Segítségre volna szükségem

A puppy linux operációs rendszer és szoftverei
azami
Hozzászólások: 1014
Csatlakozott: 2014.06.20. 20:25

Re: Segítségre volna szükségem

Hozzászólás Szerző: azami »

Segíteni nem tudok a Qemuval hasonlóan rossz tapasztalataim voltak így felejtős...

Avatar
S-kami
Adminisztrátor
Hozzászólások: 1089
Csatlakozott: 2014.04.16. 12:54
Kapcsolat:

Re: Segítségre volna szükségem

Hozzászólás Szerző: S-kami »

Linux alatt nagyon szeretem, windows alatt egy halál, de ez a személyes tapasztalatom.
Kód XP alatt - ezt én használom, mivel nekem volt egy cirrus logic vesa 2.0 vga kártyám:

Kód: Egész kijelölése

"c:\Program Files\qemu\qemu-system-i386.exe" -cdrom c:\kasta\dos\puppy.iso -hda kamihd.img -boot d -m 512
  -soundhw sb16,adlib -vga cirrus -net nic,model=ne2k_pci
Puppy linux ! Mert megérdemlem !
Gyertek fel a csetre ! Katt ide a csevegéshez: https://discord.gg/9pm6rTfG5s

Nagy Gyula
Hozzászólások: 7
Csatlakozott: 2016.03.24. 19:57

Re: Segítségre volna szükségem

Hozzászólás Szerző: Nagy Gyula »

Kezdjük a bemutatkozással. 59 éves vagyok. Egyre inkább automatikusan is így működő holisztikus világképpel.
Ez azt jelenti, h a részeket az egész felől nézem (rendszer szemléletmód).
Az iskolai végzettségem szerint leginkább gépész műszaki (Gépipari és utána Pollack épületgépész) vagyok.
A Linuxos ismereteim alig több, mint cca. fél éves Ubuntu felhasználói.
Többek között az sem tetszik benne, h a fejlesztői is alkalmazzák az elévültetést (piac generálás).
Ezért is néztem körül. Szeretnék egy elsősorban netezésre jól használható rendszert egy Acer TM 2303 laptopra.
1,5 G Celeron processzorral és 256 M memóriával bír. Nagyon fontos, h Magyar nyelvű legyen, mert más nyelvvel nem bírok.
Ismét egyre jobban divatba jön a családfa. Jó lenne erre a sémára a Puppy disztribúciókról is valami.
Ebben a reális gépigényekkel (élvezhető sebességre). Milyen feladatkörre fejlesztették.
Érdekes lehet az egyes alkalmazások erőforrás igénye a lassulás kalkulációhoz (ugrás ott ahol összességében már kilép a memóriából).
Későbbi tervem egy társasházi szerver.

NTamas
Hozzászólások: 1874
Csatlakozott: 2014.06.19. 13:36

Re: Segítségre volna szükségem

Hozzászólás Szerző: NTamas »

Először is, légy üdvözölve minálunk!
Azután a kérdésed lényegi része, idézem:
... Szeretnék egy elsősorban netezésre jól használható rendszert egy Acer TM 2303 laptopra.
1,5 G Celeron processzorral és 256 M memóriával ...
Szóval, ez a kissé pongyola megfogalmazás -netezésre jól használható rendszert- azért megér egy misét.
A Linux, pontosabban a Puppy linux, -hiszen most erről van szó- számos webböngészőt képes megfelelő sebességgel futtatni, és a Flash használatával is elboldogul, ha megfelelő gép van alatta!
Jelen esetben ez nálad alulról súrolja a minimálhatárt! De leginkább a memória mennyisége lesz a legfőbb gátló tényező.
Természetesen ez a minimálhatár megfogalmazása is nehéz ügy, van akinek bőven elég egy szöveges, karakteres, kereteket nem, vagy csak módjával kezelni tudó webböngésző a napi feladatainak elvégzéséhez, -lásd Skami főnök minimál Puppy-Linux szeretete- míg másoknak, főleg a fiatalabb generációnak a webes szokásaihoz már csak a nagyobb erőforrást igénylő webböngészők jelentik a megoldást, de ez, meg a modern webböngészők (no meg a Flash) egyre nagyobb erőforrás igénye hamar bedönthet egy egyszerű gépet, jócskán belassítva azt a weben való tevékenységek közben, és ezeken a gyenge gépeken a netezés már rémálommá válhat, bármilyen Puppy verzió is legyen a használt oprendszer!
És még valami, a mai, modern weboldalakon a régebbi webböngészők nem nyújtják azt a komfortot, amire az újabb böngészők (és a weboldalak túlnyomó része) képes.
Tehát, az a hibás nézet, ami itt a fórumon is terjed, hogy vegyünk egy kisméretű, alap Puppy Linux-ot, tegyünk rá egy jó régi(és emiatt elvileg gyorsabban működő-de csak elvileg!) webböngészőt, majd a Flash-t frissítsük fel a legújabb verzióra, és akkor majd jól fogunk tudni netezni, ez hamis nézet. Eleve egy gyenge, kevés memóriával bíró gép nem fog normálisan működni, sem régi, de főleg nem az új, modren webböngészőkel! A mai, modern weblapok többsége az ilyen gépekkel csak rettentő kínlódás árán tölthető be, és ha még Flash-videókal is van az a weboldal tarkítva, hát az már maga a rémálom!
Tehát, először is konkretizáld le, mit is értesz Te a netezés alatt, mert az ilyen kis erőforrással bíró gépek maximum csak levelezésre, egyszerűbb kialakítású weboldalak böngészésére használhatóak már, még aránylag elfogadható sebességgel. De a szűkös memóriát azért ekkor is ajánlott bővíteni...

