Utak lehetőségek a Puppy számára

A puppy linux operációs rendszer és szoftverei
azami
Hozzászólások: 1014
Csatlakozott: 2014.06.20. 20:25

Utak lehetőségek a Puppy számára

Hozzászólás Szerző: azami »

Úgy veszem észre hogy lassan leül a Puppy egy alacsonyabb felhasználói szintre.
Jól mutatja a http://distrowatch.com/ ahol bizony megfeleződött a látogatottság.
Ma már a használt gépek is bőven túlteljesítik azt amire a Puppy valamikor létre jött, kis oprendszer régi gépre.
De mint minden jó programnak rendszernek van helye sőt fejlődni is tud ha megfelelő irányok vannak amihez tud igazodni, egyedi és érdeklődésre tarthat számot.
Én az egyik kitörési pontnak gondolnám egy programozást, webszerkesztést segítő Puppy összeállítását, melyben különböző oktatási anyagokat lehetne kipróbálni bemutatni, megtanulni.
Sajnos egyik sem az erősségem így sokat hozzátenni nem tudok csak mint érdekességet vetettem föl.
Ti mit gondoltok merre tovább?

kzprog
Hozzászólások: 98
Csatlakozott: 2014.07.05. 16:51

Re: Utak lehetőségek a Puppy számára

Hozzászólás Szerző: kzprog »

Mivel manapság minden a felhőbe költözik és különböző eszközökkel kell elérhetőnek lennie, ezért szerintem erre kellene mennie a puppynak is.
Fusson ugyanaz a puplet legalább 3 platformon (pc, tablet, mobiltelefon) és minél jobban támogassa a megosztást.
Ezzel csak az a probléma, hogy ez a nyitás biztonsági problémákat vet fel.
Úgyhogy én passzolok.

Avatar
S-kami
Adminisztrátor
Hozzászólások: 1089
Csatlakozott: 2014.04.16. 12:54
Kapcsolat:

Re: Utak lehetőségek a Puppy számára

Hozzászólás Szerző: S-kami »

Barry Kauler már felvetette, hogy új dolgokat fog kipróbálni, mind például az érintős felület és az azzal kapcsolatos lehetőségek.

Igen. Az oktatás egyértelműen, én pont ezen dolgozom. Már a hétvégén akartam, de sajnos nem lett kész a saját linux.
Egy olyan rendszert készítettem, amit teljesen az alapoktól együtt felépíthetünk.
Jelenleg a legújabb kernel van benne, busybox és automatikus dhpc az initben.
Amit nem sikerült hétvégén:
NTFS, SFS támogatás és magyar keymap.hu alkalmazása.
Beépítésre kerültek, csak a rootfs initrd.img -be csomagolása valamiért nem lett jó...

Jelenlegi mérete úgy 8-9 MB kb.
Amit első körben el szeretnék érni vele, hogy a PupNgo pupletet újralkossam, hiszen az 10 MB -on tudja a kötelezőt.
Tehát Midnight Commander és Lynks vagy Links még lesz benne, akkor már nagyon fogok örülni, ez a cél egyenlőre, hogy eddig eljussak vele.

Ami viszont még nagyon fontos, hogy legyen egy nagyon egyszerű disztró és ez nekem nagyon fontos személy szerint, ami úgy mint a browserlinux, tartalmazza a legalapvetőbb dolgokat.
Egy pici, gyors, könnyen és gyorsan alkalmazható linux, amihez bármikor nyúlhatok, ha baj van.
A browserlinux sajnos már nem aktív, ezért most én szeretnék a puppy linux csendesedésével egy saját, kifejezetten ezekre, az általunk jól meghatározott és megfogalmazott célokra, teljesen nulláról felépíteni egy rendszert sorról sorra...
Na ez mondjuk nem egy-két nap lesz, de nem érdekel, hiszen egy disztribúciót nem egy hétre tervez az ember, no meg úgy is ez a mániám, szóval folyamatosan fejlesztgetni.
Puppy linux ! Mert megérdemlem !
Gyertek fel a csetre ! Katt ide a csevegéshez: https://discord.gg/9pm6rTfG5s

Asterix
Hozzászólások: 521
Csatlakozott: 2015.07.11. 08:55

Re: Utak lehetőségek a Puppy számára

Hozzászólás Szerző: Asterix »

