Puppy Linux 9.5 'Fossapup64', version 9.5.

Pupletek, Új puppy változatok, veruiók, ISO fájlok,
NTamas
Hozzászólások: 1872
Csatlakozott: 2014.06.19. 13:36

Puppy Linux 9.5 'Fossapup64', version 9.5.

Hozzászólás Szerző: NTamas »

Két napja már kitették a distrowatch weboldalára a legújabb verziót a Fossapup64-ből.
https://distrowatch.com/?newsid=11018
Igen részletes pkg.listát is mellékeltek a cikkhez, természetesen az iso letöltési linkkel együtt. Az új puppy alapja az Ubuntu 20.04 "Focal Fossa" 64 bites kiadása, és az új verziójú Fossapup64 egy Linux kernel 5.4.53-at használ, pár alapprogram, és egy 64 bites 28.13-as Palemoon webböngésző, alapként az mpv média lejátszó, továbbá egy komplett ffmpeg csomag van benne a Rox-Filer fájlkezelő mellett.(valamilyen mélységig a QT5 csomagjai is alapból a rendszer részei, bár azt nem tudtam kideríteni, hogy teljes QT5 csomag a puppy része alapból, vagy csak annak egy része lett beépítve. Ez utóbbi feltételezést erősíti, hogy a vlc telepítésekor a csomagkezelő nem tölt le hozzá számos qt5-ös függőségeket, csak a vlc-hez kellő többi egyéb függőséget.
Mint azt a fórumon is megemlítik, és saját tapasztalatom is ez, ennek az összeállításnak a legkényesebb pontja a csomagkezelő, de ez szinte minden újabb puppy verzióra igaz. Itt különösképpen, hiszen hiába is frissítjük le azonnal a ppm-et, rengeteg programot nem képes onnan feltenni. Szerencsére az alap programok, pl. Audacious és függőségei, vlc és függőségei simán feltehetőek a csomagkezelővel, így a kb 403MB méretű puppy iso verzió alapszintű felhasználásra megfelelőnek tűnik.
Van benne beépített Abiword-Gnumeric páros is, van benne pdf néző, képnéző, képmentő program, és rendben működnek is, ha valaki még + programokat akar rá tenni, azt a csomagkezelőből, de ha azokat esetleg ott nem találja meg, akkor egy másik 64 bites puppy verzió csomagtárából is telepíthet fel 64 bites csomagokat. Jellemző, hogy az összeállítás csomagkezelőjéből még a közismert pupradio program sem elérhető, ezt is külön csomagból kellett nekem feltelepítenem a Fossapup64-9.5-re. Továbbá az is érdekes, hogy mivel alapból mpv hanglejátszó motort tartalmaz, a megszokott mplayer motor nem része! az alap puppynak, ezt is utólag kellett feltelepíteni szerencsére ez még a csomagkezelőből feltehető a rendszerre.(mplayer-1.3.0) Viszont az mplayer alap codeck csomagját már külön kellett mellé feltelepíteni a csomagkezelőből. Egy tanács, az 1.3.0-as mplayerhez ne tegyük fel a csomagkezelőből az 1.3.0-as GUI-t, mert nem fog működni, alapból hibás a csomag. De az mplayer motor amúgy is csak a pupradióhoz kellhet, illetve egy két olyan külső programhoz, ami ezt a motort használja, erre van megírva, azokhoz meg amúgy sem kell az mplayer GUI része. Ha már az mplayernél időzünk, a rendszer alapból nem tartalmazza a gnome-player programot sem, továbbá a gnome-mpv programot sem! Ezek szintén más 64 bites tárolóból feltehetőek, pl. Focalpup64, Grovypup64, vagy a 64 bites common-puppy tárolóból, ez utóbbiból tettem fel én is a jelzett gnome-mplayer programokat.
gnome-mplayer-1.1.3w-x86_64_common64.pet
gnome-mplayer_NLS-1.1.3w-x86_64_common64.pet
gnome-mpv-0.16-x86_64-groovy.pet
(a csomagkezelőben már időközben az újabb frissítés után ugyan elérhető, és telepíthető egy gnome.mpv-0.18-2 csomag is, de én maradtam a régebbi, bevált 0.16-os verziónál)

