Kezdő lépések.

A puppy linux operációs rendszer és szoftverei
azami
Hozzászólások: 1014
Csatlakozott: 2014.06.20. 20:25

Re: Kezdő lépések.

Hozzászólás Szerző: azami »

Én meg fordítva jártam mint Kros54!
Szupergagyi Mini laptop,rossz kijelző, Tv-re rakva Hdmi csatlakozás. A linuxmint lassan a Puppy383 valahogy elment rajta....Pár hónapja rá sem néztem, de mondom az agyszüleményem :D már csak meg nézem.....Mit ad a kutya, szépen fut minden :shock:
Így hát nem tudom ki használja, ki nem, de a legjobb meglepetést magamnak sikerült...... :D

Avatar
KuLuSz
Adminisztrátor
Hozzászólások: 606
Csatlakozott: 2014.06.17. 21:19

Re: Kezdő lépések.

Hozzászólás Szerző: KuLuSz »

Pár napja hozzám került 1 AMD-s gép valami gagyi 512-es memóval meg nemtom hanyas procival igazából nem is lényeges. Na szóval azért jött a gép hogy keltsem életre benne a Win Xp-t mer ugye az kell a magyarnak. 1x bekapcsoltam megnézni hogy mit ad . Volt benne 2 vinyó . Az egyik 12 Gb behalva . A másik 38 Gb működő képes . Ezek után jött 2 napi munka így nemtudtam alaposabban megvizsgálni a masinát . Mondta a tulaj hogy nem tudta rá feltelepíteni a winfost mer nem veszi be a cd-t . Harmad nap benyomom a gépet , és hiányolt valamit a winfos a vinyón . Na mondom jóvan ez veszett fejsze nyele . Gondoltam beállítom a bios-t CD boot-ra hogy feltudjam telepíteni a winfost . Elindítom a bios-t, erre azt látom hogy le van jelszavazva , na mondom jee . Ezek után rögtön elkezdett forrni a fejem , hogy hogyan fogom én a cd-t elindítni ha beállítani sem lehet boot-ra , mert az induló képernyőn sem volt lehetőség kiválasztani az induló médiát ( se f8 , se f11 ,se f12 semmi ). Erre mégjobban bepöccentem (eddig elb*sztam 10 percet az életemből). Ezuán kivettem a vinyót , megnézni hogy vinyó nélkül ugyan elindul-e a cd, és igen elindul. Igen ám de amíg a vinyón rajta van a halott winfos , addig nem indul el a CD boot , mert a vinyó van előnyben részesítve, így nem tudom feltelepíteni. Erre jött az hogy lehoztam a puppy-s vinyómat , bedugtam a gépbe boot-ra a másik vinyóval egyetemben . Puppy beindít a páciens vinyó leformázása ntfs-re boot jelöléssel. Saját vinyó kivesz gép beindít eredeti állapotában . Hát így sem volt szerencsém, mert így sem indult el a CD. Na mondom jóvan vissza az egész . Puppy beindít leformáz NTFS , boot jelölés nélkül . Ezek után már hajlandó volt elindulni a winfos telepítő CD . Frankó minden, telepítés megy , másolja a fájlokat . Majd jött az újraindítás ... Erre ki ír nekem olyat hogy : Hiányzó NTLDR (magyarul sz*ptam a f*szt) Na mondom jóvan adok még 1 esélyt 1 másik winfossal , hátha szar a CD-m. A procedúra ugyan az , és a vég kimenetel is ugyan az . Há mondom ez hülye ... adok neki mégegy esélyt másik winfossal , hiba ugyanaz . Mondom ilyen nincs hogy 3 CD is szar ... Erre vissza raktam a saját vinyómat puppyval , elindítom , látom ott van az NTLDR a helyén . Ez így, enyhe fejvkarásra ad okot . Na mondom nézzük mit csinál ha feltelepítem a grub4dos-t az induló partícióra . És igen ez így működik , indul a winfos telepítés második fázisa . Így ezzel a forszírozással kb 4 órát b*sztam el az életemből, ja meg plusz 1 a win telepítés. Biztos van jobb módszer is , de nekem nem jutott jobb az eszembe . Ezt csak azért írtam le hogyha esetleg más is járna így . De általában a gépek nincsenek lejelszavazva a bios-ban .
Köszönöm a figyelmet . :)
-<(].K.u.L.u.S.z.[)>-
-----------------------------------------------
Elérhetőségeim: Angol irc csevegő, (reg mentes) Discord, YouTube

Avatar
csipesz
Hozzászólások: 685
Csatlakozott: 2014.06.24. 11:02
Tartózkodási hely: Isaszeg

Re: Kezdő lépések.

