Kezdő lépések.

A puppy linux operációs rendszer és szoftverei
janugsa
Adminisztrátor
Hozzászólások: 617
Csatlakozott: 2014.06.28. 00:17

Re: Kezdő lépések.

Hozzászólás Szerző: janugsa »

Chrome Menü- Beállítások- Beállítások- Megjelenés- Az ablak fejlécének és a keretének megjelenítése.
Ezt pipáld ki.

2 GB ram jó lenne, de swap partíciót vagy fájlt sem ártana telepíteni, ha elfogy a ram akkor azt használja. Különben leáll.
Menü-Rendszer-Hardinfo-Memória: itt a free memóry közli az állapotot.
Nálam a Raring 3.9.9 chrome puppy 1.5 GB felhasznált memóriát jelzett Chrome kis használata alatt.

azami
Hozzászólások: 1014
Csatlakozott: 2014.06.20. 20:25

Re: Kezdő lépések.

Hozzászólás Szerző: azami »

Az elindult GChrome-ban F@cebook (mert az asszonynak az kell)
EgyKibic, véleményem szerint ha már más is használni szeretné ezt a rendszert nem érdemes ezen gyakorolnod mert láthatóan kevés tapasztalatod van Puppy rendszeren.
Van több rendszer itt a fórumon amit könnyebben kezelni tudsz, és még az asszony is. :)
Ha mégis a Puppy mellett döntesz próbálj ki többet mert van ami szépen fut egy adott gépen a másik meg nehezen esetleg sehogy.
Ha úgy látod van egy ami már indulásnál jól teljesít, telepítsd fel az általad használt programokat, ha az is sikerült és mind hiba nélkül fut utána érdemes belevágni az ismerkedésbe.
Sok sikert, Üdv a "klubban"! :)

Avatar
nocsak
Hozzászólások: 408
Csatlakozott: 2014.09.29. 15:01
Kapcsolat:

Re: Kezdő lépések.

Hozzászólás Szerző: nocsak »

Üdv!

Bocsánat, hogy idekontárkodom írni a következőket, de eléggé alapszintű kezdő lépés, a frugal boot tisztázása, és a Grub4Dos használata akár fat32 pendrive-ról esetemben grub.exe-vel ami a grldr DOS-os megfelelője és syslinuxszal, akár HDD-ről ugyanezt már grldr-rel, ami a merevlemezes Grub4Dos megfelelője. Ugye erre tisztáznám már most, azért volt szükség mert fat32-es (alapértelmezett,default fájlrendszeres) pendrive-ok esetében kernelnek hiába adom meg a grldr-t, nem indult el.


Tehát a puppy frugal módú indításai az én eddig tapasztalt eseteimben mindegy hogy pendrive-os grub.exe-vel, vagy hdd-s grldr-rel volt menu.lst-zve, csak vfat, ntfs és nem vagyok ebben 100% biztos már ext2-ről volt hajlandó boot-olni. Amikor viszont a puppy-t frugal módban használjuk, akkor kívánja is, hogy ntfs vagy vfat fájlrendszeren legyen. Lehet, hogy nincs tudomásomban ext4-ről való boot-olás, de lehetséges ugyan, viszont nem tudom ahhoz van e paraméter. Viszont ext4 fájlrendszerről a frugal olyan mint az ntfs-ről full install. Utóbbi lehetetlen, előbbivel pedig szükségtelen is. A Grub4Dos tudomásom de leginkább tapasztalatom szerint, csak DOS alapú fájlrendszerekről képes indítani, ugye milyen meglepő, hogy nem Grub4Ext vagy Grub4Linux a neve, arra ott a natív linuxos grub vagy grub2. Szóval, ha a puppy frugal módú használatra lesz előkészítve akkor tegyük ezt DOS alapú ntfs vagy fat32 fájlrendszeren, ha pedig teljes telepítéssel, akkor muszáj lesz ext fájlrendszert használni grub(2)-vel.

Mivel ez az én tapasztalatom, nem feltétlen jelenti azt, hogy csak így működik. Ha tud frugal indulni ext4-ről, vagy bármi amit leírtam hiányos netán téves, szabad az út a a kiegészítéshez, kijavításhoz bárki részéről! ;)

ntfs fájlrendszeren frugal mód lehetővé teszi szimbolikus linkek használatát is, 4GB-nál nagyobb egybefüggő fájlok tárolását
fat32 maximum 4GB fájl tárolását, viszont pendrive barát, időközönként automatikus mentés a mentésfájlba, aminek megadhatunk 2GB-ot vagy átméretezhetjük későbbiekben kisebb mint 4GB de nagyobb mint 2GB-ra.

