Utak lehetőségek a Puppy számára

A puppy linux operációs rendszer és szoftverei
Avatar
nocsak
Hozzászólások: 408
Csatlakozott: 2014.09.29. 15:01
Kapcsolat:

Re: Utak lehetőségek a Puppy számára

Hozzászólás Szerző: nocsak »

Ötlet fejlesztéshez:

A pet-elv a fejlesztési folyamathoz Git nélkül SF-en:

Volna egy kikupált alap iso. Ez felkerülne a fő projekt mappán belül lévő iso mappába. Ebbe lenne további 2 mappa kizárólag:

Tehát a fő projekt mappán belül lennének:

iso
pet
build


-iso mappa tartalma az előbb említett alap iso.

-pet mappa tartalma mindig az a pet csomag, amit telepítve ram vagy mentésfájl módban felülírja a rendszer azon részét amit futásidőben lehet. A skeleton iso ennek megfelelően olyan alapokat és javításokat kell tartalmazzon addigra, hogy ezt megtehessük.

-build mappa tartalmazná sorszámmal ellátva azon pet csomagokat, amelyeket a fejlesztők tesznek fel. Miért kell sorszám? Azért mert a 001_patch_nocsak.pet -et ha módosítani kellett úgy, hogy pl.: a 002_patch_ticoo1.pet benne bármit is felül kell írjon, akkor ezt a fejlesztők megtehessék ezáltal.


Akkor és amennyiben pl ha van 8 már LTS állapotban lévő pet a build mappában, akkor lehetne a pet mappába egybegyúrni őket 1 petté. A pet mappa pedig mindig az aktuálisan már javított egybegyúrt petet tartalmazná.

A sorszámozott petek egymással pedig úgy gyúrhatók össze, hogy mindegyiket külön mappájukba nevük alapján sorrendbe kibontva, felül írni egyenként sorrendben, tehát 001 pet kibontott mappájába beleírni a 002 mappa tartalmát, aztán ugyanide a 003-mat és ameddig a sorszámok tartanak. Utána ebből a fő mappából 1 nagy petet készíteni s ez menne a pet mappába…

Ha zárjuk a projektet, töröljük a build mappát, marad a véglegesített pet mappa és a skeleton iso
mappa.

Aki egybe készen kívánná az egészet pet nélkül, ahhoz biztosítani részletes dokumentációt, hogyan lehet belerakni a fő sfs-be egybe az egészet. Bár ebbe a mondatba le tudom írni úgy, hogy a kibontott, utolsó friss pet mappába lévő petet az egy ext fájlrenszerre kibontott adott puppy fő sfs-ébe belerakjuk, és vissza dir2sfs-ezvén az így kiegészült és kibontva levő fő sfs mappát megkapnánk így a fő sfs-t már kiegészítve. Ha pedig mindezt iso-ban szeretnénk viszontlátni, akkor ahhoz is egy dokumentációt bocsájtani, és kész. Bár az iso master programmal ezt is könnyen meg lehet oldani, ez már tényleg csak azon múlik mennyire pontos a leírás.

Indoklás: A fejlesztők így egymáshoz igazodva tudnák a módosításokat lekövetni és elkészíteni egy végeleges pupletet meghagyván a lehetőséget ahhoz, hogy választhasson a letöltő felhasználó az alap iso és a kész pet-tel kiegészíthető komplett verzió közül amit viszont már magának kéne az előbb leírt módszer szerint elkészítenie a felhasználónak. Továbbá az egyénileg fejlesztett pupletet is követhetőbbé tenné.

Miért jó ha a felhasználó nem készen kapja meg az iso-t summa benne mindennel. Erre az a válasz érkezett, hogy mert lehet valakinek a fele felesleges lesz és mérgelődne, hogy de lehetne anélkül kisebb is az iso. Stb. Nem tudunk minden igényt kielégíteni. És nem is hiszem, hogy lehet. Ez a módszer a fejlesztést szerintem megkönnyítené, és a user is választhatna a komplett és az alap közül. Aztán az alapot vagy maga tuningolja fel vagy pettel vagy anélkül. De a stabil alap meg lenne. És az extrák is opcionálisan. Ezzel pl.: a tárhely mérete sem iso-nként nőne minden módosításnál az SF-en. Az alap iso-val meg lehetne gparted és rendszermentő puppyként dolgozni. Ha meg fullos kell akkor eljárni az előbb leírt módokon. Ez csak egy (lehet banális) kósza ötlet volt, várom a véleményeteket!