Üdv!
Hozzászólnék, ha nem bánjátok! Csak a saját véleményem fejtem ki!
Meglátásom,hogy a puppy (hagyományos) lassan ki fog halni! :(
Bár történnek különböző "kitörési kisérletek" a megmentésére, de ezek töbnyire egyedi esetek és eléggé specifikusak.Már csak jóindulattal lehet őket puppynak hívni! Túlságosan elmennek a nagy disztrók felé. Jó, elismerem, ebben a hardver fejlődése is sokat tesz. De kérdezem: pl. a puppy "aranykorában" milyen és mennyi WI-FI volt? Hány DE?
Már kipróbáltam kb. 200 disztrót ( a sufnitól a legnyagyobbakig).Mindegyikben találtam jót és csapnivalót is.
A végén mégis visszatértem a puppyhoz. FatDog64-et és felturbózott Precise5.7.1-et használok.Elfut "bármilyen" kongfigon, kicsi a terjedelme, viszonylag jól alakitható egyedi igényekhez.Nem kell érintőképernyő,android,stb! :lol:
Szerintem úgy 6-8 puppyból kellene egy "öszvér" puppyt előállítani, melyek ötvöznék a következőket:
1. gyorsaság
2. stabilitás (melyik a legjobb kernel?)
3. kompatibilitás (beleértve más rendszerek alkalmazásainak könnyű portolása)
4. ezek 32 és 64 bites kiadásban
5. esetleg egy közös repo
Szóval, kellene egy Puppy (32 és 64 bitben), a DE-t és a programokat meg a repoból lehetne letölteni.
Na,jó, majd lassan felébredek! :D

NTamas
Hozzászólások: 1872
Csatlakozott: 2014.06.19. 13:36

Re: Utak lehetőségek a Puppy számára

Hozzászólás Szerző: NTamas »

... Meglátásom,hogy a puppy (hagyományos) lassan ki fog halni! :( ...

Végül is, igen, ez a trend várható, vizionálható. Gyakorlatilag azok a hardverek, amik régebben a puppy alapját képezték fizikailag, lassan, de biztosan kihalnak, elhasználódnak, és a javításuk(?) egy-két fanatikus gyűjtőt, felhasználót leszámítva már nem rentábilis, és ezért mennek az elektronikai hulladékok közé!(jobb esetben, rosszabb esetben csak simán a háztartási hulladékok között végzik ezen elaggott masinák)

De mivel a számítógép -legyen az asztali, vagy hordozható kivitelű- használat ma már eleve a létünk része, így a koros, elhasználódott gépeket cserélni kell, most tekintsünk el az egyes egyedek eltérő anyagi helyzetétől, költési keretétől, és csak a tényre koncentráljunk, vagyis új gép kell a régi helyett!

Nyilván az új gép eleve korszerűbb, és többet tudó masina lesz majd, így a szigorúan vett (hagyományos) puppy-k ezen masinákon jó eséllyel már nem fognak labdába rúgni! Maradnak esetleg a nagyméretű, felturbózott puppy verziók,(a többi OS-t most hagyjuk ki) melyek drivertámogatásban, az újabb eszközök natív kezelésében is tudnak újat mutatni, ezáltal az eljövendő, és technikailag korszerűbb gépeket még jó eséllyel ki tudják szolgálni, mint oprendszer!

A programok terén is várható -mint az ma már most is jól lekövethető- változás, a hagyományos, minimal desing-es, kicsi, de hatékony programocskák lassan eltűnnek,(igaz, nem mindenkinél, a fanatikusok, és az egyszerű, de hatékony progikat favorizálók ezeket nem fogják csak úgy kidobni az új dizájn kedvéért) és helyükbe jönnek a csilivili külsővel megáldott, és sok esetben semmilyen plusz funkciót felmutató -a csilivili kinézeten kívül- de az átlag felhasználó számára fontosabb modernebb kinézetű, és néha egyszerűbben kezelhető (next-next-annyi, működik!) programok, amik rosszabb esetben még a gépet is belassíthatják, pont a csilivili dizájn miatt, bár az új gépek hardverei jóval tágabb lehetőséget adnak ezen csilivili programoknak, mint a régi, hagyományos puppy verziók.

