Utak lehetőségek a Puppy számára

A puppy linux operációs rendszer és szoftverei
NTamas
Hozzászólások: 1872
Csatlakozott: 2014.06.19. 13:36

Re: Utak lehetőségek a Puppy számára

Hozzászólás Szerző: NTamas »

csipesz írta: 2020.08.28. 03:10 Sziasztok - NTamas értekezése az EtionaPup64-ről felkeltette az érdeklődésemet - kipróbáltam hát. Az első észrevételeket osztom meg itt Veletek, de még nagyon az elején járok:
...
Most ezek után képzeljünk el egy puppi-turkálásban járatlan figurát, ...

megakad a szeme NTamas Etiona puppis előző posztján, letölti, ha igazán kezdő akkor még nem is usb-n próbálgatja, hanem kiírja korongra, elindítja, és... - menni fognak neki az mp3 zenéi, menni fog (angolul) a firefox, menni fognak a text, a doc vagy az xls fájlok - DE EZEKEN KÍVÜL NEM SOK MÁS. Kezdő emberünknek mi lesz a véleménye vajon? -
Amúgy a rendszer gyors és küllemre nagyon csini, alapjáraton szép természet-színei vannak, fájlmenedzser appokból meglepően sokféle van - én már el is kezdtem csiholni belőle egy saját cuccost.
Sok dologban igazad van, először is, én nem teljes, átfogó tesztet írtam erről a puppy verzióról, hanem csak egy másik, a murgan talált és nem bevált puppy verzióra írtam ellentétnek, hogy azért jót is lehet találni. De úgy hiszem, én is azzal kezdtem hogy ez egy lesoványított verzió, és ebből is adódhatnak az általad (és általam is megtalált-igaz ezt én nem említettem meg) fájltöredékek, a nem működő desktop fájlok, amik a nem teljes program eltávolításból adódhattak, maradhatta vissza, én ezt már fel sem vettem, hiszen számos új puppy verzióban vannak hasonló gikszerek, én is azonnal azt próbáltam, hogy mit lehet(ne) belőle kihozni, egyrészt a saját PPM -jét használva ehhez, illetve más, pet és egyéb telepítők segítségével, és most is azt tartom, amit végül Te is megírtál, nem rossz kis rendszer ez, természetesen azonnal is működőképes, használható, ez eleve fontos szempont volt viszont, -ez már a méretéből is adódik- javításra, bővítésre szorul, és ez nem biztos hogy egy kezdőnek való feladat, de ezt én sem állítottam, csupán csak azt említettem meg hogy jó alapnak, tovább fejleszthetőnek tartom, mint ahogy ezt Te is azonnal észrevetted, és rámozdultál.
Még egy dolog ha felteszel rá QT5-csomagot, szerintem ne a legfrissebb verziót tedd fel, ez nálam valamiért gondot okozott, egy régebbivel viszont jól működik a puppy. (ugyanígy jártam az mpv-vel is, a legújabb verzió nálam nem működött, de a saját PPM-jéből letölthető régebbi verzió viszont igen) És ha már fenn a QT5, akkor pl. az smtube-20.6-os qt5-ös shared verziója is simán(minden más függőség nélkül működni fog - nálam legalább is működik rendesen) megy rajta egy pet csomagból telepíthető Chromiun-83-s, megy egy x64-es 2.94.4-es Seamonkey is, most ezt nyúzom, a Chomiumot-t ideiglenesen levettem.(a Seamonkeyhez már gtk3 kell, és ez sincs benne alappól a puppyban, ezeket a fájlokat utólag kellett a saját PPM-jéből kicsit trükközve felvarázsolni rá)
Viszont szerencsére egy jól kialakított ffmpeg csomag van ebben a puppyban, így ahhoz nem kellett semmit sem pótlólag feltenni.(lásd a teminal képet)
Kép
Levettem a puppy-ról a felső tray-t, mert kissé idegesített,
Kép
továbbá a ROX-Filer magyarításhoz szerintem fel lehetne használni a Groovy64-hez letölthető magyar nyelvi pet csomagot, illetve abból a Rox-Filer-hez való tartalmat, illetve az usr/locale/hu-ban lévő magyar .mo fájlokat is.
A kérdéses pet fájból,
Kép
a Messages könyvtárat, és az App Info.xml.in fájlt az Etiona64 puppi megfelelő helyére kell bemásoni és ez lesz a végeredmény, a Rox-Fier fájlezelő jobb gombos menüje magyar nyelvű tartalmat fog kapni.
Kép
És a Rox-Filer Setupja inmár Beállítások néven, magyarul fog kommunikálni velünk.
Kép
De ehhez még a jelzett nyelvi pet csomagból az usr/locale/hu-ból a rox.mo fájlt is át kell másolni az Etiona64 puppi megfelelő helyére.
(tovább tartott ezt leírni, és képet csinálni hozzá mint magát a műveletet elvégezni - én is most tettem ezt meg, ezért is vannak most képek is erről a műveletről.)
Kép

