Programok, alkalmazások törlése.

Függőségek, kiegészítők - Library, Qt, Python, stb....
Avatar
Karesz69
Hozzászólások: 4
Csatlakozott: 2014.11.28. 06:35
Tartózkodási hely: Nyíregyháza.

Programok, alkalmazások törlése.

Hozzászólás Szerző: Karesz69 »

Sziasztok.
Röviden: - Szektor hibák miatt már semmilyen rednszert nem tudok stabilan használni a wintcesteremen. Bár még nem halt meg teljesen. :)
Ezért kitaláltam, hogy Puppyt fogok tenni a 8 Gb-os pendrive-ra. Eddig rendben is van. Minden szép és jó és gyors. Frissítettem a flash-t a java-t és a ffoxot.
A menúben viszont rengeteg olyan dolog van ami nem kell.
1. - Például az összes játékot a wine-t az operát stb, törölni szeretném.
2. - Az asztalról eltávolítottam a streams az apps mappát meg még a setup és install indító ikonokat.
3. - Nagyon jó a conky csak nem mindig látszik, tehetek ez ellen valamit? - Cserélni hogy kell?
Ma bekapcsoláskor újra kirakta ezeket az asztalra.
Kerestem ugyan a neten, de nem találtam elégséges infót a törlésükre.
Ha tudnátok segíteni ez ügyben. Jó nekem ha terminálból is adom ki a parancsokat csak nem tudom mit írjak oda. :)
Az általam használt rendszer: lupu-528-xp-puppy-2014-march-csipesz.iso
Nagyon tetszik. És minden beállítást megőrzött mentéskor. Egyszerűen gyorsabb mint más HDD-re telepített OS.
Lehet nem is veszek új vinyót. A segítségeteket előre is köszönöm. Karesz.
asztal.png
asztal.png (126.1 KiB) Megtekintve 6044 alkalommal
asztalom.png
asztalom.png (126.26 KiB) Megtekintve 6044 alkalommal
ASUS P4P800-E, Intel Celeron 2,6-os, 2 Gb ram, 256 Mb AGP ATI R9550. 8 GB Kingston USB pendrive.

Avatar
csipesz
Hozzászólások: 683
Csatlakozott: 2014.06.24. 11:02
Tartózkodási hely: Isaszeg

Re: Programok, alkalmazások törlése.

Hozzászólás Szerző: csipesz »

Szia, karesz69. Elõször is: üdvözöllek a klubban! :) (látom, tegnap regisztráltál)
A puppy linuxokban két hivatalos módja szokott lenni alkalmazások törlésének: az egyik a beépített program-eltávolító, a másik az uninstall, ez a puppy package manager(a továbbiakban PPM) alkalmazás egy funkciója a több közül,
Az elõbbi arra jó, hogy ha egy puppy-féleség(pl. precise, lucid, slacko stb) ALAP, hivatalos kiadásában sokallja valaki a beleszerelt alkalmazások egy részét, akkor elég korrektül, szinte nyom nélkül eltávolíthassa azokat.
Az utóbbi pedig arra való, hogy azokat az alkalmazásokat, amelyeket mi, mezei fehasználók a hivatalos alap verzióra PLUSZBAN feltelepítettünk, ha meggondoltuk magunkat, ennek segítségével törölhessük, Itt azonban rögtön beszélnem kell egy "bibi"-rõl: A puppylinuxoknak sok nagy erõssége van, de az uninstall pont nem tartozik ezek közé... meg kel különböztessek még kétféle dolgot ezen belül:
1.Az uninstall viselkedése olyan épülõ puppy rendszeren, amelyrõl még nem készült remaster,
2.Az uninstall viselkedése olyan, készebb puppy rendszeren, amely már az alap rendszer jelentõs módosítása, tehát készült e módosító mûveletek után belõle remaster.
Tapasztalataim szerint az elõbbi esetben az uninstall esetenként túl jól is dolgozik, ami alatt azt értem, hogy az eltávolított csomag néha fontos rendszerfájlokat is magával ránthat - nem mindig, de sajnos elõfordul.
Az utóbbi esetben, tehát mikor kész remasterbõl akarsz uninstallálni, akkor pedig az a röhejes dolog történik, hogy bár a rendszer közli veled, hogy az adott alkalmazáscsomag eltávolítva, és törli is azt a telepített alkalmazások listájáról, valójában minden egyéb alkotórész a rendszerben marad!
Mit tehetsz ilyenkor?
Minden puppy alap tartozéka valamilyen fájlkeresõ - többnyire a pfind nevû. Na most lesz ez a te jó barátod:
Vegyünk egy példát: ugye most épp az általam elég régen kotyvasztott lucid alapú xppuppy-val ismerkedsz, és ki akarod belõle paterolni pl. a wine-t. Oké: a forma kedvéért a ppm-bõl végezd el rajta az uninstallt! - ha megvagy, zárd be a ppm-et, vedd elõ a pfindot, Írd a keresõablakba: wine, s aztán látogasd meg a rendszerben az összes találat helyét, és könyörtelenül törölj e helyekrõl minden wine-nal kapcsolatos dolgot te magad. Ennyi.
Arra kérnélek, a további gondokról(eltávolított aztán mégis visszatérõ asztali ikonok meg valami konky) kérlek tájékoztass minket, többieket kissé részletesebben, mert ebbõl a kevés infóból én nem sokat értettem,,,

janugsa
Adminisztrátor
Hozzászólások: 617
Csatlakozott: 2014.06.28. 00:17

Re: Programok, alkalmazások törlése.

