Teljes telepítés - USB-meghajtóra...?

Programozás, programnyelvek, kiegészítők, alkalmazások, programnyelvek, programfejlesztéssel kapcsolatos témák, közvetlenül a programozással összefüggő kérdések
kros54
Adminisztrátor
Hozzászólások: 410
Csatlakozott: 2014.06.17. 07:01
Kapcsolat:

Teljes telepítés - USB-meghajtóra...?

Hozzászólás Szerző: kros54 »

Egy másik fórumszálban írok arról, hogyan sikerült munkára fogni egy kidobott Dell laptopot.
A pendrive formázását és megtöltését - win10 alatt - a Rufus programmal végeztem.
A legfrissebb verzió letölthető innen: https://rufus.akeo.ie/downloads/rufus-2.12.exe
Igen ám, de a pendrive fájljait vizsgálva, simán és egyszerűen megállapítható, hogy a Rufus is (hasonlóan az unetbootin-hez) frugál telepítést végez a pendrive-ra. (A Rufust rendszeresen használom más linuxok próbáihoz is, többnyire ez a módszere.)
puppy_usb.jpg
puppy_usb.jpg (29.21 KiB) Megtekintve 5604 alkalommal
Megint másképpen fogalmazva, ez egyben azt is jelenti, hogy minimum egy nagyméretű fájl marad, ez a puppy_precise_5.7.1.sfs ami az általam alkalmazott Pr571Lite pupletnél 350 MB. Az összes, indítás és belakás utáni rendszerbeli változtatás meg a mentésfájlba (valami.2fs) lesz beleírva. (Ez most nincs a képen.) Magyarán, a frugál+mentésfájl mindenkinél ugyanazt a rendszert hozza össze, és ennél gyorsabb tömeges telepítés azonos rendszerre nincs.
Igen ám, de teljes telepítésénél ez a 350 MB-os fájl is szét van szedve - magyarán, gyorsabb a rendszer.
Tekintettel arra, hogy a gépet egy ideig biztos, hogy pendrive-ról fogom használni, van-e valami ötlet hordozható USB-s adathordozóra, de teljes telepítésre?
Tudom, hogy ez egy szőrszálhasogatás, de hátha lehet finomítani a dolgokon.

janugsa
Adminisztrátor
Hozzászólások: 617
Csatlakozott: 2014.06.28. 00:17

Re: Teljes telepítés - USB-meghajtóra...?

Hozzászólás Szerző: janugsa »

Formáljuk meg a pendrájvort ex2, 3 vagy 4-re (boot jelölő is kell)
Elsőnek a telepítendő iso-ba lépjunk be rox fájlkezelővel.

Itt van egy script zip fájlban:
https://gist.github.com/suedi/8897880a8 ... 68abc1.zip
Itt írnak róla:
http://www.murga-linux.com/puppy/viewto ... 080#899080
A zip fájlt kibontani ha kell futtathatóvá tenni.
A scriptet terminálban elindítani. Én ezeket írtam bele egyenként, amikor kérdezte ( az entert nem kell írni), másoknak más adat kellhet:
y enter
sdc1 enter
/mnt/+mnt+sda5+slacko-6.3.0.iso enter
y enter

Pár perc alatt feltelepül.

Grub4DOsConfig 1.9.2 programot telepítsük a pendrájvra. FONTOS hogy a
PENDRÁJVRA.
Ha kész a menu.lst fájlt nyissuk meg , és a title puppy 3.sorában
levő ro helyett rootwait kell írni (különben kernel panic) FONTOS.
De ha jól emlékezem, a grub4Dos telepítése közben is kiírja ro, és ott is átírható rootwait-ra.


Kész
Induláskor grub jön be .

