Emulátor-válogatás csipesztől

Emulátorok - virtualbox, vmware, wine, qemu, stb...
Avatar
csipesz
Hozzászólások: 683
Csatlakozott: 2014.06.24. 11:02
Tartózkodási hely: Isaszeg

Emulátor-válogatás csipesztől

Hozzászólás Szerző: csipesz »


ati5
Hozzászólások: 143
Csatlakozott: 2014.06.17. 11:14

Re: Emulátor-válogatás csipesztől

Hozzászólás Szerző: ati5 »

Kedves Csipesz !

Én sosem szerettem a vine-t . Mégpedig azért nem , mert nem tudtam használni rendesen . Tudom én vagyok felkészületlen , de nekem már egy alkalmazás , vagy program feltelepítése is nehéz volt . Arról ne is beszéljünk , hogy utána a program elindítása szintén . Amikkel én próbálkoztam anno az mind angol volt .
Jah és amiért írtam . Kérlek , hogy egy rövidke leírást készíts a vine használatáról ( telepítés , alkalmazás indítása , hogy tudom az alkalmazás indító ikonját az asztalra kitenni , hogy ne keljen mindig a vine-ben matatni , ilyesmik ) !
Valszeg ezt rajtam kívül mindenki tudja , de nekem nagy segítség lenne .

Köszi előre is !
ati5

Mert befagyott ablakot már láttam , de megfagyott pingvint még soha :D

kros54
Adminisztrátor
Hozzászólások: 410
Csatlakozott: 2014.06.17. 07:01
Kapcsolat:

Re: Emulátor-válogatás csipesztől

Hozzászólás Szerző: kros54 »

Ugyan nem Csipesz vagyok, de más oldalról közelítem a kérdést.
Jómagam azt tapasztaltam, hogy a wine alatt a legbiztonságosabban a portable windows alatti programok működnek, s azok közül is inkább a kisebb méretűek.
Általában linux alatt igyekszem linuxos programokkal megoldani a feladatokat, de néha - akármi miatt is - mégiscsak célszerűnek látszik az amott megszokott program használata. Néhány példát is írok: kedvencem pl. a Foxit Reader, ami kisméretű, portable pdf-olvasó. Tud magyarul is. Azután ott van az Irfanview, a zseniális, kicsi képnéző. A Radio?Sure! programot szintén zseniálisnak tartom, akkor is, ha ezt tulajdonképpen Puppy alatt is meg lehet ezt oldani.
Van tehát a Puppy, amiben már benne van a Wine (valamelyik Csipesz-puppy, de Azami kérésre én is gyártottam egyet, az uPup383 alapján. Sőt, a Sulipuppy kiadásai is tartalmazzák ezeket.)
A következőképpen csináltam: a wine által létrehozott Program files mappába egyszerűen bemásoltam a működő portable win alatti programot.
Ennyi. Utána az ebben a mappában szerepló valami.exe fájlra kattintva az adott program elindul. Ha már nincs rá szükséged, a program teljes mappáját törlöd - nincs szemét, ilyesmi.
Ehhez a valami.exe-hez természetesen lehet menübejegyzést is készíteni, emlékezetem szerint az itt is van valahol.
Ha nem találnád, jelezd, este pótolom, néhány sor az egész.
Másképpen fogalmazva, a dögnagy, több gigabájtos win alatti játékot win alatt futtass - arra ez a megoldás saját, nem túl széleskörű tapasztalataim alapján nem ajánlott.

azami
Hozzászólások: 1014
Csatlakozott: 2014.06.20. 20:25

Re: Emulátor-válogatás csipesztől

Hozzászólás Szerző: azami »

Letöltöd ezt.:https://www.wuala.com/azakilinux/Docume ... 486_v4.pet
Majd et a két fájlt ki húzod az asztalra: /usr/bin/winecfg /usr/bin/winefile
Elindítod az elsőt az letölt/telepít 2 programot
Majd meghajtók/automata felismerés ok..
Ezt letöltöd/kibontod:https://www.wuala.com/azakilinux/Docume ... script.zip
Scriptre csak rá klikkelsz a többit elvégzi szinte magától és van 1 programod :D
A /usr/bin/winefile meg azét kell az asztalra hogy indítva és a c fülre kattintva a Wine fájlrendszerében találod magad ;) :!:

NTamas
Hozzászólások: 1872
Csatlakozott: 2014.06.19. 13:36

Re: Emulátor-válogatás csipesztől

Hozzászólás Szerző: NTamas »

Ennyivel tudlak kisegíteni.
a wine használata

Az egyik link rövid tartalma, saját kiegészítéssel:
Wine, és használata

Először is, a Wine nem egy windows emulátor. Elindításával létrehoz neked a Linux alatt egy Windows-os környezetet, hogy, melynek segítségével ezután elég sokféle Wines cuccot elindíthatsz, játékokat, programokat, Uram bocsá’ még az internet explorert is, hogyha valakinek arra lenne csillapíthatatlan vágya.
Ahhoz hogy meg legyen neked is a Wine – ha eddig még nem szedted le -, lépj be konzolba, és lépj root-ba. Ezt a “sudo bash” paranccsal tudod megtenni.
Ezután írd be a következő parancsot, amivel a géped leszedi a wine-t: “apt-get install wine“. Látni fogod ahogy megkeresi a neten, és leszedi a Linux, még telepíti is, azzal sem kell bajlódnod.
Ez a telepítés az általános Linux alatti telepítés, ami a Puppy-ban az apt-get hiánya miatt nem működik,
Kép
ezért más utat kell keresni. Erre való a wine.pet csomag, ami elvégzi helyettünk a piszkos munkát. Ezt a csomagot leszedheted külső tárolóból is, de a Puppy csomagkezelőjében is van egy telepíthető verzió. Ez akkor ajánlott megoldás, ha amúgy még eleve nincs a gépedre feltelepítve a wine, mert így eleve a szükséges függőségeket is feltelepíti neked.
http://kepfeltoltes.hu/view/140911/wine ... es.hu_.png
Ezen a képen látható, hogy nálam már van fenn a gépen egy wine verzió telepítve./a Pupy csomagkezelője ezt előzékenyen megemlítette./
http://kepfeltoltes.hu/view/140911/wine ... es.hu_.png
http://kepfeltoltes.hu/view/140911/wine ... es.hu_.png
http://kepfeltoltes.hu/view/140911/wine ... es.hu_.png
Jól látható, hogy a Wine és a kellő függőségi csomagok nem kis méretűek, de itt egy másik, windows-os oprendszer működését Linux alatt biztosító csomag fájljairól van szó, és ez eleve nem kis méretű.
Persze, ha olyan Puppy-val bírsz, amibe már eleve bele van építve a Wine, és be is van configolva, akkor esetleg elég lehet ráfrissíteni egy újabb verziós pet-es telepítő-csomagot. Az azami által az előbb említett wine-pet-es csomag az 66Mega-s, és kitömörírve-telepítve jóeséllyel tartalmazza a kellő függőségeket is.Nagy előnye, hogy van mellékelve egy script, amivel pár portable win-es programot tudsz azonnal letölteni, és futtatni a wine-vel.
Ha a wine telepítésén túl vagy, akkor jön a következő feladat, a wine bekonfigurálása. Bár azt tanácsolják a net-en, hogy aki még soha nem használta, az ne nagyon babrálgassa meg a feltelepített wine-t, de nem árt belenézni - már csak ismerkedési szinten is - a program konfigurálásába. Ezzel a paranccsal: “winecfg” tudod elindítani a konfig ablakot. Az itt következő képeken baloldalt a Puppy-ban már eleve meglévő Wine konfiguráló ablaka látszik, a jobb oldalt lévő képeken meg egy Ubuntu-ra telepített verzióé./net-ről szerzett képek/
http://kepfeltoltes.hu/view/140911/wine ... es.hu_.png
Az egyik legfontosabb rész az alkalmazások ablaka/füle. Megadhatjuk benne, hogy milyen Windows környezetet emuláljon egy adott programnak, minden programhoz kiválasztható egy adott Windows.
http://kepfeltoltes.hu/view/140911/wine ... es.hu_.png
Majd a hang fül alatt pedig a hangvezérlőt választhatjuk ki. Igazából itt nekem soha nem kellett semmit állítanom mert nem volt ilyen gondom. Nyilván ha valakinek nem jó a hang át kell állítani másik vezérlőre. Érdemes előtte a Teszt hangot kipróbálni.