azami
Hozzászólások: 1014
Csatlakozott: 2014.06.20. 20:25

Re: Segítségre volna szükségem

Hozzászólás Szerző: azami »

Régi gépen nálam az antix-mx linux viewforum.php?f=28, illetve a tahr puppy viewtopic.php?f=7&t=203 viszonylag jól futott.

kzprog
Hozzászólások: 98
Csatlakozott: 2014.07.05. 16:51

Re: Segítségre volna szükségem

Hozzászólás Szerző: kzprog »

Nincs olyan operációs rendszer, ami manapság 256 MB memóriával ki tudja szolgálni a net-es megjelenítési igényeket (facebook, youtube, flash, java, stb.). Esetleg ha megdupláznád a memóriát, akkor néhány puppyval elfogadhatóan netezhetnél egyetlenegy lapot nyitvatartva (az oldalak csak kissé lassan jönnének be).
A netes tartalmak memóriaigénye iszonyatosan növekszik (4 évvel ezelőtt még éppen elég volt 128 MB, mostmár a 256 MB is igencsak kevés).
A legalapabb rendszer (10-20 MB memóriát fogyaszt) is behal a net-en ennyi memóriával.

janugsa
Adminisztrátor
Hozzászólások: 618
Csatlakozott: 2014.06.28. 00:17

Re: Segítségre volna szükségem

Hozzászólás Szerző: janugsa »

Ha jól néztem 2 GB-ig bővíthető a memóriád. Jó lenne legalább 1GB.
Sajnos a mai böngészők minimum ennyit kérnek.
A mai weboldalak is.

Ha mégsem tudod bővíteni akkor winchesterre full telepített régi puppykkal, régi böngészővel nagy kompromisszumok árán tudsz internetezni.
Swap partíciót is kell akkor készíteni.
https://yadi.sk/d/WmJMuf_bF6fze
Itt vannak régebbi magyar puppyk.
TurbopuppyHuV.02.iso
NOP431_hu.iso
Browser431-VLC-hu.iso

Puppy linux családfa:
http://puppylinux.com/family-tree.html

Nagy Gyula
Hozzászólások: 7
Csatlakozott: 2016.03.24. 19:57

Re: Segítségre volna szükségem

Hozzászólás Szerző: Nagy Gyula »

