Multi USB telepítő

Szoftverek, alkalmazások - játékok, böngészők, driverek, videó lejátszók, ablakkezelők, témák
ticoo1
Hozzászólások: 625
Csatlakozott: 2014.10.21. 08:58

Multi USB telepítő

Hozzászólás Szerző: ticoo1 »

Sziasztok!

A 64 bites puppy-kban megjelent az UEFI Installer nevű remek kis program. Ez a kis szkript többre képes, mint egy egyszerű uefi-s telepítő. Ha ezt használjuk, lehetőségünk van arra, hogy akár uefi-s ISO-t, akár legacy (normál MBR-s) ISO-t egyszerűen és minden gépen használható módon pendrive-ra írjunk. Ha már egyszer elkészítettünk egy ilyen uefi-lagacy pendrive-ot, többet nem kell foglalkoznunk azzal, hogy az általunk új, kipróbálásra szánt CD képeket újra és újra kiírjuk pendrive-ra nulláról kezdve. Elegendő, ha a próbára szánt ISO-ból 4 fájlt (az initrd-et, a fő-sfs-t, a vmlinuz-t, és a zdrv-t) felmásoljuk a pendrive-re és már ki is próbálhatjuk. Lehet rá menteni és be is olvassa. Fontos, hogy nemcsak uefi-s ISO-t lehet vele kiírni, hanem bármilyen puppy verziót (32 bit, 64 bit, régi, új, stb.). Természetesen, ha UEFI-s rendszert kívánunk használni, akkor feltétlen olyat kell választani és kiírni, ami UEFI-s, erre az eredeti ( :!: ) progi menet közben figyelmeztet.

Nem formálja a pendrive-ot (hacsak Te nem csinálod meg), de felkínálja a GParted-et, hogy ha akarod, akkor alakítsd úgy a prendrive-ot, ahogy szeretnéd (akár több részre is oszthatod), illetve ha nem volt boot-ra alkalmas, akkor tegyük azzá (fontos, jelölők kezelése). Ha UEFI-Legacy módban készíted el a pendrive-ot, akkor egy UEFI-s gép induláskor meg fogja kérdezni, hogy milyen módban kívánod indítani a rendszeredet, s úgy fog boot-olni.

Akkor részletesen: (bocsánat kicsit hosszú lesz, de hát sok a kép!)

Dugjuk be a pendrive-ot amire telepíteni szeretnénk. Nem kell felcsatolni, FAT 32-esnek kell lennie.
- Indítsuk el az UEFI Installer programot,1. kép (uefi1.jpg)) Eszközkiválasztás, "OK".
- GParted indítása, 2. kép (feltétlen mindig olvassuk el a szöveget!). "OK".
- Elindul a GParted, 3-4 kép. Ellenőrizzük le a pendrive tartalmát, s ha kell tegyük boot-olhatóvá (jobb klikk stb.) Ha végeztünk és bezárjuk a GParted-et, akkor egy kicsit a háttérben dolgozik a telepítő, majd folytatódik a telepítés.
- Válasszuk ki, hogy honnan, miről akarjuk kiírni az állományt, 5. kép. (A képen már egy módosított változat szövege van, de erről majd kicsit később, az "eredetiben" itt figyelmeztet, hogy feltétlen UEFI-s CD, ISO-t, stb. válasszunk). "OK".
- Ezután ki kell jelölni, hogy mit, honnan, 6. kép. Kijelöl, "OK". (A példában egy raring-ot írok ki, nem uefi-s, sima. :mrgreen: )
- Elkezdődik a kijelölt(ek) másolása, 7. kép. Nincs teendők -- kávészünet, mert ha lassú az USB és nagy az állomány, akkor nyilván lassan megy.
- A pendrive boot-olási formájának kiválasztása, 8. kép. Nekünk ez a legfontosabb! Ha azt szeretnénk, hogy minden gépen induljon, akkor feltétlen hozzá kell adni a BIOS-Legacy indítási képességet, "Yes"! :!: :!: :!:
- Befejeződött az installáció, 9. kép.
- A pendrive tartalma, 10. kép. (Legyetek szívesek a ja, a kep, a Puppy64 és a Teszt könyvtárakat figyelmen kívül hagyni, ez itt nem lényeges, de egy része később fontos lesz.)

