Utak lehetőségek a Puppy számára

A puppy linux operációs rendszer és szoftverei
Avatar
nocsak
Hozzászólások: 408
Csatlakozott: 2014.09.29. 15:01
Kapcsolat:

Re: Utak lehetőségek a Puppy számára

Hozzászólás Szerző: nocsak »

Üdv!

Discordra már kitűztem, ide is leírom, hogy legalább itt is meglegyen.
kernel, csomagkezelő reform, woof-ce átírás, remaszter szkript reform.
Magyarázat:
(rövid verzió:)
Ma este ismét belefutottunk a puppy-t érintő alapvető problémakörökbe. (Fentebb idézve.) Addig nem várható jelentős változás amíg az ott felsorolt tényezők nem lesznek megfelelően javítva.
(hosszú verzió:)
Discordon már nem először tárgyalás témája volt, hogy mi kéne egy összefüggő, jól használható, bővíthető-faragható puppy elkészítéséhez. Kellene egy olyan csomagkezelő ami legalább lehetővé tenné a remaszter után is az így már beépülő csomagok utólagos eltávolítását egy következő remaszterhez például. Ez már magával hozza az ezzel együttműködő remaszter szkriptet is. Oda-vissza egy olyan csomagkezelés megvalósítása vált szükségessé amivel a csomagok adatbázisban - legalább nyilván vannak tartva. És a kapcsolat a csomagok és az adatbázis között úgy változhatna, hogy a rendszer más komponensei ne sérüljenek. Ha ezt a kettő részét már meg is oldottuk, marad a Woof-ce és a kernel(-kit) kérdése. Olvashattuk a nemzetközi puppy fórumon például az aufs körüli kérdéseket. Illetve ami az overlayfs-t illeti. Az új kernelek viszont csak az új gépekhez nyújtanak megoldást, ami azért szükséges, mert ha megint azért veszem elő a puppyt, mert milyen jó rendszermentő is egyúttal, akkor oda nem mehetek 3-as kernellel. Szóval szükséges. Továbbá a Woof-CE finomítása. Már pedzegettem korábban, hogyha van egy jó puppy építő, akkor kapunk egy összefüggő és működő pupletet amit aztán az előbbi 2 reformálásával már tovább lehetne könnyedén fejleszteni, nem csak azoknak akik mélységében ismerik, hanem azoknak is akik csak az alapokat. Mivel ennyire nem értek a linuxhoz sem általában sem mélységében, az elmúlt 2 évben csak passzívan vettem részt a "fejlesztésekben". A programok fordításánál bukott nálam ki először az amit ticoo1 kolléga is sokszor tapasztal és nem csak a függőségek terén. És ezek az alapjaiban változtatandó dolgok. Azokról a kérdésekről, mint pl a nyomtatás puppyval legyen az kép, vagy dokumentum stb. még fel sem merültek. De ez utóbbiak már a szoftverkínálaton múlnak többnyire ami visszakanyarodik rögtön a csomagkezeléshez. Én személy szerint feleslegesnek tartom, hogy a 0-ról írjunk egy másik woof-ce szerű építőt. A woof-ce nagy része rendben van, hiszen az alap struktúra adott. De ez mind idejében, mennyiségében és minőségében valamint mélységében szakértelmet kíván amihez egyedül még kevesebb vagyok. Azért foglaltam mindezt össze, hogy azokat a problémákat amiket mások csak szekunder oldalon lecsapódva érzékelnek, hogy nem működik, most megérthessék. Nekünk egy puppyt manuálisan elemeire kell bontanunk, és szerteszét darabjaiból átkonfigurálva még az initet is sokszor újraépíteni. Mivel egyedül dolgozunk, ez sokszor azzal jár hogy maradnak hibák a rendszerben és sokáig nincs új vagy jobb kiadás. Na ezért könnyítene mindenki dolgán a fent idézettek megoldása hosszú távon.

janugsa
Adminisztrátor
Hozzászólások: 617
Csatlakozott: 2014.06.28. 00:17

Re: Utak lehetőségek a Puppy számára

Hozzászólás Szerző: janugsa »

