Wine

Emulátorok - virtualbox, vmware, wine, qemu, stb...
Asterix
Hozzászólások: 521
Csatlakozott: 2015.07.11. 08:55

Re: Wine

Hozzászólás Szerző: Asterix »

Folytatom!
Azt szeretném elérni, hogy valahogy így nézzen ki a Wine menűje:
ubuntu_classic_menu_plus_wine.png
ubuntu_classic_menu_plus_wine.png (353.55 KiB) Megtekintve 5570 alkalommal
Ez egy netről leszedett kép, de nem így kellene kinéznie?
Nos, ez a cél!

De ezek a menűpontok nem találhatók meg pl. a csipesz Precise puppyjaiban,kicsiben, nagyban!
Van bennük Wine, de hiányozna ezek a menűpontok.

janugsa
Adminisztrátor
Hozzászólások: 617
Csatlakozott: 2014.06.28. 00:17

Re: Wine

Hozzászólás Szerző: janugsa »

Régebben próbálkoztam a wine menüvel openboxon.
Egy menü editor programmal készítettem egy Favorit Wine menüt.
Manuálisan bele is tudtam rakni a wine programokat.
Telepíteni akartam rá egy wines programot, és az automatikusan csinált magának egy Wine főmenüt, raktam is mellé manuálisan két program menüjét
(jegyzettömb, totalcommander).

Ma a Radiosure programot telepítettem (mert az eredeti nem indult)
és az a Wine főmenüben csinált egy Programok almenüt és abba rakta magát és az uninstallerét (a képen ez látható).
Telepítettem még pár win progit (véletlenszerűen) mellé.
De ez csak Openboxon jó, JWM-ben nem csinált Wine főmenüt

A win progik automatikusan a Wine - Programs menübe települtek.
A máshol fenn levő Jegyzettömb Totalcommander manuálisan egy desktop
fájl segítségével került a Wine menübe.
A Fotofiltre nem emlékezem, hogy került a Wine menübe, de lehet, hogy ez hozta létre a Wine menüt először.

Fontos megjegyeznem hogy Play On Linux is fenn van, és a gyanúm, hogy arról telepíthettem
a Fotofiltert ami létrehozta a Wine menüt talán a Play On Linux segítségével.
winemenu.jpg
winemenu.jpg (86.78 KiB) Megtekintve 5558 alkalommal
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára janugsa 2016.06.30. 09:47-kor.

Asterix
Hozzászólások: 521
Csatlakozott: 2015.07.11. 08:55

Re: Wine

Hozzászólás Szerző: Asterix »

Üdv!
Kösz janugsa , ezt én is megtudom csinálni, de a fenti képen levő menűpontokból szeretnék telepíteni és eltávolítani a windows progikat. ;)
Mint látom ezek nálad sem szerepelnek. Miért? :?:
A fő kérdés ugye,hogy melyik verziójú Wine legyen, ami jól is települ a rendszeremen.

janugsa
Adminisztrátor
Hozzászólások: 617
Csatlakozott: 2014.06.28. 00:17

Re: Wine

Hozzászólás Szerző: janugsa »

winemenü.jpg
winemenü.jpg (158.05 KiB) Megtekintve 5539 alkalommal

NTamas
Hozzászólások: 1872
Csatlakozott: 2014.06.19. 13:36

Re: Wine

Hozzászólás Szerző: NTamas »

asterix írta... Ne felejtsétek, hogy TahrPup64-6.0.5 a rendszerem, de fent van a 32 bites "lib" is.....

Ez nekem úgy tűnik, akár még egy hiba forrása is lehet! Szerintem csak egyfajta Wine-t használj, ne legyen minkét -32 és a 64 bites- wine verzió a gépeden, mert abból akadás lehet, lehet, hogy működne, de lehet, hogy nem, vagy csak hibásan!
Tehát szerintem először csak a 32 bites wine-vel kéne próbálkoznod, és ahhoz van a legtöbb 32 bites windows-os program is, azokat kéne használnod.