Végül még egy megjegyzés, csipesz írta az előbb:
... Alapértelmezett rajzolóprogramnak valami sodipodi van megadva e puppiban - amely appnak persze híre-pora sincs a rendszerben...

Nos, ez a kérdéses sodipodi nem csak ebben a puppy összeálításban jelenik meg, más újabb készítésű puppy-ban is előfordult már, és természetesen ott sem indítható, ráadásul alapból a Default Applications Chooser-ben is benne van, és be van jelölve, ez megintcsak azt bizonyítja, hogy egy közös alapból készülhetnek ezek a klf. újabb puppy verziók, és azokban nincsenek teljesen kigyomlálva az eltávolított programhoz tartozó indító, és egyéb fájlok.

willy36
Hozzászólások: 220
Csatlakozott: 2017.05.16. 18:43

Re: Utak lehetőségek a Puppy számára

Hozzászólás Szerző: willy36 »

A sodipodi-t ismerem, egy vektorgrafikus rajzolóprogram, még az (h)őskorból a 2000-es évek elejéről, ami tekinthető az Inkscape elődjnek. csak tájékoztatás miatt írtam

NTamas
Hozzászólások: 1872
Csatlakozott: 2014.06.19. 13:36

Re: Utak lehetőségek a Puppy számára

Hozzászólás Szerző: NTamas »

2004-es az utolsó verzió, így nem túlzottan érthető, hogy mit keres a legújabb 64 bites puppykban. Régebben is egyetlen 64 bites verzió volt belőle, rebesgették, hogy lesz belőle tisztán gtk-s kiadás aztán eltünt. Mindenesetre az EtionaPup64 PPM-jéből ez a progi nem tölthető le, tehát nem értem, hogy is került bele ez az alappuppyba.
Viszont az EtionaPup64 PPM-jéből simán letölthető egy 64bites inkscape-0.92.3-1-es program a hozzávaló függőségekkel az egész kemény 4MB-ot igényelt, szóval nem értem az EtionaPup64 készítőjét, miért szórakozott a sodipodi-val, ami amúgy sem használható, és miért nem tette bele a 64 bites használható inkscape-t inkább?
Kép

ticoo1
Hozzászólások: 625
Csatlakozott: 2014.10.21. 08:58

Re: Utak lehetőségek a Puppy számára

Hozzászólás Szerző: ticoo1 »

Kedves "janugsa"!

A hiányoltak itt: https://sourceforge.net/projects/puppys ... k-Woof-CE/

NTamas
Hozzászólások: 1872
Csatlakozott: 2014.06.19. 13:36

Re: Utak lehetőségek a Puppy számára

Hozzászólás Szerző: NTamas »

Meg az előző, 6. oldalon beírt linken is,
viewtopic.php?p=9031#p9031
ahol további alternatív link is megtalálható a keresett verziókhoz.
Lásd:
https://archive.org/details/Puppy_Linux_Etionapup
https://archive.org/details/Puppy_Linux_BeowulfPup

NTamas
Hozzászólások: 1872
Csatlakozott: 2014.06.19. 13:36

Re: Utak lehetőségek a Puppy számára

Hozzászólás Szerző: NTamas »

NTamas írta: 2020.08.28. 21:50 ... EtionaPup64 PPM-jéből simán letölthető ...
Folytatva ezt a szálat, azért az új Murga fórumon is vannak érdekes figurák, lásd pfeco ottani linkjéhez egy Clarity nevű egyén beírt egy sort idézem:
... I think there is an oversight...If this is a WoofCE generated ISO, Where is SAMBA? ...
... Azt hiszem, van egy felügyelet ... Ha ez egy WoofCE által generált ISO, Hol van a SAMBA ...(Google ferdítés...)

