Variációk telepítésre/indításra

A puppy linux operációs rendszer és szoftverei
janugsa
Adminisztrátor
Hozzászólások: 617
Csatlakozott: 2014.06.28. 00:17

Re: Variációk telepítésre/indításra

Hozzászólás Szerző: janugsa »

A hup.hu oldalon ismertetik a Slacko Puppy 7.0 megjelenését.
https://hup.hu/cikkek/20210106/slacko64 ... 0#comments
A hozzászólásokban írják, hogy a 64 bites 420MB RAM-ot fogyaszt induláskor htop-pal mérve.

Kipróbáltam. Fugal telepítés.
A grub4dos menu.lst-be nocopy opciót írtam ( ha nem írnám akkor tényleg 420MB lenne a RAM fogyasztás). Így csak a szükségesek töltődnek be a RAM-ba
Van swap fájlom 64MB, ha nem lenne , akkor a slacko a ZRAM-ot indítana, ez 30MB többletet okozna. Puppy indulása után a swap fájlt konzolból kikapcsoltam.

Induláskor Hop 140MB-ot mutatott!!!! Őnáluk 420MB
Konzol free parancs: indulás után used 96MB

Próbának végrehajtottam a általuk is próbált Chromiummal megnyitni index, origo, nso, hup
honlapokat:
Konzol free parancs: 734MB
Htop: 911MB
slacko64_7-puppy.jpg
slacko64_7-puppy.jpg (179.33 KiB) Megtekintve 3703 alkalommal

janugsa
Adminisztrátor
Hozzászólások: 617
Csatlakozott: 2014.06.28. 00:17

Re: Variációk telepítésre/indításra

Hozzászólás Szerző: janugsa »

Slacko Puppy 7.0 és ZRAM és Finn.
Frugal telepítés. A zram próba miatt ha van swap fájl akkor nevezzük át. Swap partíció se legyen. A bootmanager kernel sorába pfix=copy címet írunk. Így indulásnál a ram-ba másolódnak az sfs fájlok.
A LoginManager-ben Finn felhasználó beállítása biztonság fokozása érdekében. Finn, alacsonyabb szintű hozzáférést biztosít mint a root rendszergazdai jogok.
Mentés adrv.sfs-ben, szintén a biztonság fokozás érdekében. A puppy mindig ugyanúgy indul mindaddig, amíg újra nem mentünk adrv.sfs fájlba. Mivel minden ram-ba töltődött, ki lehet húzni a pendrájvokat, sd kártyákat is amelyiken a puppy van. Akár winchester sem kell, pendrájvról betöltjük a puppyt majd kihúzzuk a biztonság fokozása érdekében..
(Ha hagyományos mentésfájlunk lenne akkor az csak felcsatolódik, de nem töltődne be a ram-ba. Ilyen esetben nem húzhatnánk ki azt a pendrájvot, sd kártyát amin a puppy van.)
Böngészőben jelszavainkat sose mentsük el, használjunk virtuális billentyűzetet a jelszavak beírásánál.

Mivel mindent a memóriába töltöttünk jól jön a ZRAM. Ez bele van építve a slacko7 puppyba.
Nekem 4GB ramom van. Ha már csak 200MB szabad marad akkor kezd a zram „dolgozni”.
Sajnos nagyon cpu igényes a memóriában lévő értékeket tömöríteni és így több memóriát felszabadítani. Nálam ekkor a cpu 100%-on dolgozott hosszan (2 magos 1600MHz). A puppy eléggé lelassult, sőt nagyon. Egyszerre próbált tömörítve helyet csinálni a ram-ban. Utána is lassú maradt.

A zram „nocsak” változatát Fossap64_A-HU puppyn kipróbáltam root felhasználóként. Ott is hasonló eredményt értem el. Erős cpu kellene hozzá.
slacko64-7loginmanager.jpg
slacko64-7loginmanager.jpg (50.04 KiB) Megtekintve 3632 alkalommal
slacko64-7finnsudo.jpg
slacko64-7finnsudo.jpg (14.96 KiB) Megtekintve 3632 alkalommal
slacko64-7zramhtop.jpg
slacko64-7zramhtop.jpg (76.75 KiB) Megtekintve 3632 alkalommal
slacko64-7zramterminal.jpg
slacko64-7zramterminal.jpg (60.88 KiB) Megtekintve 3632 alkalommal
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára janugsa 2021.01.31. 13:47-kor.

Avatar
nocsak
Hozzászólások: 408
Csatlakozott: 2014.09.29. 15:01
Kapcsolat:

Re: Variációk telepítésre/indításra

Hozzászólás Szerző: nocsak »

Szervusztok!

