Kanadaiból... mit is...?

Pupletek, Új puppy változatok, veruiók, ISO fájlok,
NTamas
Hozzászólások: 1872
Csatlakozott: 2014.06.19. 13:36

Re: Kanadaiból... mit is...?

Hozzászólás Szerző: NTamas »

kros54 írta: 2019.04.21. 07:20 ... megnéznék egy olyan pupletet, amely mondjuk egy 6 évesnél öregebb gépre jobb, mint a korábbiak.
Néhány - mondjuk úgy - alapkövetelmény:
- minimális a mérete
-32 bites, noPAE
- nem tartalmaz a működtető programrészeken túl mást, persze azért egy fájlkezelő meg egy egy Geany belefér
- mivel a Precise alatt a 3.9.x kernel lakik, esetleg annál újabb.
- online módon alkalmaznám, tehát majd teszek bele egy böngészőt, már van is ötletem, amit portable módon belemásolok (PaleMoon a jelölt).
Eddig ehhez a legközelebb (elméletben) a sokak által "kanadainak" nevezett puplet állna, de mégsem, mert kernele 3.1.x (vagyis a mostani újabb).
...
De szerintem egy ilyen puppy nagyon sok mindenre - sőt: nálam mindenre - alkalmas.
Persze vannak kérdések, mert nálam nem annyira szempont az online/offline médiatartalom fogyasztás, de azért a böngészőben történő rádió vagy youtube azért még beleférhet. Kb. ennyi.
Hát ne sértődj meg, de igazán nem értem a dolgot, azt írod:
... mondjuk egy 6 évesnél öregebb gépre ...
nos, erre a paraméterre a most a kanadaiban eleve benne lévő Pae-s 3.14.56-os kernel teljesen megfelelő. Nem tudom, miért kéne egy hat évesnél öregebb gépre modern, mai kernelű puppy. És miért ragaszkodsz a noPae-hoz annyira? - még a megadott 6 évnél öregebb gépekben is minimum 2Gb RAM az általános, vagy inkább már a 4GB, így nem túl életszerű a noPae-hoz való mindenáron ragaszkodásod. Ráadásul azokban a gépekben lévő alaplapok többségénél már bekapcsolható, vagy automatikusan be is kapcsol a Pae mód, ha van benne legalább 2GB RAM.

Megjegyzés:
Lásd a nálam most kényszerből újra üzembe állított, több, mint 15 éves!!! Asrock P4i45PE alaplapos asztali gépet, ahol a két memóriafoglalatban az amúgy max. beletehető 2GB RAM helyett csak 1.5GB RAM van, (ráadásul a nem egyforma kapacitású RAM modulok miatt nem is dual-módban működik a memória kezelése!) és ennek ellenére megy a Pae,
Kép
ráadásul, ha noPae-s puppyt akarnák rátenni, olyan gyönyörű kernelpanic hibaüzi képernyős sorokat kapok a betöltéskor, hogy csak na. Így ezen csak a Pae-s dolgok mennek, és a deszka több mint 15 évvel ezelőtti. Igazából nem is tudom, mikor készült, de ez mindegy is.

Mivel a szoftverek szükségességét is minimálisra redukáltad, így szintén értelmetlen a modern kernel hajszolásod. Azokhoz a szoftverekhez, amit megadtál, simán megfelel a mostani kanadai cuccban lévő 3.14.56-os Huge kernel is.
Ráadásul arra a régi -6 évnél öregebb- gépre nem túl életszerű, hogy olyan modern kiegészítő kütyüket -pl. egy AC-s WIFI kártyát- tennél rá, ami esetleg még igazolhatná a most benne meglévő kernel lecserélését egy 4-es, netán 5-ös kernelre.

Ha már annyira ragaszkodsz a noPae-s kernelhez, innen letölthetsz egyet, és ezt beleteheted a mostani kanadai csomagba, ha nagyon akarod.
huge-3.14.56-tahr_noPae.tar.bz2 04-Apr-2016 16:57 29.7M
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára NTamas 2019.04.21. 11:47-kor.

Asterix
Hozzászólások: 521
Csatlakozott: 2015.07.11. 08:55

Re: Kanadaiból... mit is...?

Hozzászólás Szerző: Asterix »

Üdv!
capture20730.png
capture20730.png (1.06 MiB) Megtekintve 4132 alkalommal

NTamas
Hozzászólások: 1872
Csatlakozott: 2014.06.19. 13:36

Re: Kanadaiból... mit is...?