Köszönöm a válaszokat. Hasonlóra számítottam a webböngészésre való képességnél.
Az öreg lapos valószínűleg játszadozásra marad ha (amíg) nem válik donorrá a 2410-es testvérénél (1256 MB memória). Ezen netezésre jól elballag az ubuntu 12. Vagy jó lehet a szerver álmomhoz.
Valahol olvastam, h vannak Assemblys programozású kis rendszerek, de ezek nem Magyarok (Magyarítottak).
Ezek 10-100 szor gyorsabbak, mint a magas szintű nyelven írottak. Az interpreteres módihoz még 1-2 nulla odaírható a végére.
Az erős gépem Asus M2V-MX SE lappal és 4 G memóriával megy.
Itt érdekesség, h a Debian 8 sem live módban, sem telepítésre nem működik.
Az Ubuntu 14 is hibát jelez, de ez működött (legalábbis egy gyors próba erejéig).
Ami most még erősen foglalkoztat az a Bios frissítés és módosítás.
Az Acer 2410-esnél a CD bootolási lehetőség miatt. Van egy IBM Rev 2.7 lapos M50 Thinkpad.
Egy Toshiba laptop Thinkpad. Ez utóbbiak Bios kezelőfelülete közelít a nullához. Ezek mellett még pár régebbi alaplap.
Linuxra milyen lehetőségekről tudtok? Van róla tapasztalatotok?
Köszönöm a disztribúciók megnevezését. Valamelyiket rápróbálom az öreg laposra.
Veszkődök még egy Windowsos nyomtatóval, amihez már XP alá nincs meghajtó. Canon LBP 800. Az Ubuntu USB-paralell átalakítóval felismeri, de nem kezeli. Egyszer élesztettem az Aleksej Leonov által megadott módon.

kros54
Adminisztrátor
Hozzászólások: 410
Csatlakozott: 2014.06.17. 07:01
Kapcsolat:

Re: Segítségre volna szükségem

Hozzászólás Szerző: kros54 »

Nagyjából egyetértve a korábban szólókkal, néhány dolgot tennék ezekhez.
1. A Puppy legtöbb kiadása (mi úgy hívjuk: puplete) szinte biztos, hogy gyorsabb az Ubuntunál. Maga a Puppy is lényegesen kisebb, korábban 100, mostanában 200 MB körüli ISO-állományú. Persze nézz körül itt, mert @csipesz fórumkartárs eszméletlen tudású és programkínálatú, akár CD-méretű ISO-kat is gyártott. Legújabb verziója az újrakevert Browserlinux, ennek adnék komoly esélyt.
2. Érdemes ezt is végigolvasnod: http://pctamogatas.blogspot.hu/2011/05/ ... puppy.html
3. Akármerről számolom, a 256 MB RAM kevés. Napokat, sőt, heteket fogsz szenvedni, ahelyett, hogy vennél bele minimum 1 GB RAM-ot. Lehet vagy 2k HUF. Jó, egyszer, másfél óra küzdés után, majd lehet, hogy behoz valamit, de pl. az index.hu-ra majd napokat várhatsz.
Megint másként: ha azzal a géppel valamelyik irodai programcsomagot használod (ajánlom a softmaker office-t) és az elkészült anyagaidat e-mail-en továbbítod, arra jó lesz.
Tehát nem a géped a rossz: megváltoztak a körülmények.
Utóirat, más szemszögből. Tulajdonképpen valami nagyon hasonló az okostelefonoknál ugyanígy megfigyelhető. Ha azzal valami élményt szeretnél, legkevesebb 2 GB RAM-mal szereltet használj, (android alatt értve, ami ugye mégiscsak linux...) mert a többi csak telefonálásra jó.

Nagy Gyula
Hozzászólások: 7
Csatlakozott: 2016.03.24. 19:57

Re: Segítségre volna szükségem

Hozzászólás Szerző: Nagy Gyula »

A valódi értékeink a tudatunk és az amit a tudatunkban hordozunk. Ezek pedig a mindenség modellünk és az élményeink.
Számomra nagy élmény ahogy egyre jobban belelátok, mi is van, mi is működik a felszín mögött.
Most épp a boot kérdés izgat a bios frissítéshez és módosításhoz is.
Programok megcsinálják a bootoló CD-t, pendrájvot, de a mit és hogyanról nem sokat találtam.
Sikerült az öreg laposra feltennem egy DOS6-ot. Most jön egy USB és pendrájv kezelés, mert nyűgi mindent CD-n keresztül rávinni. Emellett úgy tűnik, a bios buheráláshoz egy virtuál floppy is szükséges.
A pendrájvos átvitelhez talán megoldás egy Linux mellé telepítés, de nem tudom, h a Linuxnál hogyan megy a multiboot kezelés.
Linuxnál (is) izgat az egyedi (az adott gépre készített) kernel). Ahogy látom, az egymás után kihozott generic csomagok egyre lassabban mennek és híznak, mint a (mindent felfaló) kis gömböc.
PS: Megpróbáltam letölteni amit ajánlottál, de az oldal hitelesítést igényel. A Skamilinux regisztrációmat elutasítja.
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Nagy Gyula 2016.03.29. 12:54-kor.

Válasz küldése

Vissza: “Puppy Linux”