Kanadaiból... mit is...?

Pupletek, Új puppy változatok, veruiók, ISO fájlok,
kros54
Adminisztrátor
Hozzászólások: 410
Csatlakozott: 2014.06.17. 07:01
Kapcsolat:

Re: Kanadaiból... mit is...?

Hozzászólás Szerző: kros54 »

@KuLuSz, köszönöm, igen.
Viszont máris van egy tapasztalatom: a mentésfájl elkészítése utáni indítások már ennél a gépnél nagyon lassúnak bizonyulnak. Ezek megintcsak alátámasztják azokat, amiket itt többen is jeleztek előre, mármint nem biztos, hogy öreg gépre a legfrissebb kernel kell.
Annyi tapasztalat azert van, hogy ettől függetlenül ez a bionic puplet nagyon szép munka. Az viszont érdekes, a betöltődés alatt ez nem vált át magyarra, pedig ez a rész már évek óta meg van oldva, le van fordítva.

ticoo1
Hozzászólások: 625
Csatlakozott: 2014.10.21. 08:58

Re: Kanadaiból... mit is...?

Hozzászólás Szerző: ticoo1 »

Kedves Kros54!

Köszönöm, hogy kipróbáltad a Bionicpup-8 32 -őt.

Sajnos még nem volt rá időm, hogy írjak róluk, de a Bionicpup-8 64 bitet is be kellett fejeznem hozzá, felrakni. A 32-es az igazából egy teszt végeredménye a Bluetooth hangszórók alkalmazásához. Még nem végleges, egy pbluetooth csomagot, annak használhatóságát próbálgattuk.

Egyébként miért nem próbálod ki a legújabb puppy-t, a PuppyBuster. Még P4 is remekül fut frugálban 1,5 GB ram mellett. Persze a P4-en NoPae kernellel megy.
Most raktam fel a "DpupBuster_7.9.0.2_hu_PMoon_K4.19.20_pae_A3.iso"-ot, mert egy-két dolgot javítottam a busterben. Itt: https://sourceforge.net/projects/puppys ... PupBuster/

Igazából ez a puppy lesz talán a jövő. A kernel verzió jelenleg semleges, mivel huge. :mrgreen:

Az első mentésfájl betöltése mindig lassú, a következő már gyorsabb lesz.

Azért nem magyar szöveggel indul (már régóta), mert a régi magyarítás itt nem működik. Más a struktúra és egy .mo fájlt kellene szerkeszteni, de senki sem tudja "rábeszélni magát". :twisted:

NTamas
Hozzászólások: 1872
Csatlakozott: 2014.06.19. 13:36

Re: Kanadaiból... mit is...?

Hozzászólás Szerző: NTamas »

kros54 írta: 2019.04.22. 11:35 Ez a bionic sajnos kiesett egyelőre, ugyanis wifi ezzel sincs. Most próbálok valami win alatti drivert keresni, hátha annak az .inf fájlja megoldaná a problémát.
Van: ftp://files.dlink.com.au/products/DWA-1 ... E/Drivers/
Amúgy meg lehet, hogy maradok (mint ezidáig mindig...) a saját Precise rendszernél...
Ha az a Wifi-s cucc az idézett linken szereplő DWA-131/REV_E mini Wifi dongle, akkor van megoldás hozzá.(legalább is drivert lehet szerezni hozzá)
Az a cucc egy RealTek rtl8192EU USB Wireless LAN NIC, és a wifi chipset egy RealTek rtl8192EU verzió, ez utóbbi a modernebb verzió, van belőle CU-s, DU-s, SU-s, AU-s chipset is, eltérő tudással, és emiatt csak a betűjelnek megfelelő driverek jók az egyes kiadásokhoz.
Namost, ha minden igaz, neked egy Realtek DWA-131/REV_E kiadású mini Wifi-d van, ehhez meg a már említett rtl8192EU-s driver passzol.
Ilyen drivert be lehet szerezni a Skami driver repóból is.
Van belőle a Precise 571-es Puppy-hoz is, kernel:3.9.11-es verzióhoz is, és van a kanadai Pae-s Huge kerneles, kernel:3.14.56-oshoz is ilyen wifi driver.

A Precise 571Puppy(k:3.9.11) verzióhoz való rtl8192EU-s driver:
8192eu_precise_571_mange-k3.9.11.pet
https://archive.org/download/Puppy_Linu ... 3.9.11.pet

A kanadai Precise-Light-571 Pae-s huge (K.3.14.56) verzióhoz való rtl8192EU-s driver:
8192eu_tahr_605_mange-k3.14.56.pet
https://archive.org/download/Puppy_Linu ... .14.56.pet

A modernebb Puppykban ezen rtl8192EU-s driver már a legtöbb esetben benne van, de van olyan cucc is, hogy nincsen benne, esetleg csak régebbi, más betűverziós driver van, ami ehhez az újabb Wifi-dugóhoz már nem passzol.