Megjegyzés: sokat írja pendrájvot így az használódik, frugal telepítés ha ram -ba be tud töltődni
talán gyorsabb, de összehasonlítani nem tudom.
USB 2.0-n használtam. Talán a 3.0 pendrive picit gyorsabb lenne a 2.0 USB ben, mert maximálisan
használná a 2.0 USB portot.

kros54
Adminisztrátor
Hozzászólások: 410
Csatlakozott: 2014.06.17. 07:01
Kapcsolat:

Re: Teljes telepítés - USB-meghajtóra...?

Hozzászólás Szerző: kros54 »

Szuper! Köszönöm.
Nekem is pontosan az a kérdésem, amit az egyik utolsó megjegyzésként írtál: vajon mi a jobb?
Ez esetben a 2 GB RAM simán elbírja a 350 MB-os nagy fájlt, és akkor ezt nem kell irkálni.
Vagy - a teljes telepítésnél - sok I/O művelet lehetséges, sok-sok meghajtó-igénybevétellel.
De - ha nem beszéljük meg, nem próbáljuk ki, sohasem tudhatjuk meg, mi a lehetséges eredmény.

NTamas
Hozzászólások: 1872
Csatlakozott: 2014.06.19. 13:36

Re: Teljes telepítés - USB-meghajtóra...?

Hozzászólás Szerző: NTamas »

Én is próbálgattam usb-2-es (4GB-s)kulcsra tenni frugall módban, és teljes telepítéssel is, de kb, egy négyhónapnyi intenzív, napi 8 órás használat után az olcsó, nevesincs usb 2-es kulcs behalt a full telepítés miatti sok irástól, ami rá történt, igaz, én telepítgettem is, és sokat is töröltem a kulcson lévő/futó full-telepített rendszeren.(programok kipróbálása, törlése)
Így inkább maradtam az usb2-es kulcsról való frugall módú futtatásról, persze megfelelő mennyiségű, még üres helyet biztosítva azon az eseteges újabb program telepítéshez, és a mentéshez.(egy 4GB-os kulcson fut a rendszer, az alap sfs mérete kb.300Mega, a mentésfile jelenleg 1.5GB méretű, de van egy második mentésfile is a kulcson, ez egy minimális méretű mentésfile, 256MB mérettel, ebben nincs más beletelepítve, mint az alap precise sfs futtatáshoz szükséges, a gépemben lévő nvidia videó kártyához való pet driver fájl telepítés, illetve van még egy xfe kétpanelre beállítható, magyar nyelvet is tudó file kezelő telepítése, illetve az alap sfs-ben lévő geany van egy újabb verzióval frissítve, és a psync2.10-es van még feltéve ebbe a minimál mentésfilébe.) Az usb-s kulcsról való indításkor azonnal rákérdez hogy melyik mentésfilét töltse be, és van lehetőség mentésfile nélküli használatra is.(idegen gépen való használatkor előnyös az ilyen)
A frugall módú usb kulcsot én a Windows alatt futó Unetbootin progival készítettem el.
Nekem a mostani asztali gépben másfél GB-nyi memória van, és egy 128Megás saját memóriával bíró nvidia videókártya, így az nem vesz le a gépben lévő fizikai memóriából, és ezzel a 1.5GB-nyi memóriával rendesen futnak a saját feltelepített programjaim. Viszont a Firefox-ot lecseréktem egy Palemoon-ra, és van még egy 2.40-es Seamonkey böngésző is, mindkettő magyar nyelvű program és a legutolsó flash verzió is fenn van. A böngészők usb-ről, iletve a memóriából történő futtatása nem egy sebességbajnokság, főleg, ha netán sok megnyitott ablak van éppen, vagy youtube videót nézel, de nem is elfogadhatatlanul lassú, normál, emberi felhasználásra megfelel a módszer. Ma már leginkább a merevlemez kímélése okán használok ilyen usb-ről futtatott puppy-t, még van két olcsó, usb kulcsom erre a célra. Annó itt a telepen lévő önkiszolgálóban vettem a pénztárpult melletti, csecsebecse kirakó polcról árulták, két és négy GB-os noname kulcsok, (a 2GB-os verzióból 2 darabot vettem, a 4GB-s verzióból meg hármat, annó 980Ft-(a 2GB-s kulcs) és 1.100 FT volt darabja a 4GB-s kulcsnak) és annak ellenére jól bírják még, igaz az egyik, fent említett 4GB-s darab az sajnos meghalt, (béke vele!) a sok írást nem bírta túlzottan jól, talán ha nem lett volna ennyire intenzíven használva az írási igénybe vételre, még ma is élne. Az adattárolásra, hurcolásra, és a frugall módú puppy futtatásra viszont a noname ellenére nekem ezek simán beváltak ezek a már 4 éves darabok.(ma egy darab, valóban jó minőségű 16GB-os kulcs kerül ennyibe, mint ezek a régi, noname darabok! - az összkapacitást nézve -)

