Variációk telepítésre/indításra

A puppy linux operációs rendszer és szoftverei
janugsa

Re: Variációk telepítésre/indításra

Hozzászólás Szerző: janugsa »

A hup.hu oldalon ismertetik a Slacko Puppy 7.0 megjelenését.
https://hup.hu/cikkek/20210106/slacko64 ... 0#comments
A hozzászólásokban írják, hogy a 64 bites 420MB RAM-ot fogyaszt induláskor htop-pal mérve.

Kipróbáltam. Fugal telepítés.
A grub4dos menu.lst-be nocopy opciót írtam ( ha nem írnám akkor tényleg 420MB lenne a RAM fogyasztás). Így csak a szükségesek töltődnek be a RAM-ba
Van swap fájlom 64MB, ha nem lenne , akkor a slacko a ZRAM-ot indítana, ez 30MB többletet okozna. Puppy indulása után a swap fájlt konzolból kikapcsoltam.

Induláskor Hop 140MB-ot mutatott!!!! Őnáluk 420MB
Konzol free parancs: indulás után used 96MB

Próbának végrehajtottam a általuk is próbált Chromiummal megnyitni index, origo, nso, hup
honlapokat:
Konzol free parancs: 734MB
Htop: 911MB
slacko64_7-puppy.jpg
slacko64_7-puppy.jpg (179.33 KiB) Megtekintve 405 alkalommal

janugsa

Slacko Puppy 7.0 és ZRAM és Finn.
Frugal telepítés. A zram próba miatt ha van swap fájl akkor nevezzük át. Swap partíció se legyen. A bootmanager kernel sorába pfix=copy címet írunk. Így indulásnál a ram-ba másolódnak az sfs fájlok.
A LoginManager-ben Finn felhasználó beállítása biztonság fokozása érdekében. Finn, alacsonyabb szintű hozzáférést biztosít mint a root rendszergazdai jogok.
Mentés adrv.sfs-ben, szintén a biztonság fokozás érdekében. A puppy mindig ugyanúgy indul mindaddig, amíg újra nem mentünk adrv.sfs fájlba. Mivel minden ram-ba töltődött, ki lehet húzni a pendrájvokat, sd kártyákat is amelyiken a puppy van. Akár winchester sem kell, pendrájvról betöltjük a puppyt majd kihúzzuk a biztonság fokozása érdekében..
(Ha hagyományos mentésfájlunk lenne akkor az csak felcsatolódik, de nem töltődne be a ram-ba. Ilyen esetben nem húzhatnánk ki azt a pendrájvot, sd kártyát amin a puppy van.)
Böngészőben jelszavainkat sose mentsük el, használjunk virtuális billentyűzetet a jelszavak beírásánál.

Mivel mindent a memóriába töltöttünk jól jön a ZRAM. Ez bele van építve a slacko7 puppyba.
Nekem 4GB ramom van. Ha már csak 200MB szabad marad akkor kezd a zram „dolgozni”.
Sajnos nagyon cpu igényes a memóriában lévő értékeket tömöríteni és így több memóriát felszabadítani. Nálam ekkor a cpu 100%-on dolgozott hosszan (2 magos 1600MHz). A puppy eléggé lelassult, sőt nagyon. Egyszerre próbált tömörítve helyet csinálni a ram-ban. Utána is lassú maradt.

A zram „nocsak” változatát Fossap64_A-HU puppyn kipróbáltam root felhasználóként. Ott is hasonló eredményt értem el. Erős cpu kellene hozzá.
slacko64-7loginmanager.jpg
slacko64-7loginmanager.jpg (50.04 KiB) Megtekintve 334 alkalommal
slacko64-7finnsudo.jpg
slacko64-7finnsudo.jpg (14.96 KiB) Megtekintve 334 alkalommal
slacko64-7zramhtop.jpg
slacko64-7zramhtop.jpg (76.75 KiB) Megtekintve 334 alkalommal
slacko64-7zramterminal.jpg
slacko64-7zramterminal.jpg (60.88 KiB) Megtekintve 334 alkalommal
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára janugsa 2021.01.31. 13:47-kor.

nocsak

Hozzászólás Szerző: nocsak »

Szervusztok!

Köszönöm, hogy hosszú idő elteltével valaki kipróbálta és írt a zram szkriptről, arról amit többször is átírtam végül! Örülök, hogy valaki írt a slacko7 64-ről is, amiben valóban alapfelszereltség a zram!

Kedves janugsa!

A slacko 7 64 esetén nekem ez az adrv.sfs mint mentés opció valamiért kimaradt. Esetleg leírnád, hogyan lehet beüzemelni? Mert valahogy elkerülte a figyelmemet viszont nagyon hasznosnak tartom.

A zram erőforrásigénye meglepett, bár a teszt-gép paramétereit nem ismerjük fontos, hogy régebbi gépeknél ilyen lassulást okoz. Továbbá ha valakit érdekel, készíthetek egy elemző videót a zram szkriptről vagy ha videót nem akkor egy átfogóbb elemző leírást.

janugsa

Az adrv.sfs mentés készítő nem része a slacko64-7 puppynak, sem a többi puppynak.

Itt írok róla:
viewtopic.php?p=5225#p5225

De én ezt a verziómat használom:
viewtopic.php?p=7407#p7407
Xz tömörítést használok, lassú de kisebb.
A script csúnya, összeollózott, de működik.
Például az utolsó harmad szinte ugyan az mint az előző harmadrész az /mnt és az /mnt/home miatt.

Az „új murga” oldalán is van egy „nic007” (mostanában „amethyst”) variáció:
https://forum.puppylinux.com/viewtopic.php?p=2369#p2369
Ebben készül a régi adrv.sfs-ről vésztartalék, mielőtt új készül.
Valamint gz tömörítést készít ami nagyobb de gyorsan kész.

Zram
Talán nálam az is okozhatott lassulást, hogy az sfs fájlok tömörített állapotba másolódnak a ramba. Majd kipróbálom nocopy opcióval indított puppyn is a zramot.

nocsak

Hozzászólás Szerző: nocsak »

Köszönöm!

Válasz küldése

Vissza: “Puppy Linux”