http://kepfeltoltes.hu/view/140911/wine ... es.hu_.png
A másik ami fontos az a Grafika fül. Itt bekapcsolható a „Virtuális asztal emulálása” és hogy az mekkora legyen. Ezt az opciót nem javaslom. Csak néha szükséges a bekapcsolása ha nem megfelelően működik. Jól látható, hogy a jobboldali, Ubuntu alatti Wine konfig ablakban a legfelső állítási lehetőségünk másképp van lefordítva, ez a Puppy-ba telepített Wine konfig ablakában másképp néz ki.
Röviden ennyi lenne a wine konfigurálás a kezdő szinten, profi Puppy-sok majd úgyis írnak még pár jó ötleted neked. Szerintem neked most elég, ha csak átállítod Windows XP-re az emulálási környezetet, és a hangrész működését leellenőrzöd.
Megvan a konfigolás is, kezdjük el használni a Wine-t… hiszen ezért szedtük le ugyebár.
Terminálba – természetesen – beírni a következő parancsot: “wine progman“. Ezzel máris elkezdte a Wine-unk emulálni a Windows-os környezetet. Innen már pofon egyszerű a dolgunk, semmi parancsírogatás, semmi komolyabb megterhelő feladat. A Wine induláskor létrehozta magának a “C”-meghajtót, ami igazából nincs, de mégis van a proginak köszönhetően. Ha valamit el karunk indítani – akár telepítés, akár játék, program -, csak rá kell mennünk a “File“-ra, ott a “Futtatás“-ra. megnyomjuk a kis házikót, és máris kidobott minket a gyökérkönyvtárba hogy tallózhassunk. Rámegyünk a “C“-re, vagy a CD-n található telepítő exe-re, és megy is minden mint a karikacsapás.
A Puppy-ba előre feltelepített wine esetében kros54 például már a főmenübe is betette a fontosabb dolgok közvetlen elérését, így a wine progman a programkezelő ablak már a menüből is indítható, akárcsak a konfigurálás, amit a wine konfig menüpont indít el neked.
http://kepfeltoltes.hu/view/140911/wine ... es.hu_.png
Kros54 már írta, de én is megismétlem, a wine legjobban a portable-s windows programok esetében használható, windows-os programok is telepíthetők ugyan, de a legtöbbjük valamiért, valamilyen windows-os összetevő hiánya miatt nem használható. Hogy elkerüld a buktatókat, érdemes ezeken az oldalakon körülnézni, windows-os programok telepítése előtt.
WINEHQ
Ezen az oldalon megtalálható a wine alatt tesztelt, és telepítésre ajánlott windows-os programok listája. Ha a neked kellő program nincs köztük, úgy abból a telepítős verzió helyett inkább a portable-s verzió használata ajánlott.
Én a portable telepítőket, (általában csak egy exe fájlok az esetek többségében) illetve a windows-os telepítőknek a portable módba is telepíthető exe verzióját kézzel bemásolom a wine által létrehozott C: meghajtóba, és a telepítést onnan indítom el. Ekkor a C: be fogja legtöbbször feltenni a portable program könyvtárát, és a program az abban lévő windows-os exe indítóval indítható el. (a portable.exe fájl a telepítés után törölhető is innen, vagy elraktározható más, biztos helyre, ha esetleg később kell, meglegyen) Szerencsésebb esetben a portable/vagy a portable-ként is telepíthető exe telepítőfájl létrehoz a Puppy Destop alkönyvtárába egy programnév.desktop filét, és egy link fájlt is, -amennyiben kértél asztali link telepítést is, a telepítőben -
Kép
a programnév.destop filét a tényleges, Puppy asztalára kihúzva, a feltelepített wine-s program már közvetlenül az asztalról is elindítható, mint nálam a példaalkalmazásnak megemlített, és a példa képen is szereplő TapinRadió program.
Kép
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára NTamas 2014.09.11. 21:30-kor.

