Kezdő lépések.

A puppy linux operációs rendszer és szoftverei
NTamas
Hozzászólások: 1872
Csatlakozott: 2014.06.19. 13:36

Re: Kezdő lépések.

Hozzászólás Szerző: NTamas »

Sajnos vannak olyan helyzetek, amikor rá vagy kényszerülve arra, hogy gondolkozz, és szenvedj, míg összejön az adott helyzethet illő legjobb megoldás.

Asterix
Hozzászólások: 521
Csatlakozott: 2015.07.11. 08:55

Re: Kezdő lépések.

Hozzászólás Szerző: Asterix »

Üdv!
A XenialPup32 ill. XenialPup64 puppy-k magyarításához melyik a legmegfelelőbb "langpack-hu" ? :?:

janugsa
Adminisztrátor
Hozzászólások: 617
Csatlakozott: 2014.06.28. 00:17

Re: Kezdő lépések.

Hozzászólás Szerző: janugsa »

Ticoo1nek van magyar XenialPupja. Használd azt. Vagy kiszeded belőle a
momanager +devx .sfs segitségével langpack-hu fájlt.

Avatar
fkorneli
Hozzászólások: 56
Csatlakozott: 2019.05.07. 00:06

Re: Kezdő lépések.

Hozzászólás Szerző: fkorneli »

Sziasztok!

Palemoon böngésző nyelvi beállítása:
A fő képernyő és a menük szépen átálltak Magyar nyelvre, azonban, ha céges levelelző rendszerben egy új levelet írok, akkor előugró kis ablakban az alapértelmezett nyelv angol és a helyesírás ellenőrző mindent pirossal aláhúz. Most is, amikor írom ezt a hozzászólást huzza alá a szavakat.

Van-e erre megoldás?

Kolibri OS:
Szerettem volna kipróbálni, de a rendszerbetöltő alkalmazásba (groub4dos) beírva a megadott kódot nem történt smmi, a groub4dos leffuttatásakor pedig csak a puppyik kerültek fel a listára. Próbáltam a meglévő puppy-s struktúra szerint átirni a kódot, de úgy sem volt jó. (elnézést, Láma vagyok)

Milyen rendszerbetöltő kell, illetve hol találok ezekről leírást?


UHU-UBK2
Lili usb kiíró programmal készítettem boot pedrivot, hogy megnézzem live módban, de két sor kiírása után megáll.
(láttam van UHU-UBK3 is azt még nem próbáltam)

Van-e másik javallott usb-boot író program, amit ajánlotok? (Lili kiírta, hogy nincs a kompatibilitási blistában, de megpróbálja)

A puppy-s csomagkezelőben rengeteg alkalmazást találtam, van-e olyan hely ahol részletesen leírják, hogy mik ezek pontosan, mert a csomagkezelőben lévő pár sorból nehéz megállapítani, hogy szükségem van-e rá.

köszönöm.

Avatar
S-kami
Adminisztrátor
Hozzászólások: 1089
Csatlakozott: 2014.04.16. 12:54
Kapcsolat:

Re: Kezdő lépések.

Hozzászólás Szerző: S-kami »

Szia!

Sajnos nem ismerem, nem használom a Palemoon, de vannak itt szakértők hozzá, viszont amikor nyelvet váltok firefoxban, akkor a nyelvi ellenőrzőt is át szoktam kapcsolni, amit külön kell.

GRUB4DOS videó - remélem használ valamit:
https://www.youtube.com/watch?v=J-4e7iTBFnI

Írásra én szinte csak és kizárólag vagy DD parancsot használok, vagy régebben még a unetbootin programot, ez is van a repóban, a csomagkezelőben, ha jól emléxem.
https://www.youtube.com/watch?v=_hqPmfM-vXQ
Annyit a videóhoz, hogy a végére írni szoktam egy status=progress opciót


Hát elég sok mindent külön kell megnézni, elolvasni, hogy mi is az a program, most akár egy OBS stúdiót, akár egy Krita -t veszel alapul, nem lehet eleget írni róluk, mindegyikről több ezer cikk és videó született, nem véletlenül.
Puppy linux ! Mert megérdemlem !
Gyertek fel a csetre ! Katt ide a csevegéshez: https://discord.gg/9pm6rTfG5s

willy36
Hozzászólások: 220
Csatlakozott: 2017.05.16. 18:43

Re: Kezdő lépések.