Hozzászólás Szerző: csipesz »

es szerintem meg gyors voltal, vazze! :D

NTamas
Hozzászólások: 1874
Csatlakozott: 2014.06.19. 13:36

Re: Kezdő lépések.

Hozzászólás Szerző: NTamas »

KuLuSz írta:. Puppy beindít leformáz NTFS ,
Csak egy megjegyzés.
Én jártam úgy IDE merevlemezes matuzsálem géppel, -valami Fujitsu-Siemesns combó volt, pontos nevét ne kérdezd, nem emlékszem már rá - a hiba hasonló volt, a gép nem indul, hiányzó NTLDR. Jó, linux-os Rescue cd, majd a szokásos víruskergetés után GParted cd be, merevlemez leformáz NTFS-re, -40Gigás vékony Maxtor! - látszólag leformázta NTFS-re, XP-telepítés indul, indulgat, de baromi lassú a telepítés , de végigmegy, majd újraindításkor hiányzó NTLDR! Ezt párszor megismételve, eredmény dettó ugyanez. A dolog ott kezdett gyanússá válni, hogy a Linux-os formázás -boot flag ide-vagy oda, nem játszik - NTFS-re viszonylag gyorsan elkészült. Ekkor ugrott be egy régi fórumos szaki tanácsa, Linux alól soha ne formázz le egy windows-ra szánt partíciót NTFS-re, csak FAT-32-re! Majd ezután a Fat-32-re leformázás után a Fujitsu-ban lévő optikai meghajtó valósággal szárnyakat kapott, és az XP-nél megszokott telepítési sebességgel kúszott fel az ezeréves gépre. A Windows telepítésekor viszont a telepítésre felkínált, előzőleg a Linux-al kialakított FAT-32-es partíciót a telepítő médiával töröltem, majd új, kettő NTFS-partíciót létrehozva, az első, boot-flagos rendszerpartícióra már simán feltelepült az XP. Az optikai meghajtó ezen manőver -FAT-32-re leformázás - után normálisan működött, és működik még ma is. A szaki tanácsa indoklásában csak annyit említett meg, hogy a Windows-os telepítő kényes arra, ha előtte a merevlemezt Linux-os partíciónáló programmal kezelték. Hogy ez valóban így van e, nem tudom, azt viszont igen, hogy az öreg szaki trükkje bevált, és ezután már nem volt gond többé az XP telepítéssel azon a gépezeten.
Mondjuk ott annyi könnyebbség volt a dologban, hogy a Bios nem volt lejelszavazva...

Avatar
KuLuSz
Adminisztrátor
Hozzászólások: 606
Csatlakozott: 2014.06.17. 21:19

Re: Kezdő lépések.

Hozzászólás Szerző: KuLuSz »

Hát én ehhez csak annyit fűzök hozzá hogy , a saját gépemet mindig linuxal formázom ha esetleg újrarakom a winfost. Kizárólag azért mert gyorsan leformázza ( nem úgy mint a win telepítő ) , és probléma mentesen. A telepítés nem volt 'lassú' ebben az esetben, illetve a win hozta a formáját . :lol:
Amit írtál az úgy elég érdekes amúgy. "Majd ezután a Fat-32-re leformázás után a Fujitsu-ban lévő optikai meghajtó valósággal szárnyakat kapott, " hardverileg a merevlemez és az optikai meghajtó nincs kapcsolatban egymással . Jobb esetben még 2 külön kábelen is van , ami ráadásul nemis egyforma. Szóval itt szerintem csakis a winfos kényeskedéséről lehet szó ...
Az előző hozzászólásomban tett kísérlet 1db 80-as ide kábellel volt összekötve .
-<(].K.u.L.u.S.z.[)>-
-----------------------------------------------
Elérhetőségeim: Angol irc csevegő, (reg mentes) Discord, YouTube

NTamas
Hozzászólások: 1874
Csatlakozott: 2014.06.19. 13:36

Re: Kezdő lépések.