Hozzászólás Szerző: NTamas »

Asterix!
Azt az OpenSSL-t cseréld már le egy modernebb, biztonságosabb verzióra. :D
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára NTamas 2019.04.21. 11:56-kor.

Asterix
Hozzászólások: 521
Csatlakozott: 2015.07.11. 08:55

Re: Kanadaiból... mit is...?

Hozzászólás Szerző: Asterix »

Üdv!
Csak kisérletezek USB-ről!
Tessék a legújabb!
capture1611.png
capture1611.png (1.03 MiB) Megtekintve 4128 alkalommal

Asterix
Hozzászólások: 521
Csatlakozott: 2015.07.11. 08:55

Re: Kanadaiból... mit is...?

Hozzászólás Szerző: Asterix »

NTamas írta: 2019.04.21. 11:44 Asterix!
Azt az OpenSSL-t cseréld már le egy modernebb, biztonságosabb verzióra. :D
Oszt, azt meg hogyan ? :roll:

NTamas
Hozzászólások: 1872
Csatlakozott: 2014.06.19. 13:36

Re: Kanadaiból... mit is...?

Hozzászólás Szerző: NTamas »

Például így! :lol:

Kép

openssl-1.0.2p-precise.pet:
https://drive.google.com/file/d/1bdximw ... sp=sharing

openssl_DEV-1.0.2p-precise.pet:
https://drive.google.com/file/d/1LGD88X ... sp=sharing
Last edited by watchdog on Wed 31 Oct 2018, 00:08

A pet csomagok telepítése után az előbb belinkelt ellenőrző oldal már ezt mutatja.
Kép

A kanadai Precise-Light cuccban is jól működik a linkelt pet csomag.
Kép
Kép

Asterix
Hozzászólások: 521
Csatlakozott: 2015.07.11. 08:55

Re: Kanadaiból... mit is...?

Hozzászólás Szerző: Asterix »

Üdv!
Köszi ! :D

Avatar
nocsak
Hozzászólások: 410
Csatlakozott: 2014.09.29. 15:01
Kapcsolat:

Re: Kanadaiból... mit is...?

Hozzászólás Szerző: nocsak »

Üdv!

Megint 2 dolog:

1.: A téma kérdésére: "Kanadaiból... mit is...?" Először is én úgy vagyok a 32 bites pupletekkel, hogy holtnyolc melyiket veszem elő, az 32 bites. Innentől fogva minden ami 64-et kérne kapásból ugrik. A dpup buster is pae 32 bit, a bionic egyedül az az újítás ami most eszembe van és új és 64 bites is van belőle. Szóval a kanadaiból mind ugyanazt amit a többiből valamilyen nagyobb (major) vagy kisebb (minor) hibái miatt vagy összeférhetetlensége (incompatible) végett nem lehetne. Hát lévén, hogy huge kerneles, nyilván ha jól van megcsinálva akkor az initrd-ből meg a fő sfs lib/modulesből ki van szedve ami nem oda való épp emiatt. Ezt láttuk, jeleztétek, üres tehát zöld út. Aztán még ehhez annyit, hogy semmivel sem tud többet a kanadai precise, mint egy átlagos precise, csak skeleton és annak viszont megadták a módját eddig így vettem észre, ergo nem faragták hanem kiegészíthették azzal amitől "A kanadai" lett.

