Puli 6.0.2 - Reszkessetek, betörők!

Pupletek, Új puppy változatok, veruiók, ISO fájlok,
gjuhasz
Adminisztrátor
Hozzászólások: 152
Csatlakozott: 2014.08.17. 13:52

Puli 6.0.2 - Reszkessetek, betörők!

Hozzászólás Szerző: gjuhasz »

Kedves Fórumtagok,

Hadd kezdjem a hivatalos szöveggel:

Örömmel tudatom, hogy a Puli 6.0 verziója elkészült és bemutatásra érdemesnek találtatott.
A 666philb által menedzselt tahrpup 6.0 CE -re épül, tehát Ubuntu Trusty Tahr alapú, 32-bit, non-PAE, 3.14.20 kernel.
A magyar változat is letölthető a szokásos helyről: http://www.smokey01.com/gjuhasz/

Bővebb leírás a http://www.smokey01.com/gjuhasz/olvasdel.html linken
illetve a http://murga-linux.com/puppy/viewtopic.php?t=96964 fórumszálon.

Jó terelgetést!

--------------

Az ünnepek arra (is) valók, hogy az ember egy kicsit elnyújtózzon, lustálkodjon, elfelejtse a külvilágot és magába nézzen. De ha az ember ellustul, akkor előbb-utóbb a kutyája is úgy tesz. Ez történt most a Pulival is.
Az új 6.0 kiadásban (végre) bevezet(het)tem a "lusta" (lazy) profilt, mellyel a Puli remélhetően hosszan sajgó harapással kergeti el a (z etikátlan) hekkereket. Egy biztos, az etikusoknak tetszik.

Az álmosodó kutya elássa kedvenc csontját mások elől, mielőtt befelé fordulna. A Puli a "lusta" profilban elássa a /bin/ mappát, mielőtt a böngésző elindulna. Persze, oda ássa, ahová a gazdi kijelöli. Alapesetben a hatástalanított /bin/ mappa fájljainak (bash, busybox stb) a helye a /ban/ mappában lenne, de mivel a gazdi most ünnepel, akár ilyen mappát is kitalálhat, hogy:

Áldott Karácsonyt és Békés, Boldog Új Esztendőt!

Illetve, egy kicsit linuxosabban, az USB boot eszközön, az mnt/sdb1/3_lusta szkript második sorában:

lazybin="/Áldott_Karácsonyt_és_Békés,_Boldog_Új_Esztendőt!/"



Üdv

gjuhasz
Csatolmányok
Áldott Karácsonyt és Békés, Boldog Új Esztendőt!
Áldott Karácsonyt és Békés, Boldog Új Esztendőt!
Puli-6.0_karacsony.jpg (75.88 KiB) Megtekintve 6641 alkalommal
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára gjuhasz 2015.03.08. 15:41-kor.

Avatar
csipesz
Hozzászólások: 684
Csatlakozott: 2014.06.24. 11:02
Tartózkodási hely: Isaszeg

Re: Puli 6.0 - Karácsonyi meglepetés

Hozzászólás Szerző: csipesz »

Kedves gjuhasz, vagy mások is: ti talalkoztatok már tahr-on vagy unicorn-on azzal a problémával, hogy ezeken a rendszereken nem hajlandó dolgozni a getnvidia progi, hiába biztosítok neki minden hozzávalót, akkor sem hajlandó legyártani a drájvert? - Precízeken ilyen problémám soha nem volt.
Többek között ez a fõ oka, hogy eddig még nem igazán sikerült megbarátkoznom a precízeknél újabb keletû rendszerekkel...

Feri69
Hozzászólások: 9
Csatlakozott: 2014.12.20. 20:49

Re: Puli 6.0 - Karácsonyi meglepetés

Hozzászólás Szerző: Feri69 »

