Utak lehetőségek a Puppy számára

A puppy linux operációs rendszer és szoftverei
k(n)andi
Hozzászólások: 13
Csatlakozott: 2019.01.16. 01:02

Re: Utak lehetőségek a Puppy számára

Hozzászólás Szerző: k(n)andi »

Tapasztalatok:

Indítható (live) USB kulcsok-kiadások:

- Tahrpup64 6.0.5 (orig. kiadás)
- XenialPup64 7.5 (orig. Kiadás)

Ezeket próbáltam és működtek.

Nem indítható (live módban) USB kulcsok-kiadások:

- Tahr64K3.14.54-3asKiadasHunEng2018SzeptCsipesz.iso
- Xenialpup64_7.5_HU_Firefox_K4.6.3.iso
- UpuppBB_18.05_11_hu_pae.iso
- Upre-5.7.1_K-4.6.3_Pae.iso
- NOS-pup_LX7_K4.6.3_Pae_nocsak3.iso
- HuBi-pup32-9-LX-t1-iso

A többit már nem is szándékozom próbálni.
Erről nekem eddig fogalmam sem volt, kezdve azzal, hogy hdd-re bontom ki az iso-kat azon pedig már van Grub4Dos, így nem derült ki ha egy iso nem boot-olható, viszont ez nagyon súlyos hiba! Ezeket össze kéne gyűjteni és (legalább) kijavítani!
Az USB kulcsok leginkább Linux Mint alatt készültek (az orig. Puppyk és a pupletek is). A kedvenc Puppy-pupletjeim (Tahr64 és a Xenialpup64) alatt nem sikerült USB kulcs írása, mert hibaüzenetet adtak.

A pupletteket a „dd if=...” módszerrel is próbáltam „életre hívni”, de eredménytelenül. De azt hiszem, hogy nem is várható el egy kezdőtől, hogy ezzel a módszerrel készítsen live USB kulcsot.

Hogyan használom a pupletteket:

Az orig. Tahrpup64 6.0.5-ot USB kulcsra írtam.
Majd készítettem egy másik kulcsra három partíciót (két ext4 és egy f2fs – továbbgondolva az oktató videót: https://youtu.be/dewgaQQ5iho).

Az első ext4 partícióra egy mappát, abba bemásoltam a Tahr64K3.14.54-3asKiadasHunEng2018SzeptCsipesz.iso (azaz, csak az initrd.gz, vmlinuz és a puppy_tahr64_6.0.5.sfs részeket. /Szerkeszve: szept. 18./ Ahol van adrv-, fdrv-, ydrv- és zdrv- fájl, ott azokat is).

A második ext4 partícióra egy mappát, abba bemásoltam a UpuppBB_18.05_11_hu_pae.iso (vagyis csak a szükséges részeit, mint az előbbinél).

A harmadik partíció (f2fs) pedig tartalmazza a mentésfájlokat.

Majd az orig. Tahrpup64 6.0.5 segítségével a hárompartíciós rendszeremre felraktam a Grub4Dos-t és lassan hozzászoktam, megkedveltem..

Ez a rendszer (64GB) szépen működik! (Olyan egy kicsit, mint amikor jobb kézzel vakarod a bal füled. :D )
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára k(n)andi 2019.09.18. 22:24-kor.

kros54
Adminisztrátor
Hozzászólások: 410
Csatlakozott: 2014.06.17. 07:01
Kapcsolat:

Re: Utak lehetőségek a Puppy számára

Hozzászólás Szerző: kros54 »

Nagyon halkan és inkább csak mellékesen szólok, hiszen bár olvasom naponta a fórumot, a fejlesztések egy részét már nem használom.
A legnagyobb elismerésem az új utakon járóknak - ideértve Csipeszt és Gjuhaszt is persze - hiszen a Puppy mentén kialakult egy nagyon segítőkész, olyan csapat, akiknek léte önmagában inspiráló - és ezt nem lehet elégszer elmondani.
Másodszor. vannak olyan gépek, amelyeket inkább már csak nosztalgiából veszünk (veszek) elő, tisztázzuk, arra egészen biztosan jó a Precise valami rá alkalmas klónja (ez pl. NTamas jelenlegi útja, ha jól értem).
Harmadrészt, a linuxokat, a leginkább megfigyelhető ez az androidon meg a mobilokon, utolérte a korábbi Windows-betegség, amikor azt hitték, sulykolták, minél nagyobb, annál jobb, minden későbbi kiadás egy vagy inkább két fokozattal újabb, erősebb gépet kíván(t), holott az a tartalom, ami hozzáférhető, az - legalábbis szerintem - ezt egyáltalán nem indokolja. Én kb. ugyanazokat a weboldalakat látogatom, ezekre korábban bőven jó volt az 1 GB RAM, most cserélem a mobilom 6 GB-osra, mert a 4 sem olyan, mint volt korábban. Ugyanez igaz igazi számítógépre is, csak még azt is hozzáteszem, a win10 ma már szinte kevesebb erőforrást, hardvert igényel, mint egy-egy linux.
Nagyon jónak tartom a közösségi gondolkodást, s mivel a Puppy korábbi, "központi" (Barry Kauler) fejlesztése megszünt, ma a Puppy világában a magyar közösség az élenjáró, az új, majdhogynem sztenderdizált megoldásokat kihordó agy, s ennek akkor is örülök, ha tevőlegesen már nem pakolgatom a kódokat.
Szóval hajrá!