Megjegyzés: A fejlesztési folyamatot kész iso-val is lehet zárni, itt a fejlesztési módszeren volna a fő hangsúly.

Avatar
csipesz
Hozzászólások: 683
Csatlakozott: 2014.06.24. 11:02
Tartózkodási hely: Isaszeg

Re: Utak lehetőségek a Puppy számára

Hozzászólás Szerző: csipesz »

Nos, új ötleteim nincsenek, de véleményem azért igen - ezzel kapcsolatban:
"Miért jó ha a felhasználó nem készen kapja meg az iso-t summa benne mindennel. Erre az a válasz érkezett, hogy mert lehet valakinek a fele felesleges lesz és mérgelődne, hogy de lehetne anélkül kisebb is az iso. Stb. Nem tudunk minden igényt kielégíteni."
Így van; annyifélék vagyunk mi, emberi lények, annyiféle ízléssel, hogy soha nem felelhet meg egy bizonyos kontent mindenki számára - de: feltételezve egy átlag puppi felhasználótól azt a készséget, hogy - minimumként - megtanult működőképes remastert előállítani - ettől kezdve, ha összefut valami számára alapjában véve kellemes, csak kissé dagályosra sikerült alkotással - baromi egyszerű a teendő: fejben vagy papíron készít egy listát(pontos névvel!) azokról az appokról, melyek neki az adott műalkotásból nem kellenek, elindítja a Pfind nevű zseniális alkalmazást, tételről tételre rákerestet a kidobni való appokra előbb a rendszerben, majd a saját fájlokban is, a találatokon jobb egeres menüből a törlést használva fájlról fájlra törörölgeti szépen kifele a "halálra ítélt" cuccost; egész mappákat nem enged pop-up menüből törölni a Pfind, ezért ezeknél meg kell nyitni a cél-helyet és ott elvégezni a mappa törlését. Az egészhez mindössze egy kis figyelmesség, megfontoltság, pontosság szügségeltetik, ezzel az egyszerű módszerrel ragyogóan visszafogyaszthatjátok bárki számotokra túl "fat" remasterét, aztán hozzáadhattok pár, a számotokra igazán fontos plusz appot meg mondjuk, testre szabhatjátok az asztal küllemét, beleértve a fontosnak gondolt ikonok mennyiségét is az asztalon, a paneleken vagy a dokkokon; tanácsos e vátoztatások után ellenőrizni azt is, hogy a különféle dokumentum- és médiafájlokat az általatok favorizált alkalmazások nyitják-e meg - a végén legyártjátok belőle a saját remaster-eteket, aztán annyi, meg egy bambi :) ... - nem kell hozzá doktorátus.

janugsa
Adminisztrátor
Hozzászólások: 617
Csatlakozott: 2014.06.28. 00:17

Re: Utak lehetőségek a Puppy számára

Hozzászólás Szerző: janugsa »

Csipesz. Régebben te a /root/.packages mappában benne hagytad az általad feltelepített programok adatait. Így egyszerű volt törölni a csomagkezelővel. majd konzolba “fixmenus”, majd restart x. Talán jobb volt a kulusz_remove_packages programmal törölni a csomagkezelő helyett, mert az a más program által is használt fájlokat nem törölte.
viewtopic.php?p=5206#p5206
csipeszjatek.jpg
csipeszjatek.jpg (301.15 KiB) Megtekintve 4418 alkalommal
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára janugsa 2020.08.24. 08:55-kor.