Áldott Karácsonyt és Békés, Boldog Új Esztendőt!
Neked is ugyan ezeket kívánom,és egyben minden fórumozónak. :)
Letöltöttem,és megpróbáltam elindítani az új Pulit is,de nálam(gondolom az én hibámból,vagy hozzá nem értésemből adódóan) a boot-lásnál a"login"és a "password"-nál nem jut tovább....
Vagyis amikor kiirja a login-t,beírom hogy"root" ezt még elfogadja és kisvártatva továbblép a password-ra,itt újra beírom hogy root,megint kiírja hogy login,DE itt már semmit nem tudok beírni....mert nem egedi,majd úja pasword,elfogadja,a következő login-nál megint nem tudok beírni semmit...,szóval itt felakad a lemez,és ez ismétlődik mindig újra.... :roll:
Vagyis úgy emlékszem,hogy hol a login-t,hol a pasword-ot fogadja el,de a következő kiíráshoz biztosan nem tudok beírni semmit....
Az ezelőtti verzió is érdekelt volna,mert szerintem is fontos a biztonság,mivel sajnos puppy-val is megjártam már egyszer,de azzal is ugyan addig jutottam el mint ezzel..... :?
Tudnál egy pontos leírást adni ezzel kapcsolatba :?: ,mármint az indításról,és hogy mit hibázhattam el,ugyanis elolvastam a hozzá fűzött csatolmányt,és igyekeztem mindent annak megfelelően csinálni,mégis ez lett a vége..... :?

Feri69
Hozzászólások: 9
Csatlakozott: 2014.12.20. 20:49

Re: Puli 6.0 - Karácsonyi meglepetés

Hozzászólás Szerző: Feri69 »

Megnéztem újra,mert nem emlékeztem tisztán,az első mondat ahol megakad:"Press to key to quit extrapackages...."gondolom hogy írjam be az extra csomag kódját amiért regisztrálni kellene,de mivel nekem nincs szükségem a softmarkerre,ezért nem is regisztráltam....ide beírtam hogy"root",gondolom nem ezt kellett volna....mivel a következő mondat:Loading extapackages form mt/sda1,tehát letölti az extracsomagot a meghajtóra.....Utána jön a huzavona amit feljebb leírtam a felhasználónévvel és a jelszóval...... :roll:
Tehát a kérdésem az lenne,ha nincs szükségem a softmarkerre(tehát ahogy a csatolmányban írva van nem is kell regisztrálnom....)akkor az első kérdésre az extracsomag kódjával kapcsolatba mit kell beírni....?? :?: erről a mellékletben nem emlékszem hogy szó lett volna,de javítsatok ki ha rosszul emlékeznék.....

gjuhasz
Adminisztrátor
Hozzászólások: 152
Csatlakozott: 2014.08.17. 13:52

Re: Puli 6.0 - Karácsonyi meglepetés

Hozzászólás Szerző: gjuhasz »

Feri69 írta:Megnéztem újra,mert nem emlékeztem tisztán,az első mondat ahol megakad:"Press to key to quit extrapackages...."gondolom hogy írjam be az extra csomag kódját amiért regisztrálni kellene,de mivel nekem nincs szükségem a softmarkerre,ezért nem is regisztráltam....ide beírtam hogy"root",gondolom nem ezt kellett volna....mivel a következő mondat:Loading extapackages form mt/sda1,tehát letölti az extracsomagot a meghajtóra.....Utána jön a huzavona amit feljebb leírtam a felhasználónévvel és a jelszóval...... :roll:
Tehát a kérdésem az lenne,ha nincs szükségem a softmarkerre(tehát ahogy a csatolmányban írva van nem is kell regisztrálnom....)akkor az első kérdésre az extracsomag kódjával kapcsolatba mit kell beírni....?? :?: erről a mellékletben nem emlékszem hogy szó lett volna,de javítsatok ki ha rosszul emlékeznék.....
Kedves Feri69,

Az előbb újra letöltöttem és egy üres pendrájvra installáltam a Pulit, először az angol változatot, aztán a magyar kiegészítést. Szerencsére úgy működnek, ahogyan szeretném. Elnézést kérek, ha nem érthető az "olvasdel.html" fájl. Ha túl vagyunk a karácsonyi nyüzsgésen, akkor felteszek egy videót a youtube-ra, benne a puli-val kapcsolatos trükkökkel.

