a nocsak féle 5.7.7 kernel

Programozás, programnyelvek, kiegészítők, alkalmazások, programnyelvek, programfejlesztéssel kapcsolatos témák, közvetlenül a programozással összefüggő kérdések
Avatar
nocsak
Hozzászólások: 408
Csatlakozott: 2014.09.29. 15:01
Kapcsolat:

a nocsak féle 5.7.7 kernel

Hozzászólás Szerző: nocsak »

Sziasztok!

Befutottak az első tapasztalatok a kernellel kapcsolatban, de ezek még soványak - kevesek. Viszont böki a csőrömet, hogy:

A rockedge 5.6.4-rt3 kernellel fagynak az mplayerek a NOSpupokban, az enyémmel nem.
A rockedge 5.6.4-rt3 kernellel működnek mind amd mind intel oldalon az idle states -ek az enyémmel csak amd oldalon (úgy tűnik).
Továbbá zavar az is, hogy Ryzennel egyáltalán nem indul a kernel amit fordítottam, legalábbis se kép se hang. Míg a célgépen minden rendben van egyedül az idle states-t leszámítva bár érdekes, hogy a hardinfo cpu részlegnél governorra vagy mire performance mode-ot ír... jelentsen ez bármit.

A lényeg:

Azért hoztam létre külön ezt a fórumtémát, hogy ha bárki aki teszteli és leírná a tapasztalatait mint visszajelzés, az megtehesse ezt a továbbiakban itt.


Jelen esetemben egy RS880-as AMD konfig M320-as CPU-val teljesen jól működik vele, ugyanígy egyéb anomália nélkül működik egy 9gen i5 is. Többről nem tudok perpill beszámolni. Érdekelne viszont, hogy egy Core2-es gépen is jelentkezik e vajon ez a cpu órajel maximum fixálódás, vagy ez csak valamiért ennél az intelnél hozomány.

Akárhogy is, egyedül nem szeretnék vesződni ezzel, nekem megfelel így is, viszont ha kicsit univerzálisabbra szeretnénk a jövőben konfigurálni ahhoz a segítségetek szükséges, mind visszajelzés mind egyéb tanács akármi terén amit előre is köszönök!

Hasznos időtöltést!

janugsa
Adminisztrátor
Hozzászólások: 617
Csatlakozott: 2014.06.28. 00:17

Re: a nocsak féle 5.7.7 kernel

Hozzászólás Szerző: janugsa »

Lenovo 2 magos kb 10 éves laptop. Bullseyepup9 puppy.
Akku nincs és mivel 60w-os a tápegység eddig 800-1200MHz között működött a cpu, máskülönben 90w-os táp kell. Én úgy tudtam, hogy ezért a max cpu fekvencia 1600 MHz helyett csak max 1200 MHz . Eddig így is volt.
Ezzel az 5.7.7 kernellel 1600 is lehetséges anélkül, hogy bármit állítottam volna a cpu-frekvencia beállítón.
Nem használnám így a tápegység védelme érdekében, de mivel a laptop kijelzője nem jó (külső monitorral használom), ezért kevesebbet fogyaszthat.
Ha nem is használom, de megőrzöm a kernelt ha netán valamit 1600 MHz-es cpu-val akarok próbálni.
Képenyő kép.jpg
Képenyő kép.jpg (52.11 KiB) Megtekintve 3693 alkalommal

Avatar
nocsak
Hozzászólások: 408
Csatlakozott: 2014.09.29. 15:01
Kapcsolat:

Re: a nocsak féle 5.7.7 kernel

Hozzászólás Szerző: nocsak »

Szia!

Nagyon köszönöm a visszajelzést!

Viszont ezt a cpu_frekvencia beállítót én is meg fogom nézni... ámbár aggaszt, hogy ebben az esetedben is maxfrekin üzemel. Pedig a kernel menuconfigban külön leellenőriztem a processzor részlegben, hogy be legyen kapcsolva ez az idle történet, lehet tovább kellett volna ellenőrizgetnem, de ha ez a frekiállító meghozza a megoldást mindenképp még megírom!