janugsa írta...A win progik automatikusan a Wine - Programs menübe települtek.
Nos ez így nem teljesen igaz!
Külön kell választani a windows telepítős programokat, és a windows portable programokat, mert nem ugyanúgy települ fel a Wine-be a két csoport.
Az első, a windows telepítős programok valóban a windows-ban megszokott Program Files-be települnek fel alapesetben, ha azt a felhasználó a telepítéskor nem változtatja meg.
Tehát a win-telepítős programok a Drive_C/Program Files-be kerülnek, és bejegyzést tesznek még a /root/.wine/drive_c/users/root/Application Data könyvtárba is!(normális windows-os telepítő esetében, illetve képes még asztali parancsikont is létrehozni, lásd lentebb!)
A Portable Windows-os cuccok viszont eleve a zipből-rar-ból kibontva a működtetési könyvtárjuk a Drive_C-be fog bekerülni, illetve eleve oda kell őket kibontani!
A Portable Windows-os cuccok amúgy háromféle kialakításúak lehetnek,
1. az első, a már említett zip-be, rar-ba csomagolt sima portable könyvtárak, amiket a Drve_C-be kell kibontani, és telepíteni.(a telepítés itt ezen esetben a tömörítésből kibontott portable könyvtár egyszerű bemásolását jelenti a Drive_C-be!)
2. A második esetben ún. telepítős de portable-telepítős -x.exe- csomagról beszélünk, ahol is bár van telepítője a portable cuccnak, a portable program telepítője szintén a Drive_C-be fogja a programot tenni, és nem a Windows-os Program Files-be.
3. A harmadik eset az amikor a Windows-s Telepítő program eleve két telepítési móddal bír, egy hagyományos -Program Files-be- illetve egy portable-ként való települési móddal. Ha ekkor, az ilyen, kettős telepítőben a portable-ként való telepítést választjuk, a portable programunk szintén a Drive_C-be fog kerülni.
A telepítős és a portable-telepítős windows-os programok képesek asztali parancsikonokat is létrehozni, ezek a Puppy esetében a /root/Desktop-ba fognak bekerülni, egy xxx.desktop file és egy xxx.lnk nevű file képében!
Kép
Jól látható a képen, ahol az x.desktop fájl mellett van még egy x.lnk nevű fájl is, azt a telepítője hozta létre. Jelen esetben a képen az EAC, a CDEX, egy Win-telepítős exe file megoldással került fel a Wine-be, míg a TotalCommander, -ha jól emlékszem még- egy portable-windows-os telepítővel került telepítésre, akárcsak az mp3DirectCut, a FastSoneCapture, illetve a portable telepítős xmplay progi. A RadioShure egy sima zip-ben lévő Portable program volt, amihez én gyártottam le a desktop filét, és hozzá a képet is. Enne a RadioShure.desktop filéne amúgy ennyi a tartalma:
---------------
[Desktop Entry]
Encoding=UTF-8
Name=RadioSure
Comment=Radio?Sure!
Exec=env WINEPREFIX="/root/.wine" wine C:\\\\RadioSure\\\\RadioSure.exe
Path=/root/.wine/dosdevices/c:/RadioSure
Terminal=false
Icon=/root/.usr/share/pixmaps/radiosure.png
Type=Applicationwine
StartupNotify=true
Categories=AudioVideo
---------------
Jól látható, hogy a desktop filében az ikon megadásakor nem a .Desktop filében lévő képre hivatkozok, -lehetett volna, úgy is működik- hanem annak a képnek a hagyományos /usr/share/pixmaps-ba bemásolt társára, -ugyanaz a radiosure.png kép lett oda is átmásolva- és ezt a RadioShure.desktop fájlt átmásolva az /usr/share/applications-ba, a portable RadioSure program meg fog jelenni -meg is jelent!- a Puppy indító menüjében is! Ugyanígy került bele a puppy menüjébe -és indítható el onnan- a másik Windows-os portable-s rádiós program, a TapinRadió program is.
Kép
Ez a kép amúgy egy jwm-es puppy-ban készült, akárcsak a következő kép is:
Kép
ezen pedig jól látható, hogy a puppy csomagkezelőből telepített wine-1.4-es a gépre telepítésekor már a jwm-es puppy menüjében is létrehozott három fontos indítási lehetőséget, a Wine_C könyvtár tartalmának megnyitását, azután rögtön alatta a wine beállítását, -wine.cfg- illetve a wine-s programok telepítését és eltávolítását segítő - és asterix által kifogásolt-hiányolt- wine programok eltávolítása bejegyzést,(a wine-uninstaller.destop file tartozik ehhez) amire ez a hiányolt wine-s ablak jön amúgy elő, és ez a válasz amúgy asterix erre irányuló kérdésére.
Kép
Hogy a Wine telepítésekor az /usr/share/applications-ba amúgy belekerült többi wine-s .desktop file miért nem jelenik meg alapból a puppy menüjében az 1.4-es wine telepítése után,
Kép
ez jó kérdés, ezt még nem tudom, erre még nem jöttem rá. Bár a Precise Puppy comagkezelőből a winetricks-et feltéve,
Kép
az már megjelenik a Puppy menüjében is és az eredeti Wine-1.4_1.1 telepítőben benne lévő -a bin filéknél eleve meglévő- wine-regedit-hez és a wine-file-hez, illetve a wine-mine-hez egy másik wine-s csomagból kivett külső desktop filét célszerűen felhasználva - átírva benne az indító bin file elérését- már ezen filék is megjelentek utóbb a ténykedésem hatására a Puppy menüjében. Lásd a legalsó Puppy főmenü képet!

