Wifi

Driverek, meghajtó programok - video,wifi, hang, stb...
azami
Hozzászólások: 1014
Csatlakozott: 2014.06.20. 20:25

Wifi

Hozzászólás Szerző: azami »

Érdeklődöm másoknál megy a wifi Linux alatt, mert nálam mind ledobálja !
Ha másnál nincs ilyen gond wifi csere....Jól működő típus neve is érdekelne.

NTamas
Hozzászólások: 1872
Csatlakozott: 2014.06.19. 13:36

Re: Wifi

Hozzászólás Szerző: NTamas »

Kérdésedre csak a saját -kissé régi gyártmányú PCMCIA-as Wifi-Card- eszközömet tudom példának felhozni, Ez egy Edimax EW-7108PCg 802.11b / g WIFI-Cardbus-os eszköz, Pupppy Linux alatt tökéletesen működik az öreg laptopon. Köszönhető ez annak, hogy bár a kártyához van kifejezetten Linux-os driver is, de a Precise 3.9.11-es kernelbe bele van építve a wifi-card-ba beépített Ralink chip-hez való driver támogatás, így az ezt a kernelt használó Puppy verziókkal kifogástalanul működik. Mivel régi rendszerű, ezért a sebessége nem nagy, de van egy Turbó módja is,amivel kissé gyorsabb is tud lenni. G-s szabványú, tehát 54Mbps-es átvitelt tud, a titkosítási protokollok közül ezeket támogatja,

WEP 64/128,
WPA (TKIP with IEEE 802.1x)
WPA2 (AES with IEEE 802.1x)

a protokoll-ok mind kipróbálva, működik az öregecske Toshiba Satellite laptopomon, a router meg egy TP-Link TL WR340GD típus, ezzek együtt jól tudnak működni. A Frisbee, és a sima Network Manager is simán felismeri az Edimax-os Ralink chip-et tartalmazó wifi card-ot, be tudja állítani, szóval nálam ez a wifi-card+router combó rendben működik, nincs szakadás, ledobás, -mivel van hozzá megfelelő driver támogatás alapból- tudja azt amit kell neki, és azt hibátlanul hozza is. Régi, de bevált darabok, remélem, sokáig még hasznomra lesznek.

A kérdésedre kérdéssel válaszolnék, ugyan nem írtad, milyen wifi-s eszközöd van, de sejtésem szerint neked egy N-es eszköz lehet a birtokodban, Meg kéne nézni, milyen gyártói chip-et tartalmaz az eszköz, azt a használt kernel driver szinten támogatja e, ha nem, akkor van e hozzá windows-os driver, mert talán az ndiswrapper esetleg segíthet beüzemelni. Ha csak szakadásos, jeleldobásos gondod van, akkor is először a wifi eszköz drivert kell rendbe tenni, majd a routerrel össze kel hangolni a titkosítási protokoll részt, hiába tudhat esetleg újabb titkosítási protokollt a wifi-s cuccod, ha azt a protokoll-t a router nem támogatja. Azután kérdés, a routerben milyen wifi-chip van, ugyanis előfordult már olyan, hogy két különböző gyártó wifi-chipjét tartalmazó router+wifi eszköz nem volt összepárosítható, hiába ismerte fel az egyik a másikat, meg az oprendszer is mindkét eszközt, azok együtt mégsem tudtak rendben működni. Vannak inkompatibilis problémák amik akár jel-eldobáshoz, leszakadozáshoz is vezethetnek. Ha van módod, próbálj meg másik eszközt is a Puppy alatt, hátha a Te usb-s wifi dugódhoz nem megfelelő a támogatás, nincs teljesen hozzá passzoló driver a Linux kernelben, bár az újabb, 3.10-től felfelé számozású kernelek már támogatják az N-es wifi-t is, kérdés az eszközben alkalmazott wifi chiphez van e kernel, illetve driver szintű támogatás.
Wifi Jel-eldobáshoz vezethet a nem megfelelő eszköz-beállítás is, ezt nem neked írtam, csak a témához jegyeztem meg, és lehet még eszközhiba, illetve inkompatibilitási hiba is. Ezért kéne egy másik wifi-s cucc, hogy azzal is vannak e ilyen gondok a Puppy-ban.
Ha az eszközöd Windows alatt tökéletes, akkor Linux alatt driver problémák lehetnek elsősorban, -hiszen az eszköz hibát ez esetben szinte biztosan kizárhatjuk- viszont ennek kiderítéséhez azért jó lenne tudni annak a wifi-cuccnak a típusát, wifi-chip nevét, mivel ennek ismeretében lehetne tovább lépni a hibakeresésben.