32GB-nál nagyobb fat32 partícióra boot flag nem igazán (volna) helyezhető, de erről részletesebben a fájlrendszer tulajdonosának honlapjain tájékozódhatunk. Viszont maximum 2TB méretig formázhatunk fat32-re merevlemezt. Minden más esetben Google a barátunk, Wiki a barátnőnk...

ticoo1
Hozzászólások: 625
Csatlakozott: 2014.10.21. 08:58

Re: Kezdő lépések.

Hozzászólás Szerző: ticoo1 »

Kedves "nocsak"!

A leírás remek, de sajnos én jórészt nem értem :oops: . A Grub4Dos-ban a Dos csak arra utal, hogy Dos-os rendszereket is tud indítani (pl. witnyozt) és dos partíciókra is "települ". Tapasztalatom szerint mindegy, hogy puppy-ból indítva (pl. CD-ről) milyen fájlrendszerre eresztem rá.

A gépemben, amiről most írok, alapvetően 3 merevlemez van. Az sda az egy SSD és ext4, az sdb-sdc sima vinyók és NTFS-ek, az sdb-n akad egy-két witnyoz. Én mindegyik lemezre szoktam frugal-ba pakolni, függetlenül attól, hogy milyen (ext4, NTFS). A Grub4Dos-t az sda-ra, ext4-re telepítettem. Remekül működik.
Az SDD-t (tudom, hogy a SSD!) két részre bontottam, mindkettő ext4. Mindkettőre telepítettem egy-egy puppy-t, majd "ráeresztettem" a Grub4Dos-t ahogy kell és persze a kapott menu.lst-t kitisztáztam, s boot. Ennyi! Frugal-hoz kerítek egy könyvtárat (persze a menu.lst-ben legyen benne a "cuccaival" együtt), bemásolom a szükséges fájlokat (pl. az ISO tartalmát) és aztán már "élvezkedem" is.
sda.jpg
sda.jpg (42.89 KiB) Megtekintve 5310 alkalommal
A menü:

# menu.lst produced by grub4dosconfig-v1.9.2
color white/blue black/cyan white/black cyan/black
#splashimage=/splash.xpm
timeout 10
default 0

# Full installed Linux

title Unicorn LegOPen 2.0 (sda1/boot)
uuid 5117e2f8-80ce-421f-bb2b-b06b8d1e2e95
kernel /boot/vmlinuz root=/dev/sda1 ro

title Upup Raring 3.9.9.2 (sda2/boot)
uuid b20437ad-4282-4a0c-96de-cd3f77b69608
kernel /boot/vmlinuz root=/dev/sda2 ro

# Frugal installed Puppy

title Upup Raring P (sda2/boot)
uuid b20437ad-4282-4a0c-96de-cd3f77b69608
kernel /P/vmlinuz psubdir=P pmedia=atahd pfix=fsck
initrd /P/initrd.gz


title Puppy probak (sdb6/PuppyProbe)
uuid 720CA83B0CA7F86D
kernel /PuppyProbe/vmlinuz psubdir=PuppyProbe pmedia=atahd pfix=fsck
initrd /PuppyProbe/initrd.gz

title Puppy xenial 7.0.4 (sdb6/PuppyProbi)
uuid 720CA83B0CA7F86D
kernel /PuppyProbi/vmlinuz psubdir=PuppyProbi pmedia=atahd pfix=fsck
initrd /PuppyProbi/initrd.gz


# Windows

title Windows (sdb1:PBS)
map (hd1) (hd0)
map (hd0) (hd1)
map --hook
uuid 64929B2A929B002A
chainloader +1

Megjegyzem, hogy nem mindegyik puppy-ban jó a Grub4Dos! :mrgreen:

Avatar
nocsak
Hozzászólások: 408
Csatlakozott: 2014.09.29. 15:01
Kapcsolat:

Re: Kezdő lépések.

Hozzászólás Szerző: nocsak »

Igen, közben ezt többen megerősítették, rácáfolva az állításomra, amit bevallom vagy talán írtam is sose próbáltam. Ahogy azt is írtam javítson ki bárki ha tévedek, vagy hiányos amit írtam.... ez van, nálam a grub.exe syslinux kernelnek megadva nem lát ext4-et
abból indultam ki. Sőt nálam a frugal az = ntfs és vagy fat32-vel... ezért nem volt tapasztalatom még ext4 + grldr + frugal puppy-ban.

Csak azért azt ne felejtsük el, hogy egy ntfs-t egy másik vagy harmadik linux is kezelni tud, meg annak natív oprendszere, akár a puppy akár a natív os halna be ntfs-en... mellesleg ha egymásra ntfs natív os natív ntfs fájlrendszerére tesszük frugal a puppyt, akkor úgy is működik. És akkor elég egy syslinux-os grub.exe-s pendrive.. fat32 -vel, és kész, csak jól kell beállítani.