Hozzászólás Szerző: janugsa »

Ha csak a menüből akarod a programokat törölni (nem láthatóvá tenni), az
egyszerű feladat. Vannak menü átalakító programok, azokkal lehet.
Ha jól tudom például a Menu Entry Maker a lupunál.

Avatar
Karesz69
Hozzászólások: 4
Csatlakozott: 2014.11.28. 06:35
Tartózkodási hely: Nyíregyháza.

Re: Programok, alkalmazások törlése.

Hozzászólás Szerző: Karesz69 »

Sziasztok.
Köszönöm a válaszokat.
A PPM uninstallja sajna nem is látja azokat amiket törölni akarok. Értem az okát. A Pfind fájlkereső valóban ügyes dolog. Jól haladok vele. :) Bár sok a játék.
Ezzel meg is lenne a fő dolog, amit szerettem volna.
Közben rájöttem, hogy a Pwidgets jeleníti meg a baloldalon látható órát és naptárt. Ami sajna időközben el is tünt. Gondolom mert az eredeti XP-s kinézetet és egyéb dolgokat átálítottam/megváltoztattam. Erre talán kérnék még valami segítséget. De közben majd én is keresem a megoldást.
Janugsa - Igazad van, úgy egyszerűbb lenne és gyorsabb is. Csak hát sok kicsi kilobájt sokra megy, meg minek is ha nem használom. :)

További sok sikert Nektek. Karesz. :)

UI: Közben minden rendre helyreállt. A pwidget is teszi a dolgát. :) Köszönök mindent.
ASUS P4P800-E, Intel Celeron 2,6-os, 2 Gb ram, 256 Mb AGP ATI R9550. 8 GB Kingston USB pendrive.

janugsa
Adminisztrátor
Hozzászólások: 617
Csatlakozott: 2014.06.28. 00:17

Re: Programok, alkalmazások törlése.

Hozzászólás Szerző: janugsa »

Ha frugal van telepítve a puppy és uninstallozod a programokat vagy fájlokat, könyvtárat törölsz, mindezek fizikailag nem törlődnek csak nem „látod” őket tehát nem csökken a puppy mérete, így nem spórolsz meg helyet.
Az oka hogy az SFS fájlban van minden és azon nem lehet változtatni.
Ha csinálsz ezek után belőle egy remaster puppyt abba már nem lesznek a törölt dolgok.

A mentésfájlod létrejötte után telepített programokat, fájlokat, könyvtárakat uninstallozhatod, illetve törölheted véglegesen, mert ezek a mentésfájlban vannak és ott változtathatóak.

gjuhasz
Adminisztrátor
Hozzászólások: 152
Csatlakozott: 2014.08.17. 13:52

Re: Programok, alkalmazások törlése.

Hozzászólás Szerző: gjuhasz »

Sziasztok,
A puppylinuxoknak sok nagy erõssége van, de az uninstall pont nem tartozik ezek közé...
Hát tényleg nem. Az egyik ilyen gond az, hogy ha utólag installálunk két (vagy több) olyan pet csomagot, amelyek ugyanott ugyanolyan nevű közös fájlt tartalmaznak (legtöbbször az /usr/lib mappában), akkor bármelyik csomagnak a törlésekor ez a közös fájl is törlődik. Innentől a többi csomag sem indul el, vagy hibásan működik.
Bemutatás céljából mellékelem a szia1.pet és szia2.pet csomagokat, ezekben semmi különös funkció nincs. Egy közös és egy-egy különböző szövegfájlt tartalmaznak a /root/valami mappában. Egymás után installálva őket tehát 3 db fájlt látunk. Ha viszont bármelyiket leszedjük a Puppy csomagkezelő Törlés funkciójával, a akkor a "saját" fájl mellett eltűnik a közös fájl is.

Igyekeztem egy kicsit javítani a helyzeten. A szintén mellékelt pgfix.pet telepítése után a fenti hiba már nem jön elő, azaz a szia1 és a szia2 -őt akármilyen sorrendben uninstallálva, a fájljaik az elvárt táncrend szerint törlődnek. A végén nem marad.meg az üres /root/valami mappa sem.
A megoldást persze lehet bonyolítani a linkek követésével, de csak két órám volt rá, részemről egyelőre így is marad, bocs.

Tesztelve a Pulival és tahrpup 6.0.2. CE környezetben, de szerintem sok más pupletnek is jót tesz.

Jó terelgetést!

Üdv

gjuhasz
Csatolmányok
pgfix.pet
(5.9 KiB) Letöltve 263 alkalommal.
szia2.pet
(356 bájt) Letöltve 259 alkalommal.
szia1.pet
(357 bájt) Letöltve 263 alkalommal.

Válasz küldése

Vissza: “Rendszer kiegészítők”