NTamas
Hozzászólások: 1872
Csatlakozott: 2014.06.19. 13:36

Re: Utak lehetőségek a Puppy számára

Hozzászólás Szerző: NTamas »

Ezt annyival egészíteném ki, hogy ha egy nagy összeállításban a programok a fő sfs-ben lettek telepítve és nem külön a.drive.sfs-be, akkor megoldható a dolog úgy is, hogy a fő sfs-t kicsomagoljuk, a kapott könyvtárban belépünk a .packages-be és ott megnézzük a feltelepített programokban azt, ami nem kell, megnyitjuk a kérdéses programhoz tartozó szöveg bejegyzést, (pl. smtube-20.6.0-qt5-i686.files) és ebből a telepítési szövegfájlból kiindulva a kibontott sfs könyvtárban megkeressük a törölni kívánt program telepített fájljait, ezeket simán kitöröljük a kibontott fő sfs könyvtárból majd a puppy menüből is töröljük az eltávolítandó program indítását, ehhez alapesetben(jwm ablakkezelő esetében) a .jwmrc, illetve a .jwmrc-previous fájlokban kell keresni a törölni kívánt alkalmazás indító bejegyzését, és végül a .packages fájlból is töröljük ki a programhoz tartozó telepítési bejegyzés fájlt.(ezt nyitottuk meg az előbb a művelet elkezdéséhez) Ez utóbbi szöveges fájlt mindenképp törölni kel, ne feledkezzünk el róla, és nem maradjon ez a file benne a puppy-ba, mert a következő indításkor a puppy csomagkezelője hibát fog dobni.
Ha így teszünk, akkor ez a megoldás sem fogja kitörölni a programhoz szükséges és más program által is használt függőségi fájlokat.

Gyakorlottabbak a .packages fájlban lévő builtin_files könyvtárból ezzel a módszerrel az eredeti alap puppy programba(amit a bővített puppy verzió készítője is felhasznált a bővített puppyja készítéséhez) feltelepített eredeti programokat, illetve az abból nekünk nem kellő darabokat is ki lehet ezzel a módszerrel törölni.(és ha még ügyesebbek vagyunk a módszer fordítottjaként más programokal is bővíthetjük a kicsomagolt fő sfs fájlt, majd a művelet végén legyártjuk az új fő sfs fájlunkat)
Igaz macerás módszer de működik, például ha van egy puppy iso, amiben például egy elavult öreg webböngésző van, és mi egy saját újabb, de más verziót tennénk bele, a fenti módszerrel eltávolíthatjuk a régit, és beletehetünk újabb böngészőt. Csak ilyenkor ne feledjük el betenni hozzá az esetleg még szükséges függőségi fájlokat is!

Avatar
KuLuSz
Adminisztrátor
Hozzászólások: 606
Csatlakozott: 2014.06.17. 21:19

Re: Utak lehetőségek a Puppy számára

Hozzászólás Szerző: KuLuSz »

Olvasom a hsz-eket és azt kell mondjam hogy az első helyet janugsa érte el a .files fájlokra való tekintettel , illetve az általam készitett csomagtörlő programmal (ami figyeli a függőség hálót,mellyel mellesleg törölhetünk a builtin_files csomagokból is, pontosan a csomag eltávolitás végett készült ez a szkript)... Csipesznek azt izenném, hogy egy alap felhasználót nem kellene "fejlesztőnek" tekinteni, mert már ez is sok amit leirtál pár sorban. jó lehet hogy egyszerünek tűnik de nem várhatod el tőlük ... továbbá, ha már ennyire kinos ez a csomageltávolitósdi kérdés ... akkor ajánlanám egy már régóta dédelgetett ötletemet minden pupletkészitőnek... A dolog annyi hogy meghagyunk 1 üres alaprendszert, majd amellé gyártunk 1 adrv.sfs-t amibe belethetjük az összes extra programot (az új fossapup64-bit már igy érkezik) , de ebben az esetben célszerübb minden egyes programot külön sfs-ben tálalni a rendszer mellé , igy azt és akkor távolit el amikor akar ...
-<(].K.u.L.u.S.z.[)>-
-----------------------------------------------
Elérhetőségeim: Angol irc csevegő, (reg mentes) Discord, YouTube

Avatar
nocsak
Hozzászólások: 408
Csatlakozott: 2014.09.29. 15:01
Kapcsolat:

Re: Utak lehetőségek a Puppy számára

Hozzászólás Szerző: nocsak »

Üdv ismét!