kros54
Adminisztrátor
Hozzászólások: 410
Csatlakozott: 2014.06.17. 07:01
Kapcsolat:

Re: Teljes telepítés - USB-meghajtóra...?

Hozzászólás Szerző: kros54 »

Átnéztem az eredeti, murga-fórumos történetet is.
Úgy tűnik a bejegyzések alapján, hogy éppen az eredeti cél, vagyis a gyorsabb működés nem jön létre, mert
- a mostani frugálnál ez a fájl a bootnál bekerül a RAM-ba, ami ugye kb. a leggyorsabb a teljes rendszerben.
- a nem-frugálnál/teljesnél ezeket a fájlokat írni-olvasni kell, márpedig az az USB 2.0 sebességéhez van kötve, ami nyilvánvalóan nagyságrendileg alacsonyabb a RAM-ban elérhetőnél. Ezzel a kérdés el is dőlt.
Most az eszköz-életkor rövidülést nem számolom: szerintem is úgy van, ahogyan @NTamas írja, és vagy van szerencsénk, vagy nincs.
Minden esetre, nekem legalábbis egy nagyon jó agytorna volt ez, nagyon köszönöm mindenki segítő hozzászólását.
Teljesen nem vetettem el az ötletet, de legalább felsejlik ennek is a korlátja.
És, ha a nekem eredeti kérdésre térek vissza, a pendrive-meghajtó most amúgy is átmeneti állapotnak tűnik, hiszen van merevlemez, és az összekötő kábel is majd egyszer érkezik. Viszont a belakott pendrive a rendszerrel akkor is megmarad, akár tartaléknak.

Avatar
S-kami
Adminisztrátor
Hozzászólások: 1089
Csatlakozott: 2014.04.16. 12:54
Kapcsolat:

Re: Teljes telepítés - USB-meghajtóra...?

Hozzászólás Szerző: S-kami »

Van egy megoldás még, ezt Barry oldalán olvastam, de nem tudom, hogy abban a kernelben már benne van e.
A megoldás az F2FS lenne. Ez a flash típusú tárolókhoz kifejlesztett fájlrendszer és akkor mindegy, hogy hogy rakod rá és mit, de szerintem ez már csak a tahr puppy 6.0.5 - ben jött és az újabb pupletekben.
Puppy linux ! Mert megérdemlem !
Gyertek fel a csetre ! Katt ide a csevegéshez: https://discord.gg/9pm6rTfG5s

NTamas
Hozzászólások: 1872
Csatlakozott: 2014.06.19. 13:36

Re: Teljes telepítés - USB-meghajtóra...?

Hozzászólás Szerző: NTamas »

Ezt itt olvastam: F2FS
... F2FS (Flash-Friendly File System) is a file system intended for NAND-based flash memory. It is supported from kernel 3.8 onwards. ...
Tehát kernelügyileg úgy tűnik, a kernelszámot tekintve, a Precise571 Full és Lite kiadások a bennük lévő K: 3.9.11-es kernel mellett esélyesek az F2FS partition használatra.
.

kros54
Adminisztrátor
Hozzászólások: 410
Csatlakozott: 2014.06.17. 07:01
Kapcsolat:

Re: Teljes telepítés - USB-meghajtóra...?

