UPup-Cosmic

Pupletek, Új puppy változatok, veruiók, ISO fájlok,
janugsa
Adminisztrátor
Hozzászólások: 617
Csatlakozott: 2014.06.28. 00:17

Re: UPup-Cosmic

Hozzászólás Szerző: janugsa »

Ticoo1
Szerintem sok puppydban feleslegesen van benne a /lib/modules/ kernel mappa, például 4.9.96-lxpup-32-pae. Az eredetiekben sincs benne.
Akár a zdrv_xxx.sfs törölhető emiatt, hisz be van építve a fő sfs-be.
Kivéve nopae esetén, ott a lib-ben az előző kernel van. Igaz így ha a
zdrv.sfs-töröljük valószínü pae-ként indul az upupcc nopae iso.

Vagy valami más oka van??

ticoo1
Hozzászólások: 625
Csatlakozott: 2014.10.21. 08:58

Re: UPup-Cosmic

Hozzászólás Szerző: ticoo1 »

Kedves janugsa!

Hiba! Hiba! Hiba! Köszönöm! Köszönöm! Köszönöm!

Restellem, de sajnos pontosan úgy van, ahogy írtad! :!: (Nem is értettem, hogy miért lesznek akkorák az iso-k!)
A NoPae esetében, ha kiveszed a zdrv fájlt, akkor a vmlinuz-ban lévők dominálnak, tehát NoPae-ként indul és folyományként, nincs billentyűzet, egér, hangkártya, hálózati kártya, stb (ez ugye gépfüggő szokott lenni, hogy éppen kinek mi hiányzik).

Na, fél életem rámegy, hogy ezeket kijavítsam, de ez a kisebbik probléma. A nagyobbik az, hogy akkor mindent le kell szedni (persze, ha én letudom, ugyebár "hüleségre" nincs szükség), mert így több tíz MB fölösleg van bennük és ráadásul még zavarokat is okozhatnak. Pedig egyszer már én is leírtam, hogy korrekt huge kernel cseréje estében a régit "ki kell vakarni belőle"! Öngól! :oops:

Még egyszer köszönöm!

janugsa
Adminisztrátor
Hozzászólások: 617
Csatlakozott: 2014.06.28. 00:17

Re: UPup-Cosmic

Hozzászólás Szerző: janugsa »

Csak zdrv.sfs méretet spórolnál meg. Majd a következőknél változtass.

willy36
Hozzászólások: 220
Csatlakozott: 2017.05.16. 18:43

Re: UPup-Cosmic

Hozzászólás Szerző: willy36 »

Kedves ticoo1 keresztfater!
Abszolút nem zavar az atom második keresztnevem, csak hossszabb lesz leírni ezután :)
Ehhez stílusonan zene is dukál..
https://www.youtube.com/watch?v=LZVjPbVOpco
kipróbálom az ajánlott puppy-t, lelkes vagyok ebben, de nem tudom egyből, mert most pár puppy elmaradásom van. most hétvégén talán utolérem magam

ticoo1
Hozzászólások: 625
Csatlakozott: 2014.10.21. 08:58

Re: UPup-Cosmic

Hozzászólás Szerző: ticoo1 »

Sziasztok!

"peebee" már frissíti az upupcc-t, én az alpha2-őt (A2-őt) próbáltam ki. (Persze már van A3-delta is pár órája.) Hát egyelőre igazából csak az újabb (max. 5-6 éves ) gépeket szereti! Itt nem arra gondolok, hogy nem indul el és nem működnek az alapvető programok. A gond az, hogyha készítek egy összeállítást ami a gépemen remekül fut, akkor pl. egy 10 éves inteles laptopon (Asus, 2 mag, 3 gb ram) elindul, de a mplayer már nem az igazi. Esze ágában sincs elindulnia a "stream_player"-rel, pedig az AMD-s gépemen tökéletesen működik. :!: :?: De, ha belerakok egy VLC-t, akkor a stream_player-rel simán fut pl. a FIXTV HD-ben. (Tudom glibc..., de egyelőre nem tudom megoldani :oops: )

Készítettem egy off-wine Pae és NoPae változatot Firefox és PaleMoon böngészővel, A2-be beépítve:

Firefox 62.0.2
PaleMoon 28.1.0
LibreOffice 6.1.0.3
wine 3.3
SMPlayer 18

A pMusic rádiója frissítés után, több ezer "adót" tartalmaz. Lehet rendesen válogatni és csak rá kell kattintani a kiválasztottra.