kros54
Adminisztrátor
Hozzászólások: 410
Csatlakozott: 2014.06.17. 07:01
Kapcsolat:

Re: Emulátor-válogatás csipesztől

Hozzászólás Szerző: kros54 »

Pl. a Foxit Reader beépítése a menübe
Készítsünk egy desktop-fájlt:

Kód: Egész kijelölése

[Desktop Entry]
Encoding=UTF-8
Name[hu]=Foxit
Name=Foxit Reader
Icon=/usr/local/lib/X11/pixmaps/foxitreader.png
Comment=Foxit Reader
Exec=foxit
Terminal=false
Type=Application
Categories=X-DocumentUtility
GenericName=Foxit Reader
Majd ezt mentsük el az usr/share/applications mappába, foxit.desktop néven

Készítsünk egy újabb fájlt:

Kód: Egész kijelölése

#!/bin/bash
wine "/root/.wine/drive_c/Program Files/Foxitreader/foxitreader.exe"

Helyezzük el a usr/bin mappába foxit névvel. (remélem, a helyet pontosan írom, most nem ez a rendszer van fenn) majd tegyük futtathatóvá.
Innen töltsük le a mellékelt ikonfájlt, és helyezzük el a usr/local/lib/X11/pixmaps mappába.
A megfelelő fájlnevek átírásával bármit ugyanígy gyárthatunk.
Csatolmányok
foxitreader.png
foxitreader.png (2.11 KiB) Megtekintve 7022 alkalommal

NTamas
Hozzászólások: 1872
Csatlakozott: 2014.06.19. 13:36

Re: Emulátor-válogatás csipesztől

Hozzászólás Szerző: NTamas »

A desktop fájlban az ikon elérési útjának nem árt a teljes útvonalat megadni, pl. így:
Icon=/root/.usr/local/lib/X11/pixmaps/gmchess.png
A /roor/.usr/ mindenképp jó, ha megvan, utóbbi-ban az usr előtt a pont-ot nem árt nem elhagyni.
Nálam valamiért csak így volt jó.

Avatar
KuLuSz
Adminisztrátor
Hozzászólások: 606
Csatlakozott: 2014.06.17. 21:19

Re: Emulátor-válogatás csipesztől

Hozzászólás Szerző: KuLuSz »

NTamas írta:A desktop fájlban az ikon elérési útjának nem árt a teljes útvonalat megadni, pl. így:
Icon=/root/.usr/local/lib/X11/pixmaps/gmchess.png
A /roor/.usr/ mindenképp jó, ha megvan, utóbbi-ban az usr előtt a pont-ot nem árt nem elhagyni.
Nálam valamiért csak így volt jó.
Ez azért van , mert a /root/.usr csak 1 link a /usr könyvtárra.
egyszerűbben : /root/.usr => /usr
-<(].K.u.L.u.S.z.[)>-
-----------------------------------------------
Elérhetőségeim: Angol irc csevegő, (reg mentes) Discord, YouTube

ati5
Hozzászólások: 143
Csatlakozott: 2014.06.17. 11:14

Re: Emulátor-válogatás csipesztől

Hozzászólás Szerző: ati5 »

Köszi mindenkinek az infókat !
ati5

Mert befagyott ablakot már láttam , de megfagyott pingvint még soha :D

NTamas
Hozzászólások: 1872
Csatlakozott: 2014.06.19. 13:36

Re: Emulátor-válogatás csipesztől

Hozzászólás Szerző: NTamas »