A hozzászólásaidra válaszolva:

1. Amikor (öt másodpercre) megjelenik a "Press a key to omit extra packages..." szöveg, és kivárod az öt másodpercet, akkor betöltődnek azok az extra csomagok, amiket a boot eszközön (pl. az /mnt/sdb1/ -en) a /profiles/Common/loadsfs fájlban megadsz (és persze valahol a boot eszközön megtalálhatóak). Az első installáláshoz én ezt írtam a loadsfs fájlba:

Kód: Egész kijelölése

-audacity
-azdrawing
-AzPainter
-Blender
-Calibre
-dreamchess
-gimp-2.4
-gimp-precise
google-chrome-stable_34
-inkscape
-jre-1.7
-jre-1.8
-lazpaint
-LibreOffice
-LP2_GimpPainter
-mypaint
Skype-4.3.0.37ap
-SoftMaker696
-SweetHome3D
-teamviewer-9
-wine_puli_wt-1.7.21
A loadsfs listájában lévő "mínuszos" hivatkozások mintha ott sem lennének, hiszen a csomagok fájlneve nem így kezdődik ;) , tehát csak a google-chrome és a Skype töltődnek be "extra packages" -ként (tehát a Softmaker nem). Ha ezek sem / mások is kellenek, akkor az első adandó alkalommal írd át a loadsfs fájl mínuszait és indítsd újra a gépet. (A többi csomag a http://www.smokey01.com/gjuhasz/sfs mappából letölthető.)

2. Ellenőriztem: a felhasználónév root és a jelszó is root . Lehet, hogy túl voltál az ötödik másodpercen, amikor a "Press a key to omit extra packages..." nél beírtál egy karaktert (talán a szóközt) és ez beíródott a felhasználónév első karaktereként.

-----------------

Azt tényleg nem írtam meg az adatok között, hogy alapesetben (nincs extra csomag és a Szelíd profil van beállítva), akkor körülbelül 700 MB a memóriafoglalás. Ezért, ha 1 GB-nál kisebb a memóriád, akkor a Puli sajnos nem indul el, ha 1 GB vagy nagyobb, akkor igen. De mindenképpen legyen a winchestereden egy lapozó (swap) partíció, ugyanakkora, mint a memória, de legfeljebb annak a kétszerese. 4 GB-nál nagyobb swap felesleges.

-----------------

Ha profilt váltasz (rákattintasz valamelyik kutyafejre a boot eszköz gyökérkönyvtárában, akkor előbb törlődik az eddig használt profil másolata (a patch fájl korábbi tartalma), majd az új patch fájl elkészültét egy ugyanolyan kutyafejű patch ikon megjelenése jelzi. Az első magyar profil kiválasztásakor nagytakarítás is folyik: az angol profilok kitörlődnek. A kiválasztott profil érvényesítéséhez a gépet újra kell indítani.

-----------------

Ahhoz, hogy a /bin/ mappát abba a bizonyos karácsonyi üdvözletes (BÚÉK-os stb.) mappába dugjuk el, ahhoz
  • 1) a lusta szkript második sorát kell módosítani,
    2) a módosított lusta ikonra kattintani,
    3) várni, amíg megjelenik a lusta kutya ikonja patch fájlként,
    4) a gépet újraindítani.
-----------------

Kíváncsi vagyok, sikerrel jártál-e.

Üdv és további kellemes ünnepeket!

gjuhasz
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára gjuhasz 2014.12.25. 23:21-kor.

gjuhasz
Adminisztrátor
Hozzászólások: 152
Csatlakozott: 2014.08.17. 13:52

Re: Puli 6.0 - Karácsonyi meglepetés

Hozzászólás Szerző: gjuhasz »

csipesz írta:Kedves gjuhasz, vagy mások is: ti talalkoztatok már tahr-on vagy unicorn-on azzal a problémával, hogy ezeken a rendszereken nem hajlandó dolgozni a getnvidia progi, hiába biztosítok neki minden hozzávalót, akkor sem hajlandó legyártani a drájvert? - Precízeken ilyen problémám soha nem volt.
Többek között ez a fõ oka, hogy eddig még nem igazán sikerült megbarátkoznom a precízeknél újabb keletû rendszerekkel...
Kedves Csipesz!

Valóban hibás pet fájl töltődik le. Feleslegesen bont ki egy nvidia-glx...stb... .tar.gz fájlt a nvidia-glx...stb... könyvár mellé. (A tar.gz ugyanazt tartalmazza, mint a könyvtár.) Mellé egy hibaüzenet is dukál:

Kód: Egész kijelölése

'tar -xf nvidia-glx-340.58-k3.14.20_noPAE3721.tar.gz' failed in
 /root/my-documents with error code 2.
A .tar.gz manuális kibontása ugyanezt a hibát jelzi:

Kód: Egész kijelölése

# tar -xf nvidia-glx-340.58-k3.14.20_noPAE3721.tar.gz

gzip: stdin: unexpected end of file
tar: Unexpected EOF in archive
tar: Unexpected EOF in archive
tar: Error is not recoverable: exiting now
:(

A Total Commander-ben (persze wine alatt) még rosszabb a helyzet: ki sem bontja a .tar.gz-t, 1.7 GB körüli .tar méretet jelez, ami a 2 GB-os gépemnek egy kicsit sok.