Azt viszont tudom, hogy szűz - még nem volt rajta telepített wine - puppy esetében az 1.5.15-i686-os- wine verzió feltelepítése után az összes wine-s desktop file megjelenik a puppy menüjében! - kipróbáltam, így van! Hogy a többi verzió esetében ez miért nem történik meg, szintén a nem tudom sajnos még a válasz.
Amúgy alapesetben ezeknek a wine-s filéknek kéne igazság szerint a puppy menüjében megjelenniük, lásd itt részletesen leírva.

Janugsa-nak még annyit, hogy nálam a jwm-es puppy-ban eleve a puppy főmenüjében nincs is külön Wine főcsoport, -gondolom, ez a Wine telepítőjében van meghatározva-beállítva, illetve az egyes Puppy verziók menükialakítása miatt van ez így- csak az Eszközökből indítható el a már fentebb említett három - illetve most már öt wine-s alkalmazás.
Kép
A másik Frugal-telepítésű puppy-nál már az OpenBox van alapértelmezetten, és ott sincs a főmenüben külön Wine-s főcsoport, viszont ott már az Eszközök menüpontban eleve több Wine-s alkalmazást lehet elindítani a Wine feltelepítése után.

Az OpenBox-ba valamiért eleve több menübejegyzés készül el, de az OpenBox-hoz azt is meg kell jegyezni, hogy van olyan, amikor a menübejegyzés elsőre -a telepítés után- nem jelenik meg azonnal, hanem kézzel frissíteni kell az OpenBox menüjét, és ez más puppy Linux program telepítésekor is fennálló, jelentkező probléma.
Most ennyit, rohannom kell majd jövök később!

Na, kiegészítve a délutáni mondanivalómat, annyit még, hogy nekem igazából a Wine csak a már említett , két Windows.os, - RadioSure és a TapinRadió - rádiós programok miatt fontos, illetve a CDEX, az EAC miatt is, és még azért is, mert általa ismét tudok játszani a régi nagy Windows-os Kyodai 2D/3D Mahjongg játékkal, ami szerintem a legszebb, és legjobb ilyen Mahjongg játék, lásd itt a Wine alatti játék szép képeit.
Kép
Kép
A hozzászólást 5 alkalommal szerkesztették, utoljára NTamas 2016.06.30. 21:35-kor.

janugsa
Adminisztrátor
Hozzászólások: 617
Csatlakozott: 2014.06.28. 00:17

Re: Wine

Hozzászólás Szerző: janugsa »

Ha nincs a menüben Wine uninstaller (Wine szoftverek eltávolítása)
akkor konzollal kell kipróbálni: wine uninstaller
Ha így jó akkor .desktop fájlt kell készíteni:

[Desktop Entry]
Name=Uninstall Wine Software
Name[hu]=Wine szoftverek eltávolítása
Comment=Uninstall Windows applications for Wine
Comment[hu]=Windows alkalmazások eltávolítása a Wine-ból
Exec=wine uninstaller
Terminal=false
Type=Application
Icon=wine-uninstaller.png
Categories=Utility;Wine

A Categories sorba kell beírni, hogy melyik főmenübe jelenjen meg ( lehet több is,
ha pontos-vesszővel lesz elválasztva).