És a netes tevékenységhez való modern programok szintén új, erősebb gépeket kívánnának már ma is, ezután meg még inkább. Gyakorlatilag oda fogunk eljutni, hogy egy újabb, modernebb puppy semmivel nem lesz kisebb méretű mint egy bármilyen más, mai Linux verzió, hiszen, ha csak a net-es cuccokat nézzük, azok önmagában már ma is több száz Mega terjedelemre rúghatnak, és akkor még hol vannak a többi, egyéb felhasználói programok, és az egyéb, hozzájuk kellő függőségek, kiegészítések.

Azt meg igencsak nehezen tudom ma már elképzelni, hogy a modern gépekre a tulaj egy browserlinux-szintű minimal puppy-t akarjon feltenni, és azzal szenvedni!
Még akkor is, ha vannak olyan elképzelések, hogy kell egy minimal puppy, de modern kernellel, meg az ahhoz való oprendszerbeli szükséges dolgokkal, és az azokhoz kellő, tartozó függőségekkel és mindehhez csak pár minimal stílusú programokkal lenne ellátva, pl. karakteres böngésző, és egyéb cuccok.
Ez a mai, átlag János szintű felhasználóknak már nem lesz elég, természetesen ezen célszerszámok -mert ezen minimal puppy-k már annak minősülnek- egyes kivételes egyedek, felhasználók speciális igényeit fogják csak esetleg kiszolgálni, nem a nagy átlagot.

A nagy átlagnak, meg a Windows-ról, netán Android-ról áttérőknek már csak a csilivili kinézet és a minél egyszerűbb, akár egygombos kezelésű programok kellenek csak, és ők nem fogják méltányolni a hagyományos puppy értékrendet képviselő megoldásokat.

Igen, sajnos a hagyományos puppy-nak ilyen formán valóban nincs már jövőképe, az újabb, modernebb gépekre inkább úgyis Ubuntu-t, vagy Linux Mint-et fognak inkább feltenni a leendő tulajok, mint egy kisméretű, elavult progikat tartalmazó, régi puppy-t!
Ez van, sajnos.....persze lehet próbálkozni, egyéni puppy-kat építeni, de ezen művek terjedelme úgyis egyre nagyobb és nagyobb lesz hiszen minden fontos, vagy fontosnak ítélt programot bele akarnak majd tuszkolni, -meg az ahhoz való összes szükséges függőséget, hiszen ma már nem lehet függőségi problémákkal még egy egyszerű puppy-t sem kiadni(pedig hány ilyen verzió létezik!)- és ezen művek terjedelme ezek után a fentebb említett konzumer Linux verziók méreteihez fog igazodni, és kérdés, hogy eléri e azok megbízhatósági mutatóit.

A saját tároló persze jó elképzelés lenne, feltéve, ha ott az összes programfüggőségeket is be lehetne egyszerűen szerezni, de ennek összehozása irdatlan nagy munka lenne szerintem.

Avatar
S-kami
Adminisztrátor
Hozzászólások: 1089
Csatlakozott: 2014.04.16. 12:54
Kapcsolat:

Re: Utak lehetőségek a Puppy számára

Hozzászólás Szerző: S-kami »

A LEGO sosem hal ki, pedig már ezer éve mondogatják.

Sosem hal ki a puppy érzés és mentalitás, ahogyan az sem, hogy mindig lesznek akik egy másfajta rendszerben gondolkodnak.

Amit ez a rendszer tud, azt semmi más nem tudja ennyire hatékonyan és okosan ötvözni, ez pedig a sebesség és a modularitás.

A legújabb pupletek csomagkezelői már a legösszetettebb programokat is hiánytalanul fel tudják pakolni az összes függőségeikkel együtt.

A legfontosabb tanulságait megtartva igyekszem újralkotni az alapoktól egy olyan kicsi, minimál rendszert, ami a tanulás alapja és az oktatás alapja lesz, számomra ez lesz a puppy, természetesen ez is millió irányba elmehet majd, ki tudja.
Első körben egy minimál linuxot szeretnék összerakni és teljesen az alapoktól elindulni.
Az első lépcső most egy bootolható live cd a legalapvetőbb programokkal, valamint midnight commander és links vagy lynx avagy w3m webböngésző és aztűn szépen építgetni lépésről lépésre, természetesen felhasználva a puppy eredményeit, megoldásait is, hiszen rengeteg jó ötlet született, de nem egy új pupletet szeretnék gyártani, hanem egy teljesen új rendszert.

