A Knoppix 8.1

Egyéb operációs rendszerekkel kapcsolatos leírások, infók, hírek

Moderátor: S-kami

Avatar
csipesz
Hozzászólások: 683
Csatlakozott: 2014.06.24. 11:02
Tartózkodási hely: Isaszeg

A Knoppix 8.1

Hozzászólás Szerző: csipesz »

Kedves fórumozók, ritkán érek rá mostanában újabb linux disztrókat tesztelni - most ráértem kicsit, megnéztem vagy 5-öt: Peppermint os, Gobuntu, Slax, CubLinux, Mint - ilyesmiket; nos, linuxokkal szemben kialakultak már bizonyos elvárásaim, ezek nagyjából ilyesmik:
1. minél tökéletesebben működö vindóz futtatókörnyezet, ami a wine. Szóval, az menjen jól. 64 BITEN IS.
2. minél tökéletesebben működö videokártya/opengl támogatás;
3. Ha vadúj is egy disztró, azért egy dual core gépen ne legyen már olyan, mint egy reumás csiga... (Ugye, Linux Mint Sylvia!)
4. De hiába villámgyors, ha amúgy alig lehet valamire használni, annyira minimalisztikus kivitelű... (ugye, kedves vadiúj slax?)
A felsoroltak közül egyedül a peppermint os-nál éreztem azt, hogy na, ez egész jó - de azért a katarzis csak elmaradt... - na de aztán!
Régebbi elszántabb Puppis fórumozó arcok ismerték tán a VestaPup nevű dolgot; ha igen, talán egyetértenek velem abban, hogy enyhén szólva is nem volt semmi. Csak aztán szegény - továbbfejlesztés híján, hát erkölcsileg elavult kissé - eljárt felette az idő. Személy szerint mindig valami Ilyesmit kerestem avagy igyekeztem megvalósítani a saját készítésű puplet-jeimben.
ERRE MIT TALÁLOK PÁR NAPPAL EZELőTT, EMBEREK, NA MIT? HÁT EZT:
A KNOPPIX 8.1 DVD-T!
A cucc tudása, program-gazdagsága DÖBBENETES. A boot folyamán nekem két különböző tesztgépen AZONNAL FELISMERTE KÉTFÉLE VIDEÓKÁRTYÁMAT, egy nvidia geforce 630 gt-t meg egy ati radeon hd 2400-ast, és rakta fel hozzájuk a tőle telhető legkorrektebb drájvert!
Raktak bele 3 féle grafikus felületet, ezek: lxde, kde végül gnome(ha engem kérdez valaki, a gnome felületet egészen nyugodtan kihagyhatták volna, annyira béna... nem kinézetre, hanem kezelhetőségre).
Alapból az lxde felület jön be, a compiz effektjeivel megfejelve. Nagyon rendben van, leszámítva hogy a compiz mellé elfeledték beépíteni az Emerald ablakkeret-témázót...
Legnagyobb örömömre - rengeteg minden más mellett - wine is üzemel a cuccban, amivel, miután a netről felrakta szokásos monóját meg geckóját - azonnal játszani is lehet! - értitek: live módban, legelső rendszerindítás után! - azér' ez nem semmi.
Rengeteg általam kedvelt app készen rendelkezésre áll a rendszerben, amiket pedig nem találtam, azok egy része telepíthető a Synaptic-ból, mint pl.: Onboard, Smtube, Streamtuner2, Freetuxtv, Bleachbit, ilyesmik...
Annyira sok appot zsúfoltak bele, hogy már csak azért érdemes átnézni a cuccost, mert szinte biztos hogy mindenki talál majd benne néhány olyan appot, amiről még csak nem is tudtatok, hogy ilyen is létezik.
Na, akkor most pár kellemetlen tapasztalat:
Beépített firefox 55-nek a megfelelő módon megszerezve és beadva a verzióhoz illő magyar lokalizációt - mégsem áll át magyarra.
Kevés a szép színű rendszertéma, a Synaptic-ból jóformán csak a Murrine témacsomag ér valamit.