Asterix
Hozzászólások: 521
Csatlakozott: 2015.07.11. 08:55

Re: Wine

Hozzászólás Szerző: Asterix »

Üdv!
Köszönöm,Úraim! Ez a pár hozzászólás számomra nagyon hasznos volt! :roll:
Este, majd ha hazaértem a munkából, nekiállok és megcsinálom, bízom benne!
Egyébként a "32 bites lib mappa" alapból kell, nem a wine-re vonatkozik csak !
Most már csak a "megfelelő" wine verziót és annak elérhetőségét kérném szépen! ;)

(most jól jönne egy pl. Revo Unistaller nevű progi linuxos megfelelője)

NTamas
Hozzászólások: 1872
Csatlakozott: 2014.06.19. 13:36

Re: Wine

Hozzászólás Szerző: NTamas »

Még annyit a témához hogy a fenti, Precise Puppy-s csomagkezelő képén látható wine-1.4_1.4-es wine verzió alapból csak ennyi .destop filét tartalmaz a gyári, ubuntus telepítőben.(a puppy csomagkezelője is az ubuntus .deb filét szedi, és telepíti fel!)
Kép
Jól látható, hogy míg a futtatható, bin-ben ugyan ott van a wine-regedit, a wine-winefile, illetve a wine-winemine is, a telepítőben ezekhez érdekes módon már nincsen hozzárendelt x.destop file legyártva, holott a programok benne vannak a telepítőben, és fájlkezelővel onnan még el is indíthatóak. Mindenesetre ez nagyon furcsa, és így már érthető, hogy miért lelkendeznek annyian, hogy a wine-1.4_1.4-es verzió a legjobb, legkönnyebben használható és a viszonylag legkisebb méretű wine csomag. Arra mindenképpen jó, hogy az említett wine csomag függőségeként a csomagkezelőből letöltött wine1.4-i386_1.4-0ubuntu4_i386-os deb filében meglévő windows-os lib-könyvtárral kisebb windows-os programokat futtatni lehessen Linux alatt. És a Wine beállítása sincs emiatt túlbonyolítva, egyszerűen használatba lehet hozni.

Viszont, komolyabb tudású Windows-os programokhoz már inkább a nagyobb verziószámú Wine csomagokat érdemesebb felhasználni, ez volna asterix esetében is a célszerű a futtatni kívánt Windows-os videós dolgaihoz. Oda minimum a Wine-1.6-os verziója, de inkább a Wine-1.7-es valamelyik verziója lenne a jó megoldás.

Hála Skaminak, van kiinduló pontunk is, csak a skamilinux_hu-t kell olvasgatni, ott van a lehetséges megoldás:
Itt skami megemlíti, hogy az 1.9.5-ös wine verziót használta, sikerrel. Ehhez a közvetlen letöltő linkek:
wine-1.9.5-i486_v2.2.pet
wine_DEV-1.9.5-i486_v2.2.pet

A legutolsó wine verzió ebből a szériából:
wine-1.9.12-i486_v2.2.pet
wine_DEV-1.9.12-i486_v2.2.pet

A skami oldalon említve van egy régebbi wine werzió is, ez:
Letöltés – ez egy általam használt csomag:
ftp://skamilinux.hu/virtual/wine-1.7.25-i486_v1.1.pet
Tesztelve: Precise 5.7.1

Természetesen az új Wine verzió telepítése előtt a fent lévő régi verziót teljesen! el kell távolítani a gépedről!

Asterix
Hozzászólások: 521
Csatlakozott: 2015.07.11. 08:55

Re: Wine

Hozzászólás Szerző: Asterix »

Üdv!
Köszönöm a sok segítséget!
Végül is sikerült! :D
Sok próba telepítés és kipucolás után a "wine-1.7.39-v2.1.sfs" mellett döntöttem.Maga az automatikus sfs csatolás nem járt sikerrel, tehát jött a kézi telepítés!Majd a menü frissítése! Sok munkával járt de az eredmény:
Elöször is kinyomoztam, mitől lessz ez!
Screenshot_2016-06-30_200534.jpg
Screenshot_2016-06-30_200534.jpg (246.56 KiB) Megtekintve 5491 alkalommal
Screenshot_2016-06-30_203355.jpg
Screenshot_2016-06-30_203355.jpg (169.07 KiB) Megtekintve 5491 alkalommal
Screenshot_2016-06-30_203751.jpg
Screenshot_2016-06-30_203751.jpg (211 KiB) Megtekintve 5491 alkalommal
Nem elég, hogy nekem tetszik, még rendesen működik is :!:
:arrow: (ez egy szimbólikus link az első mondathoz)

Persze minden progit újra kell telepítenem!

Asterix
Hozzászólások: 521
Csatlakozott: 2015.07.11. 08:55

Re: Wine

Hozzászólás Szerző: Asterix »

Üdv!
Miért csak 3 csatolmányt lehet feltölteni?
Screenshot_2016-06-30_232926.jpg
Screenshot_2016-06-30_232926.jpg (27.56 KiB) Megtekintve 5483 alkalommal

Válasz küldése

Vissza: “Virtualizáció”