Hozzászólás Szerző: NTamas »

KuLuSz írta:hardverileg a merevlemez és az optikai meghajtó nincs kapcsolatban egymással . Jobb esetben még 2 külön kábelen is van , ami ráadásul nemis egyforma.
Az előző hozzászólásomban tett kísérlet 1db 80-as ide kábellel volt összekötve .
Hmmm... az ide adatkábelek tudtommal egyformák,(40, illetve 80 eresek de azon belül egyformák) akár merevlemezhez mennek, akár az optikai egységhez.
Nálam abban a Fujitsu-Siemes-ben is egy IDE kábelen lógott a merevlemez, ő volt masterként becsatlakozva, az optikai egység meg slave-ként volt rákötve az egyetlen IDE adatkábelre. A másik gépben lévő adatkábel a floppy-egységé volt, de az más tészta.
Azt mondjuk nem értem, hogy egy drága gépben a gyártó miért spórolt egy akkor még fillérekbe kerülő adatkábelen?
Ez rejtély, mind az is amit az előbb leírtam, ha nem velem történik meg, nem is hiszem el, bárki mondta volna is, dehát velem történt meg.
Mint ahogy velem történt meg az is, hogy a saját Toshiba laptopom, ezeréves celerom366, szintén ugyanezt művelte!
Annó a 4-es sorozatú Puppykat próbálgattam rajta, a merevlemez abba is IDE rendszerű volt, akárcsak a beépített 2x-s sebességű CD-olvasó.
A merevlemeze egy 6.3Gigás csoda volt(akkoriban!) és a Puppy telepítőkkel formázgattam az eredetileg Windows 2000-es oprendszerrel kiadott gépet.
Az is ezt a fent leírt jelenséget adta elő, végül is a fenti trükkel tettem vissza rá az XP-t, mert másképp nem tudtam rá fölvarázsolni.
Az okokat ne kérdezd, én sem igazán értem, de a neten is van rá utalás, hogy Linux alól nem célszerű ntfs-re formázni. Úgy látszik a Te géped ezt nem így gondolja. Sőt, máshol, másik gépen, az egy HP-s asztali Slimgép volt, a Linux-os merevlemez előkészítés után semmi gondom nem volt az XP telepítésekor sem, na, erre varjál gombot. Rejtélyes a számítógép világa, van benne pár megmagyarázhatatlan dolog, de biztosan van rá jó magyarázat, csak mi nem ismerjük még./legalább is én nem tudtam még rájönni, miért adta ezt elő két teljesen eltérő masina./

azami
Hozzászólások: 1014
Csatlakozott: 2014.06.20. 20:25

Re: Kezdő lépések.

Hozzászólás Szerző: azami »

Wines fat32 formázás törli a Partíciós táblát, a Linux meg nem,ezért érdemes a Windowszal előbb fat32, majd delete és utána kialakítani a partíciókat.

NTamas
Hozzászólások: 1874
Csatlakozott: 2014.06.19. 13:36

Re: Kezdő lépések.

Hozzászólás Szerző: NTamas »

azami írta:Wines fat32 formázás törli a Partíciós táblát, a Linux meg nem,ezért érdemes a Windowszal előbb fat32, majd delete és utána kialakítani a partíciókat.
Mondjuk ezt én nem így tudom, és nem is így olvastam sehol sem.
A Puppy-kban a GParted program van beépítve az esetek többségében.
Nálam a Precise 571 Puppyban például ez:

GParted 0.16.1
Kép
Kép

A GParted a GNOME hivatalos partíciószerkesztő alkalmazása, mely a GNU Parteden alapszik, és GTK+ felületet használ.
A program számos lehetőségek kínál adathordozók partícióinak, fájlrendszereinek kezelésére. Bővebben lásd a mellékelt táblázatot lent. Hasznos eszköz, amikor új operációs rendszerekhez helyet készítünk, átszervezzük a merevlemez tartalmát, elrendezését. Továbbá adatok másolásához, és partíciók tükrözéséhez is alkalmazható.
A GParted a libparted-et használja, hogy azonosítsa és kezelje az eszközöket, és a partíciós táblákat, miközben bővítményekkel számos olyan fájlrendszert és eszközt támogat, amelyeket a libparted önmagában még nem. Ezek a csomagok futás közben is telepíthetőek, így nem szükséges újrafordítani (rebuild) a GPartedet.
A GPartedet C++-ban írták, a gtkmm-et használva és hozzá a GTK+-t, mint grafikus felületet. A felület tervezésénél a legfontosabb célok az egyszerűség, áttekinthetőség, a könnyű kezelhetőség voltak.
A program elérhető Live CD és Live USB (telepítés-mentes) verziókban, Slackware, Knoppix, és egyéb kiadásban, valamint a legújabb 2.6-os Linux kernelre épülve is. Ezek mind a Debian GNU/Linux rendszeren alapulnak, és folyamatosan frissítik a legújabb GParted kiadáshoz. A Live USB verzió megegyezik a Live CD-vel, kivéve néhány módosított boot szkriptet.
Ezt a programot nem szabad összetéveszteni a GNU Parted-del, amely parancssoros programot a Free Software Foundation adta ki.

Szerintem, és én is úgy tudom, ha a Linux-os GParted-el formázol komplett merevlemezt, akkor az is törli/újraépíti a fő partíciós táblát.
Ugyanis, ha a régit is meghagyná, nem törölné le, annak nem lenne értelme, gondold csak végig./ennek ellenére a régi partíciós bejegyzés is visszaállítható a merevlemezre automatikusan készülő partícióstábla másolatokból/
Ha csak a meglévő merevlemezre készítesz egy újabb, linux-os partíciót, vagy swap-partíciót, akkor annak a partíciónak a típusát, azonosítóját jegyzi be, illeszti be a már meglévő, érvényes partíciós táblázatba, illetve annak a mentésébe. A többi tartalék partíciós táblázatokban, a merevlemezen lévő megfelelő rejtett szektoraiban, ilyenkor megmaradnak az eredeti partíciós táblamásolatok is, amikből a Linux-os bejegyzés előtti állapot megfelelő programmal kiolvasható, és visszaállítható.

Ha viszont Linux alól törlöd a teljes merevlemezt, akkor törlődnek a fő partíciós tábla bejegyzései is. /elvileg még ilyenkor is vissza lehet állítani a régit, mivel úgy tudom, nem csak egy másodlagos, hanem van még egy, vagy több partíciós táblamásolat is a merevlemezen a megfelelő helyeken. Persze ha elfogy az ott lévő hely, akkor az ott lévő régebbi particiós tábla mentések felülíródnak az újabbakkal. Ezért készülnek speciális programok, amik képesek ezeket a rejtett másolatokat kiolvasni, és ebből, ha sikerül, visszaállítani az eredeti partíciót. Ez történik, amikor ezek a speciális programok a lemez ún. mély-olvasásába kezdenek, ekkor minden, a merevlemez rejtett szektoraiban lévő partíció másolatot kiolvasnak és elemeznek, majd kiírják a képernyőre a megtalált eredményeket, illetve azt is, hogy a megtalált partíció használható, vagy sérült, és emiatt annak visszaállítása nem valószínű, hogy sikeres lesz./

A probléma az, hogy a Linux-os NTFS partíció kezelése néha, valamiért nem jó. Az ilyen partícióra telepített Windows képes a fentebb leírt hibákat produkálni. Ezt egyébként a GParted-el foglalkozó egyik fórumon is megírták, illetve az öreg szakik még emlékeznek erre. Ez a hiba nem minden esetben, nem mindenhol, csak egyes esetekben, gépeken jön elő.