ticoo1
Hozzászólások: 625
Csatlakozott: 2014.10.21. 08:58

Re: Utak lehetőségek a Puppy számára

Hozzászólás Szerző: ticoo1 »

Kedves k(n)andi !

Az említett puppy összeállítások, mind működnek live módban. Lehetséges,hogy a menüben valamilyen karakter el lett ütve, mert csak akkor szokott azon probléma lenni, hogy nem találja a szükséges fájlokat.

És egy apró észrevétel, nem minden puppy-nál elégséges "csak az initrd.gz, vmlinuz és a puppy_fő.....sfs részeket" átmásolni, mert ahol van adrv-, fdrv-, ydrv- és zdrv- fájl, ott azok is szerves részét képezik az összeállításnak. Pl. a zdrv hiányában akár el sem indul a puppy (huge kernel!).

janugsa
Adminisztrátor
Hozzászólások: 617
Csatlakozott: 2014.06.28. 00:17

Re: Utak lehetőségek a Puppy számára

Hozzászólás Szerző: janugsa »

Tahrpup64 6.0.5 (orig. kiadás) iso rox fájlkezelő Tulajdonság-nál
nézve ez található :
DOS/MBR boot sector; partition 1 : ID=0x83, active, start-CHS (0x0,0,1), end-CHS (0xdf,63,32), startsector 0, 458752 sectors

A XenialPup64 7.5 (orig. kiadás) iso-ban is hasonló


Upre-5.7.1_K-4.6.3_Pae. iso rox fájlkezelő Tulajdonság-nál
nézve ez található :
ISO 9660 CD-ROM filesystem data 'puppy_UPre_5.7.1' (bootable)

A többi magyar puppyban is ISO 9660 van. Nem mindegy mivel írjuk pendrájvra.
Az original szerintem meg hibrid iso.

k(n)andi
Hozzászólások: 13
Csatlakozott: 2019.01.16. 01:02

Re: Utak lehetőségek a Puppy számára

Hozzászólás Szerző: k(n)andi »

Kedves kros54, ticoo1, janugsa!

Köszönöm, hogy elolvastátok a bejegyzésem! Sajnos volt, ahol nem érthetően (részletesen) jegyeztem, mit és hogyan tettem, hogy mégis használhatóvá tegyem a pupletet. A Puppy-t 2009 óta alkalmanként használom. A magyar nyelvű kiadásokra (pupletekre) csak a múlt év folyamán figyeltem fel.

Látható, hogy rengeteg munka és odaadás van mindegyikben. Valójában mindegyiknek megvan a saját „énje”, íze és varázsa.

Az USB kulcs írásánál úgy tűnik, hogy a Linux Mint-ben lévő progi a pupletekről nem használhatóakat készít. Remélem kevesen küszködtek annyit a pupletekel, mint én! Közben örülök is annak, hogy a hiba az „én készülékemben” van. :)

További eredményes munkát és együttműködést!

janugsa
Adminisztrátor
Hozzászólások: 617
Csatlakozott: 2014.06.28. 00:17

Re: Utak lehetőségek a Puppy számára

Hozzászólás Szerző: janugsa »

Iso kiírás.
A k(n)andi esete hasonlít Azami esetére.
Érdemes elolvasni a következő 8 hozzászólást:
viewtopic.php?p=7299#p7299

Kipróbáltam az Etcher 1.5.57 32 bites verziót, és azt írja ki a magyar
puppynál, amit Azami leírt, hogy az isokép nem tartalmaz partíciós táblát( vagy neki nem megfelelőt).
A Murga eredeti iso-i amit gondolom új woof-ce-vel készítettek azokat
kiírná( de nem próbáltam végig, csak elindítottam velük az Etchert).
A murgás Precise 571-et sem írja ki az még iso9660 , slacko 5.7 kiírná az
dos/mbr, slacko 5.4 nem az még iso9660. Tahr 602 és azutániak dos/mbr-ek.