A jól működő típus-ra nem igen tudok mit ajánlani, mindenkinél más-más gyártói eszköz vált be, egy általános tanács, egy bizonyos gyártótól legyen mind a router, mind az usb-s wifi eszköz, ekkor az azonos gyártói chippel rendelkező eszközök elvileg gond nélkül tudnak együtt működni. Nálam, és akiknek már ajánlottam, a TP-Link cuccai váltak be, illetve az Edimax +TP Link combó is jól tud együtt dolgozni.
Ez a TP-Link combó például elvileg jól együtt működhet. Bocs, hogy hosszúra sikeredett a válasz.

Avatar
KuLuSz
Adminisztrátor
Hozzászólások: 606
Csatlakozott: 2014.06.17. 21:19

Re: Wifi

Hozzászólás Szerző: KuLuSz »

Nálam is ledobál néha a wifi de szerintem az a router miatt van , mert meggyengülhet a jel egyéb iránt én ki szoktam kapcsolni a tűzfalat mert az is bekavarhat , ezt az első kapcsolódásnál lehet kikapcsolni (ha nem félsz).Álatalában minden puppy viszi az integrált wifi eszközöket, ez már müködött a pup-301-ben is . Előfordulhat a driver hiba is , ezt pl az ndiswapperrel meg tudod kerülni, vagy tölts be 1 másik drivert az eszköznek a bootmanagerben.
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára KuLuSz 2015.07.19. 19:14-kor.
-<(].K.u.L.u.S.z.[)>-
-----------------------------------------------
Elérhetőségeim: Angol irc csevegő, (reg mentes) Discord, YouTube

NTamas
Hozzászólások: 1872
Csatlakozott: 2014.06.19. 13:36

Re: Wifi

Hozzászólás Szerző: NTamas »

azami írta:... a wifi Linux alatt, mert nálam mind ledobálja !
Esetleg, ahogy Kulusz is említette, érdemes lenne egy próbát tenni a cuccod windows-os driverével is.
How to use ndiswrapper-sajnos csak angolul van meg-
ndiswrapper-utils-1.9 - precise-
ndiswrapper-utils-1.9 -vivid-

Ez meg még netán egyszer jól jöhet:
Wireless network configuration

A Puppy verzióban lévő ndiswraper lekérdezése: -Precise Puppy Lite, kernel: 3.9.11 (686)-
Kép

Ha van/megfelelő a Puppy-ban lévő ndiswrapper, akor tegyünk fel mellé még egy a használatát megkönnyítő GUI-keretprogramot, amivel könnyebb lesz a windows-os widi-driver feltelepítése Linuxra. Ehhez, illetve az ndiswrapper használatához ez a cikk segíthet, a cikk közepén van a kérdéses wifi-s rész leírás, magyarul. Gyakori Linux problémák és megoldásuk

A fenti cikkben említett program elérhető a Pupy tárolóból is, és Debian-os deb csomagként, én az utóbbit tettem fel a Precise 571 Pupy-ra, -ezt találtam meg előbb - és a legnagyobb megdöbbenésemre ilyen kép fogadott a program indítása után, ékes bizonyítéka a sokszor feleslegesen és károsan erőltetett program magyarításoknak.
Kép