Ráadásul az illető más puppy verzióból a Groovy64-ből is hiányolta ugyanezt, mondván hogy neki a tv-jéhez kellene, idézem:
... Please fix. I cannot share files to my TV and others on the LAN. Installation via PPM is unsuccessful ...
... Kérem, javítsa ki. Nem oszthatok meg fájlokat a tévékészülékemmel és másokkal a LAN-on. A PPM-en keresztül történő telepítés sikertelen. ....(Google ferdítés...)

Hát annyit üzenek innen a figurának, hogy ha már számonkéri a samba-t, talán belenézhetne a csomagkezelőbe is néha, esetleg frissíthetné azt, hiszen ott a kérdéses dolog megtalálható! lásd a képen, az EtionaPup64 PPM-jét.
Kép
Ráadásul ebben a csomagkezelőben még ott van hozzá letölthetően a gadmin-samba is, ami egy GTK-s beállító felület a Samba-hoz!
Kép
Hogy ez amúgy miért nem az alap puppy része? - könnyen kitalálható, hiszen a teljes csomag -samba+függőségek- feltelepítése elég sok helyet igényel, és valszeg Pfeco nem látta indokoltnak ezzel is növeni az EtionaPup64 iso méretét. Ha meg ez kell valakinek, akkor a PPM-ből feltehető, simán felrakja a szükséges függőségi fájlokkal egyetemben és a csomagkezelőből le is szedhető, kipróbáltam.
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára NTamas 2020.08.29. 09:45-kor.

janugsa
Adminisztrátor
Hozzászólások: 617
Csatlakozott: 2014.06.28. 00:17

Re: Utak lehetőségek a Puppy számára

Hozzászólás Szerző: janugsa »

Az előző hozzászólásomban én arra gondoltam, hogy törölte a saját tárhelyén, ami jelenthet valamit.

NTamas
Hozzászólások: 1872
Csatlakozott: 2014.06.19. 13:36

Re: Utak lehetőségek a Puppy számára

Hozzászólás Szerző: NTamas »

Akár jelentheti azt is, hogy netán helyet csinált más, újabb verzióknak....
Majd megtudjuk Pfeco-tól, ha jelentkezik, a közös tárolóban, és a archive oldalakon is megvan, tehát olyan nagy baj nem lehet ezekel.

pfeco
Hozzászólások: 173
Csatlakozott: 2014.08.09. 21:24

Re: Utak lehetőségek a Puppy számára

Hozzászólás Szerző: pfeco »

NTamas
Nos, ez a kérdéses sodipodi nem csak ebben a puppy összeálításban jelenik meg, más újabb készítésű puppy-ban is előfordult már, és természetesen ott sem indítható, ráadásul alapból a Default Applications Chooser-ben is benne van
Az első puppy verzióknál még csak probálgattam a woof-ce alkalmazását ezért a 00_build.conf fájlt
ahol a Default Applications Chooser -ben megjelenő programok beállíthatók nem változtattam meg így
bennemaradtak az alap beállítások. A legutobbi puppyknál már nem így van.

janugsa
Az előző hozzászólásomban én arra gondoltam, hogy törölte a saját tárhelyén, ami jelenthet valamit.
Nem jelent semmit mindegyik puppy teszt verzió és így használható, de mivel az archivumba megtalálható
ezért töröltem a tárhelyemről.

Avatar
KuLuSz
Adminisztrátor
Hozzászólások: 606
Csatlakozott: 2014.06.17. 21:19

Re: Utak lehetőségek a Puppy számára

Hozzászólás Szerző: KuLuSz »

Érdemes megtartani minden iso-t minél több helyen hogy ha valamelyik oldal felmondaná a szolgálatot , akkor legyen honnan letölteni ... persze ha a saját tárhely méretileg nem adja ki , akkor megértem ...
-<(].K.u.L.u.S.z.[)>-
-----------------------------------------------
Elérhetőségeim: Angol irc csevegő, (reg mentes) Discord, YouTube

Válasz küldése

Vissza: “Puppy Linux”