Gyorsítás

A puppy linux operációs rendszer és szoftverei
kros54
Adminisztrátor
Hozzászólások: 410
Csatlakozott: 2014.06.17. 07:01
Kapcsolat:

Re: Gyorsítás

Hozzászólás Szerző: kros54 »

A gyorsítást egy kicsit másként értem, pl. beletartozóak vélem az aktuális RAM-használatot is, ezt az nyitó hozzászólásban más néven említve megtetted.
Azaz, nem az induláskori, hanem működéskori folyamat-gyorsaságokat is.
Ez utóbbit pl. a futó folyamatok számának befolyásolásával, de akár egyszínű, fekete háttér alkalmazásával is elősegíthetjük.
Mérőalkalmazása pl. a htop.
Megjegyzem, hogy az Xtreme Turbopup (lehet, nem pontosan írtam a nevét) csak tíz-egynéhány hátsó, rejtett folyamattal fut.
Másokban ez akár 40-60 is lehet. Ezek szabályozásával úgy vélem, lehet azért komoly megabájtokat nyerni.

azami
Hozzászólások: 1014
Csatlakozott: 2014.06.20. 20:25

Re: Gyorsítás

Hozzászólás Szerző: azami »

Reggel olvastam a hozzászólásod azóta gondolkodom rajta, ugyan is ez egy elég sokrétű dolog.
Abban maximálisan egyetértek hogy a fölöslegesen futó folyamatokat ami használja is a procit le kell állítani, de ami csak betöltődik hogy "kéznél" legyen ha szükség van rá ez most lassít, vagy gyorsít :?:
Lassít ha kicsi a memória és ki kell rakni onnan hogy egy másik folyamat futni tudjon, gyorsít ha a program futásához szükség van rá és nem kell már megkeresni betölteni, Lassít ha csak bizonyos műveleteknél aktiválódik de igazából nincs szükség rá.
Lassít mert rendszerindításnál a szinte sosem használt folyamatot is be kell tölteni, de nagy memóriánál később még jól jöhet, ez a másod/harmad szintű gyorsító tárak szerepe is végső soron.
Szóval a fölösleges pocizabálót kidobni, de a többinél nem tudom a jó megoldást... :roll:

kros54
Adminisztrátor
Hozzászólások: 410
Csatlakozott: 2014.06.17. 07:01
Kapcsolat:

Re: Gyorsítás

Hozzászólás Szerző: kros54 »

Szerintem jól érzed a problémát.
Ez az androidos okostelefonoknál (versus Microsoft-phone) szemmel látható.
Az android mindent, amit csak egyszer is elővettél, elindítottál, ott tartja a RAM-ban, legfeljebb, ha kevesebbet használod, hátrébb sorolja, de onnan magától ki nem veszi. Ha tehát van mondjuk 50 alkalmazásod, már szinte a használhatatlanságig le van lassulva a géped, igaz, ha valamit elindítasz, az hamarabb töltődik be, mint ha újonnan telepítenéd.
A windows alatt ez másként megy, persze ott is van egy csomó rendszerfolyamat, ami kikapcsolhatatlan, de a többi mind kikapcsolható.
Ilyen értelemben a Puppy közelebb áll a windowshoz, mert nem "gyűjtögeti" az alkalmazásokat, mint az android.
Hozzáteszem, hogy ezek innen-onnan összeolvasott dolgok, nem vagyok túl mélyen e témában, magamnak így magyaráztam

azami
Hozzászólások: 1014
Csatlakozott: 2014.06.20. 20:25

Re: Gyorsítás

Hozzászólás Szerző: azami »

Annyit fűznék hozzá hogy a böngészők tisztogatása is hasonló problémát vet föl, ott is érdemes a használati szokásunknak megfelelő tisztítás/nemtisztítás-t jól eltalálni...

azami
Hozzászólások: 1014
Csatlakozott: 2014.06.20. 20:25

Re: Gyorsítás

Hozzászólás Szerző: azami »

A kezdő hozzászólás kiegészítve kép és videó magyarázatokkal, azóta beérkezett válaszokkal : viewtopic.php?f=4&t=217#p2288

janugsa
Adminisztrátor
Hozzászólások: 617
Csatlakozott: 2014.06.28. 00:17

Re: Gyorsítás

Hozzászólás Szerző: janugsa »

A Legopen 2 puppyban van Beállító központ. Ebben is találtam
rendszerindításra vonatkozó részt. Például a cups nyomtató vagy
a pcmcia leállítás. Persze ha nem használjuk.
beallitokozpont.jpg
beallitokozpont.jpg (43.12 KiB) Megtekintve 7022 alkalommal

NTamas
Hozzászólások: 1872
Csatlakozott: 2014.06.19. 13:36

Re: Gyorsítás

Hozzászólás Szerző: NTamas »