Az előző hsz-em kapcsán ahol inkább a közös fejlesztési folyamatra helyeztem a hangsúlyt (legalábbis szerettem volna helyezni) valóban kicsit merész zárás volt kijelenteni, hogy majd a user remaszterel. Igaz nem saját ötlet volt, mindegy is kié az iso -k mennyiségének csökkentésére született az a javaslat. De mostani témát is belevéve olyan csomagkezelés kéne a puppyba ami úgy tűnik egyenértékű lenne egy apt -vel vagy hasonszőrű barátainak egyikével. Ha most érvelve elmagyaráznám miért, valószínű kiírnám a fórumot a helyéből. A remove packages 1 tényező a rengeteg közül. S az is csak az egyik irány. De hogy legyen egy helytálló érvem is azért:

Egy libreoffice-t az ember pfinddal is röhögve kitörölget, mert gyakorlatilag majdnem minden fájl vonatkozása a csomagoknak és konfoknak és képeknek és mappáknak a libreoffice szó a részüket képezi.

de!

Bontsatok ki egy vlc petet... mondjuk a 2.0.5-ös twoflower-ét a precise érából. Látni fogtok benne olyan fájlokat amik se függőségi se más köszönési viszonyban sincsenek közvetlenül egymással. Ott a .files nélkül a PPM és a remove packages is csődöt fog mondani nem még a pfind-dal próbálkozás. Ezeket csak adatbázis alapján lehet törölni.

És akkor a kedvencem, amivel tegnap lezsibbasztottam KuLuSz kollégát, az sfs és annak adatbázis fájllal ellátása. Ugyanis abban a tévhitben éltem egészen tegnapig, ha én egy akarmi.pet csomagot felrakok, amibe van 30 csomag 40 lib és kitudja még mi, akkor majd a PPM szólni fog ha már azáltal meglévő csomagra telepítek rá. Mint kiderült szegény KuLuSz kb 500. érvelése után, nem szól semmit a PPM, csak ha a PPM csomaglista adatbázisába iS! bekerül. És itt jöttem rá arra, hogy amíg nem lesz teljes puppy csomagkezelő reform, addig ennek az egyenletnek az a megoldása, hogy nincs megoldása.

Addig pedig marad a libkergetés és manuális szortírozás.

Ja és természetesen mielőtt bárki azt gondolná, hogy ezt ilyen könnyelműen megállapítottam ezt már nagyon régóta mondogatjuk... és attól még mert nosza rajta én egyedül sem tudnám megcsinálni attól még ez volna az egyik! fontos megoldás.

Vannak ha jól rémlik apt-s puppyk porteus boottal... vagy mivel ezek ha jól rémlik a fatpup szériák. Igen és ott ha valami olyat rakunk fel a ~300 megás puppyba, ami plusz 600 megát igényel akkor kb 3 ilyen csomaggal megraktuk a mentésfájlt. És akkor visszakanyarodtunk az eredeti kérdéshez, hogy a puppy milyen linux is valójában.

NTamas
Hozzászólások: 1872
Csatlakozott: 2014.06.19. 13:36

Re: Utak lehetőségek a Puppy számára

Hozzászólás Szerző: NTamas »

... a puppy milyen linux is valójában. ....