Kisérleti apt csomagkezelő Fossapup64-hez. (a puppy az átnevezések alatt RAM-ban fusson).
Vigyázzunk , el is ronthatjuk a puppyt. CSAK KISÉRLETI HASZNÁLATRA!!!!!
http://weedoglinux.rockedge.org/viewtop ... p=336#p336
Letölteni ezt:
http://weedoglinux.rockedge.org/downloa ... php?id=124
Átnevezéssel, a végéről .tar törölni, futtathatóvá tenni futtatni.
Letölt kettő .sfs fájlt.. Ha van a puppynknak adrv.sfs fájlja, akkor ydrv-re nevezzük át. Helyére az apt_adrv....nevűt átnevezzük. Restart.
Az apt_sfs_load.... sfs fájlt rakjuk a puppy mappájába, és csatoljuk fel.
Terminálba írjuk:
apt update
Kész.
apt install xxxxxxxx
Screenshot.jpg
Screenshot.jpg (50.52 KiB) Megtekintve 3390 alkalommal
Például mpv és függőségeinek letöltése, telepítés. apt install mpv
Letöltendő adatmennyiség: 106 MB.
A művelet után 649 MB lemezterület kerül felhasználásra.
Folytatni akarja? [I/n] NEEEM

Nézzük a vlc lejátszó: apt install vlc
0 frissített, 245 újonnan telepített, 0 eltávolítandó és 0 nem frissített.
Letöltendő adatmennyiség: 91,4 MB.
A művelet után 615 MB lemezterület kerül felhasználásra.
Folytatni akarja? [I/n] NEEEM

Nézzünk egy konzolos szövegszerkeztőt: apt install nano
Screenshot(3).jpg
Screenshot(3).jpg (119.03 KiB) Megtekintve 3390 alkalommal
Most látom nincs lxterminal ebben a puppyban. Rakjunk bele.
apt install lxterminal

0 frissített, 122 újonnan telepített, 0 eltávolítandó és 0 nem frissített.
Letöltendő adatmennyiség: 36,9 MB.
A művelet után 161 MB lemezterület kerül felhasználásra.
Folytatni akarja? [I/n] NEEEMMM

Fogtam letöltöttem puppy csomagkezelővel 1MB ( 2 függőséggel

Avatar
KuLuSz
Adminisztrátor
Hozzászólások: 606
Csatlakozott: 2014.06.17. 21:19

Re: Utak lehetőségek a Puppy számára

Hozzászólás Szerző: KuLuSz »

hali , nemtom láttad-e már az apt-os videómat ...

Puppy Linux - APT beüzemelése (MC FAIL :( )

15:57 -nél mondom a lényeget, valószínü ezért ír ki ekkora méreteket ...

Megoldás: klónozni kellene a puppyban telepitett csomagok adatait a /var/lib/dpkg/status fájlban.
-<(].K.u.L.u.S.z.[)>-
-----------------------------------------------
Elérhetőségeim: Angol irc csevegő, (reg mentes) Discord, YouTube

janugsa
Adminisztrátor
Hozzászólások: 617
Csatlakozott: 2014.06.28. 00:17

Re: Utak lehetőségek a Puppy számára

Hozzászólás Szerző: janugsa »

Kösz. Azt láttam, hogy nagyon gyorsan letölt mindent, de nem vizsgálja a puppyn meglévő fájlokat.
Értem, tehát csak az apt-vel telepítetteket vizsgálja. És a puppy csomagkezelője sem látja az apt-tal feltelepítetteket.
A nálam lévő apt telepítette például az mc-t, de nem tud törölni.
Majd csak kialakul.

ticoo1
Hozzászólások: 625
Csatlakozott: 2014.10.21. 08:58

Re: Utak lehetőségek a Puppy számára

Hozzászólás Szerző: ticoo1 »

Futottunk novemberben már "egy kört" vele, úgy hogy kapott egy "puppy-s" listát, még a synaptic is. De azon a problémán amit KuLuSz írt, hogy a két csomagkezelő nem látja egymást, nem sikerült túllépni, illetve nem éri meg. Ugyanakkor azon deb-eket, amik benne vannak frissíteni is tudja (sajnos nem mindent).
Ha kíváncsi vagy rá szívesen visszarakom a repóra a teszt ISO-t.
Képekben:
Képenyő kép.jpg
Képenyő kép.jpg (232.93 KiB) Megtekintve 3358 alkalommal
Képenyő kép2.jpg
Képenyő kép2.jpg (282.76 KiB) Megtekintve 3358 alkalommal
Képenyő kép3.jpg
Képenyő kép3.jpg (217.46 KiB) Megtekintve 3358 alkalommal

pu21
Hozzászólások: 107
Csatlakozott: 2021.01.28. 06:00

Re: Utak lehetőségek a Puppy számára

Hozzászólás Szerző: pu21 »