Meg tudnád mondani, hogy miben különbözik ez a .pet a "precízeken" legyártottól?

Nem kizárt, hogy a hibaüzenet ellenére ez (is) működik.

(Lassan már illene betennem az új alaplapot a rossz nvidiás gépembe. Talán most a téli szünetben...)

További kellemes ünnepeket!

üdv

gjuhasz

Avatar
csipesz
Hozzászólások: 684
Csatlakozott: 2014.06.24. 11:02
Tartózkodási hely: Isaszeg

Re: Puli 6.0 - Karácsonyi meglepetés

Hozzászólás Szerző: csipesz »

Szervusz gjuhasz, szintén szép évvégét!
Te nem tudom, milyen módszert használsz, én a getnvidia progi használatát ismerem csak egyedül.
Példa folyamat: Van egy nvidia geforce 7600 gs kártyám. felmegyek az nvidia "drájvermegkapó" :) oldalára, onnan letöltöm a kártyámhoz őáltaluk ajánlott - az én esetemben az "NVIDIA-Linux-x86-304.88.run" forrásfájlt. Aztán felcsatolom az adott rendszerhez tartozó devx és kernel src fájlokat, végül elindítom az előzőleg már kitelepített getnvidia alkalmazást és "vakon" követem az utasításait. Nem kellett "agyalni" semmin, amíg mindezt precise rendszerek alatt követtem el - a problémák a tahr rendszer megjelenésétől kezdődtek el... Kissé el vagyok szomorodva, mert egyrészt érzékelem a tahr vagy a pár napja kipróbált 666philb-féle csökkentett helyigényű unicorn puppy jóságát, ugyanakkor képtelen vagyok egy nvidia drájvert kreálni hozzájuk, márpedig én szeretem egy adott rendszerből kihozni a maximumot, de ez működőképes opengl támogatás nélkül nem megy...
Kérem szépen a témában nálam okosabbakat, segítsen, aki ért ehhez...

ati5
Hozzászólások: 143
Csatlakozott: 2014.06.17. 11:14

Re: Puli 6.0 - Karácsonyi meglepetés

Hozzászólás Szerző: ati5 »

Sziasztok !

Kellemes ünnepeket kívánok mindenkinek :)
Köszi az új pulit gjuhász !
Nagyon jó , gyors , és magyar . És még számomra is könnyen kezelhető . Az első puli nekem nem igazán vált be . Nem tudtam rendesen beállítani . Ezt viszont elsőre könnyedén sikerült . Egyetlen apró gondom van csak , hogy ha megváltoztatom a védelem állapotát , akkor elveszik minden beállításom . Hang , internetkapcsolat , a könyvjelzők , a billentyű kiosztás , de még a root jelszó is . Vagy ez direkt így van kitalálva ? Esetleg én bénázok valamit ?

Na szóval .... ha ezt az egyet leszámítom akkor tökéletes . És ez tényleg nem gond , legfeljebb nem állítgatom . Csak teszteltem a különböző vérmérsékletű kutyákat . Egyenlőre marad a szigorú , aztán majd meglátjuk .

Mégegyszer köszi !!!
ati5

Mert befagyott ablakot már láttam , de megfagyott pingvint még soha :D

Avatar
csipesz
Hozzászólások: 684
Csatlakozott: 2014.06.24. 11:02
Tartózkodási hely: Isaszeg

Re: Puli 6.0 - Karácsonyi meglepetés

Hozzászólás Szerző: csipesz »

Óóó, banyeg, nem értettem jól ezt a kérdésedet: "Meg tudnád mondani, hogy miben különbözik ez a .pet a "precízeken" legyártottól? ", de aztán leesett a tantusz: a getnvidia elvárásaiból azt lehet kivenni(következtetni), hogy az egész nyavaja kernel-specifikus! tehát ha a precise retro kernele 3.2.48-as, akkor az ahhoz készült drájver nem lesz jó egy más kernelû puppyhoz, így a te esetedben a 3.14.20-ashoz sem. Sajna...

gjuhasz
Adminisztrátor
Hozzászólások: 152
Csatlakozott: 2014.08.17. 13:52

Re: Puli 6.0 - Karácsonyi meglepetés

Hozzászólás Szerző: gjuhasz »

ati5 írta: ha megváltoztatom a védelem állapotát , akkor elveszik minden beállításom . Hang , internetkapcsolat , a könyvjelzők , a billentyű kiosztás , de még a root jelszó is . Vagy ez direkt így van kitalálva ?
Kedves ati5!