Hát, ma már mindenből csinálnak puppyt, és némelyik ilyen újabb tákolmány igencsak furcsa dolgokat tud előadni, lásd példának az új puppy linux fórumon peebee által belengetett UPupEF - Ubuntu Eoan+Focal based Woof-CE build verziót.
(https://forum.puppylinux.com/viewtopic.php?f=144&t=405)
(https://sourceforge.net/projects/zestyp ... cal%2B/rc/)

Az még rendben is volna, hogy normálisan betölt, és bejön a desktop, (egzotikus videó kártyákkal nincs túl jó barátságban) de, ha a csomagkezelőből töltenél le valamilyen programot, -maradjunk az általad említett vlc-nél- ott már komoly gondok vannak! Eleve 3 rendszer többféle tárolóját is betették a csomagkezelőbe, és ez komoly zavart okoz egy program telepítésnél, jelen esetben a vlc-nél maradjunk. Az hagyján hogy kétféle letölthető vlc verziót is feldob, de ezekhez a függőségeket is néha egyenként kell lehozni verzióhoz illően. (meg néha automata módban is a program csak pár fájlt hoz le, nem az egész, komplett vlc-t) Ha meg kiválasztom a legfrissebb vlc verziót automata letöltésre, akkor a csomagkezelője lehozza mindkét verziót! Ezzel szívtam két napja, végül letöröltem az egészet, bár maga az alap nem lenne rossz. Az egy dolog, hogy az alap puppyban pl. nincs telepített QT verzió, így ha egy program ezt igényli, akkor a csomagkezelő ezt lehozza, jelesül a vlc-nél mindjárt három QT5- verzió fájljait is le akarja hozni az automata üzemmódban! Meg mellette rengeteg, az oprendszerhez kellő-vagy éppen nem kellő, de függőségként megjelölt fájlokat is. (erről már volt szó régebben is) Ha meg egyenként akarod lehozni a csomagkezelőből a QT5 legfrissebb verziójának fájljait, akkor azt egyesével kell megtenned, de ezt egy kezdő aligha fogja tudni megtenni, főleg mert nem fogja tudni, hogy a QT5-höz eleve milyen fájlok, függőségek tartoznak, így marad a találomra bökődés, ami biztos, hogy rossz végeredményt fog adni.
Mivel ezzel a szituációval már nem először szembesültem, így a példánál maradva a QT5 legfrissebb verzióját egyesével töltöttem le, vigyázva arra, nehogy más tárolóból is meglévő verzió fájlt töltsek le, ezért csak egy tároló, a Focal tároló fájljait szedtem le, ugyanezt a vlc legfrissebb verziójánál is követtem de ennek ellenére a vlc nem indult el! Noha a Listdd program semmilyen függőségi hibát nem talált a vlc-nél, magát a programot mégsem tudtam működésre bírni! Így azután hagytam az egészet a francba, még jó, hogy a puppy eleve RC besorolású, ezért talán várható, hogy javítanak rajta. A linkelt fórumban másnak is gondja volt ezzel a felemás puppy verzióval.

Hogy jót is mondjak, létezik az új puppy fórumban egy másik, igaz ez már 64 bites puppy is, ez pedig pfeco munkája:(ez pl. kellő odafigyeléssel alap puppynak is ajánlható)
Puppy Linux Etionapup64 by Pfeco
Tue Aug 18, 2020 5:42 am
(https://forum.puppylinux.com/viewtopic.php?p=2852#p2852)

