (a többi sfs-is) és ezáltal gyorsabb lesz mint a hagyományos mentésfájl amit csak felcsatol a puppy és így mindig az sd kártyához fordul ha valami kell neki.
Képenyő kép(2).jpg
Képenyő kép(2).jpg (189.88 KiB) Megtekintve 5373 alkalommal

Avatar
KuLuSz
Adminisztrátor
Hozzászólások: 606
Csatlakozott: 2014.06.17. 21:19

Re: Tippek-trükkök

Hozzászólás Szerző: KuLuSz »

-<(].K.u.L.u.S.z.[)>-
-----------------------------------------------
Elérhetőségeim: Angol irc csevegő, (reg mentes) Discord, YouTube

Avatar
KuLuSz
Adminisztrátor
Hozzászólások: 606
Csatlakozott: 2014.06.17. 21:19

Re: Tippek-trükkök

Hozzászólás Szerző: KuLuSz »

-<(].K.u.L.u.S.z.[)>-
-----------------------------------------------
Elérhetőségeim: Angol irc csevegő, (reg mentes) Discord, YouTube

janugsa
Adminisztrátor
Hozzászólások: 617
Csatlakozott: 2014.06.28. 00:17

Re: Tippek-trükkök

Hozzászólás Szerző: janugsa »

Gyerekeknek. Oneko.

Kurzort kergető macska, kutya és tomoyo.
https://forum.puppylinux.com/viewtopic.php?p=8812#p8812
Telepíteni kell az oneko_sakura pet fájlt.
Én konzollal indítom el őket, akár egyet, akár többet egymás után.
oneko -fg black -bg white
vagy
oneko -dog -bg red -fg yellow -position -30+30
vagy
oneko -tomoyo -bg green -fg blue

A kurzor csont vagy egér, de az ablakokban nem, ott marad a nyíl.
A sarkokban összetorlódnak és nem tudunk kattintani miattuk.
Ha menüből indítjuk akkor megszüntetni őket csak x restarttal lehet.

Itt is írnak róla:
https://linuxmint.hu/blog/2020/01/oneko ... alkalmazas
oneko.gif
oneko.gif (1.26 MiB) Megtekintve 3366 alkalommal
A gif mozgókép néha becsíkoz feketén, lehet hogy a fenti képet törlöm.

janugsa
Adminisztrátor
Hozzászólások: 617
Csatlakozott: 2014.06.28. 00:17

Re: Tippek-trükkök

Hozzászólás Szerző: janugsa »

QtWeb böngésző régi, gyenge pc-re ajánlott. Eddig sem jelenített meg mindent, de ellehetett vele lavírozni az interneten. Idén tapasztaltam vele, hogy az index.hu oldalon lefagy. Csak a htop segítségével tudom lebontani. Akkor nem fogok menni arra a honlapra.
Rosszabbul érintett hogy a youtube.hu oldal nem jelenik meg, illetve csak fekete-szürke téglalapok, még betűk sem. Később vettem észre, hogy -dicséretére a Youtube-nak- automatikusan átirányítódik az
m.youtube.com oldalra, és ott jó. Lejátszani csak külső speciálisan összeállított mpv---smplayer---youtube-dl---yt-dnd összeállítással lehet.

A képen: qtweb m.youtube.com oldalon smplayerrel játszik egy videót. Közben egy másik videót húzok az yt-dnd ikonba azért, hogy a következő lejátszott videó az legyen.
qtweb.jpg
qtweb.jpg (185.79 KiB) Megtekintve 3128 alkalommal
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára janugsa 2021.02.27. 12:52-kor.

willy36
Hozzászólások: 220
Csatlakozott: 2017.05.16. 18:43

Re: Tippek-trükkök

Hozzászólás Szerző: willy36 »

Köszi szépen az ötletet, nagyon tetszik.

Avatar
nocsak
Hozzászólások: 408
Csatlakozott: 2014.09.29. 15:01
Kapcsolat:

Re: Tippek-trükkök

Hozzászólás Szerző: nocsak »

Üdv!

Fejlesztőknek javaslat a visszafaraghatóság kedvéért. Minden undebelt és vagy manuálisan hozzáadott csomagból készítsünk pet csomagokat... vagy egy szusszra egy gigamega petet.
Miért?