KuLuSz írta:
NTamas írta:A desktop fájlban az ikon elérési útjának nem árt a teljes útvonalat megadni, pl. így:
Icon=/root/.usr/local/lib/X11/pixmaps/gmchess.png
A /roor/.usr/ mindenképp jó, ha megvan, utóbbi-ban az usr előtt a pont-ot nem árt nem elhagyni.
Nálam valamiért csak így volt jó.
Ez azért van , mert a /root/.usr csak 1 link a /usr könyvtárra.
egyszerűbben : /root/.usr => /usr
Igen, ezt én is tudom, (sok minden mást még nem, hiszen én ezeket nem tanultam még az iskolában, annó, csak saját magam jöttem rá tapasztalásból/utána keresésből pár dologra!) a pontos neve Szimbolikus link ehhez:/usr, ahogy ezt a Rox-Filer-ben is szépen kiírja, -és jelzi kis fekete nyilacskával a bal felső sarokban- ha a kérdéses .usr könyvtárikon fölé megyek az egérrel.
A probléma az, hogy egyes, feltelepített alkalmazásoknál, amik ugye nem kerültek be a menübe, valamiért, ilyen a jelen példámban említett jópofa kínai sakk-játék, a gmchess, ami bár feltelepült a gépre, az /usr/share/gmchess-be, és létrehozta ugyan az /usr/share/applications-ban a gmchess.desktop fájlt, viszont mást nem, így indítani a játékot csak kézzel lehetett erre a telepítővel létrehozott desktop filére kattintva, eléggé kényelmetlen módon, vagy pedig a terminal-ból a gmchess beírásával, szintén hosszadalmas módon.
A gmchess.desktop file már a játék telepítése után alapból megvolt, és az eredetileg is jó helyre lett telepítve,(/usr/share/applications/gmchess.desktop) és ennyi volt a tartalma:

[Desktop Entry]
Name=Chinese chess
Name[zh_CN]=天书棋谈
Comment=Play the popular chinese chess game
Comment[zh_CN]=玩流行的中国象棋游戏
Exec=gmchess
Icon=gmchess.xpm
Terminal=false
Type=Application
Categories=X-Fun-Sub
StartupNotify=true

Mivel nekem nem tetszett a játék eredeti ikonképe, a gmchess.xpm, ami ugye nem a kros54 által leírt útvonalú -/root/.usr/local/lib/X11/pixmaps/- könyvtárba került a telepítéskor, hanem a már említett /usr/games/gmchess-be, de ez az érvényes patch miatt lényegtelen, hiszen onnan is elérhető a gmchess.desktop számára, szóval az eredeti képet inkább lecseréltem egy jobban kinéző, nekem jobban tetsző képre, természetesen png-s képet kerestem hozzá, és ezt az új png-s képet -még kros54 ötletének leírása előtt- bemásoltam /root/.usr/local/lib/X11/pixmaps/gmchess.png néven, illetve a gmchess.desktop filében is kijavítottam az új kép elérését erre.

[Desktop Entry]
Name=Chinese chess
Name[zh_CN]=天书棋谈
Comment=Play the popular chinese chess game
Comment[zh_CN]=玩流行的中国象棋游戏
Exec=gmchess
Icon=/root/.usr/local/lib/X11/pixmaps/gmchess.png
Terminal=false
Type=Application
Categories=X-Fun-Sub
StartupNotify=true

Mivel így ezután az eredeti telepítéskor megadott kép -gmchess.xpm- nem stimmelt a desktop file eredeti ikon hozzárendelésének, ezért még a gmchess.desktop fájlnak meg kellett adni/rá kellett kézzel húzni az új png-s képet az új helyéről, -/root/.usr/local/lib/X11/pixmaps/gmchess.png- és ezután már a nekem tetsző ikonkép köszönt vissza az /usr/share/applications-ban a gmchess.desktop-on, illetve ezt kihúzva a Puppy asztalára, ott is!.

Az openbox-os menübe felvételhez pedig elég volt a Puppy-ban a .config alkönyvtárban az openbox-ban lévő menu.xml-be beírni ezt a pár sort:
</item>
<item label="Chinese chess">
<action name="Execute"><execute>gmchess</execute></action>
</item>
és így már ott is megjelent, és indítható a Chinese chess!

KépKép
A hozzászólást 10 alkalommal szerkesztették, utoljára NTamas 2014.09.12. 16:46-kor.

Válasz küldése

Vissza: “Virtualizáció”