Köszönöm, hogy hosszú idő elteltével valaki kipróbálta és írt a zram szkriptről, arról amit többször is átírtam végül! Örülök, hogy valaki írt a slacko7 64-ről is, amiben valóban alapfelszereltség a zram!

Kedves janugsa!

A slacko 7 64 esetén nekem ez az adrv.sfs mint mentés opció valamiért kimaradt. Esetleg leírnád, hogyan lehet beüzemelni? Mert valahogy elkerülte a figyelmemet viszont nagyon hasznosnak tartom.

A zram erőforrásigénye meglepett, bár a teszt-gép paramétereit nem ismerjük fontos, hogy régebbi gépeknél ilyen lassulást okoz. Továbbá ha valakit érdekel, készíthetek egy elemző videót a zram szkriptről vagy ha videót nem akkor egy átfogóbb elemző leírást.

janugsa
Adminisztrátor
Hozzászólások: 617
Csatlakozott: 2014.06.28. 00:17

Re: Variációk telepítésre/indításra

Hozzászólás Szerző: janugsa »

Az adrv.sfs mentés készítő nem része a slacko64-7 puppynak, sem a többi puppynak.

Itt írok róla:
viewtopic.php?p=5225#p5225

De én ezt a verziómat használom:
viewtopic.php?p=7407#p7407
Xz tömörítést használok, lassú de kisebb.
A script csúnya, összeollózott, de működik.
Például az utolsó harmad szinte ugyan az mint az előző harmadrész az /mnt és az /mnt/home miatt.

Az „új murga” oldalán is van egy „nic007” (mostanában „amethyst”) variáció:
https://forum.puppylinux.com/viewtopic.php?p=2369#p2369
Ebben készül a régi adrv.sfs-ről vésztartalék, mielőtt új készül.
Valamint gz tömörítést készít ami nagyobb de gyorsan kész.

Zram
Talán nálam az is okozhatott lassulást, hogy az sfs fájlok tömörített állapotba másolódnak a ramba. Majd kipróbálom nocopy opcióval indított puppyn is a zramot.


janugsa
Adminisztrátor
Hozzászólások: 617
Csatlakozott: 2014.06.28. 00:17

Re: Variációk telepítésre/indításra

Hozzászólás Szerző: janugsa »

Zram teszt, 2 féle verzió próba.

Nocsak fórumtársunk zram scriptjét próbáltam ki elsőként.
viewtopic.php?p=9076#p9076
2 magos cpu, 4GB (3.8GB) ram laptop.
Bullseyepup 9.0 illetve Busterpup 8-pet-pae puppykkal vizsgálva.
A scriptben FACTOR=40 illetve FACTOR=80 beállításokat alkalmaztam.
Ezáltal a ram értékének 40 illetve 80 %-a lett a swap zram.
1.5GB illetve 3GB.

A tesz alatt slimjet böngészőben kb 30-40 lapot megnyitva terheltem a memóriát. 200MB free ram körüli értékre csökkenve kezdte a zramot (swap) működtetni.
Ha nem lenne zram ekkor fagyna le a gép.
A böngészővel honlapokat továbbhívva a zram memóriát terheljük.
300-500 MB free swap (zram) értékre csökkenve meg kell állni mert lefagy a puppy.

1,5GB swap zramnál kb 1GB-ot, 3GB swap zramnál kb 2GB-ot sikerült felhasználni, de nem mentem el a határig, azaz a puppy lefagyásáig.
A határ 1,3 GB illetve 2,5 GB körül lett volna.

Az adatokat termilállal free -wh és zramctl parancsok használatával több alkalommal kiírattam.

Tapasztalat:
jól működött, lassulást szinte nem is tapasztaltam.
zramteszt2.jpg
zramteszt2.jpg (255.8 KiB) Megtekintve 3117 alkalommal
zramteszt3.jpg
zramteszt3.jpg (195.12 KiB) Megtekintve 3117 alkalommal



A másik zram verzió itt találtató:
https://oldforum.puppylinux.com/viewtop ... c7#p980747

Zram0, zram1 létrehozásával és lz4 tömörítéssel működik.
Nálam 2.8GB zram swap-ot hozott létre. Ennél a verziónál elhasználtam a teljes zram-ot, de nem fagyott le, hanem ezután nagyon-nagyon lassú lett.

Az adatokat termilállal free és zramctl parancsok használatával több alkalommal itt is kiírattam.