Még egy dolog, az mplayer motor telepítése után ne feledkezzünk el annak rendes bekonfigurálásáról sem, ez utóbbit az etc/mplayer/mplayer.conf fájljában, és a /root/.mplayer könyvtárban lévő config filében tehetjük meg, az első esetben az etc-ben lévő nyers config fájlban kell megadnunk a használt videó és hangrendszer nevét, és az mplayer. conf fájlban a beállítási pontok elől ki kell venni a kettőskeresztet az érvényesítéshez! -különben nem fog működni az mplayer motor. Ezzel szívtam én is, pedig egyszerű a dolog, csak nem mindenkinek jut eszébe azonnal a megoldás.
Nyilván ezen +műveletek miatt ez az összeállítás sem a teljesen kezdőknek ajánlható, bár ha ők eleve nem akarnak rá + dolgokat feltenni, akkor alapszintű felhasználásra az alapcsomag is megfelelő lehet.
Nem véletlenül említettem meg fentebb a pkg.listát,
https://distrowatch.com/table.php?distr ... .5#pkglist
jól látható, hogy számos olyan alapdolog szerepel benne, amit más puppykból előszeretettel kihagynak, pl. mesa fájlok, stb.
Nyúzom már két napja, de nálam eléggé stabilan működik az általam megvariált verzió, és zenehallgatásra, netes videók nézésre, alap-webböngészésre helyből megfelelő. Jut eszembe, ha kellhet még valakinek, az alap összeállítás eleve tartalmaz egy flash -letöltő-beállító csomagot, -és jól is működik!- továbbá az alaprendszer része egy gatotray progi is, -ez amúgy egy 64 bites bionic puppyból lett a rendszerbe téve a készítője által- ami a tálcára ül le, és ott mutat pár fontos gépjellemzőt. Az ikonjára jobb egérgombbal kattintva pedig a htop programot indítja el. A htop-ban meglepő lehet, hogy a rendszer alap memóriafelhasználása eléggé magas, kb.210MB, de ez attól van, hogy ez a 64 bites puppy kissé másképp épül fel, és eleve másképpen is működik, mint az eddig megszokott verziók, számos részfolyamathoz külön cache-t rendel hozzá, -a memóriából lecsípve- és talán emiatt is számos alapprogram hiányzik, vagy kissé másképp néz ki.
A gatotray progira visszatérve, ha valaki a puppy alap kinézetet átállítja, akkor ennek a gatotray proginak az ikonja egyszerűen eltűnik a tálcáról és nem hozható vissza. (legalább is nekem sohasem sikerült) Pont emiatt én menesztettem a rendszerből, és helyette inkább egy, már más 64 bites (és 32 bitesben is van ilyen progi, pl.32 bites Bulseye-ben) puppyban is látott poorercputemp-0.1x86-64 nevű kis csomagot tettem fel, ez a tálcán egy kis kockában mutatja a proci hőmérsékletet, illetve az egeret a kis ikonja fölé mozgatva mutatja a CPU magok számát, frekvenciáját. Ez nekem sokkal hasznosabb alkalmazás, mint az ikonját elvesztő gatotray csomag.
Végül, ami meglepő volt, hogy a kissé igen koros PCI-sines 2MB-os S3-as videó kártyámat simán felismerte a telepítéskor, és beállította, (vesa driverrel!) igaz csak 800x600-s felbontást adott neki, de azt viszont 24 bites színmélységgel. Ezt viszont a xorg.conf fájlban a megfelelő monitor frekvenciák megadásával és 16 bites színmélységre állítással a monitoron jobban kinéző 1024x768-as felbontásra állítottam át. Így a legtöbb program ablaka már simán elfér a kis Compaq-7500 17 colos crt monitoron, és ezt az 1024x768-as felbontást 75Hz frissítéssel tudja a kártya is, meg a kis crt monitor is. (a crt monitor még ezt 85Hz max frissítéssel is tudná, de az S3 videó kártya már nem) Ráadásul nálam mindösszesen csak 1GB rendszer memória van a kis gépben, tehát azért ez is elmond valami jót az új puppy verzióról. Természetesen csodák nincsenek, a fizikát nem lehet megerőszakolni, komoly webböngészéshez, és komolyabb programok futtatásához bizony itt is kell a 2GB fizikai RAM megléte, ez amúgy a rendszer alapkövetelménye is. Ezért túl régi gépeken nem érdemes vele foglalkozni, de egy Intel Celeron 420@1.6 GHz-es 64 bites 1 magos procival, -illetve ettől csak jobbal- valamint 2Gb fizikai RAM-al, és egy modernebb videó kártyával már bátran neki lehet állni a próbának.
Kép
Pár csomag alapból a puppy része, SSR, Google Music Manager, Simple GTK Radio, Deadbeef, QWinFF, gWaveEdit, EasyTag, Asunder guvcview és a cd-író-iso kezelő progik, a többit már én tettem fel.
Kép
És a TVPanel progi is szépen működik, itt az mpv-s változat működik, de fenn van a rendszeren a vlc motoros verzió is, az is rendben működik. A régebbi IPTV MPV progi is fel lett téve, szintén megfelelően működik az új puppy verzión. Egyelőre ennyi...de még időközben megpróbáltam telepíteni a legutolsó smtube Qt5-ös shared verzióját, (mivel ebből statikus QT5 verzió eleve nincs is) és itt már bizony fellépett több QT5 fájl hiánya, így ismét beigazolódott az a sejtésem, ami a vlc-nél is előjött, hogy ebbe az új puppyba csak pár alapvető QT5 fájl lett alapból beletelepítve még jó hogy a csomagkezelőjéből egyenkénti letöltéssel és kézi telepítéssel korrigálható a hiányuk. Volt még két puppy specifikus függőséghiány is, amit a csomagkezelő a qt5 fájlok mellé rendben lehozott, viszont egy hiányzó függőség fájlt magamnak kellett megkeresni, és telepíteni. Ezt:
-libwoff1_1.0.2-1build2_amd64.deb- (woff2 is a library for converting fonts from the TTF format to the WOFF 2.0 format.)