Hasonló célokra is jó a PuPControl 2.6 program---System füléről indítható Boot-Services Manager beállító ablak is. Az első, Boot Manager menüpontból, annak a legalsó beállító menüpontjából is elérhető ugyanez a második képen látható, közös Rendszer szolgáltatás kezelő panel.
Kép
Annyit még hozzá kell tenni a program használatához, hogy a PuPControl 2.6 verzió telepítésekor intelligens módon feltesz egy kérdést, egy felbukkanó ablak formájában, melyben a program jelzi, hogy a rendszerben eddig meglévő wizzard/varázsló helyére kíván lépni, és ezt engedélyezzük e neki, vagy nem! Mivel, ha engedélyezzük ezt a lehetőséget, akkor a régi varázslós megoldás már nem az eddig megszokott beállítási módokat fogja felhozni, hanem ezt az újonnan telepített PuPControl programot, amiben szinte minden állítási lehetőséget beletettek, így egy keretablakon belüli megoldással lehet a rendszert kontrollálni, beállítani, többek közt az említett szolgáltatások kezelése módot is.

NTamas
Hozzászólások: 1872
Csatlakozott: 2014.06.19. 13:36

Re: Gyorsítás

Hozzászólás Szerző: NTamas »

Amúgy meg, ha már éppen a futó rendszerfolyamatok ki-bekapcsolásáról, annak esetleges/tényleges gyorsító hatásáról elmélkedünk, nem ártana tisztázni pontosan, mit is értünk futó folyamatok alatt, illetve, melyek azok a futó, rendszerrel együtt elinduló rendszerfolyamatok, amik feltétlen szükségesek egy Linux, illetve egy Puppy linux alapvető, normális, hibamentes működéséhez, és melyik folyamatokat lőhetjük le, minden káros mellékhatás, következmény nélkül. Talán ez a kis pdf leírás ehhez tud adni némi támpontot.Viszont, aki netán rendelkezik egy teljesnek mondható Linux-os futó folyamatok listájával, az ne tartsa magában, tegye közzé, természetesen hozzátéve azt is, hogy minden Linux rendszer, illetve az egyes Puppy rendszerek eltérő kialakításuk folytán a futó folyamatok számában több-kevesebb eltérést, vagy azonosságot mutathatnak. Viszont jó lenne azt tisztázni, melyek azok az alap, rendszerfolyamatok, melyeknek mindenképpen futniuk kell egy Linux-Puppy Linux rendszerben, annak megfelelő működése okán!

janugsa
Adminisztrátor
Hozzászólások: 617
Csatlakozott: 2014.06.28. 00:17

Re: Gyorsítás

Hozzászólás Szerző: janugsa »

Swap

Érdekeset olvastam a murgán:
http://murga-linux.com/puppy/viewtopic. ... 758#854758

A swap „belépéséről“ ír. A puppyban is a swappiness beállításával
a Ram foglaltság bizonyos százalékánál a swapra íródik minden.
Ez az alapérték puppynál 60, azaz 40 % ram foglaltságnál elindul a swap.
Ez meg a rendszer lassulását jelenti.
Ezt a 60-at átírjuk 10-re akkor a memória 90 % foglaltságánál indul el a swap. Gyorsabb lesz addig a rendszer.

Itt is írnak róla:
http://askubuntu.com/questions/103915/h ... swappiness
Ezzel az a baj, hogy nincs /etc /sysctl.conf fájl.
Ezért egy scriptet készített Partsman ami txt fájl és nekünk kell a kívánt
értéket beírni, scriptbe berakni majd azt a root /startup mappába.

http://murga-linux.com/puppy/viewtopic. ... 804#854804

Az a baj hogy én ezt nem tapasztaltam. 512MB RAM precise puppy
frugal telepített. A default swappiness érték 60.
De a swap 10% alatt indul el.
Lehet hogy full telepítésnél jó?
swappiness.jpg
swappiness.jpg (14.65 KiB) Megtekintve 6937 alkalommal

Avatar
S-kami
Adminisztrátor
Hozzászólások: 1089
Csatlakozott: 2014.04.16. 12:54
Kapcsolat:

Re: Gyorsítás

Hozzászólás Szerző: S-kami »

Puppy alatt nem néztem, de a telefonom így működik.
Egyszerűen semmi nem futott rajta, mindig elfogyott a ram.

Nem is csoda, 443 mb van összesen.
Készítettem 300 mb swap fájlt és a swapinesst 86 -ra raktam a konfig fájlban, azóta tökéletes, a ram pedig olyan 260 mb körüli fogyasztással fut, nem ritkán 200 mb, úgy hogy van facebook lite, skype, dolphin webbrowser, youtube, stb...

Androidon nagyon bevált... az is csak egy linux...
:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Puppy linux ! Mert megérdemlem !
Gyertek fel a csetre ! Katt ide a csevegéshez: https://discord.gg/9pm6rTfG5s

Válasz küldése

Vissza: “Puppy Linux”