Fő célom egy új rendszer összerakása, annak alapos megismerése és a folyamatok dokumentálása.

Amit ki akarok feltétlenül küszöbölni, az a túlzsúfoltság és a lassúság.
A puppy fő erényei pont ezek voltak, a másik pedig egy megfelelő repó a kezdetektől, tehát az első lépésektől fogva.

Jelenleg a kernellel kísérletezek, hogy minél inkább megfeleljen az elvárásoknak.
Az első boot cd még nem ismerte fel a laptopomban található merevlemezeket, mostmár igen, ezt egy puppy woof-ce -ből átvett DOTconfiggal készítettem, de még ebben nincsenek benne a firmware fájlok.

Ami kell még:
firmare fálok, az sfs kezelés, csomagkezelés, hálózatkezelés, hangkártya kezelés, audió lejátszás és egy konzolos menü.
Alapból alkalmasnak kell lennie arra, hogy bebootol, felismeri az eszközöket, ebben nagyon jó a puppy kernele, hálózatkezelő, audió lejátszó legyen benne és második lépcsőben pedig egy minimális grafikus felület, de ehhez még nagyon sok minden kell...

Első majd második körben ilyesmikre gondolok:
z2sid-ewoc.png
z2sid-ewoc.png (2.79 KiB) Megtekintve 8756 alkalommal
z2sid-z2menu.png
z2sid-z2menu.png (2.7 KiB) Megtekintve 8756 alkalommal
z2sid-elinks.png
z2sid-elinks.png (5.32 KiB) Megtekintve 8756 alkalommal
z2lite-rockbox.png
z2lite-rockbox.png (5.9 KiB) Megtekintve 8756 alkalommal
index.png
index.png (9.08 KiB) Megtekintve 8756 alkalommal
gmenu_v7.png
gmenu_v7.png (50.64 KiB) Megtekintve 8756 alkalommal
gmenu2x.png
gmenu2x.png (21.13 KiB) Megtekintve 8756 alkalommal
ebewq8.png
ebewq8.png (96.75 KiB) Megtekintve 8756 alkalommal
2eamiio.png
2eamiio.png (105.81 KiB) Megtekintve 8756 alkalommal
Puppy linux ! Mert megérdemlem !
Gyertek fel a csetre ! Katt ide a csevegéshez: https://discord.gg/9pm6rTfG5s

Asterix
Hozzászólások: 521
Csatlakozott: 2015.07.11. 08:55

Re: Utak lehetőségek a Puppy számára

Hozzászólás Szerző: Asterix »

Üdv!
Csak pislogok, hogy milyen "puppy" van a murga puppy fórumon!
http://murga-linux.com/puppy/viewtopic.php?t=107753
Na most akkor mi ez?

NTamas
Hozzászólások: 1872
Csatlakozott: 2014.06.19. 13:36

Re: Utak lehetőségek a Puppy számára

Hozzászólás Szerző: NTamas »

Szerintem erről van ott szó, de bocs, ha mégsem....
https://archive.org/details/Puppy_Linux_Debian_64_KDE
Kép
Kép

Asterix
Hozzászólások: 521
Csatlakozott: 2015.07.11. 08:55

Re: Utak lehetőségek a Puppy számára

Hozzászólás Szerző: Asterix »

Üdv!
Igen, Tamás, ezt láttam!
Akkor ez egy puppy Debiannak sminkelve?
Hétvégén megtekintem.

NTamas
Hozzászólások: 1872
Csatlakozott: 2014.06.19. 13:36

Re: Utak lehetőségek a Puppy számára

Hozzászólás Szerző: NTamas »

Asterix írta: Akkor ez egy puppy Debiannak sminkelve?
Úgy tűnik, a linkelt oldal szerint.
De 64 bites rendszer hiányában ezt én nem fogom tudni kipróbálni, így tied ez a megtiszteltetés.
Sok sikert hozzá!
Szia!

Válasz küldése

Vissza: “Puppy Linux”