Debian XFCE telepítés telefonra – root jog nélkül

Biztosan nem vagyok egyedül, amikor arra gondolok, hogy egy androidos telefont szerintem már csupán a fizikai jellemzői alapján is nyugodtan lehetne asztali, azaz desktop munkakörnyezetként használni.

Mit értünk ez alatt? Hát kinek mi a munka…   😀

Az én esetemben annyit tesz, hogy SSH bejelentkezések, minimál böngésző (netsurf, dillo, links2), midnight commander és természetesen a GCC és pár kiegészítő alkalmazás.

Nyitva hagynám a kérdést, hiszen még nem tudhatom, hogy az alap dolgokon kívül mi jönne jól, de egy dologban biztos vagyok, valamelyik nagy disztró grafikus, asztali környezete időnkén nagyon jól jönne, ha éppen nem vagyok napokig gépközelben.

Sajnos az én esetemben ez valós probléma, de sikerült megoldást találnom rá.

A facebook csoportban jött elő a kérés, hogy készítsek egy leírást erről és természetesen nagyon örülök neki, hiszen nem csupán a linux népszerűsítése a a kedvenc elfoglaltságom, de ezúttal most egy olyan rendszert mutathatok be, amit gyakorlatilag bárki, aki rendelkezik egy középkategóriás okostelefonnal, képes rá, hogy telepítse.

Az első és legfontosabb komponense a történetnek a TERMUX applikáció, amit  a legegyszerűbben a projekt weboldaláról érhetünk el, https://termux.com/

Itt egy kattintás az F-DROID webáruházában és már telepíthetjük is. A telefon beállításainál engedélyezni kell az ismeretlen forrásból származó alkalmazások telepítését.

Amikor a TERMUX telepítésre kerül, az alábbi képet kell kapjuk nagyjából:

Amint ezzel megvagyunk, jöhet a csomagtároló frissítése:

pkg upgrade

Nem kell ezeket a parancsokat sem fejből tudnia senkinek, van rá leírás: https://wiki.termux.com/wiki/Package_Management

Az minden linuxosnak nyilvánvaló, hogy van a konzol, meg van a grafikus környezet, ez Xorg vagy wayland, az én esetemben Xorg avagy X11.

A fenti kép alapján mehet az x11-repo telepítése is:

pkg install x11-repo

Én ezek után ezzel a paranccsal telepítettem az XFCE4 asztalkezelőt – ezek szerint nyilván van ilyen META package:

pkg install xfce

A következő lépés a kijelző környezeti változó beállítása a telefonon. Na itt most megállunk picit.

Én a telefonomon futtatom a linuxot, ezért az én kijelzőm a 127.0.0.1:0 lesz, de elméletileg elég a :0 változó definiálása is, én biztosra akartam menni, ez a cím a klasszikus localhost loopback száma.

export DISPLAY=127.0.0.1:0

Na, ha eddig megvagyunk, két választásom volt. Az egyik a java nyelven megírt nagy reményű és rengeteg funkcióval bíró Android X11 X-Server: https://play.google.com/store/apps/details?id=au.com.darkside.xdemo

A másik az XServer XSDL: https://play.google.com/store/apps/details?id=x.org.server

Na az történt, hogy az első és nagy reményű X-Server sajnos annyira gyakran omlott össze, hogy kénytelen voltam az XServer XSDL -re váltani. Elvileg újabb telefonokon nincs probléma vele.

Most nem mennék bele, de aki szokott forrásból fordítani, az tudja, hogy rengeteg játék van, ami SDL, azaz Simple DirectMedia Layer alapú, ami nagyjából annyit tesz, hogy el lehet felejteni az extra funkciókat, mint az OpenGL támogatás és a beágyazott ablakkezelő és néhány apróság, tehát kénytelen leszek beérni egy kvázi XVESA felülettel, aki nem ma kezdte, az pontosan érti, miért is.

Egy kis leírás az SDL -ről: https://www.libsdl.org/

Az XServer XSDL egyik szuper funkciója, hogy rögtön az indításnál kijelölhetjük a kijelző kívánt felbontását, akár egy hagyományos PC esetén, én ennek személy szerint nagyon örültem, a másik, hogy kiírja nekünk, mit kell pontosan beírni, így nem nekünk kell begépelni saját kútfőből és nem csupán a kijelzőt hanem a hangbeállítás környezeti válozóját is közli velünk:

export PULSE_SERVER=tcp:127.0.0.1:4713

Ha minden rendben, jöhet az xfce indítása konzolból:

xfce4-session &

A sor végén a & jel az nem véletlen, hanem egy background utasítás, a shell -t arra utasítjuk, hogy a parancs lefutása a háttérben történjen meg.

Ezek után át kell váltanunk az X szerver applikációra, ahol a környezeti változóban beállított megjelenítőn a telepített linux rendszerünk el fog indulni, igen, más gépre is ki lehet küldeni, ami egy LAN -on van a telefonunkkal,  akár a gyenge Celeron procis gépünkre is  😀

…és következzen a végeredmény, íme:

Hát ennyi lett volna az én kis leírásom, remélem lesz aki majd hasznosnak találja és mindenkinek nagyon jó szórakozást kívánok a telepítéshez és a linuxozáshoz.


Továbbra is várunk mindenkit nagy szeretettel csevegő oldalunkon élőben:
https://skamilinux.hu/chat/

Aktív fórum témák:
https://skamilinux.hu/phpBB3/search.php?search_id=active_topics

Legutóbbi PuppySzoftverek:
https://sourceforge.net/p/puppyszoftver/activity


S-kami:
Related Post

This website uses cookies.