A kész pendrive-ról a raring elindítva, egy laptopon, mely nem UEFI-s, 11 kép. :mrgreen: Rendben boot-ól, működik.
Ha egy Precise-t írunk ki, akkor is jó, 12. kép (bocsi "csipesz", de ki kellett próbálnom és későbbiekben is Tőled "loptam" :lol:, de hát kellet egy stabil rendszer. )

Nos, akkor egy "rakás" kép, s majd folytatom, hogy téma miért is "Multi"!
uefi1.jpg
uefi1.jpg (119.61 KiB) Megtekintve 5867 alkalommal
uefi2.jpg
uefi2.jpg (125.67 KiB) Megtekintve 5867 alkalommal
uefi3.jpg
uefi3.jpg (132.86 KiB) Megtekintve 5867 alkalommal

ticoo1
Hozzászólások: 625
Csatlakozott: 2014.10.21. 08:58

Re: Multi USB telepítő

Hozzászólás Szerző: ticoo1 »

Folytatás:
uefi4.jpg
uefi4.jpg (120.38 KiB) Megtekintve 5867 alkalommal
uefi5.jpg
uefi5.jpg (117.6 KiB) Megtekintve 5867 alkalommal
uefi6.jpg
uefi6.jpg (123.33 KiB) Megtekintve 5867 alkalommal

ticoo1
Hozzászólások: 625
Csatlakozott: 2014.10.21. 08:58

Re: Multi USB telepítő

Hozzászólás Szerző: ticoo1 »

uefi7.jpg
uefi7.jpg (120.67 KiB) Megtekintve 5866 alkalommal
uefi8.jpg
uefi8.jpg (121.57 KiB) Megtekintve 5866 alkalommal
uefi9.jpg
uefi9.jpg (139.59 KiB) Megtekintve 5866 alkalommal

ticoo1
Hozzászólások: 625
Csatlakozott: 2014.10.21. 08:58

Re: Multi USB telepítő

Hozzászólás Szerző: ticoo1 »

uefi10.jpg
uefi10.jpg (119.34 KiB) Megtekintve 5853 alkalommal
uefi11.jpg
uefi11.jpg (299.84 KiB) Megtekintve 5853 alkalommal
uefi12.jpg
uefi12.jpg (52.13 KiB) Megtekintve 5853 alkalommal

ticoo1
Hozzászólások: 625
Csatlakozott: 2014.10.21. 08:58

Re: Multi USB telepítő

Hozzászólás Szerző: ticoo1 »

Akkor miért is "Multi"?

Úgy gondoltam, hogy lehet egy kicsit másképp is használni ezen szkriptet és "beledisznóztam" egy kicsit. :mrgreen: Arra gondoltam, hogy mivel a pendrive-on kapunk egy remek kis menüt, akkor ezt ki kell használni. Vagyis, ha lehet ne csak egy puppy-t tudjunk indítani róla, hiszen ez képes frugálokat is kezelni! :!: . A szkriptet ezért átírtam egy picit (egy hozzáértő informatikus, mestererek, vagyis a Ti szemetekkel nézve valószínűleg borzalmas módon, -- megtekintéséhez bukósisak, biztonsági öv feltétlen szükséges :mrgreen: ), a végeredmény jó lett.

A "multi" azt jelenti, hogy jelenesetben 3 rendszert lehet egyszerre rajtatartani, én alapnak egy 32 bites rendszert képzeltem el, másodiknak egy 64 bites puppy-t és harmadiknak egy teszt lehetőséget.

Konkrétan:
Puppy linux 32 bit - a prendrive-on "simán",
Puppy linux 64 bit - Puppy64 könyvtárban,
Puppy linux Teszt - Teszt könyvtárban.

A Puppy64 és a Teszt könyvtárakba csak egyszerűen, mint a frugal esetében be kell másolni az alkalmazni kívánt puppy ISO tartalmát és kész. Az indításnál a menüsorban csak ki kell választani, hogy melyiket kívánod használni. Természetesen a mentések működnek, de javaslom, hogy a "64"-ét és a "Teszt"-ét a saját könyvtárába mentsük.

Adtam neki egy új nevet: Multi_uefi-lagacy-usb-installer-64-hu
Az alkalmazása ugyanaz, mint amit az előzőekben ecseteltem. De ez is csak 64 biten fut.