Itt van, de még csak a NoPae-t tudtam feltenni:
https://sourceforge.net/projects/puppys ... mic/Alpha/
Képenyő kép.jpg
Képenyő kép.jpg (116.81 KiB) Megtekintve 4356 alkalommal
Képenyő kép(1).jpg
Képenyő kép(1).jpg (141.64 KiB) Megtekintve 4356 alkalommal
Képenyő kép(2).jpg
Képenyő kép(2).jpg (139.81 KiB) Megtekintve 4356 alkalommal

ticoo1
Hozzászólások: 625
Csatlakozott: 2014.10.21. 08:58

Re: UPup-Cosmic

Hozzászólás Szerző: ticoo1 »

Ha megengeditek folytatom. Tudom a képeken Pae van, de ezt még nem tudtam feltenni e pillanatig. Na a következő kép pár sort érdemel. A képen egy időben futtatom HD-ben a stream_player segítségével az "alapból benne lévő" FIXTV-t MPlayer-rel és gnome-mplayer re-l, s közben az SmPlayer-rel egy HD online adást. Nem szaggat, nem akadozik és mindegyik rendben fut! :mrgreen:

De Stretch-7.5-ben egyszerre megy HD-ben a FIXTV "stream_player"-rel indítva Mplayer-rel, mpv-vel, gnome-mplayer-rel, SMPlayer-rel és VLC-vel. :P Tiszta gyönyör, ha lúd legyen kövér! :mrgreen:
Csatolmányok
Képenyő kép.jpg
Képenyő kép.jpg (157.55 KiB) Megtekintve 4355 alkalommal
Képenyő kép(3).jpg
Képenyő kép(3).jpg (136.97 KiB) Megtekintve 4355 alkalommal

ticoo1
Hozzászólások: 625
Csatlakozott: 2014.10.21. 08:58

Re: UPup-Cosmic

Hozzászólás Szerző: ticoo1 »

Sziasztok!

Továbbléptünk (peebee jóvoltából) az "upupcc-vel", azaz a Cosmic-kel. Már a tárolója is kezd rendben működni, vagyis a programok zöme jól telepíthető. Összeraktam egy új változatot, melybe beépítettem egy PaleMoon böngészőt és a VLC-3.0.4-et. Szerintem remekül működik, s már "egyszerűbb" használatra alkalmas. Fontos ez a puppy továbbra is az újabb "vasakat" részesíti előnyben (cpu pl.: AMD-APU, i3, stb.), de természetesen régebbi eszközökkel is működik, ámbátor egy-két alkalmazás nemigazán szereti a régi cuccokat.

Elindítottam egy Toshiba i3-as laptopon is és ott minden rendben fut, akárcsak az AMD-APU-s gépemen. Sikerült régebbi laptopokon is kipróbálni, a képek ezekről készültek. Rendben futnak, igaz mindegyikben min. 2 GB ram van és intel dual-core cpu-sak.

Régebbiek: (mindegyik eredeti állapotában van, nem lett cserélve bennük semmi)
Asus Z53E
Fujitsu-Siemens V5545
Toshiba A300

A FS V5545 esetében fontos, hogy ez az első olyan puppy, mely azonnal kezeli az eredeti WiFi kártyáját, nincs szükség semmi "trükkre" :!: . (Saját tapasztalatról beszélek!)

Egyetlen eltérés szembetűnik az újabb gépek és régebbiek között, hogy pl. stream_player a régebbi gépeken nem indítja el az mplayer-es megjelenítést, de a vlc-vel igen. Egyébként a stream_player remek kis program, mert ha böngésző nélküli összeállítást (..._Alap...iso) tesztelek, akkor letudom ellenőrizni a netet és a médialejátszókat (mármint a stream-ek lejátszását).

A régebbi gépek esetében is szaggatás nélkül futnak egyszerre pl. egy youtube film és egy online TV csatorna. Minden kipróbált régebbi laptop WiFi kártyája b/g-s. De az érdekes, hogyha az olinestream.hu-ról indítok a vlc-t használva adásokat, akkor valamelyiknél azonnal van hang is, valamelyiknél akár egy perc is kell, hogy a hang is "megjöjjön". Az újabb gépeknél nincs ilyen, igaz b/g/n-esek.