Tapasztalat:
ez is jól működött, talán pici lassulást éreztem, és a processzort nagyon terhelte. Szerintem 2 magos processzor kell neki.
zramteszt4.jpg
zramteszt4.jpg (122.25 KiB) Megtekintve 3117 alkalommal

Avatar
nocsak
Hozzászólások: 408
Csatlakozott: 2014.09.29. 15:01
Kapcsolat:

Re: Variációk telepítésre/indításra

Hozzászólás Szerző: nocsak »

Szervusztok!

Először is azzal kezdeném, hogy nagyon köszönöm ezt a kincset, ezt a murgáról származó zram szkriptet. Kimásoltam, és rc.zram szkriptként elmentettem. Elővettem a fossap64A-t, és a 4 mag + 4 szál = 8 -as gépen beüzemeltem én is. Mielőtt azonban belemélyednék az eredményekbe rögtön az elején lényeges megjegyzés: az "én" -féle zram szkript is eredetileg annyi zram meghajtót hozott "volna" létre ahány logikai processzorunk volt. De hibásan működött ezért nekem teljesen át kellett írnom az egészet. Akkor még nem értettem, miért kell processzoronként zram meghajtó és prioritás hozzá. Most már értem, vagyis sejtem, hogy az egyes zram meghajtók az egyes processzorokhoz illesztve fogyasztanak erőforrásokat vagy közvetlenül is vannak hozzárendelve, de ez csak tipp, ennyire nem értek hozzá, viszont azzal, hogy for ciklusba van rendezve és a benne lévő minden egyes elemre -p 10 -es swap prioritás kerül, ezzel lesz magonként azonos prioritású zram swap meghajtónk mindre azonosan alkalmazva a prioritás mértékét. Ugye ez azt eredményezi, hogy egyenletesen fognak telítődni elvben. A másik, hogy a murgás szkriptben meg lehet adni a tömörítési módot (lz4) és van benne wait parancs is ami mondjuk úgy szinkronban tartja az arra vonatkozó folyamatokat. Összességében jobb a murgás szkript mint az enyém. Azzal lehetne esetleg játszani, hogy a tömörítés módját leíró sort kikommentelni, ekkor az alapértelmezett lzo vagy lzo-rle tömörítést alkalmazza a zram. (zram_y.jpg) Így talán nem enné meg a gépet annyira. Leteszteltem start-ra és stop-ra is... lz4-gyel és alapértelmezett lzo-val is. Nem tudtam a 16GB RAM-ba annyit pakolni, hogy akár 1MB is került volna az így htop szerint aktivált 11.6GB zram swap meghajtó(k)ra.

Köszönöm a tesztet és a megosztást, majd még a kis AMD-s notin megnézem mit alkot a szkript! De mivel alapból annyi zram meghajtót hoz létre ahány logikai processzorunk van ez nem hátrány, de így jobban igénybe veszi a gépet ez tény. És akkor a képek:
zram_x.jpg
zram_x.jpg (209.5 KiB) Megtekintve 3090 alkalommal
zram_y.jpg
zram_y.jpg (286.04 KiB) Megtekintve 3090 alkalommal

janugsa
Adminisztrátor
Hozzászólások: 617
Csatlakozott: 2014.06.28. 00:17

Re: Variációk telepítésre/indításra

Hozzászólás Szerző: janugsa »

Memória gazdálkodás.

Bullseyepup 9.0 32 bit cpu 2mag ram 4 GB, frugal hdd-re.

Feltettem pár alkalmazást ami segít a memóriával gazdálkodni.
Én a puppyt PUPMODE=13-ban futtatom, azaz a puppy mindent a ram-ban gyűjt és csak akkor ment ha külön kérem rá.
A grub4dos bootmanagerhez tartozó menu.lst ezen puppyhoz tartozó kernelsora így néz ki (az ataflash a fontos)
kernel /bullpup9/vmlinuz pmedia=ataflash psubdir=bullpup9 pfix=fsck pfix=copy

Slimjet böngésző, run-as spot slimjet.
Ebben beállítható ha 5 ( ez változtatható) lapot megnyitok és ha további lapokat nyitok meg a régebbiek tartalmát törli a memóriából.

Cleanram
https://www.forum.puppylinux.com/viewto ... a82#p25645
Hiányosan jelenik meg, de működött.
echo 3 > /proc/sys/vm/drop_caches meg hasonlókat hajt végre.
A ram puffer felesleges részeit törli, manuálisan vagy beállítható például 10 percenként automatikusan.

