Kezdő lépések.

A puppy linux operációs rendszer és szoftverei
pu21
Hozzászólások: 106
Csatlakozott: 2021.01.28. 06:00

Re: Kezdő lépések.

Hozzászólás Szerző: pu21 »

Üdvözlök mindenkit!

Még nem tudom, hogy errefelé mi a protokoll, ezért a legártalmatlanabb alfórumba írok, vagyis ide. Sokszor feljövök ide olvasni/tanulni, és ha nem tévedek, itt mindenki tegeződik, ezért láttam helyesnek, hogy inkább én is tegeződjek, de ha ezzel valaki nem ért egyet mindenképpen jelezze.
Hogy tudás ügyileg el tudjatok helyezni, hadd osszak meg pár dolgot magamról a linuxok vonatozásában, és egyúttal fel is vázolnám a céljaimat is:
mint lényegében mindenki, én is Windowson nevelkedtem, PC-ket tekintve. Amikor bejött a win 10, és ingyen hajigálták utánunk, hát igen, az nem csak nekem, nagyon sokunknak gyanús lett. Némi kutakodás után rájöttem, ez az a rendszer, amit biztosan messze elkerülök, hogy miért, azt talán máskor. Ez most nem a már jól ismert vindóz szapulás volt, mint sok helyen látni, nagyon komoly aggályaim vannak vele szemben és kész. Az utolsó vinem a 7-es volt, sok bosszúság ellenére abban még azért volt jó is. 2019-ben, úgy június környékén váltottam Linux Mintre (,,Mégazorodatistiszticcsa!" XD), és a mai napig ez van használatban. Nagyon kedvelem a Mintet, tényleg jó, de mintha úgy érezném, hogy két év után kezdem "kinőni", nem tudom ezt most jobban megfogalmazni.
Nemsokára vállalkozásba kezdek az interneten. Évek óta készülök rá, de az eddig használt rendszereket, különösen a wint ehhez nem tartottam se megfelelőnek se biztonságosnak.
Mivel a béka feneke alatti szintűnek éreztem az adatvédelmi tudásomat is, ezt is nekiláttam fejleszteni és rátaláltam Úr Balázs egyik videójára, amiben egy lefordított oldalt ajánlott. Na abban az oldalban olvastam először a Puppyról. Akkor még azt hittem csak egyféle van te jó ég! Ám most januárban valamiért komolyabban is utánanéztem a hangsúlyozom "alap" információinak, és felismertem, hogy pontosan ez az, amit mindig is kerestem! A működési elve (hát amennyit most tudok belőle), a felépítése, a minimalizmusa, az apró RAM- és erőforrás-igénye, egyszóval nagyon megtetszett a dolog. Így jutottam el ide is.
Hát akkor most mi a fenét akartam ezzel? Egyrészt, hogy tudásban lássátok, miféle szerzet vagyok, nem túl kezdő de Puppyban még nullkilométeres. A jövőben rendszeresen szándékozom itt lenni és fejlődni, még ha nem is vagyok programozó. Másrészt most már fel is vázolom a céljaimat: el akarok jutni odáig, hogy már május végére nagyon magabiztosan és komoly felhasználó szinten tudjam kezelni LEGALÁBB azt a Puppyt, amit már frugálban fel is tettem egyik pendrájvomra. Itt gyorsan hadd köszönjem meg egy bizonyos S-kaminak a kiváló telepítős videót, igaz már régebbi de még most is a legjobb útmutatás, link itt: https://www.youtube.com/watch?v=dewgaQQ5iho
De ha a célok célját kellene meghatároznom, az az, hogy még ebben az évben, lehetőleg nyárra eljussak a Pulira. A Pulit nagyon kiszemeltem, csak ugye azért nem nyúlok még hozzá, mert az egyik alrészben valaki közületek azt ajánlotta, hogy ha Puppyban kezdők vagyunk, akkor először érdemesebb egy hagyományosabbat megszokni, úgyhogy ez is lesz. Meg hát nem árt mást is ismerni.
Harmadik nagyon fontos közlendőm: hogy is mondjam. Eszetekbe ne jusson abbahagyni!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Ez egy olyan dolog, amit tovább kell csinálni mindörökkön örökké! És máris hadd köszönjem meg, hogy legalább ti magyarul viszitek ezt az irányt vagy linuxos oldalhajtást, sőt, már ötleteim is vannak hogyan tudnék ebben segíteni!
Hamarosan a megfelelő fórumrészekben jönnek a kérdéseim is, és remélhetőleg megkezdhetem a tanulást egy újabb fejezettel. Eddig sosem kellett kérdeznem, de ahogy látom, ez a Puppy dolog annyira más lesz, hogy néha-néha kell majd kérdeznem is, és nem azért, hogy itt bárkit is bosszantsak. Egyenlőre ennyi, remélem nem zavartam ezzel, sok sikert mindenkinek!
Csak a Puppy ad neked erőt és mindent lebíró akaratot!