Az összeállítás "upupcc_18.09_HU_Pmoon_vlc....iso névre halgatt, Pae és NoPae változatban. Az "upupcc_18.09_HU_Alap_vlc...iso-ban nincs böngésző csak a VLC-3.0.4. Bongészők a "pet"-ben találhatók.

Itt a helyük: https://sourceforge.net/projects/puppys ... mic/Alpha/

Képek:
Asus Z53E.jpg
Asus Z53E.jpg (115.35 KiB) Megtekintve 4316 alkalommal
Fujitsu Siemens V5545.jpg
Fujitsu Siemens V5545.jpg (127.34 KiB) Megtekintve 4316 alkalommal
Toshiba A300.jpg
Toshiba A300.jpg (150.69 KiB) Megtekintve 4316 alkalommal

NTamas
Hozzászólások: 1872
Csatlakozott: 2014.06.19. 13:36

Re: UPup-Cosmic

Hozzászólás Szerző: NTamas »

Azért egy dolgot nem árt szem előtt tartani.
Az mplayer bármilyen jó lejátszó motor, önmagában csak egy pár szabványos videó és hang codeckkel bírkózik meg, jellemzően a régebbi, standard codeckekkel, a modernebbjeihez már neki is külön codeck csomag kell. Az újabb mplayer csomagokban ez a codeck csomag már benne van, jellemzően az /usr/lib/codeck könyvtárba települnek fel az mplayerhez ezek a kiegészítő codeckek.
Na, most van olyan puppy verzió, ahol ez az /usr/lib/codeck könyvtár alapból benne sincs! - ilyen pölö az UpupBB-18,05-12-es és a 13-as iso, ha megnézed, nincs meg bennük ez a codeck könyvtár. Ráadásul az alap médialejátszó ebben a UpupBB-18,05-12-es és 13-as isó-ban a gnome-mplayer, ami eleve az iso-ban alapból benne lévő player motorra épül, és azt használja a lejátszáshoz, így ő is csak azokat a videó és hang típusokat tudja lejátszani, amiket az mplayer önmagában meg tud jeleníteni és lejátszani. Nem véletlen az sem, hogy Csipesz, az általa kreált Slim puppykban az isoban ugyan alapból benne lévő mplayer motor helyett az általa utólag feltett mpv motort favorizálja, utóbbi alapból több modernebb codecket ismer alapból, külön codeck könyvtár nélkül. És a Csipesz féle Slim puppykban a gnome-mplayer lejátszó is az mpv motort használja! - nem véletlenül.
A vlc meg eleve saját codeckönyvtárat használ, és alapból abból dolgozik. Az már más tészta, ha olyan sreammel kerül szembe, amihez olyan codeck kell, ami esetleg nincs meg a vlc saját belső codeck csomagjában, akkor a vlc képes olyan trükkre, hogy a host rendszert megnézve, jelen esetben a klf. puppykat megnézve, az azokba külön feltelepített codeckeket is képes használni, lásd pl. az újabb kiadású H264 és H265-ös, modernebb codeckeket. Azért írom, hogy modernebbeket, mert pl. a H264 standard codeckje már elég régen jelen van, de az újabb tömörítési profilokat tartalmazó codeck variációk már csak az újabb csomagokba lettek beépítve, hasonlóan az ffmpeg csomagokhoz.
Amúgy az mplayer is képes a rendszerbe telepített más codecktípusokat használni, már ha talál ilyet, ha nem, akkor vannak a gondok.
Érdekességképp megemlítem, hogy az mpv motor korai verziója még képes volt a korai mplayer motor is használni a sajátja helyett, ez a beállításokban válaszható volt, és pont ezen tulajdonsága miatt lehetett pl, az ilyen korai mpv motort tartalmazó csomagot feltenni a Precise Puppykra, és azon használni pl. az SMPlayrben is. Amúgy az SMPlayrről azt írják, hogy saját beépített codeckeket tartalmaz, nos ez nem egészen igaz. (nem pontos a megfogalmazás) Az SMPlayer-ben lehet váltani a különféle, jellemzően az mplayer és az mpv lejátszó motor között, alapból az mplayerrel indul a program és az mplayerbe épített standard codeckkel készített média anyagokat simán lejátssza. De, itt is áll a fentebb leírt tétel, ha olyan streammel kerül kapcsolatba az SMPlayer, amit az mplayer motor nem képes lejátszani,(vagy netán az mpv motor) akkor bizony jön a jól ismert SMPlayeres hibaüzi ablak, benne a Hoops! kezdetű szöveggel, ami figyelmeztet arra, hogy a jelenlegi mplayer motor a másfajta, modernebb codeckkel készített streamot nem képes megjeleníteni, jelen állapotában.
Ami azt jelenti, hogy egy másik mplayer motort, vagy mpv motort kell használni/telepíteni. Az mplayert motort számos változatban készítették, és az egyes változatokban eltérő codeckek lettek belefordítva, az egyes oprendszerekhez, vagy az exportra menő mplayer motorok eltérhetnek egymástól, és jellemzően a belefordított codeckek is különbözhetnek egymástól. Ezért jó ez a másik egérút, hogy az mplayer képes a rendszerbe épített, vagy a rendszerbe esetleg már alapból beépített, vagy utólag feltelepített codeck könyvtárból is dolgozni. Ez amúgy az mplayer hivatalos weboldalán is le van írva, talán kicsit jobban is részletezve.
És akkor még vannak a nem hivatalos mplayer verziók, amiket nem a magyar mplayert készítő csapat ad ki, nos ezek eleve másképp működnek, ha működnek. mert pl. ha egy ilyen másfajta mplayer csomagot teszel fel mondjuk a régi Precise puppyra, előfordul, hogy a puppyban lévő mplayert használó alkalmazások el sem fognak már indulni ezzel az újabb mplayer motorral, míg, ha visszateszed a régi mplayer motort, azonnal működik minden mplayert használó programod.
Ezért van az, hogy az újabb puppyba már eleve saját mplayer változatot fordítanak, és a rendszerbe telepített programokat, azok codeck igényeit is figyelembe veszik az mplayer fordításakor.
És ezért van az, hogy az újabb rendszerekben, az mplayer mizériát kiküszöbölendő, már olyan újabb médialejátszókat tesznek, készítenek, amik eleve már az ffmpeg-re épülnek. És egyre több olyan más program kerül kiadásra, ami jellemzően az ffmpeg motort favorizálja, például az utóbbi időben terjedő ún. telepítést nem igénylő programok, appok, lásd pl. a youtube letöltőt.
A Skami által tegnap megemlített két új mpv shell is az ffmpegre épül, meg az mpv is már az ffmpeget használja motorként, és persze az ahhoz szükséges függőségeket, illetve a megjelenítéshez már a modernebb QT5 verzióit. Míg a régi puppykban az mplayer még simán eldöcögött a gtk-val is. És ahhoz is lehetett normálisan kinéző gtk-s gui-t írni.