Hozzászólás Szerző: willy36 »

Szia !
A palemoon-ál ezt szoktam csinálni...
alapból csak a legfrisebb verziót tudod innen magyarítani...
https://addons.palemoon.org/language-packs/
utána ...
A Pale Moon magyarítása a böngészőből is lehetséges, írd a címsorba about:config majd navigálj le a general.useragent.locale sorig, kattints rá kettőt és az en-Us sor helyére írd be hu-HU
Untitled-1.jpg
Untitled-1.jpg (396.78 KiB) Megtekintve 5514 alkalommal
ha gyorsabban akarod megtalálni a keresésben írd be general és hamar megtalálod, nem kell végignyálazni. Szóval 2 lépésben csináld meg.
újraindítod és mennie kell..

van még nyelvváltó kiegészítő...
https://addons.palemoon.org/addon/locale-switcher/

ezt nem szoktam használni, de ez is ehhez van, nálam amíg nem írom át az about:config-ban nem is magyarosodik.
a beállításokban is megnézheted, van ott is nyelvválasztás, ott kiválaszthatod, melyik legyen az elsődleges nyelv. Én itt előre teszem a magyart az angolt meg törlöm utána, véletlenül se hivatkozzon rá.
Untitled-1.jpg
Untitled-1.jpg (280.96 KiB) Megtekintve 5514 alkalommal

NTamas
Hozzászólások: 1872
Csatlakozott: 2014.06.19. 13:36

Re: Kezdő lépések.

Hozzászólás Szerző: NTamas »

Én viszont alapból leragadtam -lévén már csak egy kis teljesítményű géppel rendelkezek, a többi szép sorban elhalálozott- a Pale Moon 27.9.4-es 32 bites linuxos verziójánál, ami már csak a Palemoon archíved versions weboldaláról érhető csak el.(http://www.palemoon.org/archived.shtml)
Innen az eredeti, angol nyelvű -általam is használt- verziót lehet letölteni: (itt van még 64 bites linux, illetve win32-es csomag is!)
http://archive.palemoon.org/palemoon/27.x/27.9.4/
fájlnév: palemoon-27.9.4.en-US.linux-i686.tar.bz2
illetve innen meg a hozzá való nyelvi kiegészítő fájlt (hu.xpi) lehet letölteni:
http://archive.palemoon.org/palemoon/langpacks/27.x/
fájlnév:hu.xpi

A belinkelt palemoon-27.9.4.en-US.linux-i686.tar.bz2 csomag nem telepítős csomag, hanem csak a nevében jelzett verziószámú palemoon könyvtárat tartalmazza.
Ez önmagában mintegy portable csomagként is használható, de a puppy linux oprendszerhez pár kiegészítő fájl segítségével gyártható belőle ún. pet telepítős csomag is. Ez mint a nevében is látható, még angol nyelvű webböngésző, magyar nyelvre átállítani a fentebb és itt is belinkelt hu.xpi kiegészítő nyelvi fájl segítségével lehet.
palemoon-27.9.4.en-US.linux-i686.pet
hu.xpi

A palemoon-27.9.4.en-US.linux-i686.tar.bz2 illetve a palemoon-27.9.4.en-US.linux-i686.pet csomagban lévő webböngésző magyar nyelvre való átállítása a Palemoon weboldalán le van írva, igaz csak angolul, de a lényeg érthető belőle:
https://addons.palemoon.org/addon/pm-langpack-hu/
...
Preference method:

Download the language pack .xpi from this page (below). You may also choose to immediately "install" in the Pale Moon browser (the default when left-clicking), skipping the need to save it first (go to step 3). You do not have to restart Pale Moon yet.
If you downloaded the .xpi first, double-click the .xpi in explorer/other file manager. Confirm that you want to install the .xpi in your browser. This will add the language pack to Pale Moon. You do not have to restart Pale Moon yet.
To actually switch to the new language, you also have to make a configuration change. Go to the advanced configuration editor (type about:config in the address bar and press enter).
Find the setting general.useragent.locale which is set to "en-US" by default. Double-click it to change.
Enter the language code for your locale, including region if applicable. E.g.: "fr" if you live in France, "ja" if you live in Japan, "es-MX" if you want Mexican Spanish. Use the same code as the file name of the language pack you downloaded.
Close Pale Moon completely and restart it.
...
A magyar nyelvekre történő átállításhoz a fentebb linkelt nyelvi fájl telepítésekor, illetve a váltásakor a Palemoon értelemszerűen a nyelvi megnevezést kéri, ez magyar nyelv esetében a hu-HU lesz, ezt kell az en-US helyére beírni, ahogy a képen is látható.
Kép
A megfelelő nyelvi fájl (hu.xpi) telepítése után, és az about:config segítségével történő magyar nyelvi beállítás után nemcsak a menük lesznek magyar nyelvűek, hanem pl. maga a Palemoon about:config beállító oldala is magyarul fog kommunikálni ezután.
Célszerű, és nagyon ajánlott telepíteni még a Palemoon böngészőre egy magyar nyelvű helyesírási szótárat, ezt:
hungarian_dictionary-1.6.1.1.1-typefix-fn+sm+tb+fx.xpi
mely fájl a telepítése után a webböngésző Kiegészítőkezelőjében így fog látszani.
Kép
Továbbá a kiegészítőkezelőben a magyar nyelv rész meg így néz ki nálam.
Kép
A 27.9.4-esverzióhoz nem készült külön magyar nyelvi .xpi fájl, mert ez a verzió egy biztonsági frissített kiadás volt, de a 27.9.3-as nyelvi .xpi fájl teljesen jó hozzá.
A fentebb említett helyesírási szótár telepítése után pl. a mi fórumunkba beírt válasz így néz majd ki,
Kép
ahol csak az angol nyelvű szövegrészre fog pirossal bejelezni, iletve a hibás magyar nyelvi szövegre is.(direkt egy l-el írtam!)
Az egyes angol nyelvű szavak, kifejezések amúgy felvehetőek a magyar nyelvi szótárba is, és ezek után azok már nem fognak pirossal aláhúzva megjelenni a helyesírás ellenőrzésekor, amit célszerű úgy beállítani, hogy már a szöveg beírásakor fusson.

Az egyes angol szavak felvétele a szótárba egyszerűen történik, pl. az .xpi szó itt még pirossal van aláhúzva, ezt kijelölve és erre a szóra egy jobb egérgombot nyomva felugrik egy kiegészítő ablak ahol a kérdéses szó hozzáadható a szótárhoz, és ezután az már nem lesz pirossal kijelölve.
Kép
lásd: .xpi
Kép

Még egy fontos dolog, a médialejátszás témájához:
a régebbi, 27.9.4-es és természetesen az újabb, 28-as verziójú Palemoon böngészők is képesek megjeleníteni, és lejátszani a most divatos, ún. .webm kiterjesztésű youtube videókat, de ehhez a beállításokban állítani kell pár dolgot, először a régebbi verziókhoz való beállítás képe.
Kép
Alapból a régebbi Palenoon verziókban, a 27.9.4-es verzióban is, a képen látható beállításban az első három rubrika van beikszelve, ekkor a böngésző még nem játszik le webm-es videókat!
Ehhez, mármint a webm-es videók lejátszásához a képen látható módon kell átvariálni a beállítást, és ki kell venni az Aszinkron MSE használata rubrikából a jelölést, és az utolsó, MSE engedélyezése WebM videókhoz rubrikát meg be kell ikszelni, ekkor már rendben fogja a régebbi verziójú Palemoon lejátszani a netes .webm-es videókat.
Az újabb, 28-as verzióknál már ez kicsit egyszerűbben van megoldva, lévén a webböngészőben alapvető belső módosítások révén a webm beállító ablaka egyszerűbb lett.
Kép
Elmaradt a régebbi verziókban még meglévő Aszinkron MSE használata rubrika, és csak az az mp4 (ez van alapból beikszelve! - a képen látható módon) és a webm kiterjesztés kapott két ki-bekapcsolható rubrikát, értelemszerűen a webm-hez ez utóbbit is be kell ikszelni!