Az eredeti Ubuntu-s programablak így néz ki:
Kép

A gtk-s Gui program.mo filéket használ a klf. nyelvi fájlok megjelenítésére, de könyörgöm, aki ezt a magyartalanítást elvégezte, az miért nem próbálta ki a művét legalább a saját gépén először?
És miért kell mindenáron, közismert, a magyar nyelvbe már beépült, és elfogadott kifejezést, fogalmat - Wireless/driver stb. - mindenáron lemagyarosítani? Főleg akkor, amikor adottak a keretek, -adott a lemagyarított gomb hosszúsága!- tehát előre sejthető, hogy egy hosszú magyar szöveg eleve túllép/túllóg majd a program ablakában lévő gombon!
A kérdése keretprogram, már pet-csomagként: ndisgtk-0.8.5-1-i386.pet[/quote]

janugsa
Adminisztrátor
Hozzászólások: 617
Csatlakozott: 2014.06.28. 00:17

Re: Wifi

Hozzászólás Szerző: janugsa »

Azami.
Próbáld ki az 4.1.1 PAE 32bit kernelt . Kétszer akkora mit a régiek.
Én úgy látom hogy a firmware lett nagy benne, abban meg lehetnek a wifidhez való dolgok. Néztem az rtl8723be wifidet benne, a 404 kernelben „be“ nincs, a 411-ben van. Nekem fogalmam sincs hogyan használja a firmware-t a kernel. A modul-drivers-nél nincs változás az rtl8723be-re vonatkozólag.
Vivid 6.5 alatt ki tudtam cserélni a 4.0.4-est 4.1.1-re és működik.

http://murga-linux.com/puppy/viewtopic. ... 816#854816

azami
Hozzászólások: 1014
Csatlakozott: 2014.06.20. 20:25

Re: Wifi

Hozzászólás Szerző: azami »

Köszönöm az ötleteket/segítséget próbák után elmondom az eredményt.....

NTamas
Hozzászólások: 1872
Csatlakozott: 2014.06.19. 13:36

Re: Wifi

Hozzászólás Szerző: NTamas »

janugsa írta:... Néztem az rtl8723be wifidet benne, a 404 kernelben „be“ nincs, a 411-ben van. Nekem fogalmam sincs hogyan használja a firmware-t a kernel. A modul-drivers-nél nincs változás az rtl8723be-re vonatkozólag.
Azami-nak(is).
Fix for the Realtek RTL8723BE driver in Ubuntu Trusty
Thread: rtl8723be wireless driver installation
CONFIG_RTL8723BE: Realtek RTL8723BE PCIe Wireless Network Adapter

Talán ezt lenne még célszerű elolvasni, szerintem.
Ebben van egy ilyen is: rtl8188ee-firmware.pet
Kép
Meg van egy ilyen oldal is, hátha...: Linux drivers - Realtek 802.11n drivers
Meg egy ilyen is: Firmware Linux – Realtek NON-FREE
Az oldal alján van egy csomag, ebben vannak firmware-k. firmware-realtek_0.44_all.deb.7z

janugsa
Adminisztrátor
Hozzászólások: 617
Csatlakozott: 2014.06.28. 00:17

Re: Wifi

Hozzászólás Szerző: janugsa »

Akkor kell ezek szerint a rtl 8723be firmware is meg a modulban az rtl8723be.ko is.

NTamas
Hozzászólások: 1872
Csatlakozott: 2014.06.19. 13:36

Re: Wifi

Hozzászólás Szerző: NTamas »

Úgy tűnik, igen.

azami
Hozzászólások: 1014
Csatlakozott: 2014.06.20. 20:25

Re: Wifi

Hozzászólás Szerző: azami »

Időhiány és hogy más Linuxon is használható legyen külön telepítgetés stb nélkül usb wifi lett a megoldás.
Tp-linkn win722N.
Bár más Linuxon nehezebb kikeresni mert alapból a laptop wifit töltené be de eddig viszonylag hamar ment.
És ami fő nem dobálja le ;) :D

Válasz küldése

Vissza: “Driverek, meghajtók, hardware”