Ha minden igaz, innen meg a W7-W8,1-W10 driver vehető le hozzá.
https://www.realtek.com/en/component/zo ... u-software
De, ha nem akarsz szenvedni a Hivatalos Realtek oldalon az ellenőrző kóddal, ugyanezt a driver csomagot innen is elérheted.
https://drivers.softpedia.com/get/NETWO ... 2017.shtml

Avatar
nocsak
Hozzászólások: 408
Csatlakozott: 2014.09.29. 15:01
Kapcsolat:

Re: Kanadaiból... mit is...?

Hozzászólás Szerző: nocsak »

Csak röviden:

Ebből is van kb. 3 verzió, legalábbis a TP-LINK-esekből kiindulva... és a V2-es EU-val hiába modprobe-olod rá a V1-es EU kernel object-et, nem fog rendesen működni.
Én ezért leszedtem a TP-LINK oldaláról anno az ehhez a V2-eshez való drivert, majd lefordítottam a kernel object-et (remélem a .ko-t így nevezik linuxul) és a leirat szerinti helyre másolás után depmod -a majd modprobe 8192eu. De mint írtam ezek sem turmixolhatók és van belőlük kb. 3 verzió. Az usb kulcson jó esetben rágravírozva szerepel erre utaló adat.

Az LX7 hibridhez fordított V2-es kernel object:

https://sourceforge.net/projects/puppys ... er_LX7/ko/

NTamas
Hozzászólások: 1872
Csatlakozott: 2014.06.19. 13:36

Re: Kanadaiból... mit is...?

Hozzászólás Szerző: NTamas »

nocsak írta: 2019.04.23. 13:59 Ebből is van kb. 3 verzió, legalábbis a TP-LINK-esekből kiindulva... és a V2-es EU-val hiába modprobe-olod rá a V1-es EU kernel object-et, nem fog rendesen működni.
De mint írtam ezek sem turmixolhatók és van belőlük kb. 3 verzió. Az usb kulcson jó esetben rágravírozva szerepel erre utaló adat.
Ezért kezdtem úgy, hogy :
...Ha az a Wifi-s cucc az idézett linken szereplő DWA-131/REV_E mini Wifi dongle, ...
és mivel kros54 egy DLink-DWA-131/REV_E driverletöltő oldalt linkelt be a hozzászólásában, reméltem, hogy neki valóban a revision:E kiadású DLink-DWA-131 cucca van, ahhoz meg a gyári és a Realtek oldala szerint is a rtl8192EU verziójú driver való. Szerencsére ebből a típusból a DLink-nél még csak három verzió létezik a gyári weboldal szerint, úgyis mint A, B, és E verziók.
Kép

... a wifi chipset egy RealTek rtl8192EU verzió, ez utóbbi a modernebb verzió, van belőle CU-s, DU-s, SU-s, AU-s chipset is, eltérő tudással, és emiatt csak a betűjelnek megfelelő driverek jók az egyes kiadásokhoz. ...
Namost az E verzióhoz a gyári oldalról ez a jelzésű csomag szedhető le,
Kép
és jól látható, hogy milyen driver verzió (rtl8192EU) való ezen E verziójú cucchoz. (A másik két verzióhoz, az A és B-hez az rtl8192CU és rtl8192DU driver verziók valók)

Amúgy az innen letölthető Linux driver csomag szintén make-intall-os csomag, tehát nem kész, kernelhez előre lefordított verzió, viszont a Skami driver oldaláról ehhez a chipsethez való EU-s driver petcsomagok vannak, lefordítva a fentebb jelzett kernelű puppykhoz.

Hogy nálad a TP-Linknél hogy jelzik az esetleges hardware verzió eltéréseket, nem tudom, de itt a DLin-nél A, B, és E betűkkel, lásd a képen is.

Avatar
nocsak
Hozzászólások: 408
Csatlakozott: 2014.09.29. 15:01
Kapcsolat:

Re: Kanadaiból... mit is...?

Hozzászólás Szerző: nocsak »

Értelek és igazad is van, de a 8192eu -ból is van 3 verzió. Nekem még Devuan meg Ubuntu meg mindegyiknél amit a V2-es EU-hoz felerőszakolt a rendszer nem voltak jók... pedig eu-s volt a driver, csak gondolom nem V2-es... de százezer szónak is egy a vége, lehet hogy fordítani kell és ezen lett volna részemről a hangsúly, csak úgy tűnik lemaradt az előbb.

Példa: viewtopic.php?f=65&t=613&p=6903#p6893

A fordításnál figyelembe kell venni a mellékelt leírást ha van. TP-LINK-nél elég volt csak a .ko fájl a fordításból.