Avatar
fkorneli
Hozzászólások: 56
Csatlakozott: 2019.05.07. 00:06

Re: Kezdő lépések.

Hozzászólás Szerző: fkorneli »

Woof woof!

Üdv a fedélzeten!

pu21
Hozzászólások: 106
Csatlakozott: 2021.01.28. 06:00

Re: Kezdő lépések.

Hozzászólás Szerző: pu21 »

Hello Mindenki!

Sajnos egy eléggé banális dolog akadályoz a Puppival kapcsolatos haladásomban. Érzem, hogy valami nagyon egyszerű dolog ez, ami mindenkinek teljesen egyértelmű csak épp nekem nem...
Az oprendszer (ha ez is számítana a válaszhoz):

Bionicpup64_7.9.7_FF_PMoon_Office_HU_K4.6.3.iso

Helyzet: Úgy tűnik semmit nem tudok frissíteni, azaz kernel, feltelepített programok, lényegében bármi. Azt hiszem a csomagtárolót sikerült.

Amit eddig sikerült tennem ezügyben: Nem sok. Ezt a pár linket találtam:

https://unix.stackexchange.com/question ... uppy-linux

https://pateo.wordpress.com/2009/12/25/ ... inux-dpup/

http://www.murga-linux.com/puppy/viewto ... 827#289827

Csak ezekkel az a gond, hogy ezek 2009 és 2011-ben íródtak. Azt hiszem ezek elavultak. De lehet, hogy nem, nem tudom. Volt olyan link is, ami már megszűnt, és azóta sincs új.
Magyar fórumon, azaz itt eddig még nem találtam rendszer- és programfrissítésre vonatkozó részeket.
A Bionicpup64 frissítőt is már sokszor megcsináltam, de nem vagyok biztos abban, hogy mit is frissített, mert szerintem csak a tárolókat. Ott van pl. a Python, ami most 2.7-es. Miatta például nem tudnám használni a legújabb Bleachbitet sem, mert amaz meg nem támogatja ezt a régi pitont.
A Mintből ismert félautomata frissítés központ úgy tűnik itt nem létezik, valahogy egész máshogy lehet ez...

Szóval van egy rendszerem, amit két hete nem merek belakni sem, mert nem tudom naprakészen tartani. Ez alól kivétel a Firefox, mivel az tud magától frissülni amikor kell, újraindítást kérve.

Rossz kimondani, de mégis arra kérném a tisztelt tagságot, hogy aki tudja a megfelelő válaszokat, az legyen szíves segítsen, mert esküszöm kifogytam az ötletekből.

A válaszokat előre is megköszönöm! A legközelebbi viszontolvasásra!
Csak a Puppy ad neked erőt és mindent lebíró akaratot!

Avatar
fkorneli
Hozzászólások: 56
Csatlakozott: 2019.05.07. 00:06

Re: Kezdő lépések.

Hozzászólás Szerző: fkorneli »

Szia!

A kernel cseréjéhez az alábbi leírást ajánlom:

viewtopic.php?p=7939#p7939

Van a puppyszoftver tárolóban külön az extras mappában egy huge kernels mappa, ott találhatsz egy csomó kernelt, ahol a fájlok elő vannak készítve csak át kell nevezd és a megfelelő helyre másolnod őket.
A többiben láma vagyok :) Majd jönnek a többiek.

janugsa
Adminisztrátor
Hozzászólások: 617
Csatlakozott: 2014.06.28. 00:17

Re: Kezdő lépések.

Hozzászólás Szerző: janugsa »

Olyan „nagy” linuxos értelemben nincs frissítés. Sőt szinte sehogy sem. Szerintem a puliban sincs, bár azt nem használom.
Egyes „hivatalos” kiadásokban, azokban a Quickpet programban a segítség menü alatt telepíthetünk hibajavításokat, esetleg kisebb frissítést. De ez minimális.

Kernelt lehet cserélni, frugal telepítés esetén (full telepítést amúgy sem ajánlom) manuálisan, élő puppy alatt is.
Letöltjük huge tar fájlt, kibontjuk, vmlinuz-t közvetlenül másolhatjuk, a kernel…..sfs…..nevűt átnevezve a lecserélt zdrv….nevére. Restart. Ha kicsi a kernel előfordulhat, hogy kell még fdrv.sfs-t is
kell felcsatolni a puppyhoz.
Van kernel cserélő alkalmazás is némely új puppyban, majd írok róla.
http://distro.ibiblio.org/puppylinux/huge_kernels/
https://sourceforge.net/projects/lxpup/ ... e-kernels/
https://sourceforge.net/projects/puppys ... 20kernels/
Én az új puppyk iso fájljából szoktam inkább „kilopni”.



