Wine

Emulátorok - virtualbox, vmware, wine, qemu, stb...
NTamas
Hozzászólások: 1872
Csatlakozott: 2014.06.19. 13:36

Re: Wine

Hozzászólás Szerző: NTamas »

Na, örülök neki, hogy sikerült rendes wine csomagot találnod, és egy megfelelő wine telepítést összehoznod.
Amit az első képre kérdeztél, hogy azok a filék micsodák az sbin könyvtárban, nos azok a desktop filékben megadott futtatható bin filék, amik nagyobbik része valójában csak egy link.
De örülj neki, hogy vannak, és működnek a desktop filéid, és a menüben is elérheted őket, mert én mindeközben a neked ajánlott magasabb verziószámú wine csomagokat bontogattam ki éppen, és a legnagyobb megdöbbenésemre ezekben már egyáltalán nincsenek is desktop fájlok, így ezen csomagokat már csak a terminálból begépelve lehet elindítani és beállítani, kezelni.
Még a skami által említett wine-1.7.25-ös pet csomagban sincsen már egyetlen egy .desktop fájl sem!!!
Az utolsó normális wine.pet csomag, amiben még megvannak a rendes, és teljes desktop filék, az a Wine-1.5.15-i686.pet csomag, szerintem ez amúgy a régebbi vonalból (és régebbi, akár P-4-es gépekre) ez a leghasználhatóbb wine verzió.
wine-1.5.15-i686.pet
wine_DEV-1.5.15-i686.pet
wine_DOC-1.5.15-i686.pet

De nekem elég lesz a már meglévő wine-1.4_1.4-es verzió is, amire nekem kell, arra ez tökéletesen jó megoldás.
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára NTamas 2016.07.01. 09:38-kor.

Asterix
Hozzászólások: 521
Csatlakozott: 2015.07.11. 08:55

Re: Wine

Hozzászólás Szerző: Asterix »

Üdv!
NTamas írta:Az utolsó normális wine.pet csomag, amiben még megvannak a rendes, és teljes desktop filék, az a Wine-1.5.15-i686.pet csomag, szerintem ez amúgy a régebbi vonalból a leghasználhatóbb wine verzió.
Hát ez nem volt szép Tőled! ;)
Mennyi wine pet és sfs fájlt bontottam ki,néztem meg,telepítettem és takarítottam! :shock:
Hagyod,hogy robotoljak,senyvedjek,stb..... s mire végzek, leíród,hogy mivel kellet volna kezdenem! :D

Még egyszer nagyon köszönöm a segítséget neked NTamas és janugsának is!

NTamas
Hozzászólások: 1872
Csatlakozott: 2014.06.19. 13:36

Re: Wine

Hozzászólás Szerző: NTamas »

Félreértetted, nem veled szúrtam ki, dehogy is tennék ilyet, inkább magammal szúrtam ki, a sok pet-es wine csomag és sfs fájl kibontásával, ugyanis kerestem azt a csomagot, amelyiket használva - amelyikben még benne vannak a szükséges desktop filék, és nem kell őket utólag, kézzel legyártani ahogy janugsa is említette - nekem, neked, vagy bárkinek nincsen szüksége kézi utómunkára. És amit írtam, az a Wine-1.5.15-i686.pet csomag még a régebbi vonalból, és inkább a régebbi gépekre való igazából! Tehát neked inkább a Te P4-es gépedre való ez az 1.5.15-ös csomag.
DE!
Mivel Te a nagygépeden dolgozol a videós témáddal, oda már inkább az 1.7-es, netán az 1.9-es wine vonalból való csomag kell, ugyanis abban/azokban több, és hogy is mondjam helyesen, korszerűbb/frissebb Windows-os lib-könyvtárak vannak, (az /usr/lib és az /usr/lib/fake-ban lévő Wines cuccok) amivel a komolyabb, és nagyobb gépigényű - lásd Nálad a videós témát- programokhoz is jobb támogatást tud adni az 1.7-es (1.9-es) wine vonal.
Ezért a Te választásod és a sok keresésed sem volt egy hiábavaló munka, és remélem most már a videó-feldolgozás normálisan fog nálad működni. Erről még írhatnál pár sort, hogy tudjuk, most már jól működik nálad is a Puppy-n a TS-Doctor meg a többi videó átalakító cucc.