Ez szintén egy minimal puppy verzió, pl. ebben sincs benne a QT5, sem más QT csomag, alapból nincs benne mpv, de van benne mplayer motor telepítve, így erre azért oda kell figyelni itt is!
De legalább a csomagkezelőjében csak egy puppy verzió tárolója van felvéve így elvileg a fentebb említett kavarodás elvileg nem jöhet(ne) elő, igaz olyan formában nem is mint a fenti, több tárolós esetben történt, de itt is előfordul, hogy az egyetlen tárolóban -maradjunk a vlc-nél- itt is kétféle verziót ajánl fel letöltésre, illetve a Qt5-ből is kétféle verzió fájljait tölthetjük le.
Az előzőekből indulva itt már fokozott óvatossággal jártam el, és a siker sem maradt el.(alapvetően -ez már puppynál eleve törvény- az első indítás után azonnal lefrissítettem a csomagkezelőt, ezt amúgy minden puppynál elvégzem, biztos, ami biztos alapon)
Mivel nagyjából már sejtettem, hogy pl. a QT-ből is több verziót fog felajánlani letöltésre, én megmaradtam egy régebbi QT5 (5.12-5)verzió fájljainak egyenkénti letöltése mellett, és nem a legfrissebb QT5 (5.14-es) verzió fájljait töltöttem le. Ugyanígy a VLC-ből is a régebbi, 3.08-as verzió fájljait szedtem le.
Mivel ez utóbbi programból már volt szerencsém az újabb 3-as verzióhoz, a 32 bites Bullseye puppyhoz is gyártottam belőle pet csomagot, és sfs-t is, igaz az már a 3.10-1-es verzió volt, de magának a vlc programhoz kellő fájlok neveit, a szükséges fájlok neveit ebből már nagyjából ismertem, így ezért itt az EtionaPup64 esetében már a csomagkezelőből csak egyenként telepítettem fel a vc-hez kellő fájlokat, szerencsére ez a csomagkezelő megtette azt a kedvességet, hogy az egyenkénti fájlletöltés ellenére az egyes fájlokhoz szükséges függőségi fájlokat is lehozta, és feltelepítette. Eleve az automata csomagtelepítésről lemondtam, nem akartam úgy járni mint a fentebb említett esetben, ahol az automata telepítés mindent lehozott még azt is, ami nem is kellett volna!

Szóval az egyenkénti QT5 és VLC telepítés sikerrel lezajlott, a feltelepített vlc simán elindult, és működik azóta is. A csomagkezelőből telepítettem fel az Audacious programot is, ezt nem egyenkénti, hanem a step-file módban, ez a régi csomagtelepítős mód, ahol előbb megkeresi a programhoz való függőségeket, és azokat külön kijelölhető módon megmutatja lehetőséget adva arra, hogy telepítsünk, vagy csak letöltsük a kérdéses csomagfájlokat, és függőségi fájlokat.(persze ehhez sem árt tudni hogy az Audacious-hoz eleve milyen fájlok tartoznak hozzá, és ezt pl. egy kezdő puppy használó eleve nem is fogja tudni, csak ha már többször találkozott vele. Nem véletlenül kezdem én minden kipróbálásra feltett puppy verziónál a programok telepítését ezzel az Audacious progival.
Ami érdekesség, ennek a EtionaPup64 puppy verziónak csomagkezelőjében pl. a pupradio/pupTelly program nem található meg, még jó, hogy az előbb említett Bullseye32 bites verzió próbájánál ebből csináltam magamnak egy pet csomagot, és az most itt is hibátlanul felment a 64 bites EtionaPup64 puppy-ra és hibátlanul megy ez is. Azután érdekesség még, hogy bár ez az új 64 bites puppy a csomagkezelőjéből nem a már megszokott 64 bites mpv-0.32-es programot tartalmazza, mint pl. a Groovy64-nél, hanem a 32 bites, és a nocsak 32bites puppyjában is megtalálható mpv-0.27-es verziót engedi letölteni. Kissé érdekes és érthetetlen megoldás egy eleve 64 bites pupyban, de ha már így van, akkor a nocsak-1.1 puppyban meglévő Gnome-MPV programot is fel lehet tenni mellé, (és mellette simán működik az mplayer motort használó Gnome-mplayer program is!) valamit a Kylin videó programot is, ez amúgy kétféle motorral is tud működni, a setupjában állíthatjuk be hogy a rendszerben meglévő mplayer motort, vagy az mpv motort használja a működéséhez.
Pár programmal még kibővítettem, és kapott egy Chromium webböngészőt is, ez utóbbit szintén egy pet csomagból történő telepítéssel. Ja, és végül a frissített iptv-mpv verzió is felkerült rá, illetve a saját pet telepítőből a pupradió program is kibővített adatokkal. Ami szintén érthetetlen volt hogy a rendszerben eleve alapból benne van az mtpaint program, de a hozzávaló mtpaint-képmentő.sh fájlt már nem tette fel a puppy verzió készítője.(pedig csak pár kbyte az említett .sh fájl mérete) Mindegy, most már ez is a rendszer része lett, ahogyan a Viewnoir csomag is, ami szintén nem volt benne az alapprogramban. Kapott még egy grafikus mixert is, a qasmixert, és a két kedvenc rádiós programomat is feltettem, a moc-ot ez egy terminálban működő rádiós program, illetve a yad radió is a rendszerbe került, de ehhez még egy 64 bites Streamriper csomagot is telepíteni kellett, hogy fel is tudjak venni a rádióból.
(tudom, hogy a rendszerben az a.drive-ben ott van egy Firefox webböngésző, meg az Abiword-Gnumeric páros is, de én ezt az a.dive.sfs-t eleve kivettem, és nem használom)
Jelenleg így néz ki a kibővített EtionaPup64 puppy desktop nálam.
Kép