A végeredmény meg ez lett:
Kép
rendben működik az smtube és a lejátszás is, itt éppen egy mpv motor van munkára fogva.

Szóval, végső konklúzió, az alap iso használat, alapfeladatokhoz elég, így ezt a kezdők is tudják működtetni, de + programok telepítése, a kellő függőségek beszerzése már gyakorlottabb puppy felhasználót igényel. Ebben sajnos csipesznek is igazat kell adni, sajnos úgy tűnik, hogy az újabb 64 bites puppy verziók nem túl felhasználóbarát verziók, hanem inkább a magad uram-hozd össze egyénileg stílusú puppyk.
Viszont, ha összeáll a saját puppy verzió, az stabilan működik, még az én kis ócska gépemen is. Ez is fennmarad, tartós nyüstölésre. Megyek is videót nézni, legyetek jók, sziasztok.

janugsa
Adminisztrátor
Hozzászólások: 617
Csatlakozott: 2014.06.28. 00:17

Re: Puppy Linux 9.5 'Fossapup64', version 9.5.

Hozzászólás Szerző: janugsa »

E puppynak van egy jellemzője, hogy minimál puppy vagy másnéven csontváz puppy is lehet, ha az adrv.sfs fájt eltüntetjük és még netán az fdrv.sfs fájlt is.
Akkor csak 142 MB.

NTamas
Hozzászólások: 1872
Csatlakozott: 2014.06.19. 13:36

Re: Puppy Linux 9.5 'Fossapup64', version 9.5.