Asterix
Hozzászólások: 521
Csatlakozott: 2015.07.11. 08:55

Re: Wine

Hozzászólás Szerző: Asterix »

Üdv!
Tudom jól, nem láttad " ;) "?
Most megyek munkába, majd hétvégén ha nem lessz galiba a természetben, foglalkozok vele!
Beszámolok az eredményekről.

janugsa
Adminisztrátor
Hozzászólások: 617
Csatlakozott: 2014.06.28. 00:17

Re: Wine

Hozzászólás Szerző: janugsa »

http://murga-linux.com/puppy/viewtopic. ... 128#725128
Itt az első hozzászólás közepén írják, hogy az 1.5.18 óta van külön
a menübejegyzéseket készítő fájl a wine_extras-v2.pet
Ez a hagyományos módon többnyire az utility főmenübe, párat szétszórva más főmenőkbe rakja a win alapprogramokat.
Ha nem telepítjük nincs desktop fájl az applications mappában
és nincs .wine mappa a rootban.

De helyette telepíthetjük a winutil 1.4 nevü francia programot ami egy Wine fömenüt készít és ide rakja a legtöbb win alapprogramot.
http://www.murga-linux.com/puppy/viewto ... 729#881729
(Az első a Dosutil a második a Winutil)
Három programot kell feltelepíteni ebben a sorrendben kb 10 MB
Patch pour WinUtil
WinUtil 1.4
Zenity 3.4.0
Van benne egy szerkesztő amelyel a win menübe helyezhetünk egy telepített win programot. Például Radiosuret telepítettem.
A managerben : Import ----Yes-----XDG category X-Wine-apps
---OK -----Yes ------ zöld pipa

Kb 10 alapprogram van a win menübe a többi szétszórva.
Ha egybe szeretnénk győjteni, manuálisan tehetjük meg.
Az /urs/share/applications mappában van az összes win.desktop.
Geany szövegszerkesztővel megnyitva a Categories=X-Wine-apps
sorra javítunk. Ha francia sorok vannak benn töröljük azokat.
Restart, esetleg konzolba fixmenu és kész .

Én Tahr 605 és Xenial701 puppyn próbáltam ki. A winetricks nem működött sajnos (konzolból indítva libsokat hiányol). A Hammerhead sem inndul el.
Tehát nem olyan stabil program a Winutil. Talán a Wine_extras-az stabilabb.
A wine-1.8-i486_v1.2 programot próbáltam
winemenü.jpg
winemenü.jpg (140.96 KiB) Megtekintve 6434 alkalommal

NTamas
Hozzászólások: 1872
Csatlakozott: 2014.06.19. 13:36

Re: Wine

Hozzászólás Szerző: NTamas »

Janugsa, köszi az értékes infót, az előzőek közben rátaláltam én is arra az oldalra, csak nem olvastam át figyelmesen, ezért volt meglepetés számomra a desktop filék hiánya a magasabb verziószámú Wine-kben.
Amúgy, a verziók próbálgatása közben, illetve a winetricks egyedi telepítésekor a Puppy-m becsülettel feldobta a zenity hiányát, mint függőséghiányt, de ezzel sem igazán foglalkoztam, mivel inkább olyan csomagokat vadásztam, amikben voltak,vannak, -ha nem is teljes mértékben- előre elkészített desktop filék- csupáncsak azért, hogy ne kelljen azokat kézzel létrehozni/szerkesztgetni utólag.

Nem tudom miért kellett ezt ennyire megvariálni, miért nem volt jó a bevált, hagyományos módszer, megoldás? - nekem már az is gyanús volt pl. a Wine-1.5.15-i686.pet csomagnál, hogy a desktop filékben az exec=hez már szinte mindig szimlink filét társítottak, -normális bin filék helyett- és ezek a szimlink filék -van belőlük legalább 45darab- az /usr/sbin-ben vannak, és onnan hívja meg őket a desktop fájl. És bár ezek a szimlink-ek futtathatók, a legtöbbjük erre a szintén az usr/sbin könyvtárban lévő tényleges(nem szimlink) -/usr/sbin/winewrapper- filére mutat.
Kép
a winewrapper file tartalma meg ennyi lenne:
-----------------------------------------------------
#!/bin/sh
#
# Wrapper script to start a Winelib application once it is installed
#
# Copyright (C) 2002 Alexandre Julliard
#
# This library is free software; you can redistribute it and/or
# modify it under the terms of the GNU Lesser General Public
# License as published by the Free Software Foundation; either
# version 2.1 of the License, or (at your option) any later version.
#
# This library is distributed in the hope that it will be useful,
# but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of
# MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE. See the GNU
# Lesser General Public License for more details.
#
# You should have received a copy of the GNU Lesser General Public
# License along with this library; if not, write to the Free Software
# Foundation, Inc., 51 Franklin St, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301, USA
#