Másról.
Frugal telepítés, beállítások után mentésfájl készítés (hátránya, hogy méretét neked kell növelned:
Menü-Eszközök -Saját tárolófájl átméretezése). Ezt a mentésfájlt másolod más néven.
Ekkor két mentésfájlod lesz, a puppy indulásánál választhatsz közülük.
Ez arra jó, hogy a másodikban telepítesz több programot, ha jó azt is másolod harmadik néven. Abba további progikat raksz, és az előzőeket is tartalmazza. Ha nem jó, törlöd a harmadik mentést ( csak úgy hogy a másikról indulsz). Ha jó, készíthetsz akár továbbiakat.
Az alsó képen látszik mindez, és az is hogy a régi kernelt más néven megőriztem.
Beta, fido, gamma a három mentésfájl, a régi kernel fájljai után „old”-ot írtam.
(régi a kép, mert mostanában adrv mentést alkalmazok, de az egy másik mese).
Képenyő kép.jpg
Képenyő kép.jpg (41.54 KiB) Megtekintve 3462 alkalommal
Mostanában lehet mappába menteni ( én nem használom), előnye, hogy automatikusan nő,
határ a partíció mérete. Linux ext4 (ext3??) partíción működik.

Másik a ment vagy nem ment választhatóság.
Ha a bootmanager kernel….sorába hdd telepítés esetén pmedia=ataflash írunk, és a Puppy Event managerben (Puppy Eseménykezelő) mentési időt 0-ra állítjuk és kipipájluk alatta a két rublikát (a képen halványan), puppy leállításkor mindig meg fogja kérdezni akarunk e menteni.
A bekapcsolás óta eltelt idő alatti „munkánkat” menheti. Ez alól kivétel ha valamikor az asztalon lévő mentés ikont megnyomtuk, azaz az addigi” munkánkat” elmentettük. A további „munkánkról” kilépéskor dönthetünk.
A penrajv esetében pmedia=usbflash használatánál régen is így volt.
Képenyő kép2.jpg
Képenyő kép2.jpg (63.43 KiB) Megtekintve 3454 alkalommal
Képenyő kép3.jpg
Képenyő kép3.jpg (47.3 KiB) Megtekintve 3451 alkalommal
A hozzászólást 3 alkalommal szerkesztették, utoljára janugsa 2021.02.11. 16:39-kor.

pu21
Hozzászólások: 106
Csatlakozott: 2021.01.28. 06:00

Re: Kezdő lépések.

Hozzászólás Szerző: pu21 »

Ismét köszönöm, még arra is kaptam választ mellékesen, hogy hogyan lehet beállítani a kikapcsolásos mentést. Először Virtualboxban próbálgatok, majd később nem rontom el.
További kellemes napot mindenkinek!
Csak a Puppy ad neked erőt és mindent lebíró akaratot!

pu21
Hozzászólások: 106
Csatlakozott: 2021.01.28. 06:00

Re: Kezdő lépések.

Hozzászólás Szerző: pu21 »

Üdvözlet Mindenkinek!

Azt hiszem fel kell tennem néhány kezdős kérdést, amik témában is elég közel állnak egymáshoz.

Helyzet: arra készülök, hogy a mostani laptopomra (4GB RAM, 1,8Ghz, 300GB HDD)ne csak Mintet, hanem néhány pupletet is feltegyek, hogy aztán ugye minden újraindításnál illetve gép bekapcsolásnál bejöjjön a boot menü, ahol mindig kiválaszthatom, hogy éppen melyik rendszer jöjjön be.

Mit tettem eddig az ügy érdekében: Virtualboxban és külön egy 16 éves régi laptopomon eléggé sikerült begyakorolnom a Skami-féle frugál telepítést, minden esetben sikerültek azóta is működnek. De olyat még nem tettem, hogy egy gépen egyszerre legyen Puppy(k) + egy "hagyományosabb" Linux vagy bármi egyéb. És itt most arról az egyetlen gépemről van szó, amit egyáltalán rendesen tudok használni bármire (sajnos a 16 éves már csak nagyjából filmet nézni, picit böngészni meg Dosbox játszani jó már, mert az egymagos lelkem minden komolyabb műveletben kiköpi a belét).

És ezek lennének a kérdések:

1. Van-e valakinek tapasztalata egy fenti felállásról? Ilyen helyzetben alakulhat ki összeférhetetlenség vagy bármilyen veszély vagy hiba stb. csak mert több dudás van egyazon csárdában? És árt az ilyesfajta belakás a hardvernek?