Elnézést érte, ugyan még jócskán kezdő vagyok de már egy hónapja le kellett volna írnom és most akkor is kibököm:
Vannak, akik azt gondolják, hogy "A Puppy" mint jelenség és mint rendszer ki fog halni szép lassan. Még télen engem is érdekelt az a kérdés, hogy egyesek miért használnak Puppit még most is, és sajnos most nem találtam meg, de egy angol fórumon olvastam valaki ezt kérdezte és egy csomó olyan válasz érkezett, mint pl.: ez olyan neki mint egy svájci bicska, mert mindenfélére jó (fura én is pont így láttam már az előtt, hogy erre a válaszra találtam volna), vagy feltüntették, hogy az USA-ban van egy rendőr aki azt javasolta, hogy aki neten mondjuk vásárolni fog, használjon pendrive-os pupletet stb. stb.
Ehhez annyit tennék hozzá, hogy ha pl. kitör a balhé, fogom a pendrive-ot vagy a kártyát, felnyomom és máris menekülhetek az összes személyre szabott beállításommal, Veracryptes vagy akármilyen jelszógyűjteményemmel, szó szerint mindennel.
De a másik a RAM kérdés, ami a jövőben is fontos lesz, nekem mindenképp. A Puppy annyira picike, hogy én pont azért kedvelem többek közt, mert nem terpeszkedik feleslegesen. Egy Linux Mint 64 bites Xfce, amit jelenleg is megtartok hátha kellhet, miután feláll, alapállásban 5-600 Mb-ot kér a RAM-ból, egy 64 bites Bionic Puppy ennél kevesebb, egy 32 bites minimal bionic, amit voltatok kedvesek a Puppyszoftverre tenni, Pendrive-on csak 100-150 Mb-ot használ ekkor. Igaz, régi gépem van 4GB-al és ezért sem mindegy nekem, de mikor szerzek egy ultramodern asztali gépet, akkor is a Mint mellé pupleteket fogok feltenni, mert a RAM olyan, mint a szigetelés a házon: sosem elég belőle. Mi a célom? Ez meg az fusson, ezt meg azt jól és kényelmesen el tudjam vele végezni. Csillivilli kinézet kell? Hát nekem nem, mert minek. Nálam a célközpontúság, a funkcionalitás a lényeg, még modern gépen is. + még, ahogy autókból is különféle célok és igények miatt van rengeteg fajta és kialakítású, úgy ez a sokszínűség is szerintem leginkább a Puppy érdeme, legalább is még nem tudok olyan linuxról amelyik ennyire jól hasznosítja a sokszínűségből fakadó előnyöket.
Ja és +1. Számomra egy Puppy a valódi szabadság. Miért? Mert mikor kiteszik a hivatalos verziót, te mint hozzáértő fogod és számodra jobbá, kézreállóbbá teszed, és ezt másoknak is odaadhatod. Ha annyira érted, egy totál újat készítesz az alapoktól, és mindamellett, hogy bármire használhatod, mégis annyira egyedi lehet, hogy kártevők vírusok még annyira se fogják kikezdeni, mint akár a Mintet.
De azért a Puppynak van 2 hátránya is, amiket észrevettem. 1.: Nehezebben tanulok bele mint a Mintbe pár éve. Jobban kell látnom az összefüggéseket ha gondom van, és bár eddig komoly bajom nem volt velük, de azért nem vagyok informatikus se és így kissé nehéz, igen. És sok dologra még nem jöttem rá pl. egér kurzor kisebbre vétele Minten pikkpakk megtalálom, egy Biopuppin meg eddig nem találtam meg hol lehet, na hát ilyen kis apró-cseprő dolgoktól nehezebb, mint mást tanulni. És akkor még a terminálos dolgait még el se kezdtem.
2.: Pár hete nem tudtam megoldani azt, hogy a merevlemezen a Mintem mellett futhassanak pupletek is. Majd újra nekifutok egy virtuális gépen, mert azóta kaptam jó segítséget/felvilágosítást, de akkor is, a Grub4dos helyett most már tényleg jobb lenne egy jobb rendszerbetöltő ami engedi, hogy mindenféle hókuszpók nélkül ott olyan beállítást készítsen el, amivel sima merevlemezes linux mellett puppik is bebootolhatók lehessenek a lemezen, akár 64 bitesek is. Szóval ezt a részét sajnos nem látom felhasználóbarátnak.

De ha már itt tartunk, ismétlem: eszetekbe ne jusson abbahagyni. Ezt a fent vázolt szabadságot vétek lenne elhagyni.
Csak a Puppy ad neked erőt és mindent lebíró akaratot!

k(n)andi
Hozzászólások: 13
Csatlakozott: 2019.01.16. 01:02

Re: Utak lehetőségek a Puppy számára

Hozzászólás Szerző: k(n)andi »

A Puppy stabilan tartja pozícióját a linux világban. Évek óta egy kicsit előrébb, alkalmanként hátrébb „üli meg” a százas listát.

