Bionic32(K4.9.163)Big DOS-AppPack-DVD, Hun/Eng, 2021, szeptember

Dos, nes, snes, játékgépek, callus, amiga, emulátorok, retro gépek

Moderátor: S-kami

Avatar
S-kami
Adminisztrátor
Hozzászólások: 1089
Csatlakozott: 2014.04.16. 12:54
Kapcsolat:

Re: Upup 3.8.3.1 DOS-apps puppy - újratöltve

Hozzászólás Szerző: S-kami »

Setup.exe nincs a könyvtárban, ezért is volt meglepő. Ezért kérdeztem.

Ugye annak idején, amikor megjelent, akkor pont ez volt az egyik nagy meglepetés, hogy mindent a játékban kellett konfigurálni, de a hang akkor is egy sarkallatos pont volt.

Sajnos maga a videó semmire sem jó, az egy counter strike barkácsolás, de azért köszi.

Szerintem valamit majd a config.sys -ben kell állítani.
Puppy linux ! Mert megérdemlem !
Gyertek fel a csetre ! Katt ide a csevegéshez: https://discord.gg/9pm6rTfG5s

kzprog
Hozzászólások: 98
Csatlakozott: 2014.07.05. 16:51

Re: Upup 3.8.3.1 DOS-apps puppy - újratöltve

Hozzászólás Szerző: kzprog »

Csak nézem és nem értem: DOSBox.
A DBGL-t nem ismeritek vagy nem szeretitek?
http://members.quicknet.nl/blankendaalr/dbgl/

willy36
Hozzászólások: 220
Csatlakozott: 2017.05.16. 18:43

Re: Upup 3.8.3.1 DOS-apps puppy - újratöltve

Hozzászólás Szerző: willy36 »

Köszi szépen, én nem ismertem, de tetszik, ki fogom próbálni

Avatar
S-kami
Adminisztrátor
Hozzászólások: 1089
Csatlakozott: 2014.04.16. 12:54
Kapcsolat:

Re: Upup 3.8.3.1 DOS-apps puppy - újratöltve

Hozzászólás Szerző: S-kami »

Nekem meg eszembe sem jutott, megmondom őszintén frontendet használni!!!
:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Tutti, hogy én is ki fogom majd próbálni, köszi a tippet!

Most nézem, hogy mennyi frontend van még... nem semmi...
Puppy linux ! Mert megérdemlem !
Gyertek fel a csetre ! Katt ide a csevegéshez: https://discord.gg/9pm6rTfG5s

NTamas
Hozzászólások: 1872
Csatlakozott: 2014.06.19. 13:36

Re: Upup 3.8.3.1 DOS-apps puppy - újratöltve

Hozzászólás Szerző: NTamas »

Igen, Windows alatt emlékszem én is, hogy volt olyan frontend, ami magában foglalta a DsBox-ot is, úgy ahogy most ezt a Linux alatt ez a DBGL is teszi.
Ennek viszont a puppy rendszerek alatt van egy nagy hibája, már ha ezt hibának lehet nevezni, bár puppy alatt ez egy jellemző hiba lehet, nevezetesen, hogy a java kell hozzá! Ez ugye meg nem minden puppy verzió alap tartozéka.
Én egy olyan precise 571-es alatt indítottam el ezt a DBGL progit, amiben már általam fel volt telepítve a java. (az abev miatt, amúgy)
Kép
Viszont a DosBox az még nincsen feltéve erre a precise puppyra.
Szóval letöltöttem a weboldalról a 32 bites, DosBox-ot is tartalmazó csomagot, a puppyban fenn lévő UExtract-al kibontottam a tartalmát, és a kibontott alkönyvtárban a sima dbgl fájlt(nem a .jar végződésűt!) kattintással elindítottam, de előtte a puppy alatti jogosultságot lerendeztem, megadtam neki a szokásos fájlra ráállás- jobb egérgombos művelettel.
Ez lett az eredménye a próbálkozásomnak.
Kép
Egyenlőre ennyi, a programot nem kell telepíteni, simán csak a dbgl fájlnak kell jogosultságot adni, és ez után már rákattintással indítható a program puppy alatt, amennyiben a puppy rendelkezik java-val.

