Jöhetnek a Linux ROM -ok

Korunk egyik legmegosztóbb szoftverfejlesztője új bejegyzésében tette közzé, hogy szerinte miért is gyúrjunk mindent egybe.
Az eredeti  blogbejegyzés a fejlesztő weboldalán: https://0pointer.net/blog/fitting-everything-together.html

Korábban sokat beszélgettünk erről és már évekkel ezelőtt kifejtettem a víziómat ezzel kapcsolatban, hogy ebből előbb vagy utóbb egy linux image fájl lesz és bejött.

Szerintem nagy kár, hogy igazam lett. Az erről szóló cikket az alábbi linken olvashatjátok el: https://skamilinux.hu/init-rendszerek-es-szolgaltatas-menedzsment/

Ami az én számomra a linux varázsa és ami már a kezdetek kezdetén megfogott, az az  volt, hogy készíthettem magamnak egy saját rendszermagot és egy minimális rendszert teljes mértékben az utolsó betűig, az init és boot scripteken át a driverekig szinte bármit át lehetett írni és ez a régi 386 -os számítógépemen a világot jelentette, hiszen nem csupán az erőforrásokat sikerült jobban és takarékosabban kihasználni, hanem azt, hogy pontosan tudtam az utolsó bájtig, hogy mi fut a számítógépemen.

Én a PC világának elterjedése előtt kezdtem kalandozásaimat az informatika világában, így nekem ez  a természetes, hogy mindent látok, ismerek és minden fölött jogom van a saját gépemen.

A legutóbbi bejegyzésében Poettering azt írja, hogy:
„Népszerűsítsük a képalapú operációs rendszereket, a megváltoztathatatlanság, SecureBoot, TPM2, alkalmazkodóképesség, automatikus frissítés, gyári beállítások visszaállítása, egységesség köré épülő modernizált biztonsági tulajdonságokkal – hagyományos disztribúciós csomagokból építve, de képeken keresztül.”

Miért nem tetszik? Mert innentől kezdve a linux is csak egy újabb android. Nem is kell érteni hozzá. Egy image, amihez még külön gép sem kell,  elegendő egy Windows és mindent lehet futtatni konténerekben is akár. Driverek sem kellenek, mert az image mindent tartalmaz gyárilag majd egy Linux OEM géphez, amit akár távolról is lehet majd karban tartani, például ráküldeni egy frissítést, mint egy iOS,  egy win vagy egy android esetén, függetlenül attól, hogy ezt a felhasználó akarja avagy sem. Akár a tudta nélkül is.

Magyarán nem mi írunk rendszert, nem mi készítünk boot scripteket, hanem készen kapjuk. Még gondolkozni sem kell.

Én viszont más véleményen vagyok.

Azért blogolok, videózok és tevékenykedek, mert fontosnak tartom, hogy mindenki használja a fejét, hogy tanuljon és gondolkozzon, ne csak tátott szájjal várja, hogy elé tegyenek valamit, nekem ez a célom teljesen függetlenül  attól, hogy adott esetben igazam van e avagy sem, mert ez egy hatalmas és fantasztikus világ, amit most megpróbálnak hamburger méretűre zsugorítani, beízesíteni és leerőltetni mindenkinek a torkán, mert onnantól kezdve nem kell mást főzni.

Én egy olyan világban hiszek, ami talán nem ennyire egyszerű, talán nem is annyira kényelmes, de egy kis tanulással és munkával egy nagyon jó dolgot lehet belőle kihozni.

Amikor valaki azzal jön, hogy nyílt forráskódú, akkor szeretném megkérdezni, hogy hányan olvasták azt a kódot és hányan értik is, amit olvasnak ?

Most mindenki tegye fel halkan magában a kérdést, vajon mit csinál az egyszerű felhasználó, letölti a legújabb Fedora, Ubuntu, Debian, Arch linux kiadásokat vagy letölti a systemd forráskódját és átnézi előtte? Pontosan.
Az igazság az, hogy csak a felhasználók egy nagyon kis százaléka fog utánnajárni, hogy valójában mi is szerepel a changes -ben és milyen valódi funkciók kaptak helyet az új verziókban.

Egy még ennél is fontosabb dolog, amit mindenki hajlamos elfelejteni, hogy a lefordított bináris az soha nem egyezik meg a forráskóddal.
A nagy tech cégek által lefordított binárisok szinte minden esetben tartalmaznak valamilyen módosítást és hát valljuk be őszintén, ezt azért már valahol sejtettük is.
Egy egyszerű példával élve, a legújabb KDE és Audacity által tartalmazott követőkódokat szerintetek kikapcsolja bármelyik nagy cég által terjesztett disztribúció? Na ugye…

Hogy egy nagyon konkrét példát mondjak, hatalmas vitákat generált az Intel által az 5.18 -as kernelbe beküldött SDSI interfész, ami lényegében távolról a hardveres DRM -en keresztül manipulálja a CPU -t. Kicsit bővebben a DRM -ről: https://itigic.com/drm-on-pc-hardware-thus-blocking-use-of-linux-and-apps/
Egy kicsit részletesebben az Intel megoldásáról: https://www.phoronix.com/scan.php?page=news_item&px=Intel-SDSi-Platform-x86-Queued

Egy jó kis írás és érdekes hozzászólások a témában, hogy jobb rálátásunk legyen a dologra: https://lwn.net/Articles/884876/

Végül engedjétek meg nekem, hogy feltegyem a legnagyobb kérdést, ami engem érdekel ebben a témában, hogy vajon miért is fontos a személyes adatok és a magánszféra védelme?

Erre talán a legjobb választ maga a Microsoft alapítója Bill Gates adta a botránya során, így engedjétek meg nekem, hogy az ő szavait idézzem.

A közlemény

Magánélet

Közleményükben azt írják, sokat gondolkodtak és dolgoztak a házasságuk megmentésén, mielőtt a válás mellett döntöttek. Azt kérik, hogy adjanak nekik teret és tartsák tiszteletben a magánéletüket.

Nos én is valami hasonlóra szeretném megkérni napjaink nagy cégeit és szoftverfejlesztőit, aztán az megint más kérdés, hogy nekünk egyszerű földi halandóknak, milliárdos vagyonok és cégek nélkül vajon erre mennyi esélyünk van…

Gondolatébresztőnek szeretném javasolni mindenkinek az LWN bejegyzés komment szekcióját:
https://lwn.net/Articles/894396/


Továbbra is várunk mindenkit nagy szeretettel csevegő oldalunkon élőben:
https://skamilinux.hu/chat/

Aktív fórum témák:
https://skamilinux.hu/phpBB3/search.php?search_id=active_topics

Legutóbbi PuppySzoftverek:
https://sourceforge.net/p/puppyszoftver/activity

S-kami:
Related Post

This website uses cookies.