Hozzászólás Szerző: kros54 »

Ha mégsem lenne benne, akkor meg van ám ilyen csomag is!
Az @NTamas által linkelt oldal archlinuxos, de a linkeket követve itt van egy friss csomag:
https://www.archlinux.org/packages/extr ... /download/
És van egy jóval kisebb verziószámú is, az egy Ubuntuhoz készült, és innen tölthető:
http://mirrors.kernel.org/ubuntu/pool/u ... 1_i386.deb

Most már csak idő szükséges egy esetleges próbához.
Azért bennem annyi kétség van, hogy ez a Flash-Friendly File System pontosan mit takarhat.
Úgy gondolom, hogy ez az SSD meghajtók eszközének egészen biztosan jó, mert itt:
https://en.wikipedia.org/wiki/F2FS pont a pendrive nem szerepel, de a hozzá hasonló SD-kártya meg igen (szerintem a lényeg a NAND).
Itt van egy nagyon jó bemutató anyag: https://events.linuxfoundation.org/imag ... _j_kim.pdf
Ezekben azért @S-kami van leginkább otthon...

Avatar
S-kami
Adminisztrátor
Hozzászólások: 1089
Csatlakozott: 2014.04.16. 12:54
Kapcsolat:

Re: Teljes telepítés - USB-meghajtóra...?

Hozzászólás Szerző: S-kami »

JAJJ. Ennyire azért nem egy nagy valami. Gparteddel hozz létre egy partíciót, ahogy a telepítő videóban mutattam, csak ott pont ext4 van. Minden más ugyanaz.
Ha a puppy és a kernel támogatja akkor menni fog és látszani fog a gpartedben is.
Puppy linux ! Mert megérdemlem !
Gyertek fel a csetre ! Katt ide a csevegéshez: https://discord.gg/9pm6rTfG5s

janugsa
Adminisztrátor
Hozzászólások: 617
Csatlakozott: 2014.06.28. 00:17

Re: Teljes telepítés - USB-meghajtóra...?

Hozzászólás Szerző: janugsa »

Régebben volt f2fs pendrájvom manuálisan frugal telepített puppykkal.
Akkor a bootmanager miatt pár MB FAT partíció is kellett.

Most egyes puppykban van f2fs installer program a menüben.
Például az LxPupSc puppykban.
Kipróbáltam. Jó.

Az elindított puppyt telepíti full vagy frugal a pendrájvra a mentésfájl nélkül, tehát szűz puppyt. Én a full-t próbáltam ki.

A program indul.
Ha több pendrájv van bedugva kiválasszuk melyikre akarunk telepíteni.
Feljön a Gparted program, melyel egy 32 MB-os ext2 partíciót,
és a maradékon f2fs partíciót készítünk mi magunk manuálisan.
A boot jelölést is kiteszi az ext2-re, de ha nem akkor jelöljük.
Ha kilépünk a gpartedből folytatódik az install programpendrájvra.
Nálam 10 perc alatt végzett.
Laptopot újraidítani, bootmanager jön be, de szerintem nem grub, valami más.

Megjegyzés.
win 10 is van a gép winchesterén, azt is felajánlja a bootmanager indításra.
Talán gyorsabban indul mint a frugal.
Ha pet fájlt telepítek az lassú.
A pendrájvot kíméli, mivel az összes üres terület sorra kerül majd íráskor.

Egyes Gpartedek létrehozzák az f2fs partíciót, ami működik is, de nem minden „szolgáltatást“ tud a gparted vele elvégezni (átméretezés).

Külön f2fs-usb installert itt találtam,verzió 23 mint a LxPupSc-ben:
http://distro.ibiblio.org/puppylinux/pe ... noarch.pet
Nem próbáltam más puppy alatt.
Screenshot.jpg
Screenshot.jpg (76.61 KiB) Megtekintve 5479 alkalommal

Válasz küldése

Vissza: “Programozás, alkalmazásfejlesztés”