Egy kicsit bonyolultnak tűnik a beállítása ennek a launcher-nek, ráadásul precise puppy alatt futtatva hiába van a launcher programban egy DosBox könyvtár, valahogy mégsem sikerült rendesen beconfigolni ahhoz a játékindítót, így én inkább maradok a már jól bevált, és jól működő saját kreálású Dosbox progimnál. Akinek esetleg kellene, innen letöltheti. A Precise 571 puppy-hoz nekem ezek a függőségek -precise-depends.tar.gz- még kellettek, ezek feltelepítése után simán volt hangja a DosBox-ban futtatott játékoknak.
(Azért ilyen nagy a pet csomag, mert már be van configolva, és így csak fel kell telepíteni a pet csomagot, ami tartalmaz egy VC, azaz egy Dos alatt futó Volkov Commandert, és öt darab Dos-os régi játékot, hogy legyen mivel kipróbálni.)

dosbox-0.74-i486.pet
https://yadi.sk/d/Tv1fIDr03TAFoh

precise-depends.tar.gz
https://yadi.sk/d/h6eV1YRr3TAFuF

Kép

A játékok indító fájljai:
CHESS=CHESS.EXE
Cool Spoot=SPOT.EXE
Eszkerek=ESZ.EXE
Lotus 3=LOTUS.EXE
titus-the-fox=runne.bat -azért a runne.bat-al kell indítani, mert úgy normálisan elindul a játék, viszont ha a TITUS.EXE-re ütsz, azonnal leáll és kilép a program!-

A feltelepített DoBox.pet csomag megjelenik a Puppy főmenüjében a Játékok alatt.
Kép

A DosBox program indulásakor azonnal a fenti képen látható kék VC ablakba lép be, onnan a kétpaneles filekezelővel megkeressük a játékot indító *.exe(*.bat) fájlt, és arra rákattintva elindítjuk a Dos-os játékot. A játék végén az F-10-el lépünk ki a Volkov Commander-ből, és utána az exit begépelésével meg a még nyitott program ablakából.

kzprog
Hozzászólások: 98
Csatlakozott: 2014.07.05. 16:51

Re: Upup 3.8.3.1 DOS-apps puppy - újratöltve

Hozzászólás Szerző: kzprog »

Nem sikerült megértened a DBGL működését! Egy játék felvétele csak néhány kattintás. Ha pedig fel van már véve, akkor az indítása csak 1 kattintás!
Elsőként létrehozok - nevet adva neki - egy profilt a játéknak (az első fülön), majd az utolsó fülön megadom a telepítő fájlja (ha van neki) helyét, illetve az indítófájlja helyét. Esetleg még bejelölöm, hogy teljesképernyőn fusson (fullscreen) és többnyire ennyi, azaz kész is. Ha esetleg gyors/lassu lenne, ezt is lehet állítani a machine fülön, sőt a virtuális memória igénye is (ems, xms) gyorsan beállítható.
Ez a videó alaposan bemutatja a lehetőségeit, többnyire ennek töredéke sem kell egy program/játék futtatásához/beállításához:
https://www.youtube.com/watch?v=WLRg7cvqPWY
És igen, a hang is gyorsan beállítható az audio fül alatt (nagyon ritkán szoktam az alapbeállítást megváltoztatni).
Ami még érdekes lehet, hogy "megeszi" a játékot kibontás nélkül! 7z tömörített formában is! Bár én linux alatt mindig kibontom, de windows alatt 7z-ből is betöltötte.

kzprog
Hozzászólások: 98
Csatlakozott: 2014.07.05. 16:51

Re: Upup 3.8.3.1 DOS-apps puppy - újratöltve

Hozzászólás Szerző: kzprog »

Bocsánat, elfelejtettem megírni, hogy a videót az 5. percétől nézzétek! Addig az ubuntura való telepítés van, onnantól jön a lényeg, a beállítás, programok felvétele.

NTamas
Hozzászólások: 1872
Csatlakozott: 2014.06.19. 13:36

Re: Upup 3.8.3.1 DOS-apps puppy - újratöltve

Hozzászólás Szerző: NTamas »

kzprog írta: 2018.03.08. 21:26 Nem sikerült megértened a DBGL működését! Egy játék felvétele csak néhány kattintás. Ha pedig fel van már véve, akkor az indítása csak 1 kattintás!
Nem, nem az volt a baj, értem a gyorsindító alkalmazás lényegét, sőt működésre is bírtam de erről később majd, pár képpel is megtámogatva.
Ami a bajom volt, hogy bár a próbára kiszemelt Precise Puppy-n már fenn volt a java jre-futtató, ennek verziószámát fentebb láthatod a kis képen, viszont a Dosbox még nem volt a puppyra feltéve. Sebaj, hiszen az említett DBGL csomagból két verzió is letölthető Linuxra, az egyikben van Dosbox alkönyvtár beépítve, a másikban nincs. (csak halkan elárulom, megsúgom az utóbbi lett a nyerő nálam)
Szóval letölt és kibont a Dosboxot is tartalmazó DBGL csomag, az indító dbgl fájlnak jogosultság megadás a megszokott módon, és a Precise puppy alatt elindul a program, eddig nincs is baj.
A beépített Dosbox verziót mutató ablakban látszik is egy dos emulátor, de, ha rákattintok ellenőrzésképp annak a futtatására, nos ez nem csinált semmit!!! Hoppá!
Mivel a Dosbox futtatható bin fájlja a dbgl programon belüli Dosbox-0.74 nevű alkönyvtárba volt beletéve, nos emiatt hiába is próbáltam leellenőrizni, elindítani magát a Dosbox alkalmazást, az meg sem nyikkant! Persze, hiszen annak a Dosbox bin fájlnak a puppy alatt az /usr/bin-ben kellene lennie, és nem a gyorsindító program alkönyvtárán belül még egy külön alkönyvtárba rejtve. Ez is látható a fentebb belinkelt nagyobb kép felső részében.(bár az is igaz,hogy a dbgl program a root-ba került, és az meg elvileg patch-on van, mégsem ment, működött a beépített Dosbox verzió. Furcsa...)