# determine the app Winelib library name
appname=`basename "$0" .exe`.exe

# first try explicit WINELOADER
if [ -x "$WINELOADER" ]; then exec "$WINELOADER" "$appname" "$@"; fi

# then default bin directory
if [ -x "/usr/bin/wine" ]; then exec "/usr/bin/wine" "$appname" "$@"; fi

# now try the directory containing $0
appdir=""
case "$0" in
*/*)
# $0 contains a path, use it
appdir=`dirname "$0"`
;;
*)
# no directory in $0, search in PATH
saved_ifs=$IFS
IFS=:
for d in $PATH
do
IFS=$saved_ifs
if [ -x "$d/$0" ]; then appdir="$d"; break; fi
done
;;
esac
if [ -x "$appdir/wine" ]; then exec "$appdir/wine" "$appname" "$@"; fi

# finally look in PATH
exec wine "$appname" "$@"
----------------------------------------------------------------------------------------
a tényleges exe/dll filék meg a az /usr/lib/wine/fakedlls könyvtárban vannak, -pl. /usr/lib/wine/fakedlls/winver.exe- ahogy én láttam.
Kép
Most lehet, nagy hülyeséget fogok leírni, -de nem vagyok programozó, sajnos!- ennek a winewrapper-es megoldásnak elvileg talán az lehetne az értelme szerintem, hogyha nincs is .desktop file -mert nem telepítettem fel a wine_extras-v2.pet csomagot, és emiatt nincsenek meg a desktop filéim, (ezáltal a Puppy-ban de a rendes Linux-ban sem lehet emiatt őket a főmenüből elindítani) a windows-os appok, programok attól még elindíthatóak lesznek amúgy a parancssorban, a terminálból. Ha nem jól gondolom kéretik nem kinevetni, mint írtam, nem vagyok programozó, csak egy lelkes puppy használó. Közben megnéztem-kibontottam ezt a wine_extras-v2.pet dolgot, és ez van benne:
Kép
tehát ez a wine_extras-v2.pet csomag a telepítésor nem hoz létre desktop filéket, -- nem a telepítéskor szerkeszti meg, és készíti el őket!- hanem csak a csomagban a már előre elkészített, már meglévő klf. desktop filéket illeszti be a rendszeredbe!
És akkor nézzünk bele egy, a csomagban előre már elkészített desktop filébe, vegyük a fentebb megemlített vinver.exe példát, az ehhez tartozó wine-winver.desktop fájlnak ennyi a tartalma:
Kép
Jól látszik az, amit már fentebb leírtam, nevezetesen az Exec=/usr/sbin/winver megadása, és ugye már nem a sima /usr/bin-ből tölti be (mint régebben) a hozzávalót, hanem már az új metódus szerint az /usr/sbin-ből.
És ez az /usr/sbin-es megoldás mindegyik 1.518-tól magasabb verziószámú Wine csomagban benne van, így vannak azok kialakítva! Jópár csomagot megnéztem, elment rá egy jó kis délutánom, csak azt nem értem, ha eleve már ennek a kialakításmódnak megfelelően már előre megvannak, és elkészítették a wine csomaghoz való desktop filéket is, -mert ugye ez a fenti próba ezt szépen igazolta számomra!- akkor ezeket miért kellet kivenni az eredeti wine csomagból, és külön, egy pet-es telepítőbe betenni, eleve +munka, és tök felesleges dolog, mivel az a pár destop file már semmit nem dob a wine csomag amúgy is egyre növekvő méretén, tehát ez sem lehetne a kifogás, amiért kihagyták ezen filéket a wine-telepítőből, viszont ezzel a felesleges trükkel eleve jól megzavarták a kezdő linux-os felhasználókat, hiszen ők amúgy is mindent a főmenüből próbálnának meg elindítani, és nem a linux-os terminált használni a programindításra. A profik azok meg a desktop filék megléte ellenére is a konzolból dolgoznak, tehát ez sem lehetne az igazi indok a desktop filék ily módon való kihagyására, és másik, külön telepítőbe téve azokat.
A kezdő amúgy is örülnek, ha valahogy összeszedik a megfelelő wine-csomagokat, és akkor még most külön vadászni kell erre a nyomorult wine_extras-v2.pet-re is, hogy meglegyenek az amúgy a wine tartozékaként már eleve elkészített desktop filék. Szerintem ez egy nagyon bolond megoldás, jobb volt a régi módszer!
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára NTamas 2016.07.02. 10:31-kor.