Ha valaki tud pendrive-barát megoldást nem ext4-et, hanem fat32-t, úgy hogy syslinux vagy bármi be tudja tölteni róla a grldr-t, akkor oké, máskülönben marad a grub.exe.... vagy az ext4 + grldr kombináció, ami viszont nem pendrive barát.... és nem is cross-platform úgy mint pl.: a fat32 azért annak tekinthető.

ticoo1
Hozzászólások: 625
Csatlakozott: 2014.10.21. 08:58

Re: Kezdő lépések.

Hozzászólás Szerző: ticoo1 »

Szia!

" vagy az ext4 + grldr kombináció, ami viszont nem pendrive barát". Szerintem igen.
Pendrive-Grub4Dos-ext4.jpg
Pendrive-Grub4Dos-ext4.jpg (525.35 KiB) Megtekintve 5296 alkalommal
2.jpg
2.jpg (700.28 KiB) Megtekintve 5296 alkalommal

Avatar
nocsak
Hozzászólások: 408
Csatlakozott: 2014.09.29. 15:01
Kapcsolat:

Re: Kezdő lépések.

Hozzászólás Szerző: nocsak »

a nem pendrive barát alatt azt értem, hogy naplózó fájlrendszer, mint az ntfs kb. És csak linuxos fájlrendszer. A fat32 meg még almáriumon is kezelt fs.

ticoo1
Hozzászólások: 625
Csatlakozott: 2014.10.21. 08:58

Re: Kezdő lépések.

Hozzászólás Szerző: ticoo1 »

Bocsi! Félreértettem! :oops:

janugsa
Adminisztrátor
Hozzászólások: 617
Csatlakozott: 2014.06.28. 00:17

Re: Kezdő lépések.

Hozzászólás Szerző: janugsa »

A puppykban elterjedtek a különböző sfs fájlok, ezeket találtam róluk:
http://www.murga-linux.com/puppy/viewto ... 486#906486
Ezek alapján így töltődnek be a puppy iso fáljai:

Az sfs-ek a következő sorrendben írhatják az adataikat felül egymásnak:
tehát 7. mindent. 1.semmit az alábbi listából:
7) mentés (igaz ez nem sfs)
6) adrv - egy "alkalmazási" réteg
5) ydrv - a "fix" réteg
4) puppy.sfs - a puppy fő sfs-je
3) fdrv - a "firmware" réteg
2) zdrv - a "diver" réteg

1) Minden "extra" sfs betöltődik az sfs_load fájlba. (extra sfs például a LibreOffice sfs vagy egy böngésző sfs )

Tehát mind az adrv, mind az ydrv lefedi a puppy.sfs-t , és így felhasználható a frissítésre.
Az fdrv a puppy.sfs alatt van, de a zdrv-t lefedi, és így használható zdrv frissítésére.
Bármilyen "extra" sfs nem tudja frissíteni a rendszer sfs-jeit.

a. megjegyzés: A woof-ce kölykökben az fdrv és a zdrv olyan fájlokat tartalmaz, amelyek nem léteznek a puppy.sfs-ben így nem számít, hogy azok alatta vannak.

b. megjegyzés: A mentési réteg mindig minden sfs felett van, így a ".pet" frissítheti az összes sfs-t.

Ezek szerint ha egy alkalmazásból pet-et készítünk felülírhat a puppyban sok mindent (pl rendszerfájlokat), ha sfs-t készítünk belőle akkor nem?
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára janugsa 2020.08.08. 14:29-kor.

NTamas
Hozzászólások: 1872
Csatlakozott: 2014.06.19. 13:36

Re: Kezdő lépések.

Hozzászólás Szerző: NTamas »

janugsa írta: 2019.04.20. 07:00 A puppykban elterjedtek a különböző sfs fájlok, ezeket találtam róluk:
http://www.murga-linux.com/puppy/viewto ... 486#906486
Ezek alapján így töltődnek be a puppy iso fáljai:

Az sfs-ek a következő sorrendben töltődnek be a tetejéről lefelé:
tehát utoljára a
7) mentés (igaz ez nem sfs)
6) adrv - egy "alkalmazási" réteg
5) ydrv - a "fix" réteg
4) puppy.sfs - a puppy fő sfs-je
3) fdrv - a "firmware" réteg
2) zdrv - a "diver" réteg
Ennek látszik az ellentmondani, amit én tapasztaltam nemrég, a fórumban is megemlített az ún. kanadai csomag, a Precise-Light-5.7.1 Puppy iso esetében.
Ennél a boot folyamatok képernyőre kiírását figyelve - tudtam követni, mert egy régi, lassú gépen próbáltam, és az igen komótosan írogatja ki a képernyőre a betöltődött dolgokat tartamlmazó sorokat- tehát itt az volt a helyzet, hogy a első betöltő sorban azonnal az adrv.sfs-t töltötte be, utána jött a fő sfs fájl, (ha lenne már elkészített mentésfiléd, az a fő sfs fájl elött fog majd betöltődni!!!-és végül a zdrv.sfs-nek kellett volna betöltődnie, de nálam alapesetben ez nem történt meg, valamiért megállt a rendszer a zdrv.sfs betöltésében és így az ebben a kanadai iso-ban lévő zdrv.sfs-ben lévő driverek eleve nem tudtak betöltődni, illetve leállt az egész betöltés, és ennyi. Többször próbálva ezt a rendszert ezen a gépen! - mindig ugyanez volt a gond, igaz, egyszer valamiért mégis továbbment és betöltött a puppy asztala, de ekkor sem volt vezetékes hálókártya driverem,sem hsngkártya driverem sem.
Később utána olvasva, azt írták a neten, hogy a Precise Puppy előtti rendszerek nem képesek kezelni, értelmezni az adrv.sfs-t, a zdrv.sfs-t már ugyan ismerik de nem használják noha bizonyos paraméterezéssel erre azért rábízhatóak.
Mivel ez a kanadai iso egy hibrid cucc, ebbe egy Pae-s 3.14.56-os huge kernel van beletéve, és egy 77MB-ra lecsontozott Precise-571.sfs, így talán emiatt már érthető, hogy nálam miért nem akart az iso-ban lévő zdrv.sfs betölteni, és miért áll meg mindíg a rendszer betöltése a zdrv.sfs betöltésekor.(tipiusan a nyomtatók betöltésekor akadt meg a dolog, és állt le a rendszer betöltése)
Erre találtam ki azt a megoldást, hogy a két sfs drive tartalmát felcserélem, így az adrv.sfs-be kerültek be az eredetileg a zdrv.sfs-ben lévő driverek lib könyvtárostul együtt, míg az adrv.sfs-ben lévő webböngésző meg átkerült a zdrv.sfs-be. Ezzel a módszerrel már nálam is tovább ment a betöltés, nem állt meg a nyomtato driverek betöltő soránál sem, eljutott a kész dsektopig, és azonnal volt vezetékes hálókártya és hangkártya driver is elérhető, és használható a rendszer számára.

Amúgy Janugsa, egy kicsit másképp néz ki az általad belinkelt Murga-s oldalon az sfs betöltés leírása, ott ez áll:(nálad viszont kissé meg van kutyulva a betöltési rorrend)
The sfs's end up in the stack in this order from the top down:

1) adrv - notionaly an "application" layer
2) ydrv - notionaly a "fix" layer
3) pupsfs - the main puppy sfs from the iso -ha van mentésfájlod, az a fő sfs előtt fog betölteni!-
4) fdrv - notionaly a "firmware" layer
5) zdrv - notionaly a "driver" layer

Ennek fényében már talán jobban érthető, hogy miért is kényszerültem én erre a csere-berés megoldásra, a kanadai rendszer egy precise puppy-t használ, ami bár már ismeri, de még nem tudja rendesen(vajon miért nem?) kezelni, betölteni a zdv.sfs-t, a kernel meg egy modern, de abból meg a driverek ki vannak szedve, és egy zdrv.sfs-be vannak száműzve.
Mint írtam, nem minden gépnél jöhet elő ez a probléma, lásd nocsak amd-s laptopján nincsen ilyen gond, de a régebbi Pc-s alaplapoknál esetleg előjöhet ez a gond, -úgy, ahogy nálam is előjött- és erre, ez ellen vált be nálam a jelzett sfs-ek tartalmának megcserélése. és a csere után, ahogy eddig is, most is az adrv.sfs töltött be elsőnek, és ebben már ugye a drivere vannak! - majd minden ment tovább, és rendbenfelállt a rendszer, és voltak már használható driverek is, és ami a poén, de ezt már leírtam ugyan, de nem győzöm elismételni, az így elsőnek betöltött driverek okán, a videókártya felismerésekor és annak a driverének megadásakor a kernelben lévő “Nouveau” driver mellett még rendelkezésre áll, és válsztható is a régi jó ismerős sima nv driver is, ez régebbi videókártyát használóknak bizony nagyon jól jöhet.

Válasz küldése

Vissza: “Puppy Linux”