Megpróbáltam a dbgl-ből kitörölni a beépített Dosbox-ot, ezt végül is nehezen, de megengedte, ekkor egy másik Dosbox bin fájlt tettem a megfelelő -/usr/bin-be- helyre, illetve annak még egy config fájlt is létrehoztam, és elhelyeztem a /root/.dosbox-ba. A dbgl-be viszont már nem engedte a program felvenni az új Dosbox fájlokat, hiába mentem a dosbox hozzáadása pontra, a megnyíló ablakban nem lehetett az említett fájlokat kiválasztani, az ablak ugyanis beszürkült, és nem engedte kijelölni, kiválasztani a kellő Dosbox fájlokat. Végül, ha nehezen is, de a dbgl Dosbox config ablakában a fájlokat, az útvonalakat kézzel beírva elfogadta, de maga a Dosbox ablak csak egy villanás erejéig jött fel, és nem maradt kinyitva, úgy ahhogy annak lennie kellett volna. És akkor még a profilozást el sem kezdtem, még el sem jutottam oda.

Emiatt a nehézkesen működő Dosboxot is magába foglaló DBGL csomag nálam lazán ment a levesbe, jött helyette a sima, Dosbox nélküli verzió, de előtte feltettem a már fentebb belinkelt saját, jól működő Dosbox pet csomagomat, és ehhez, emellé lett telepítve a Dosboxot nem tartalmazó sima DBGL verzió. Na, így már viszont gond nélkül, és rendben működött minden, bár hiába szép meg sok beállítással bír ez a launcher progi, az azért erősen mellbevágó, hogy a program működtetéséhez egy 75Megás java progit is külön még fel kell tenni a rendszerre, ami végül kibontva, telepítve 202Megányi helyre tart igényt! És mindezt csak azért, hogy legyen egy szép nagy program ablak, amiben kattintgatva lehet Dos programokat indítani. Hát tudod, ezt a kattintgatást az énáltalam kreált sima Dosbox pet csomagban lévő kisméretű Volkov Comanderben is elő lehet ám adni, a Dos-os programok indítására, és nem kell ehhez több, mint kétszáz megányi felesleges java progit a rendszerre felhúzni. Na, többek közt ezért sem szimpatikus ez a DBGL Dosbox Gui progi.

Visont, ha már a puppyra felment a saját Dosbox pet csomag, és az rendesen is működik, a DBGL-ből a Dosbox nélküli verziót azért esetleg érdemes lehet mellétenni, viszont kicsit oda kell figyelni a feltelepítéskor. A sima, Dosbox nélküli dbgl csomag telepítése utáni első indításkor ez a kép fogad majd minket.
Kép

A program magától felismerte, hogy már van a puppyra feltelepítve egy Dosbox, és azonnal megnyitotta a Dosbox hozzáadása kisablakot, hogy a talált Dosbox verziót hozzáadhassuk a dbgl-hez. Ha itt OK-t nyomunk, ezt a másik ablakot fogjuk megkapni.

Kép

Ha itt Igen-t nyomunk, akkor a program a már meglévő, a pet-es DosBox telepítésekor létrejött /root/.dosbox alkönyvtárba létre fog hozni egy második dosbox. config fájlt, ezt nálam a dosbox-0.74.conf névvel tette meg. Az eredeti, pet-es Dosbox telepítő a dosbox-CVS.conf fájlt hozta létre, és így most van két külön használható dosbox.conf fájlunk! (ezzel lehetővé válik a két Dosbox kezelő alkalmazás futtatása, külön conf fájlokkal!)
Kép

A másodikként létrejött dosbox.conf filében viszont kis javítást kell majd eszközölnünk.
Ez az eredeti dosbox-CVS.cnf fájl tartalma: -ezt hozta létre a pet-es Dosbox telepítő-
Kép

A fájl alsó részében látható, a Dos-os játékok helyét tartalmazó könyvtár felmountolásához, és a Volkov Commander azonnali elindításához szükséges bejegyzés.