Zram.
Virtuálisan növeli a ram méretét (terhelve a cpu-t).
Most csak 1 magra engedélyeztem swapoff /dev/zram0 segítségével.
Itt megjegyzem, hogy készítettem egy 64MB-os swap fájlt a hdd-re,
kicsi méret, de csak a tesztelés miatt van.
Ha kezd elfogyni szabad ram akkor a zram-ot következik, ha az is elfogy akkor a swap fájlt használja a hdd-n.
A zramot csak akkor tudtam próbálni a a slimjet böngészőbe leállítottam a fenti memóriakezelést. Vagy nem a böngészővel terhelem le a memóriákat.

Eredmény. "1 magos" zram nálam nem jó nagyon hamar tele lett, mintha egy nagy fájlt másolt volna bele. És a processzor 2 magja egyformán terhelődött.
Képenyő kép.jpg
Képenyő kép.jpg (278.89 KiB) Megtekintve 3000 alkalommal
zramteszt6.jpg
zramteszt6.jpg (216.68 KiB) Megtekintve 3000 alkalommal

janugsa
Adminisztrátor
Hozzászólások: 617
Csatlakozott: 2014.06.28. 00:17

Re: Variációk telepítésre/indításra

Hozzászólás Szerző: janugsa »

Zstd tömörítés.
Azt mondják gyorsabban bontja ki mint az xz.
Tömörített mérete 8-12%-kal nagyobb mint az xz.
Kipróbáltam.
Kerestem olyan új puppyt ( BookwormPup64-22.10) amelyben a Packit alkalmazás ismeri a zstd tömörítést. De nem ezt használtam, bár szerintem ez is jó lenne.
A puppy és az sfs-ek SD kártyán vannak.

Edit-sfs scriptet raktam rá, átalakítva a murgán talált és beleépített zstd változtatással (részlet):
-comp zstd -Xcompression-level 19 -b 256K -no-exports -no-xattrs

Youtube-music sfs. Az eredeti xz tömörítés 84 MB.
Kibontottam, majd visszatömörítettem zstd-ben, 97 MB. 15%

Felcsatolva az sfs-t, az közel azonos gyorsaság.
Majd menüből elindítva a zstd 10 sec, az xz 20 sec alatt indult el.
Többször próbálva, puppy-t mindig újraindítva (mentést nem kértem).

Packit-tal készítve az zstd sfs nagyobb lett, 101 MB. Hát ez 18%.

Vajon a zram hogyan teljesítene zstd tömörítéssel.

Zstd tömörítő. Folytatás.
Most a Packit v1.23 alkalmazást próbáltam ki sfs fájl zstd tömörítésére.
BookwormPup64-22.10 kernel 4.19.23
A fájl sd kártyán van. Most is a Youtube-music.sfs fájlt próbálom.
Mivel a Packit csak tömörít, ezért előbb ki kell az sfs fájlt csomagolni. Ebben a puppyban a
pExtract vagy az Uextract kibontót használhatom. A kibontott mappát tömörítem zstd-vel
sfs fájlba.
Nem minden puppy, nem minden kernel és nem minden Packit tudja. Itt most a kompressziót csökkentettem 8-ra.
Tehát az sfs fájl elindulása: xz 20 sec, zstd (comp 19) 10 sec, zstd (comp 8) 6 sec.
Tehát minimum 3-szor gyorsabban indul.



Kipróbáltam az Edit-sfs script (edit_sfs-2.16.pet) használatát 8-as kompresszió alatt, például 4-es. Ezzel jó. 4-es kompresszió gyorsabb volt de a dekompresszió azaz az indulás azonos a 8-assal. Igaz a méret már majdnem megegyezik a gz tömörítés méretével, de annál sokkal gyorsabban végzi el a tömörítést.


Összefoglalva szerintem előnyös a zstd tömörítés, csak nem minden puppy ismeri.
Gyengébb gépen lehet előnye.
Legközelebb egy puppy sfs fájljait alakítom át zstd tömörítésűvé. És összehasonlítom az indulási időket.
Képenyő kép.jpg
Képenyő kép.jpg (63.08 KiB) Megtekintve 1174 alkalommal
Képenyő kép(1).jpg
Képenyő kép(1).jpg (65.74 KiB) Megtekintve 1174 alkalommal
Képenyő kép(2).jpg
Képenyő kép(2).jpg (54.82 KiB) Megtekintve 1174 alkalommal

willy36
Hozzászólások: 220
Csatlakozott: 2017.05.16. 18:43

Re: Variációk telepítésre/indításra

Hozzászólás Szerző: willy36 »

Szia !
Köszi a munkád, szép kerek teszt lett, pár helyen érdekes változást hozhat

Válasz küldése

Vissza: “Puppy Linux”