Amikor petként telepítünk csomagot, akkor a /root/.packages/csomagneve.files és a csomagneve bekerül a mellette lévő user-installed-packages fájlba...
na ezekhez hozzáadva mindig görgetni lehetne a csomagokat amikkel a skeletonokat felvértezzük...
Tehát mivel a ppm ezt mindenkor figyelembe veszi, ezért bármikor utólag eltávolítható az adott csomag a ppm segítségével, és nem fog utána fejre állni a rendszer a már egyébként beletett, de adatbázisba nem rögzített más verziójú binekkel és libekkel.
Igaz ez a qt-re, a vlc-re, a kodira, a gimp-re az utolsó hajszálig...

Persze ehhez az kell, hogy a görgetendő .files fájlok és azok neveinek bejegyzése hozzáadódjon a user-installed-packages -hez... abból meg az adott sor hozzáadható a régihez, a .files fájlok pedig mozgathatók.

Másik eset:
hogy pl glibc esetén hozzáadjuk ugyanezt a woof-installed-packages -be.
Ebbe bekerül a pet sor, és a .files helyett készítünk egy új adatbázist, amiben csak a fájlok és a linkek lesznek így:

belenavigálunk a kibontott pet gyökerébe amibe a gyökérmappák vannak, etc, usr, stb...
kiadjuk ide nyitott terminálból ezt a parancsot:

Kód: Egész kijelölése

find . -type l,f -name "*" >> "$HOME"/builtin_csomag.txt
Geany-vel megnyitjuk a kimeneti fájlt, és replace módszerrel a ./ -t csréljük / -re. Valamint ha volt még pet.specs és vagy pinstall.sh és vagy egyéb fájl akkor azt a kimeneti fájlból törölhetjük.
Majd azzal a névvel mentjük a fájlt a /root/.packages/builtin-files- ba, ami a tartalmazott főcsomag neve, példa:
a woof-installed-packagesbe megy:

Kód: Egész kijelölése

ffmpeg-5.0-1_NS64|ffmpeg|5.0-1_NS64||BuildingBlock|98079K||ffmpeg-5.0-1_NS64.pet||no description provided|puppy|puppy||
Ebből balról nézve a második taktus a pőre ffmpeg
na ezzel a névvel mentjük a find-dal kapott kimenetet amiben így már csak a fájllista lesz ahogy kell.

Így a ppm látni fogja mint beépülő csomagot, de nem fogjuk tudni véletlenül törölni mint user-installed--packages pl a glibc-t. Vagy bármely más csomagot. Ezeket is el lehet távolítani a beépített csomageltávolítóval Puppy menüből.

Ja igen, a művelet után akkor válik véglegessé dolog, ha frissítjük a PPM adatbázist, egyszerűen a ppm frissítőjét végigzongorázva. Sőt ez minden legelső ppm indításnál javasolt.

Jó szórakozást!

Avatar
nocsak
Hozzászólások: 408
Csatlakozott: 2014.09.29. 15:01
Kapcsolat:

Re: Tippek-trükkök

Hozzászólás Szerző: nocsak »

Ja igen, egy nagyon lényeges info ezekkel kapcsolatban....

a builtin-files akkor válik érvényre miután a manuálisan remaszterelt sfs-sel operálunk már. Úgy veszi figyelembe őket a ppm, hiszen amíg nem így van, addig az előző main sfs-ben lévő builtin állapotok uralkodnak!! Tehát a builtin-files-ba javallott dolgozni és ezzel párhuzamosan a woof-installed-packages -be.

Élő rendszeren pedig a még nem új main sfs állapotát a user-installed-packages-sel de azt egy pet install auto végzi a szokásos módon, nekünk ekkor csak a fent leírt módszerrel kell eljárni, hogy a sor + find parancsos rész bekerüljenek a helyükre.

janugsa
Adminisztrátor
Hozzászólások: 617
Csatlakozott: 2014.06.28. 00:17

Re: Tippek-trükkök

Hozzászólás Szerző: janugsa »

Ez tetszik. Mindig bosszankodtam fájl átnevezésekor, duplikációnál, azért mert a hosszú fájlnevek nem látszanak azonnal. Kár, hogy nem minden puppyn működik.
https://forum.puppylinux.com/viewtopic. ... 538#p63538
Bullseyepup_9.7
Képenyő kép(1).jpg
Képenyő kép(1).jpg (82.37 KiB) Megtekintve 1747 alkalommal

Válasz küldése

Vissza: “Szoftverek, alkalmazások”