Avatar
nocsak
Hozzászólások: 408
Csatlakozott: 2014.09.29. 15:01
Kapcsolat:

Re: a nocsak féle 5.7.7 kernel

Hozzászólás Szerző: nocsak »

Nos, meg lenni látszék a megoldás:

Nekem nem működik ez a cpu frkevencia skálázó szkript program akármi a NOSpup-ban, egyszerűen nem hozza létre a fájlt az /etc/init.d/-ben.
Nem is baj, sose használtam...
Ámde!
Van az /etc/init.d/ mappában egy start_cpu_freq szkript.... ami vezérli az egész történetet. Nade!

Az Arch Linux Wiki ismét kincsesbányaként tárja elénk a megoldást:

"Depending on the scaling driver, one of these governors will be loaded by default:

ondemand for AMD and older Intel CPU.
powersave for Intel CPUs using the intel_pstate driver (Sandy Bridge and newer)."

Mivel nekem újabb intelem van, gondoltam egy nagyot és átírtam a szkriptet úgy, hogy az ondemand szócskákat összesen 2 helyen átírtam powersave -re. majd lefuttattam a szkriptet ami előtte mindig hibát dobott az ondemand-ra, igen mert újabb, és most viszont gyönyörűen működik a léptetés. Tehát a hiba nem a kernelben van, hanem a puppyban azért, mert nincs felkészítve az újabb intel procikra.

Elhamarkodtam a megállapítást, tekintettel, arra, hogy az ondemand került a szkript által beállításra, én a kernelt powersave-vel konfiguráltam újra, most készítek egy újabbat. Ezúttal több mindent gondoltam újra és adtam inbuilt hozzá a kernelhez. HDMI és AMD szinteken is. 64 maximum processzorszám illetve 16 GPU szám, valamint több apróbb ám lehet jelentősebb beállításra is sort kerítettem.


Itt a következő nekifutás: kernel_2nd_5.7.7

Avatar
nocsak
Hozzászólások: 408
Csatlakozott: 2014.09.29. 15:01
Kapcsolat:

Re: a nocsak féle 5.7.7 kernel

Hozzászólás Szerző: nocsak »

No, hát az van, hogy az én gépem nem szereti a NosPup T2-t sem a sima Hun-t. Úgyhogy az történt, mivel az nvme-t 1MB/sec és csökkenő sebességgel tudta csak hajtani így végelkeseredésemben mondom, szedjük már le az Official BionicPup32 19.03-mat és az Access Violation-os Double Commanderrel nézzük meg, mit alkot, a kernel maradt az 5.7.7 és csak a puppy és initje cserélődött meghagytam a kernel.org-os fdrv-t is, és boot.

Nagy meglepetésemre elindult a Double Commander Access Violation nélkül sőt, 124,5MB/sec sebességgel másoltam nvme-n egyik mappából a másikba.

A kernel tehát jó, sőt, ticoo1 azt is kisilabizálta, hogy a Ryzen nem indulás az a drm kernel modulok közt lévő amdgpu mappa és tartalma miatt nem indult. Ő ezt orvosolván készített egy módosított változatot amiből ezt törölte, letölteni még nem tudtam mert az sf egyszerűen nem engedte, de itt megtalálható.

Sajnálom, hogy ez így alakult mert rengeteg munka és idő van a NosPupokban, persze a dolog ettől nem végzetes sőt ha kiderül mi okozza ezt a jelenséget akkor javítható is.

Avatar
nocsak
Hozzászólások: 408
Csatlakozott: 2014.09.29. 15:01
Kapcsolat:

Re: a nocsak féle 5.7.7 kernel

Hozzászólás Szerző: nocsak »

Jó, egyelőre parkoló pályára tettem magam... a hivatalos Bionic 32 19.03 is belassult, bár azok után tette mindezt, hogy adrv sfs-t gyártottam a vlc-ből ssr-ből stb... de hogy ez most lib, vagy mi a búbánat... arról halvány lila májusi lepkefuvallatom sincs.

Eleve úgy indul a puppy, hogy kernel paraméternek meg van adva a pci=nomsi -vel mert csurig van hibaüzenettel a dmesg...

https://askubuntu.com/questions/1104219 ... nomsi-mean

szóval kicsit úgy érzem, hogy az ASiC-esedés kezdetét vette, és ennek hajnala az amit átélek ezzel a géppel. Csodát nem kell várni, szerintem legtöbbünk tisztába van azzal, mely tényező az mely ezt eredményezi.