Mivel nem mindenki szereti a 64-es puppy-kat, ezért készítettem egy Multi_uefi_lagacy_installer_hu_32_bit. sfs-t, azon céllal, hogy 32 bites és régi puppy-kon is tugjuk használni. Sajnos én tökéletesen nem tudtam megoldani, mert nem fut minden 32 bitesen. Pl. Stretch-7.5-ön működik, de a upupcc-n nem, Precise-k egy részén jó, másokon nem. Alapvetően a "syslinux" könyvtár tartalmával van gond, ennek a "beillesztését utálják". :mrgreen:

De, hogy egyszerűbb legyen, beleszuszakoltam az "Upup Precise 3.8.3.1" egyik változatába. A kapott rendszer tökéletesen működik, használja az installert (legalábbis nálam, de hát puding). :lol:
Képek:
Precise1.jpg
Precise1.jpg (293.58 KiB) Megtekintve 5836 alkalommal
Precise2.jpg
Precise2.jpg (296.24 KiB) Megtekintve 5836 alkalommal
Precise3.jpg
Precise3.jpg (305.6 KiB) Megtekintve 5836 alkalommal

ticoo1
Hozzászólások: 625
Csatlakozott: 2014.10.21. 08:58

Re: Multi USB telepítő

Hozzászólás Szerző: ticoo1 »

A 3.8.3.1-ben az installer a /root/my-applications mappában van és ott található még egy fontos könyvtár, mégpedig a "vesamenu". Mivel az .sfs esetében már kiderült, hogyha ezen mappát a helyére teszem, akkor az installer "megdeglik" (gettext), ezért került ide. Amikor elkészítjük a pendrive-unkat, utána a vesamenu tartalmát rá kell másolnunk. Nagyon fontos, mivel a boot-menü megjelenését ez biztosítja - vesamenu.c32, a másik az efi-s gépekhez kell. A 32 bites sfs-re is ugyanez vonatkozik, ugyanígy kell eljárni (már ha elindult a kiszemelt puppy-n).
Precise4.jpg
Precise4.jpg (362.63 KiB) Megtekintve 5832 alkalommal
Egyébiránt indításnál ez a kép fogad:
CIMG1642.JPG
CIMG1642.JPG (1.89 MiB) Megtekintve 5832 alkalommal

ticoo1
Hozzászólások: 625
Csatlakozott: 2014.10.21. 08:58

Re: Multi USB telepítő

Hozzászólás Szerző: ticoo1 »

Ide raktam fel őket:
https://sourceforge.net/projects/puppys ... installer/

Ha kérhetem, valaki legyen szíves átnézni és kijavítani a szkripteket, persze az sfs-t is. Tekintsetek el a benne lévő magyartalanságoktól, stb., de ezt az egészet tesztre szántam és ezért is van a "Teszt"-ben. :mrgreen:

Avatar
KuLuSz
Adminisztrátor
Hozzászólások: 606
Csatlakozott: 2014.06.17. 21:19

Re: Multi USB telepítő

Hozzászólás Szerző: KuLuSz »

így látatlanba találtam 1 hibát a szkriptben úgy hogy lese töltöttem csak a képeket néztem , de ez lehet hogy csak felületes hiba . A KÉPEN "győződjünk meg arról hogy a $ DEV1" ott az sdd1 -nek kéne lennie :D valószinüleg a szóköz miatt nem írta ki, azt amit kellett vóna ... :D
A vesa menü nemfeltétlenül szükséges , ha gondoltak volna a grub4dos-ra akkor azzal is indulhatna az eszköz , no de kinek a pap kinek a lan :D
-<(].K.u.L.u.S.z.[)>-
-----------------------------------------------
Elérhetőségeim: Angol irc csevegő, (reg mentes) Discord, YouTube

azami
Hozzászólások: 1014
Csatlakozott: 2014.06.20. 20:25

Re: Multi USB telepítő

Hozzászólás Szerző: azami »

Dicsérem a szorgalmad!
Két hozzászólásom lenne
1: Ugye kell egy puppy is hozzá hogy működjön ..:)) vagy van verzió egyéb Linuxra is?
2: Képmentésnek válaszd az "aktív ablak"-ot ha működik ebben az esetben, úgy kisebb és átláthatóbb lesz a fórumra feltöltött állomány.
Félre ne érts ez csak javaslat semmiként bírálat!

ticoo1
Hozzászólások: 625
Csatlakozott: 2014.10.21. 08:58

Re: Multi USB telepítő

Hozzászólás Szerző: ticoo1 »

Köszi KuLuSz!

De, ha figyelmesebb vagy, akkor láthatod, a Precise4 képen, hogy már kikaptam belőle (átírtam a szöveget! :mrgreen: ).

Én nem vagyok informatikus, nem is voltam és a hátralévő kis időmben már nem is leszek! Már leírtam (és nem viccből, "hogy nem értek hozzá, csak nagyon bátor vagyok"). Ezekből adódóan igen örülnék neki, ha valaki szánna rám egy kis időt és, ha lehet rendbe rakná. Ugye a "Teszt"-ben van?

Válasz küldése

Vissza: “Szoftverek, alkalmazások”