2. Ha azt mondjátok, hogy nyugodtan álljak neki mert semmi baja nem lesz a gépnek, akkor melyik rendszerrel kezdjem el? Arra tippelek, hogy először a Mintet kéne és ott kiválasztani a "valami más" opciót, hogy aztán a Gparted részében elő tudjam készíteni a terepet az összes oprendszer számára, azaz pl.20GB Mintnek, 4-5GB Pupleteknek, és a maradékot bármelyik éppen betöltött rendszer használhatná.

3. A Mintnél az a jó, hogy eleve swap fájlt hoz létre. Ugyanakkor a 4 giga RAM miatt még nem szól a Puppy, hogy kérek-e swap fájlt. Itt tehát az a kérdés, hogy swap partíció helyett tudok-e már kész feltett Puppyban létrehozni swap fájlt, telepítés után? Mintben ismerem a járást ehhez, de az ugye nem puplet és a Puppy terminálja még elég ismeretlen számomra...

Ezeket már csak azért is megkérdezem inkább, mert itt most tényleg biztosra kell mennem.
Ha valaki ezekre tudna válaszolni, előre is köszönöm!
További kellemes vasárnapot!
Csak a Puppy ad neked erőt és mindent lebíró akaratot!

NTamas
Hozzászólások: 1868
Csatlakozott: 2014.06.19. 13:36

Re: Kezdő lépések.

Hozzászólás Szerző: NTamas »

Én úgy tennék, hogy készítenék a merevlemezre 3-4 partíciót,(4db elsődlegest lehet simán csinálni) ebből az első lenne a linuxos swap partíció, a második partícióra menne a mint telepítés, a harmadik particióra mehetnének a puppy verziók frugall-ban, mentésnek könyvtárat megadni! - ne fájlba mentsen! - a negyedik partíció meg maradhat egy közös letöltés-adat-file tároló partíció.
A puppy telepítéskor észre fogja venni, hogy van egy külön swap partíció, és azt fogja használni.
Nálam ez annyiban tért el, hogy a Mint helyett egy Windows XP volt a külön partíción, nem a Mint. Valamint a Puppy telepítéskor a Grub-ba bele vette az XP-indítást is, de erről ott a skami féle videó.

k(n)andi
Hozzászólások: 13
Csatlakozott: 2019.01.16. 01:02

Re: Kezdő lépések.

Hozzászólás Szerző: k(n)andi »

Még kezdőnek tartom magam. (Először a 4.2-es Puppyval kezdtem ismerkedni, de csak egy rövid ideig.) Majd 2018 folyamán "találtam" ismét rá. Rendhagyó a többi linuxhoz képest. Egy-egy megjelenés, összeállítás - pupplet elkészülte után véglegesnek tekinthető, ha te magad v. másvalaki nem nyúl hozzá. (Bocsi nem ez a téma!)

1. A Mint mellé (sőt "bele") aggodalom nélkül rakhatsz Puppykat. Bár tény, hogy NTamás álltal ajánlott megoldás elegánsabb. Lehet, hogy biztonságosabb is. (Az egyik gépemen "illetlenül" a Mint rendszer mappái közé van beszúrva 3 Puppy-mappa.)

2. Jó az elképzelésed. "Valami más" indítása (a Mint rendszernek 20 GB - /, a saját könyvtár /home és a swap). Közben hagysz helyet (NTamás ajánlása alapján) a Puppyknak. Néhány GB elegendőnek mutatkozik. Ezen felül kell egy hely (külön partició, hogy ne keverd a Puppy mentéseket a Minthez, mint én :) ) Szintén néhány GB, de ez nagyobb legyen, mint ahová a Puppykat szándékozod telepíteni - mivel a mentéseid egyre csak hízlalni fogják a mentési mappákat. (Talán 60 - 100 GB bőven elég lesz?! Nekem egy USB kulcson 4 Puppy van telepÍtve kb. 4 GB területre a többi a mentési mappáknak és egyéb letöltéseknek van fenntartva.)

3. A meglévő swap particiót (amit a Mintnél hozol létre) a Puppy is használni fogja, tehát nem kell ezzel külön (swap file) foglalkoznod.

Eredményes munkát!
Csatolmányok
A Mint rendszerbe "beékelt" Puppyk.
A Mint rendszerbe "beékelt" Puppyk.
capture26542.png (42.16 KiB) Megtekintve 3175 alkalommal

pu21
Hozzászólások: 106
Csatlakozott: 2021.01.28. 06:00

Re: Kezdő lépések.

Hozzászólás Szerző: pu21 »

Ismét köszönöm a válaszokat, így fogok eljárni és csudajó lesz.
Csak a Puppy ad neked erőt és mindent lebíró akaratot!

Válasz küldése

Vissza: “Puppy Linux”