NTamas
Hozzászólások: 1872
Csatlakozott: 2014.06.19. 13:36

Re: Kanadaiból... mit is...?

Hozzászólás Szerző: NTamas »

Így van, a legjobb, legtisztább, ha a futó rendszer alatt fordítasz, de ehhez a rendszeredben a make install-hoz kellő dolgok megléte szükséges.
Ez a kros54 féle Precise 571Puppy verziónál talám nem lesz gond, ellenben, a kanadai Precise -Light-nél már kérdéses, nálam a make parancs le sem fut!
Ezért kellett ehhez a pet csomag, ami a másik precise 571 pet csomaghoz hasonlóan is mindössze egy 8192eu.ko fájlt, drivert tartalmaz! - a megfelelő helyre bemásolva, így a kipróbálása, és az esetleges eltávolítása sem okozhat gondot.

kros54
Adminisztrátor
Hozzászólások: 410
Csatlakozott: 2014.06.17. 07:01
Kapcsolat:

Re: Kanadaiból... mit is...?

Hozzászólás Szerző: kros54 »

Egyrészt, nem tudom a pontos verziót, másrészről, mint azt irtam is, igazából nem is szükséges. A kis Dell a célgép, de mivel a HP gyorsabb, ezért sokszer egyszerűbb azon a gépen próbálni, amelyiken letöltök illetve előkészítek, vagyis a HP-n. A kis Dellben meg jó a beépített wifimodul. S a HP-be is tudok tenni még másikat, mert közben megtaláltam még 2 db-ot is, elnézést, senkit nem akartam megzavarni.

Miután a 2. és tobbedik próbánál a bionic használhatatlanra lassult, két fő opcióm maradt.
Vagy a kanadait piszkálgatom, vagy - sokadszorra is - újra előveszem a saját precise-klónomat, s azt csinálom naprakészre. Kis gyomlálgatással, mert most már nem látom a jobb oldali wbar értelmét, kiszedem belőle az öreg firefoxot, teszek helyette Pale Moont. Mérete ennek is kb 350 MB, amiből a PM önmagában 105, s ez a kanadaiba is kellene. Nem mellesleg, van benne egy hibátlan wine, ami számtalan és másodpercek alatt megvalósítható bővítési lehetőséggel ajándekoz meg, portable programok formájában. Ez a verzió már bizonyított, használható sebességgel megy ezen a gépen.
A kanadai verzió mellett szólhat a kb. 100 megával kisebb méret, ellene meg az, hogy a bővíthetősége kisebb, mint a másiké.
Aztán a ....mit is...? megmarad, mert évek óta oda lyukadok ki vagy vissza, amire egyébként @NTamas is rendszeresen figyelmeztet (joggal persze) hogy ne várjak csodát, az újabb kernel nem lesz sem gyorsabb, sem jobb - csak frissebb, amivel nem biztos, hogy jobban járok.

Avatar
nocsak
Hozzászólások: 408
Csatlakozott: 2014.09.29. 15:01
Kapcsolat:

Re: Kanadaiból... mit is...?

Hozzászólás Szerző: nocsak »

@kros54 sajnos ráteszek még egy ütőkártyával arra amit végül most megállapítottál:

ha volna mindenes kernel, annak is ugyanúgy a túlzó mérete nem lenne előnyös... legyen az pae, 64 bit, vagy retro. Lehet futna a legtöbb PC-n, de nagy volna a mérete. Sőt tartalmazhat olyan módosításokat és vagy újításokat amik által összeférhetetlen volna a régebbi hardverekkel vagy modulokkal. Értsd: Egy újabb modul sem biztos, hogy megtűri a régebbi hardvert, vagy egy újabb hardver a régebbi modult. Vagy bármely más újítást, amely viszont szükséges a mai korhű számítógépekhez. Amúgy zárójelen kívül zárójelben annyit még, hogy a kis méretű puppy-k pont emiatt célszoftverek. Mert ugye attól picik, hogy célzottan tartalmaznak dolgokat. És innentől már csak ismételném a többit.

janugsa
Adminisztrátor
Hozzászólások: 617
Csatlakozott: 2014.06.28. 00:17

Re: Kanadaiból... mit is...?

Hozzászólás Szerző: janugsa »

A LEHETŐSÉG ott legyen a kernel egyszerű cseréjére. Tehát nem kell, csak lehet.

A nagy zdrv sem lenne gond, volt egy script erre, de nem fejlesztették.
Technosaurus a fejlesztője azt írta hogy mióta van a kernelben „allmodconfig és allyesconfig“ azóta újra felépítheti a kernelt a nem használt modulok nélkül.

http://murga-linux.com/puppy/viewtopic. ... 181#964181

Válasz küldése

Vissza: “Pupletek”