2.: Én már belaktam, sőt túl is laktam hirtelen, egy következő hozzászólás szériában ecsetelhetem miben történt ez meg.
Aztán kernel csere: itt azért lehet vagy van szükség újabb kernelre, mert az hoz némi újítást, frissességet amit a régiek nem tudnak, ugyanakkor el is vehetnek, mert mint nemzetközi vizeken ezt megerősítették, új hardverhez új kernel, régi hardverhez régi kernel passzol jobban. Az, hogy fdrv ügyében mit lehet hozzá varázsolni, kedves Skami, várjuk nagy szeretettel a kernel fordítós videódat! Abban vélhetőleg a kernel fordításához szükséges összes olyan paraméter, konfiguráció részletezésre kerül, hogy a következőkben meg lehessen egy Csipesznek és egy ticoo1-nek vagy akárkinek ugorni ezt a lécet. Vagy ha erről már van murgán irat, akkor annak mentén. Ugye itt most arról van szó, hogy jövök majd én, (akár) csak úgy jó kedvembe fordítok egy hatalmas minden hájjal megkent huge kernelt mondjuk akkor már 5-ös pae 32 biteset és jól bekonfigurálom és teletömöm firmware-kkel, hogy oda-vissza mindennel menjen ami hardveremen mehet. (Szép álom...) És még valami... a 64 bit meg CD méret, meg túlméretes iso, meg modern gépek... Ebben Csipesznek igazat adok, majd a RyzenPup az már ennek megfelelően fog az lenni ami. Ez jogos. Sőt, ha én lefordítom álmaim 5-ös huge kernelét, az ahogy írtam oda-vissza hajtván a hardvereimet tuti nem kettő kilobájt lesz. De futhat Ryzen-en és akár egy Centrino-s notin is. Aztán ember tervez, Isten végez... (ahogy öregeim mondták anno.)

További minden jót, majd még jelentkezem!

kros54
Adminisztrátor
Hozzászólások: 410
Csatlakozott: 2014.06.17. 07:01
Kapcsolat:

Re: Kanadaiból... mit is...?

Hozzászólás Szerző: kros54 »

Nagyon értékesek a hozzászólások, úgy látom, több vakvágányt kikerülhetek. Egyelőre akkor az originál kanadai tűnik a célszerszámnak.

ticoo1
Hozzászólások: 625
Csatlakozott: 2014.10.21. 08:58

Re: Kanadaiból... mit is...?

Hozzászólás Szerző: ticoo1 »

Üdv mindenkinek!

Bocsánat, hogy belekotyogok, de ezen "huge" kernel cserét úgy gondolom egy kicsit túlmisztifikáljuk. Ez egy roppant egyszerű dolog. Ha tiszta a kiszemelt hugés puppy - vagyis rendelkezik zdrv-vel és a /lib/modules üres -, akkor csak annyi a teendőnk, hogy töröljük a kiszemelt hugés puppy vmlinuz-át és zdrv-jét, majd egy másik huge kernel vmlinuz-át és zdrv-jét bemásoljuk a helyére, s kész. Természetesen az új zdrv-t át kell nevezni, a réginek megfelelően. Nem kell mást csinálni! A saját repónkon egy rakás huge kernelt találhattok, már kicsomagolva, előkészítve.

https://sourceforge.net/projects/puppys ... 20kernels/

Megjegyezném, hogy a huge kernelek mérete számít! Ha kicsi (20-30 MB), akkor a beépített firmware is kicsi benne! Ekkor különösen fontos egy fdrv alkalmazása. Az frdv-ékből vannak kisebbek és terebélyesebbek -- persze a nevük pl. linux_firmware_....sfs. Pl a repónkon is akad, s valamelyik 145 MB ( :!: ), gondolom, hogy ez már minden igény kielégít. Ezekből, vagy részeiből lehet saját fdrv-t készíteni - felépítése /lib/firmware/ . Vagyis, ha egy mindenen futó puppy-t akar valaki, akkor a "linux_firmware_20181103.sfs"-ből célszerű fdrv-ét készítenie és használnia (ezt már előkészítettem, csak át kell nevezni fdrv_...sf-re). Persze a repónkon már van ilyen puppy variáns is. Nem minden huge kernel jó minden géphez (akár a gépe ki sem fog kapcsolni). Mindenkinek meg kell keresnie a saját gépéhez valót, s a továbbiakban azt használni. Sok esetben lehet, hogy egy 32 bites puppy-hoz egy 64 bites huge kernel a legjobb (itt alapvetően a saját gépünkről van szó). Az én kedvencem a K-4.6.3 64 bit, természetesen van belőle "származtatott" 32 bites is. Nem minden huge kernel támogatja a latin2-őt!!!

Apró észrevétel, hogy a "Ryzen" támogatása már évek óta biztosított a huge kernelek és a fdrv-ék részéről, igaz csak vega-10-ig (APU-hoz is) van támogatás benne (de ez bármikor változhat, illetve kiegészíthető).

A huge kernelek "fantázianeve" (buster, lxpup, stb.) nem fontos, csak arra utal, hogy az adott puppy-hoz ezt ajánlja a puppy készítője.

Válasz küldése

Vissza: “Pupletek”