Az túlzás, hogy "direkt így van kitalálva"... bevallom, a "nem tudtam jobbat kitalálni" közelebb jár az igazsághoz.

Az adott profil a Common és a patch mappák tartalmából áll össze. Ha vannak közös fájlok, akkor a patch-ben lévő kerül a rendszerbe.
A patch két helyről töltődhet:
  • 1) Ha egy profil-kiválasztó ikonra kattintasz. Ekkor a patch mappa törlődik és a /profiles/<a kiválasztott mappa> tartalma kerül be az új patch -be.
    2) Ha a futó Puliból beírsz/módosítasz valamit a patch-be(n). Például, kilépéskor elmented oda az aktuális beállításaidat a "Mentés: patch" gombbal.
Ezt azért terveztem így, mert ilyenkor a felhasználó még eldöntheti, hogy megfelel-e neki, amit módosított. Ha igen, akkor átmásolhatja a patch-ből az új beállításokat tartalmazó fájlokat akár az adott profil mappájába, akár a Common-ba. Az adott profilba érdemes másolni pl. az odaillő böngésző-beállításokat ha azok profil-specifikusak, a Common-ba pl. a saját könyvjelzőket..

Az igazat megvallva, a Pulit kedvcsinálónak szántam ahhoz, hogy a saját kedvenc profilodat ikonostul-viselkedésestül kitaláld, ehhez csak mintaként szolgálnak az általam beállítottak.

A "szigorú" profil pont ilyen: egy-két tipikus "viselkedés-mintázat" felismerésére van kihegyezve. Nem valószínű ugyanis, hogy a hekker regisztrálná a saját gépét névszerver(ek)ben, illetve, hogy a "szabványos", pl. 80-as vagy 8080-as stb. portokon keresztül támadna. Gyakori még, hogy a saját IP címét hexa kóddal próbálja elrejteni. A Puliba (az /usr/local/bin/applications/defaultbrowser szkriptbe) ezek ellen beépített védelem (mintázat-egyeztetés, pattern matching) csak egy lehetséges példa, még sok más, tipikus hekker-próbálkozást is detektálhatsz, ha a szkriptet kiterjeszted további mintákra. Profi megoldások találhatók a snort fórumokon vagy a snort kézikönyvben, lásd http://manual.snort.org/node27.html, persze nagyzolás lenne ilyeneket a Puliban elképzelni.

A "flúgos profil" ennek pont az ellenkezője, azt használja ki, hogy egy hekkernek átlagosan legalább 5 perc kell, hogy becserkésszen egy áldozatot, és az 5 percet elölről kell kezdenie, ha az áldozat eközben (akár egy-két másodpercre is) lekapcsolódik a hálóról (intranetről, internetről). Vagyis egy 3 percenkénti szétkapcsolás a hekker idegeire mehet.

Szerintem a kliens oldalon manapság a "lusta" profil a leghatékonyabb, mert az a már bejutott trójai programok (pl. a most divatos "turla") ellen is véd azáltal, hogy nem a /bin mappából futtatja a kritikus alkalmazásokat. Manapság egy vírusba vagy trójaiba ugyanis be van égetve a #!/bin/sh vagy #!/bin/bash stb., ami egy ideig nem fog a Puli miatt kibővülni #!/hűha_elszakadt_a_cipőfűzőm/bash vagy hasonlóra. ;) Mellesleg, a hekkerek kedvenc "set" parancsa szándékosan megmaradt, hogy (hamisan) root felhasználót és /bin/bash -et küldjön vissza futtató környezetként (spot és a fenti akármi helyett).

Kellemes idomítást a boldog új évben is!

üdv

gjuhasz

Válasz küldése

Vissza: “Pupletek”