Hozzászólás Szerző: NTamas »

Valóban, csak éppen annak semmi értelme sincs!
Ha már van egy jó kis alap verziónk, amire lehet építkezni, még ha kissé ún. körülményes módon is, akkor tök felesleges azt ún. kiherélni csak azért, hogy eldicsekedjünk, leromboltunk egy jó alapot azért, hogy a végeredmény bár elindul és működik, -úgy-ahogy, leginkább sehogy- kis méretű legyen. Erre a mai világban már semmi szükség nincs. Régebben esetleg még lett volna értelme, de a mai gépek és tároló hely méretek mellet már nem.
És azt se felejtsd el, hogy ez egy64 bites puppy verzió, és ha csak simán kiveszed belőle a beleépített, 64 bites Palemoon-t, már nyertél vele kb. úgy 150MB helyet, és mivel ebben az összeállításban még egy alap webböngésző, a Dilló is beépített tartozék, azzal meg már el tud indulni a leendő felhasználó, hogy egy normálisabb, használhatóbb webböngészőt telepítsen fel magának.
És mivel itt 64 bitről beszélünk, az esetlegesen a csontváz, vagy minimál puppy jegyében kivett Palemoon helyére egy kb. ugyanolyan méretű, ha nem nagyobb méretű webbböngészőt fog telepíteni a leendő felhasználó. Bravó, sok értelme van így a minimál puppynak!
A minimal koncepció egyetlen esetben elfogadható, ha a végeredményt, mint célszerszámként, céleszközként szeretnénk elképzelni, és használni, pl. a mentő-karbantartó puppy verzió is ilyen cél lehet, vagy egy embedded felhasználás, de egy általános használatra gyártani minimal puppyt értelmetlen cselekedet. Már csak azért is, mert minden fontosat, pl. firnware-kat, amit kidobtunk belőle, a leendő felhasználónak kell majd kinkeserves munkával visszatennie -ha tudja a módját, kezdők már eleve ki vannak zárva- ha mást is szeretne majd használni a kicsontozott minimal méretű puppyn.

Avatar
csipesz
Hozzászólások: 683
Csatlakozott: 2014.06.24. 11:02
Tartózkodási hely: Isaszeg

Re: Puppy Linux 9.5 'Fossapup64', version 9.5.

Hozzászólás Szerző: csipesz »

Hello; gondoltam, csatolok egy kis kiegészítést NTamas tapasztalatai mellé, mivel a dpuppybuster DVD-m tökéletesítgetése előtt magam is vesződtem vele vagy egy hetet, végül a kapott eredményt vállalhatatlannak ítélvén, inkább nem osztottam meg Veletek...
Ilyen Fossa hibákat találtam munka közben(legalábbis amelyekre emlékszem, mert több is volt):
Virtualbox - nics hang... - kipróbáltam vele vindózixpét meg néhány puppy cédét - néma volt mind. Az okára nem jöttem rá.
Hiába állítottam be bármilyen fájltípus-hozzárendelést a saját elképzelésem szerint, az nem került át a remasterbe, elfelejtette - és ugyanígy tett a háttérkép átállítása esetén is, sőt: elfelejtette a testreszabott asztali ikon-elrendezést is - szóval mindent alapra rántott...
A PPM minden korábbi csomagtelepítés-listája remastering-kor törlődött valahogy de ezzel a FossaPup amúgy nincs egyedül: rajta kívül még jó pár modern 64 bites puppy rendszer ugyanígy tesz... - ezzel válaszoltam is janugsa egy korábbi megállapítására, hogy "csipesz, te régebben meghagytad a telepítéseid listáját" stb - szóval előfordul, hogy nem rajtam múlik, az alaprendszer van ilyen "csodálatosra" megalkotva...
Végül: A FossaPup64 universal installere egyszerűen nem engedett teljes telepítést, csak frugalt! - az ész megáll! - na, erre fogtam 3 fájlt a DpupBuster64-ből a /usr/sbin mappából(dotpup, dotpup1, puppyinstaller) és felülírtam vele a Fossa ugyanezen fájljait - mindjárt megszűnt ez a hibu :) .
Más: Ezen a rendszeren alapból rajta van két, vitatható fontosságú alkalmazás, a conky és a picom - általuk csinosabb, látványhatásokban gazdagabb az asztal, egy kis ablak-árnyék, egy kis áttetszőség - viszont gyengébb, pl. dual core gépen azért eléggé erőforrás-zabálóak. De tartozik hozzájuk beállító-letiltó/engedélyező grafikus felületű segédprogi mindkettőhöz.
Végül egyetlen olyan pozitívum, amiben a Fossa úgy tűnt, veri a dpupbustert is: mindkettőn ugyanaz a verziójú wine (5.8, 64 bit) került bevetésre, indítottam rajtuk egy Warcraft 2 no cd játékot(a v.kártyám geforce 630 gt), mindkettőn szépen indult, de a míg a dpupbuster a képet valami kegyetlenül keskenyre összenyomta, addig a Fossa szépen jelenítette meg. Far Cry 1-est használva tesztjátéknak, ott már nem volt ez a gond a dpupbusteren sem( - avagy a nouveau rejtelmei...). Már egy ideje van egy asus core i5, intel videóchipes laptopom is, és érdekes, azon már a dpupbuster is szépen mutatta a warcraft 2-t.
No, csak ennyi.
Így nézett volna ki szegény, ha menet közben nem ment volna el a kedvem az egésztől - de sajnos ez történt:
Screenshot.jpg
Screenshot.jpg (131.49 KiB) Megtekintve 13229 alkalommal