De legalább megpróbáltam...

Avatar
fkorneli
Hozzászólások: 56
Csatlakozott: 2019.05.07. 00:06

Re: a nocsak féle 5.7.7 kernel

Hozzászólás Szerző: fkorneli »

Sziasztok!

Nospup 1.1 és az 5.7.7 kernel története:)
Samsung netbook Intel N455 processzor.

Ext4 partíció, frugál telepítés.

Csak bemásoltam a Huge-K5.7 mappa tartalmát a kicsomagolt iso mappájába és működött.

A betöltésnél az elején nagyon gyors, a copy to ram szinte száguld. Aztán amikor jön a Loading kernel modules és utána az updating, akkor sokat gondolkodik.

A kezdő beállító képernyőt a woof-woof hanggal 1:52-nél hozta be, a csilingelés ez után kb 20 mp-el érkezett.

Első bejelentkezésnél nem hozta be a puppy beállító ablakot, ezért a wifit a tálca ikonra kattintva állítottam be.
Megy a böngésző (erről írok), megy a VLC, van fényerő állítás (redshift).
Alapjáraton 4-6 % a processzorhasználat és így fórum hozzászólást gépelve felmegy 45-50%-ra, 873 MB memoria használat mellett (alapjáraton 450 MB). A tálcán nem látszik a CPU hőmérő ikonja, de terület fölé vezetve a kurzort kiírja a CPU frekvenciát, ez nyugalmi állapotban 1000-1200 között változik és egész hamar felfut 1600-ra, ahonnan szépen komótosan esik vissza.

Mire mindezeket megírtam 768KB swap használatot jelzett :)

Egyetlen hiba, amit látok az az, hogy az asztalt nézve a felső ikonsor nem tűnik el, csak akkor ha egy alkalmazás teljes képernyőn van jelen.

:)

Avatar
nocsak
Hozzászólások: 408
Csatlakozott: 2014.09.29. 15:01
Kapcsolat:

Re: a nocsak féle 5.7.7 kernel

Hozzászólás Szerző: nocsak »

Köszönöm a visszajelzést!

A kernel csere frugal puppy esetében a kicsomagolt (értsd psubdirrel kezelt) mappán belül a zdrv sfs és a vmlinuz cseréjével oldható meg. Ehhez tartozhatnak még adrv, ha van külön fdrv és ydrv sfs-ek.

Elérhető amúgy az AMD MSE (Memory Secure Encryption) nélkül újrafordított x86_64 -es fordításommal készült 5.7.7 is.

A visszajelzéseket továbbra is megköszönöm!


Bár tudom, hogy a puppy alapvetően régebbi gépekhez készült de ha van mód és lehetőség modernizálni akkor miért ne?
Mellesleg ha kompatibilisek lesznek a modernizálással modernebb hardverekkel akkor az csak előny ha kizárólag valaki csak rendszermentő opcióként használja, mert kezelni fogja rendesen a hardvereket, mint az én esetemben a hibrid GPU-t. Igaz csak intel oldallal hajtva egyelőre, de azzal panasztalanul. Ugye nálam vannak sajnos már említett sepcifikus hardver részek, legalábbis a dmesg-ből ez derül ki, így én jelen pillanatban így indítom usb EFI loaderrel a bionic64 8.0-t és azért ezt, mert ezalatt még egyáltalán nem jelentkezett az nvme lassulás, a kulcs lehet a 64 bitben rejlene itt is?

Kód: Egész kijelölése

menuentry "nouveaumodeset011bio64" {
set root=(hd1,gpt4)
    
    linux /data/bio64/vmlinuz psubdir=data/bio64 nouveau.modeset=0 pci=nomsi,noaer

    initrd /data/bio64/initrd.gz

}

és ez csak a 4-ből ez első indítás ami mentésfájllal dolgozik. a Többi három a pfix -hez ram; nox; ram,nox; opciókkal vannak rögzítve a grub.cfg-ben.

A pci=nomsi,noaer sajnos a dmesg valamely specifikus hardvernek hibaüzeneteit kapcsolja ki.

Válasz küldése

Vissza: “Programozás, alkalmazásfejlesztés”