Hogy mi kell hozzá, és a miért-jét ki tudja pontosan meghatározni, azt nem tudom, nekem ezt még nem sikerült kiderítenem, így a Linux-os partícionáláskor én nem partícionálók azonnal NTFS-re, hanem csak Fat-32-re, majd utána, a Windows-os telepítőből alakítom ki a kellő számú NTFS-partíciót, nekem ez vált be eddig, ezért mertem ezt így közreadni
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára NTamas 2014.10.11. 12:43-kor.

Avatar
S-kami
Adminisztrátor
Hozzászólások: 1089
Csatlakozott: 2014.04.16. 12:54
Kapcsolat:

Re: Kezdő lépések.

Hozzászólás Szerző: S-kami »

én csak puppy linuxot használok adatmentésre, partícionálásra, formázásra...
garantáltan lekap minden adatot, windows telepítővel és programmal SOHA NEM PARTÍCIONÁLOK, mert rengeteget szívtam már vele a kilencvenes évek óta.

aztán telepítek, akár windows, akár linux lesz rajta, bár mostanában vagy windows xp, win7, vagy puppy linux kellett annak, akihez én elmentem gépet csinálni, a másik rendszerről nem is akartak tudni. :mrgreen:

windows esetében teljesen törlöm puppy alól a teljes lemezt és üres partíciót hagyok a windowsnak, azt már a windows telepítőnek meghagyom, hozza létre a fájlrendszert gyors formázással. ezt szoktam meg évek óta, én így használom.
Puppy linux ! Mert megérdemlem !
Gyertek fel a csetre ! Katt ide a csevegéshez: https://discord.gg/9pm6rTfG5s

NTamas
Hozzászólások: 1874
Csatlakozott: 2014.06.19. 13:36

Re: Kezdő lépések.

Hozzászólás Szerző: NTamas »

Ez teljesen rendben van, amire én reagáltam, és a saját tapasztalásomat közreadtam az az, hogy én ilyen problémába bizony már többször is belefutottam.
Linux-os cd-ről kezelt merevlemez, NTFS-re formázva, majd arra Windows rátelepítve több esetben hibához vezetett a windows telepítése után.
Linux alól Fat-32-re formázva, majd a Wines telepítőlemezzel ezt újra formázva NTFS-re, ilyen hiba már nem jött elő többet.

Amúgy szerintem minden Windows-os telepítéskor is inkább érdemes a Windows telepítő-lemezen lévő saját partícionálót használni, ez is saját tapasztalás.
---------------
Még annyit a GParted-hez, hogy a nagyon régi verziói kezdetben hibásan kezelték az NTFS partíciót, voltak olyan Ubuntu verziók is, amikben még ilyenek voltak, lásd ezt a 2007-es cikket!
Az újabb verziók már hiba nélkül kezelik a Windows-os NTFS partíciókat. A linkelt cikkben megjegyzik, hogy a GParted progihoz kellenek függőségek is, amik nélkül helytelenül, esetleg hibásan történik az NTFS partíció kezelése. Ezen állományok a cikkből kimásolva: ntfs-3g és az ntfsprogs

A legutolsó GParted Live CD-n lévő verzió már hibátlanul kezeli az NTFS-t is!
Download gparted-live-0.19.1-4-i486.iso
This is GParted live 0.19.1-4.
New in this release:
* The underlying GNU/Linux operating system was upgraded.
This release is based on the Debian Sid repository (as of 2014/Aug/29).
* New GParted release 0.19.1.
* Linux kernel was updated to 3.14.15-2.
A Puppy linux-okban is eléggé régi, az enyémben, a Precise 571 Puppy-ban például a - 0.16.1 - gparted verzió van.(az említett függőségek valószínűleg az alaprendszerben benne vannak)
----------------------
Az Arch Linuxba feltelepíthető alap GParted csomag sem tartalmaz minden fájlformátumhoz kezelést segítő kiegészítő programot.
Az NTFS kezeléséhez ott is kell kiegészítő csomag, ez kékkel van kiemelve, lásd a képen is.
http://kepfeltoltes.hu/view/141011/arch ... es.hu_.png
----------------------

Válasz küldése

Vissza: “Puppy Linux”