Avatar
csipesz
Hozzászólások: 683
Csatlakozott: 2014.06.24. 11:02
Tartózkodási hely: Isaszeg

Re: Utak lehetőségek a Puppy számára

Hozzászólás Szerző: csipesz »

Sziasztok - NTamas értekezése az EtionaPup64-ről felkeltette az érdeklődésemet - kipróbáltam hát. Az első észrevételeket osztom meg itt Veletek, de még nagyon az elején járok:

Evince hiába volt feltelepítve, nem indult el; rátelepítettem PPM-ből frissebb verziót, úgy már műxik.

Applications mappában néhány app-nak nem jelenik meg ikonja;

Applications mappában "szemét" desktop fájlok vannak felejtve, melyek nem mutatnak létező célra(sorolom: audacity, figurine, java, javaws, notecase, openwinurl, scribus, Ssh-gui-secure-telnet, vym, wine, wish...).

Képfájlok alapjáraton viewnior-hoz voltak rendelve, mely nincs is jelen e rendszerben - átállítottam gpicview-re.
Alapértelmezett rajzolóprogramnak valami sodipodi van megadva e puppiban - amely appnak persze híre-pora sincs a rendszerben... ezt egyelőre mtpaint-re állítottam;
médialejátszónak meg gnomemplayershell - ha ezt átállítottam gnome-mplayer-re, egyből mentek a videók - előbbivel viszont semmi.
Pdf-olvasónak epdfview volt beállítva, mely ebben a rendszerben nem volt jelen - átállítottam az immár javított evincére.

Most ezek után képzeljünk el egy puppi-turkálásban járatlan figurát, aki hallott már másoktól némi jót a puppilinuxokról, rámegy a skami fórumra, keres valami jó modern puppit, megakad a szeme NTamas Etiona puppis előző posztján, letölti, ha igazán kezdő akkor még nem is usb-n próbálgatja, hanem kiírja korongra, elindítja, és... - menni fognak neki az mp3 zenéi, menni fog (angolul) a firefox, menni fognak a text, a doc vagy az xls fájlok - DE EZEKEN KÍVÜL NEM SOK MÁS. Kezdő emberünknek mi lesz a véleménye vajon? - Kedves Pfeco, át kéne még nézni és javítgatni ezt egy kicsit, végül mások korábbi 64 bites puppijaiból pár magyarítást is át lehetne emelni(pl. a Rox sem magyar).

Amúgy a rendszer gyors és küllemre nagyon csini, alapjáraton szép természet-színei vannak, fájlmenedzser appokból meglepően sokféle van - én már el is kezdtem csiholni belőle egy saját cuccost.

janugsa
Adminisztrátor
Hozzászólások: 617
Csatlakozott: 2014.06.28. 00:17

Re: Utak lehetőségek a Puppy számára

Hozzászólás Szerző: janugsa »


NTamas
Hozzászólások: 1872
Csatlakozott: 2014.06.19. 13:36

Re: Utak lehetőségek a Puppy számára

Hozzászólás Szerző: NTamas »

Kedves Janugsa!
Pfeco általad hiányolt műveit itt fogod megtalálni ha kell....
https://forum.puppylinux.com/viewforum. ... c42ceb2cbb

Válasz küldése

Vissza: “Puppy Linux”