Hogyan tudok a Knoppix 8.1-ben Root jogosultsághoz jutni??? Ez nagyon fontos lenne, mert csak így csinosíthatnék a rendszeren igazán, valamint rakhatnék bele pl. az opt mappába portable dolgokat, hozzá a /usr/share/applications mappába .desktop fájlokat, a /usr/share/pixmaps vagy icons mappába ikonokat, NA DE NEM ENGEDI! Csak a nyavalyás home mappába rakhatok egyedi érdekes dolgokat - ez így nagyon nincs jól.(Megjegyzés: kitelepített Knoppix rendszer mappáiba egy puppy linux alól - ahol ugye eléggé meg nem dícsérhető módon szuperjúzer vagy - mégis csak becsempészhetsz ezt azt, pl. kedvenc gtk témáidat, ikonkészleteket stb.)
Miért nem tudok átállni a leggyorsabb, lxde felület alól magyar lokalizációra??? Kde alól tudok, lxde alól nem.
Kde alatt, kitelepített rendszernél nem látszik a tálcán lévő óra - miközben látszik, hogy ott van neki a hely...
Kde alatt, kitelepített rendszernél ha az asztalra küldök valami parancsikont, annak mérete valamiért töpörtyű apró, a méretén nincs mód módosítani...
Ha kattintok egy .deb fájlra, pl. deb fájlból szeretnék telepíteni egy Opera böngészőt, miért nem indul el egy telepítő? Miért a Synaptic Package Manager indul el, ami azután, hogy elindult, nem csinál semmit?
Kitelepített rendszernél, ha start menüben nyomom a Logout gombot, nem jelentkeznek a restart és power off funkciók, miközben live üzemmódban ezek rendben elérhetőek, fene se érti... csak úgy tudok gépet leállítani, hogy az indít/leáll gombot megnyomom a számítógép-házon...
Ha én knoppix fejlesztő volnék, hagytam volna a fenébe a kde-t is meg a gnómot is, kizárólag az lxde-re gyúrtam volna rá, csökkentve ezzel a káoszt és növelve a rendszer áttekinthetőségét, valamint szigorúan root üzemben működő rendszert adok ki, a titkosítási/jogosultság-korlátozási lehetőségeket természetesen meghagyva azok számára, akik ezt igénylik. Végül, a puppy linuxok összes kényelmi megoldását ötvöztem volna bele.
Akiknek e hibák ellenére sikerült felkeltenem az érdeklődését - mondom, a fellelt hibák mellett is kimagaslóan, iszonyúan jó a cucc, egy-két megoldásából tanulhatnának egy csomó egyéb linux disztró fejlesztői is, mégsem teszik - itt van néhány letöltőlink:

ftp://ftp.knoppix.nl/pub/os/Linux/distr ... -05-EN.iso
http://torrent.unix-ag.uni-kl.de/stats. ... 170753eec6

Íme az első felállás utáni látvány, dvd korongról, live módban:
Screenshot from 2017-12-17 22-41-50.jpg
Screenshot from 2017-12-17 22-41-50.jpg (104.4 KiB) Megtekintve 2178 alkalommal
Itt pedig egy olyan látvány, amit 2 nap tanulmányozás után tudtam elérni, vinyóra installált, root jogokat nem adó rendszeren:
Screenshot from 2017-12-16 21-57-57.jpg
Screenshot from 2017-12-16 21-57-57.jpg (139.17 KiB) Megtekintve 2178 alkalommal
Végül még egy, ez azután készült, hogy egy puppi alól csak azért is beraktam dolgokat olyan helyekre, amit knoppix alatt nem tudtam volna, mert nem hagyta:
Screenshot from 2017-12-17 20-51-45.jpg
Screenshot from 2017-12-17 20-51-45.jpg (237.24 KiB) Megtekintve 2178 alkalommal

Válasz küldése

Vissza: “Egyéb OS”