Avatar
KuLuSz
Adminisztrátor
Hozzászólások: 606
Csatlakozott: 2014.06.17. 21:19

Re: Puppy Linux 9.5 'Fossapup64', version 9.5.

Hozzászólás Szerző: KuLuSz »

mrfricks mondta a fossapup-al kapcsolatban hogy a nouveau egy vicc, telepiteni kell a korrekt videókártya drájvert és minden rendben lesz ...
(mrfricks alias 666philb a készitő)
-<(].K.u.L.u.S.z.[)>-
-----------------------------------------------
Elérhetőségeim: Angol irc csevegő, (reg mentes) Discord, YouTube

Avatar
nocsak
Hozzászólások: 408
Csatlakozott: 2014.09.29. 15:01
Kapcsolat:

Re: Puppy Linux 9.5 'Fossapup64', version 9.5.

Hozzászólás Szerző: nocsak »

Sziasztok! - Bocsi a regényért ...

Csipesz idén jutott el oda, ahova én kb 2018-ban. Még (tudomásom szerint, elnézést ha kihagytam valakit) három aktív fejlesztő van aki nem lobogtatta be a fehér zászlót az említett jelenségek okán: gjuhasz, pfeco és ticoo1.

Ugye attól még mert az iso-k vannak a "Szűrhető Táblázat" -ban, a Puli projekt is egy még virágzó szála a közösségnek. Részemről nem arról van szó, hogy feladtam. Tartottam egy kis szünetet ez igaz, hanem olyan mélyre kellett nyúlni ahová közülünk ticoo1 látott és tudott nyúlni egyedül: libc és busybox csere, valamint példa megint az LX7: átírta az initet benne és a struktúrát átalakította úgy, hogy menjen z és ydrv-vel. Cserélhetővé tette benne a kernelt. Ráncfelvarrta benne a PPM-et és még sok más dolgot amivel kicsit tovább lehetett életben tartani. Nem csak ennél a pupletnél csinálta ezeket, hanem utóbb kb az összesnél ilyen mélyen nyúlt sikerrel hozzá. Nem azért mert nocsaknak az LX7 a fejlövete, hanem mert 5 évig láttam benne azt amit pl csipesz az ő munkáiban és kb. 2018-ig működtethető volt. Mindkettőnknek volt egy működési eljárása, én kizárólag ezt az LX7-ben kamatoztattam, míg pl csipesz ezt sok sok pupleten keresztül tudta vinni. Az eredmény pedig mindkettőnknél működött. Eddig. A probléma nem csak az eddig tudottakból ered. Ez viszont meghozta nálam az utolsó javaslatot:


Tekintettel arra, hogy a PPM egy még "rolling" distro vagy értsd: új csomagokat készítő tárolóval rendelkező fejlesztés pl a bullseye a Debian-nál, a saját nagy rendszerei részére biztosít rendszer szintű frissítést is. Ez sok Linuxban a dist-upgrade. Amikor a beépített most mindegy milyen csomagkezelőnek kiadjuk utasításba, hogy frissítse a rendszert. Mi történik? A létező összes lent lévő csomag amelyhez elérhető újabb verzió, annak megfelelő sorrendjében frissíti őket az adott csomagkezelő. Sőt pl.: ubinál köztudott két olyan eljárás is amellyel a törött csomagok javíthatóak illetve a felesleges elárvultak eltávolíthatóak automatikusan.