Az újonnan létrejött dosbox-0.74.conf fájlban ezt javítani kell, így:
Kép

Ki kell venni a Volkov Commander indításáért felelős sorokat és csak a többi bejegyzés maradjon meg, ahogy a második conf képen látható.

Ezután a kis conf fájl szerkesztés után az elindított DBGL program így fog kinézni.
Kép

A DBGL progiba felvett, a puppyra már előbb feltelepített Dosbox most a programon belül a Run version gombra kattintva a már normális, Volkov Commander nélküli DosBox ablakot fogja nekünk elindítani, és akkor most jöhet a profilozás, játék hozzáadás.

Kép
Kép
Kép

Ha megvagyunk a játékunk profiljának a kitöltésével, ellenőrizzük azt le, indítsuk el azt a most elkészített játékprofilt a Run profile gombra kattintva.

Kép
Kép

És bár most már a DBGL (DosBox néküli) program rendben működik, én továbbra is fenntartom a véleményemet, ez a profilozós megoldás kissé bonyolult, igaz, csak egyszer kell egy játékprofilt elkészíteni, és azután már valóban csak egy-két kattintás azokat elindítani. De ugyanennyire egyszerű a DosBox pet csomagban lévő Volkov Commanderből is egy-két kattintással elindítani a Dos-os játékokat, és az utóbbi nagyon nagy előnye a profilozóssal szemben, hogy nem kell hozzá az igen nagyméretű java csomagot még külön, függőségként a gépre feltelepíteni.

Avatar
S-kami
Adminisztrátor
Hozzászólások: 1089
Csatlakozott: 2014.04.16. 12:54
Kapcsolat:

Re: Upup 3.8.3.1 DOS-apps puppy - újratöltve

Hozzászólás Szerző: S-kami »

Évekkel ezelőtt készítettem már, de ha valakit érdekel és még nem ismerné, persze tudom, hogy sokaknak megvan:

http://skamilinux.hu/s-kami/skamilinux/ ... k/wclb.pet

http://skamilinux.hu/s-kami/skamilinux/ ... k/ootw.pet

http://skamilinux.hu/s-kami/skamilinux/ ... lotus3.pet

Ilyenkor nagyon tudok neki örülni... mennyivel egyszerűbb...
Mikor elkap a nosztalgia, csak előkapom és már mehet is a retró gaming!
:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Több ilyet kellett volna csinálnom! :D
Puppy linux ! Mert megérdemlem !
Gyertek fel a csetre ! Katt ide a csevegéshez: https://discord.gg/9pm6rTfG5s

NTamas
Hozzászólások: 1872
Csatlakozott: 2014.06.19. 13:36

Re: Upup 3.8.3.1 DOS-apps puppy - újratöltve

Hozzászólás Szerző: NTamas »

Bizony!
Még nem késő, hajrá...!

Komolyra fordítva a szót, megelőztél, skami, épp akartam végszónak még hozzáírni, hogy léteznek egyszerűbb, gyorsabb, egyes játékot elindító megoldások, amikben eleve a csomagban lévő DosBox az indítani kívánt játékhoz van konfigurálva a játékhoz külön elkészített, és a megfelelő helyre betett, átalakított dosbox.conf fájllal.
És vannak olyan játékindító fájlok is, amiben maga a Dosbox file nincs is beletéve, mert feltételezi azt, hogy a rendszeren már van egy működő Dosbox telepítve, -és az indítani kívánt játék ennek megfelelően van beconfigolva.(csak a már meglévő dosbox-ra való hívatkozás, link van)

A skami által az előbb belinkelt három pet csomagból kettőben ott van a dosbox beépítve, míg az AnotherWorld-Out Of This World játék, -külön köszönet(megvolt már, de nemrég elveszett egy kis baki miatt) a belinkeléséért!- ahogy elnézem, már egy eleve linuxra lefordított verzió, ami egy, az /usr/share/games játékkönyvtárban lakik, és onnan Linux alól közvetlenül -értsd Dosbox nélkül- elindítható

Kép

A három pet csomagban a lényeg, jól látható a , hogy az alsó kettőben ott van a Dosbox fájlt is tartalmazó alkönyvtár is, míg az első, az Out Of This World pet -a közvetlenül Linux alól futtatható játék- telepítőjében már csak egy megfelelő indító filét találunk a feltelepített /usr/share/games alkönyvtárban.

Kép

Ehhez egy megjegyzés, a közvetlen linuxon futtatható játékra lásd a példát, nálam, ahol már a Precise puppyn ott van egy működő Dosbox, erre lett feldobva skami előbb belinkeltt ootw.pet telepítője.

Kép

Látható a képen, hogy ez a linux alatt futtatható pet simán felmegy, beíródik a pupppy menüjében a játékokhoz, és a kedvenc Dos-os játék Linuxos átirata most már valóban egy kattintással elindítható.

Válasz küldése

Vissza: “Retró Varázs”