Ha az eredeti puppyt remastereljük akkor már iso9660 lesz a puppynk.
Van a puppyban a remasterpup2 script, ebben az iso készítést a mkisofs
végzi:
# make uefi iso
rxvt -bg orange -fg black -title "$m_01" -e mkisofs -iso-level ........

Az mkisofs régi iso készítő, már nem fejleszik, azt írják,hogy az alternatívája az xorriso. Ennek az egyik kapcsolója :
„A -isohybrid-mbr dos/mbr partíciós táblát tesz az ISO elejére. Ez USB-re íráskor előnyös, mert az USB fennmaradó területén újabb partíciókat hozhatunk létre saját szkripteknek vagy más fájloknak. Ezen felül a legtöbb BIOS diszkként bootolja az USB-t, és elvárja a partíciós táblát, sőt, sokszor a bootolható partíciót is, bár a boot flag-et a mai boot loaderek már nem használják.“

https://hu.wikibooks.org/wiki/Linux/Saj ... linux-szal

Próbaként a csomagkezelőből feltelepítettem az xorriso-t.
A puppy remasterpup2 scriptbe a 800. és a 809. sorba beillesztettem a megfelelő helyekre (a képen látható):
xorriso -as
és a
-isohybrid-mbr /usr/lib/ISOLINUX/isohdpfx.bin
opciókat
Az ezzel készített remaster iso Rox fájlkezelővel nézve hasonlított a
murga eredeti kiadáshoz. Az Etcher író is elfogadta.
Kipróbálni nem tudom az iso-t cd ként vagy pendrájvra írva, így ez
CSAK ELMÉLKEDÉS és nem biztos hogy jó!!!!!
remasterxorriso.jpg
remasterxorriso.jpg (131.89 KiB) Megtekintve 6452 alkalommal
remasterxorriso2.jpg
remasterxorriso2.jpg (55.86 KiB) Megtekintve 6452 alkalommal

k(n)andi
Hozzászólások: 13
Csatlakozott: 2019.01.16. 01:02

Re: Utak lehetőségek a Puppy számára

Hozzászólás Szerző: k(n)andi »

Szevasztok!

Sokat tanultam ilyen rövid idő alatt is. Ennek a fórumnak a tartalma, változatossága hasznos a „mezei felhasználó“ számára is. Bár érezhető, hogy egy hozzáértő kis(!) csapat munkája, véleménycseréje működteti. Lenyűgöző az a szorgalom, hozzáértés és igyekezet, amellyel gazdagítják a fórum tartalmát!

Nekem (és gondolom sokunknak) több- és nehezen-, vagy egyáltalán nem érthető dolgokról is olvashatok. Programozás és a működése az operációs rendszernek már meghaladja a szükségleteim, egy rendszertől való elvárásaim. (A gcc, glibc busybox és a többi, minden bizonnyal fontos összetevő.) Tudásom és igényem az operációs rendszerrel kapcsolatban csekély. Alternatívát kerestem (2008-2009) a W. lecserélésére. Volt Mandrak (Mandriva), Suse, Ubuntu. De amikor az Ubuntu gépigénye meghaladta a gépem képességeit, Linux Mintre cseréltem. Ez a rendszer is egyre „falánkabb“, én meg maradok a gépezettel. Ezért tűnik jó megoldásnak a Puppy. Igaz már 2009 folyamán rátaláltam, de a „kinézete“ miatt nem foglalkoztam vele.

A felhívást komolyan vettem(!?). Ezért írtam a fórumba, Discordra.

Az észrevételem, véleményem szándékoztam megosztani. Azt amivel kapcsolatban gondom volt, vagy amit nem értettem.

A Puppy mégis megérdemelne egy olyan lemezképet, amelyet kiírva (nem csak Puppy rendszeren) bárki használatba vehet. Akkor is, ha személyes/egyéni „összeszerelésről“ (pupletről, remaster-ről) van szó.

Köszönöm mindenki figyelmét, idejét!

ticoo1
Hozzászólások: 625
Csatlakozott: 2014.10.21. 08:58

Re: Utak lehetőségek a Puppy számára

Hozzászólás Szerző: ticoo1 »

Kedves "k(n)andi" !

Köszönjük szépen az észrevételeket, ez nekünk nagyon fontos.