ticoo1
Hozzászólások: 625
Csatlakozott: 2014.10.21. 08:58

Re: UPup-Cosmic

Hozzászólás Szerző: ticoo1 »

NTamas!

Remek kis esszét írtál, de nem értem mi köze az általam leírtakhoz. Itt az upupcc-ről van szó!!!

Az újabb gépeken semmilyen problémája nincs a mplayer használatának, mindent lejátszik. Csak az általam kipróbált "régi" inteles laptopok esetében van gond. Persze meg lehet oldani.

NTamas itt a lehetőség. Ha már ilyen jól ismered ezen problémát, akkor igazán meglephetnél bennünket egy frappáns ISO-val, ami remekül "szaladgál" a fenti régi laptopokon (persze az uppcc-ről van szó). Komolyan gondoltam, hogy jó lenne, mert valóban nagyot lendítene ezen a projekten.

Megjegyzem az általad említett urs/lib/codecs már régóta nincs.
PL.: Zestypup, Artfulpup, ubbpup, upupbb, upupcc, stretch-7.0, strech-7.5, xenial-7.5 uefi -- de ettől még minden ok!

Asterix
Hozzászólások: 521
Csatlakozott: 2015.07.11. 08:55

Re: UPup-Cosmic

Hozzászólás Szerző: Asterix »

Üdv!
Csak hangosan gondolkodom!
"PL.: Zestypup, Artfulpup, ubbpup, upupbb, upupcc, stretch-7.0, strech-7.5, xenial-7.5 uefi -- de ettől még minden ok!"
Hiába van a nevükben a "pup" szócska, nálam a puppylinux a Xenialpup-7.0.6-k4.1.30-nál véget ért!
Ezek az újak már inkább oprendszerek, az eredeti puppy koncepció kezd kiveszni belőlük!
Minek pl. 600 különböző kernel egyfajta puppyba? :shock:
Mint írtam, erre nem kell reagálni! ;)

Válasz küldése

Vissza: “Pupletek”