Örömmel tölt el, hogy a Fórum hozzáértő és aktív tagjai szabad idejük nem kímélve és hozzáértésük bevetésével sokunknak kész/használható rendszert/rendszereket biztosítanak.
Sajnálom, hogy nincs ehhez kellő tudásom! Nem vehetek részt ebben a varázsban.

Természetesen a rendszer használhatósága/hiányosságai az összetettsége, szerteágazó függőségei függvénye. Debián-Ubuntu-Puppy: sok lehetőség a hibára (elírás, az összetettség átláthatóságának nehézségei stb.)

A fő dolgokra azonban jobban oda kellene figyelni!? Ha hiba/hiányosság elő is fordul, de a használhatósága életfeltétele lehet – megmaradását biztosíthatja ennek a kis „jószágnak”.

Esetleg valamilyen módon követni kell/kellene a jelzett gondokat. Különös tekintettel a próbálkozó felhasználó által felvetetteket. Akkor is, ha az a hozzáértés hiányában elakad (tehetetlenkedik). Ezt a ráfordítandó figyelmet a közzétett felszólítás tükrében különösen komolyan kellene venni.

Nem szándékom kritikát mondani. Csak segíteni szeretnék – úgy, ahogy tudok. A készítőknek és ezáltal, talán a felhasználóknak is.

Köszönöm az igen változatos, sok lehetőséggel rendelkező pupleteket!
Egészségben és boldogságban gazdag évet kívánok!

Avatar
KuLuSz
Adminisztrátor
Hozzászólások: 606
Csatlakozott: 2014.06.17. 21:19

Re: Utak lehetőségek a Puppy számára

Hozzászólás Szerző: KuLuSz »

Előszöris: Boldog új évet mindenkinek .

Másodszor: köszönjük a hozzászólást!

Harmadszor: (engedelmeddel) javítottam a linkjeidet mert mindegyik végén ott szerepelt az "url" szócska, így némelyik fals oldalt akart megnyitni ...
-<(].K.u.L.u.S.z.[)>-
-----------------------------------------------
Elérhetőségeim: Angol irc csevegő, (reg mentes) Discord, YouTube

janugsa
Adminisztrátor
Hozzászólások: 617
Csatlakozott: 2014.06.28. 00:17

Re: Utak lehetőségek a Puppy számára

Hozzászólás Szerző: janugsa »

Olvasom az új murga fórumon - hogyha jól értelmezem - bdrv és a kdrv is a része lesz
az sfs-eknek. Tehát az adrv fdrv zdrv ydrv mellett lesz bdrv és kdrv is.
A cikk ismerteti a Fugalpuppal telepített újabb puppykat hozzáadott init fájlokkal
lehetővé teszi a felhasználók számára, hogy könnyen definiáljanak új "?drv_...sfs" fájlokat.
De megjegyzi: A "b" és a "k" mostantól a normál "init" része a woof-ce:testingben.
http://forum.puppylinux.com/viewtopic.p ... bfc#p59799

Megnéztem a vanilladpup-9.2 már használja a bdrv-t, synaptic van rajta.
Jammy Jellyfish LTR 22.04 2022. puppy --- abban is lehetne használni a bdrv-t.
Ezért a ticoo Upupjj+d_22.04-hu-Ti tesztpuppyban is van.
Ebben a puppyban az adrv fájlt (ami firefox) átneveztem bdrv-re és működött a firefox.
Az etc/ DISTRO_SPECS szövegfájlban fel van tüntetve.
Még nem tudom mit ír felül, illetve mi írja felül, tehát mire lehet kihasználni.
Gondolom a kdrv majd következő puppykban lesz.
A régiekről itt írtam:
viewtopic.php?p=9019#p9019

janugsa
Adminisztrátor
Hozzászólások: 617
Csatlakozott: 2014.06.28. 00:17

Re: Utak lehetőségek a Puppy számára

Hozzászólás Szerző: janugsa »

Kipróbáltam a „Futtassunk 64 bites alkalmazásokat 32 bites puppyn"
https://forum.puppylinux.com/viewtopic.php?t=7779

NS-T3.1 nospup 32 bit
Mivel már 64 bites kernelre cseréltem az eredetit , azon nem kellett változtatnom 4.19.235
Chrome64 109.0.5414.74_lx_spot.sfs és a 64bit-compat-s15pup32-22.12.sfs
felcsatolása után elindult a chrome, oldalak bejönnek, youtube 720p jó, hang van (alsa).

Bookwormpup 32
Itt a bookworm64 kernelét raktam át 5.6.7
Chrome és a 64-compat ugyanaz mint a előzőleg.
Chrome oldalak jönnek, hang viszont nincs (pulse)

Válasz küldése

Vissza: “Puppy Linux”