"A Puppy mégis megérdemelne egy olyan lemezképet, amelyet kiírva (nem csak Puppy rendszeren) bárki használatba vehet. Akkor is, ha személyes/egyéni „összeszerelésről“ (pupletről, remaster-ről) van szó."

Az általunk készített CD-képek minden esetben kiírásra kerülnek CD-re, ki vannak próbálva (pl. P4 laptop 2004!), s csak utána kerülnek fel a repóra. Ha az ISO UEFI-s, akkor a nevében jelezve van, a többi mind hagyományos (Legacy) CD-kép. Hogy a nemzetközi fórumokon milyen formátumok vannak, azt nem tudjuk befolyásolni. S igazad van, mert még olyanok is vannak (ISO-k), melyek egyszerű adat cd-k! Az hogy melyik CD-képet melyik program tudja "rendesen" kiírni azt szintén nem tudjuk befolyásolni. Természetesen mi is követünk el hibákat, de az csak utólag derül ki, viszont akkor megpróbáljuk javítani.

Mj.: "hivatalos" puppy kiadás nincs (csak úgy szoktuk emlegetni), ahogy puppy szervezet, gazdasági társaság, alapítvány sincs, sem semmilyen "jogilag megfogalmazható" szerveződés. Mindegyik puppy-t egy-egy kis közösség, vagy egy személy készíti, fejleszti. Hogy mi ezeket az "alap összeállításokat" testre szabjuk, javítgatjuk, modernizáljuk az egy másik kérdés, mindenkinek más az igénye, az elképzelése. "Nagyjaink" már régóta gondolkodnak azon, hogy "0"-ról készítenek egy saját puppy-t, de valahogy mindig elmarad (talán nincs is értelme, mert sok változat közül lehet választani).

A puppy kinézete az egyszerűséget követi. Természetesen lehet dizájnosabb is, de akkor már megugrik a CD-kép mérete és a gépigénye. Vagyis nehéz kérdés.

A "huge" kernelnek is az a lényege, hogy ne keljen egy hatalmas kernelt beépíteni a puppy-ba, ennyi, s nem több.

janugsa
Adminisztrátor
Hozzászólások: 617
Csatlakozott: 2014.06.28. 00:17

Re: Utak lehetőségek a Puppy számára

Hozzászólás Szerző: janugsa »

Az általános lemezkép majd az isohybrid lesz, a murgán mostanában szinte minden puppy ilyen, kivéve amit remasterrel készítettek.
Eddig, de ezek után a remasteres is lehet isohybrid, ha az „alany“ olyan volt.
Elvileg az iso9660-as isokat is át lehet egyszerűen alakítani 1mp alatt hybrid isová. Konzolba isohybrid /az iso fájl helye, neve.
Hubi t1-et t2-tőt át tudtam alakítani, t3-at nem ( a képen látható).
Csak hiba esetén ír ki információt.

A legújabb woof-fal készített puppyk új Bootflash usb telepítőt tartalmaz.
Ennél „dd-vel“ vagy „grub4dos-sal“ lehet pendrájvra rakni.
A dd-t isohybrid iso-hoz ajánlják, a másikat régebbi számítógéphez.
A remasterpup2 is más lett belsőleg, továbbviszi az isohybrid tulajdonságait, tehát a keletkező puppy isoba is rak „dos/mbr boot sector"-t

Azt hiszem ez a 0 puppyról indulóknál számít, ha már van élő puppy én a
puppyhoz illő grub4dos rendszerindítót használnám.

http://murga-linux.com/puppy/viewtopic. ... 30#1039030
Képenyő kép(2).jpg
Képenyő kép(2).jpg (51.08 KiB) Megtekintve 6309 alkalommal
Képenyő kép(3).jpg
Képenyő kép(3).jpg (43.66 KiB) Megtekintve 6309 alkalommal

Avatar
nocsak
Hozzászólások: 408
Csatlakozott: 2014.09.29. 15:01
Kapcsolat:

Re: Utak lehetőségek a Puppy számára

Hozzászólás Szerző: nocsak »

Üdv!

Megoldást itt már írtam: viewtopic.php?f=27&t=134&start=160#p8377

Ha túl bonyolult és macerás is de nálam működött.
Sőt, hogy fokozzam a slacko64-es dolgot, abból készítettem a dir2_patch csomagot is. Mert az jól működik. Íme. 64 bites HuBi-n azzal készítettem az ffmpeg-4.2.1 x86_64 csomagot és működött jól.

Válasz küldése

Vissza: “Puppy Linux”