Asterix
Hozzászólások: 521
Csatlakozott: 2015.07.11. 08:55

Re: Wine

Hozzászólás Szerző: Asterix »

Üdv!
Csak kavarjátok! :mrgreen:
Remélem a hétvége elég lessz,hogy valamit felfogjak belőle! :D

(Az "extra" rég le volt töltve,de mondom,működjön az alap rendesen,nem kell semmi extra!Ennyit az extra szó jelentéséről)

Asterix
Hozzászólások: 521
Csatlakozott: 2015.07.11. 08:55

Re: Wine

Hozzászólás Szerző: Asterix »

Üdv!
Egész héten esténként szenvedtem a megfelelő wine telepítésén és beállításán, de valamiért nem jött össze! :(
A TSDoctor csak nem akart rendesen működni. Ekkor jött a:
:idea:
Egy üres vinyóra feltelepítettem az Ubuntu_14.04.4_OpenBox_64_bit_HU rendszert.Ebben 1.8-as wine van.
Ezalatt kezdtem el kisérletezni a Doctorral.Pár nap alatt végre sikerült rendes működésre bírni.Majd mivel a TahrPup64 is trusty rendszer, az egészet, mármint a wine rendszert, minden hozzávalóval átpakoltam rá.
És kérem működik! :D

(El is felejtettem,hogy közben találkoztam egy elég jó linuxal,olyan "azami" kedvenc féle. Felfogom rakni és kivesézem!
Erről van szó:https://cublinux.com/ )
Szombat!
Töröltem az Ubuntut és fetettem a CubLinux-t.Majd a Cub Szoftverközpontból telepítettem a wine 1.6 és Playonlinux szoftvereket.
Alapból rendesen müxik, majd egy kis macera a TSDoctor-nak.Végül is siker!
TSDoctor1.png
TSDoctor1.png (834.08 KiB) Megtekintve 6346 alkalommal

Avatar
csipesz
Hozzászólások: 683
Csatlakozott: 2014.06.24. 11:02
Tartózkodási hely: Isaszeg

Re: Wine

Hozzászólás Szerző: csipesz »

Szeretnék mutatni azoknak,akik nem ismerték, egy egyszerű kis alkalmazást Wine alá, a neve Astra Gift Maker - ez általunk kiválasztott jpg képből készít egy önállóan működő jigsaw puzzle exét:
https://www.solidfiles.com/v/aWvPdyaGKPryd
Screenshot_2016-12-05_21.39.11.jpg
Screenshot_2016-12-05_21.39.11.jpg (43.22 KiB) Megtekintve 6147 alkalommal
Screenshot_2016-12-05_21.41.29.jpg
Screenshot_2016-12-05_21.41.29.jpg (150.47 KiB) Megtekintve 6147 alkalommal
A progi ingyenes és telepíteni sem kell. Kezelőfelülete angol, de a készítendő puzzle játékba beágyazhatsz kommentárt, gratuláló dumát a Te nyelveden. - jó szórakozást!

Avatar
KuLuSz
Adminisztrátor
Hozzászólások: 606
Csatlakozott: 2014.06.17. 21:19

Re: Wine

Hozzászólás Szerző: KuLuSz »

wineasio beüzemelése puppy linuxon:

Lépések:
1. Szükséges csomagok telepítése:
wine
wineasio
wineasio-data
jackd
qjackctl

2. Fájlok meglétének ellenörzése:
Ha nem lenne "/usr/lib/libjack.so.0" fájl a telepítések után akkor linkeljünk...
Ha nem lenne "/usr/lib/wine/wineasio.dll" fájl, akkor másoljuk be...

3. DLL fájl regisztálása:
Terminálban adjuk ki a "regsvr32 wineasio.dll" parancsot.

----

4. Életrekeltés:
A qjackctl a menüből indítható "Multimédia kategória",
indítás után nyomjunk a balfelső play gombra,
ettől kezdve aktív a wine asio a windowsos programok számára.

5. Beállítás :
A windows-os programban beállítjuk a wineasio hangeszközt.

Hogy ez mire jó?
Én személy szerint arra használtam az asio-t egykor hogy az élő bemeneteket (pl mikrofon) kvázi valós időben tudjam effektelni/szerkeszteni. Ennek késleltetése függ a gép és a hangkártya adottságaitól ...
-<(].K.u.L.u.S.z.[)>-
-----------------------------------------------
Elérhetőségeim: Angol irc csevegő, (reg mentes) Discord, YouTube

Válasz küldése

Vissza: “Virtualizáció”