Miért nem való az apt a Puppyba (szerintem)

Próbáljuk elképzelni, hogy frugal mód 4GB mentésfájllal és akkor egy upup esetében apt-vel kiadunk egy rendszerfrissítést a puppy-ban (dist-upgrade):

1. probléma: a mentésfájl csurig telne vagy kevés is volna
2. probléma: remaszterelni mindezt egy új sfs-sé, hát nem volna egyszerű mutatvány.
3. probléma: a puppy minimal rendszer. Hordozható, moduláris, takarékos (frugal) és egyetlen-egy nagy nehézsége van: frissen tartani.

apt nélkül viszont ha frissül az adatbázis ppm-ben, és leszedünk egy újabb például qt csomagot függőségként, akkor az addig működött programok és libjei fejtetőre állnak.

Erre végül 1 megoldást látok. KuLuSz ezt kiegészítette azzal, hogy meg lehetne csinálni ezt a rendszerfrissítést puppynál az adrv-vel is.... ezt ugye a focal-ban már bevezették, hogy adrv nélkül egy csontvázat kapunk mert az adrv-ben van szinte minden plusz... én ezt tovább vittem oly módon, hogy az adrv-ben lenne minden olyan linux fájl amely a legjobban függ egymástól és a legtöbbször módosul: lehet az etc beállítás, vagy lib bin mindegy... mivel a puppy frugal is és mellette moduláris is, kvázi össze lehetne legózni mindig egy éppen aktuálisan 1 iso-hoz tartozó kiadást egy mindig fejlesztők által frissített adrv-vel.... a fejlesztők lennének az apt... illetve nem csak a fejlesztők.... Hogyan? (De ez érvényes a fő sfs-re is vagy bármely komponensre amely sfs-ként szétválasztható. Ilyen ugye a firmware is fdrv sfs-ként.)

Woof-CE

Ugye a Woof-CE egy build fejlesztői környezet amivel puppyt gyárthatunk... és kernelt fordíthatunk vele puppykhoz. Na ezt lehetne tovább fejleszteni a már előbb említett vonalon. És a másik lenne egy frissítői fejlesztői környezet (szkriptek) amik arra lennének megírva - hasonló okokból mint a Woof-CE, hogy az adott adrv-t amikor frissül egy már meglévő tároló pl bullseye akkor elvégezné automatikusan ezt a folyamatot anélkül, hogy ezt nekünk vérrel-verejtékkel kéne manuálisan fél évre eltűnve kiizzadni. Mindent egybe vetve kéne 2 szkript-halmaz amellyel készülnének a skeleton puppyk és hozzá a működő frissítések. Miért nem tartom ezt már inkább utópisztikusnak? Persze ezt is meg kéne szakértelemmel írni, de felteszem a kérdést, melyik a rövidebb út? Minden alkalommal egyénileg elbújni hetekig akár hónapokig egy kiadásért, vagy leszkriptelni a fejlesztői környezetet mindösszesen 1x és utána csak a változó részeket karban tartva mindig lefuttatni és a gép erejére bízni a munkát mindezt úgy, hogy a szkriptek birtokában bárki aki le tudja őket futtatni megtehesse pont mint a Woof-CE-vel?

Persze esélyeket latolgatni erre, miközben most sokkal nagyobb gondok nyomják a vállainkat nem érdemes de meggondolandó a jövőre nézve akkor is, ha épp semmi nem lesz belőle.

Válasz küldése

Vissza: “Pupletek”