A beállítások végrehajtása után célszerű leellenőrizni, hogy a Palemoon webböngészőnk milyen kiterjesztésű videókat képes megjeleníteni ehhez erre a weboldalra kell elugrani:
https://www.youtube.com/html5?hl=hu
A weboldal megjeleníti nekünk,hogy a webböngészőnk, pl. a Palemoon, mire képes, ez pl. az általam használt 27.9.4-es verzió képe ezen oldalon.
Kép
Természetesen ezen az ellenőrző oldalon is leírják, hogy az egyes formátumok megfelelő lejátszásához a host (futtató) oprendszerben is meg kell lennie a támogatásnak.(H264, VP8, VP9 codeck)

Avatar
fkorneli
Hozzászólások: 56
Csatlakozott: 2019.05.07. 00:06

Re: Kezdő lépések.

Hozzászólás Szerző: fkorneli »

Sziasztok!

Elsőként köszönöm a hozzászólásokat :) meglepő volt a részletes segítségnyújtás.
A nyelvi csomagok letöltése és telepítése, majd x újraindítása után még nem sikerült a Magyar helyesírás ellenőrző előcsalogatása. A menü és a menü előugró ablakai már magyarok voltak, de a megnyíló szerkesztőben még en-US volt a nyerő. A szerkesztőben jobb-klikk után előjött beállításoknál kell a szótár hozzáadását választani. Majd az itt megjelenő szótár csomagoknál kellett kiválasztani és instalállni a HU_HU szótárat. Ezzel a szótár telepítéssel megy a helyesírás ellenőrző. :D :D

Köszönöm, most ennyi a többit még olvasom.
screenshot.png
screenshot.png (152.34 KiB) Megtekintve 5463 alkalommal

screenshot.png
screenshot.png (152.34 KiB) Megtekintve 5463 alkalommal
Csatolmányok
image-4.png
image-4.png (189.95 KiB) Megtekintve 5463 alkalommal
image-3.png
image-3.png (174.67 KiB) Megtekintve 5463 alkalommal

NTamas
Hozzászólások: 1872
Csatlakozott: 2014.06.19. 13:36

Re: Kezdő lépések.

Hozzászólás Szerző: NTamas »

Ehhez csak ennyit fűznék hozzá.
Kép
Nem mindegy, hogy melyik verziójú Palemoon-t használod.
A 27-es verziókban még ez a Mozillás szótárlink van bedrótozva,
https://addons.mozilla.org/hu/firefox/language-tools/
és erről az oldalról a 27-es verziójú Palemoon-ba nem enged szótárt telepíteni.

Ráadásul a Te képeiden szereplő tárolóból sem enged a 27-es Palemoon szótásfilét telepíteni!
Kép

És nem véletlenül nem engedélyezi a letöltést a 27-es Palemoon!
Mert tudja, hogy ez a szótár nem ehhez a verzióhoz való! (engedélyeztem a letöltést, de verzió inkompatibilitás miatt a szótárfile nem települt fel!)
Kép

Nem véletlenül mutattam-linkeltem be fentebb egy alternatív, de telepíthető .xpi-s fájlt, magyar szótárat, na, az simán felmegy a 27-es Palemoon-okra is, és rendben működik is.

sign_az
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: 2019.09.25. 14:58

Re: Kezdő lépések.

Hozzászólás Szerző: sign_az »

Sziasztok,
Zoltán vagyok új fórumtag vagyok, üdv. mindenkit.
Egy kis segítséget, tanácsot szeretnék tőletek kérni.
Letöltöttem a skamiilinuxról egy Puppy változatot (Upup 3831 frissítve).
Feltelepítettem egy LinuxLive USB Creatorral egy pendrive-ra. Elindítottam, beállítottam igényeim szerint,
(első) kikapcsoláskor készítettem egy mentést, útvonallal, a célból, h újraindítás után ezekkel a saját
beállításokkal induljon az USB-ről. Újraindításkor azonban azt tapasztaltam, h az eredeti beállításokkal indul.
Kérdésem az lenne, hogyan lehet megoldani, hogy a saját beállításaimmal töltődjön be a pendrive-ról.

Előre is köszönöm a tanácsokat,

Üdv: Zoltán

Válasz küldése

Vissza: “Puppy Linux”