Egyéb

Szoftverek, alkalmazások - játékok, böngészők, driverek, videó lejátszók, ablakkezelők, témák
NTamas
Hozzászólások: 1874
Csatlakozott: 2014.06.19. 13:36

Re: Egyéb

Hozzászólás Szerző: NTamas »

kros54 írta:Csak kialakul ez. További kérdésem van, bár első közelítésben úgy vélem, hogy puplet-specifikus dolgokról lehet szó.
Az elmúlt évek során sok-sok Puppy Linux verzióval találkoztam. Megfigyeléseim szerint ezek közül a legkevesebb RAM-használattal a bajnok a Turbo Puppy. Sőt, még ennél is kevesebbet eszik az Xtreme Turbo.
.......
Puplet specifikus, de még inkább a pupletekben alkalmazott dogok, szoftverek, pl. Firefox, Palemoon webböngésző induló beállításainak korrigálása sem utolsó dolog a memóriafogyasztás lefaragásában. Ehhez adalék, hogy már többször leírtam, én úgy használom a Puppy-kat az xp mellől, a merevlemezről indítva, annak bootszektorába semmi grub-telepítés(felesleges macera csak!) hanem a C: gyökérben a grldr a grub-file, és a menu.lst-ben van beírva az indítandó Puppy-k nevei, amit az xp boot.ini filébe utólag beírt hivatkozás indít el menüsen választható módon,

Kód: Egész kijelölése

timeout=7
default=0
gfxmenu=/Grub_GUI.gz


title Puppy Linux Precise 5.7.1
find --set-root --ignore-floppies /puppy_precise_5.7.1/initrd.gz
kernel /puppy_precise_5.7.1/vmlinuz psubdir="puppy_precise_5.7.1" pfix=fsck
initrd /puppy_precise_5.7.1/initrd.gz
boot

title Puppy Linux Precise 5.7.1 - Do not load save file
find --set-root --ignore-floppies /puppy_precise_5.7.1/initrd.gz
kernel /puppy_precise_5.7.1/vmlinuz psubdir="puppy_precise_5.7.1" pfix=ram
initrd /puppy_precise_5.7.1/initrd.gz
boot

title Puppy Linux Pr571Lite-hu
find --set-root --ignore-floppies /Pr571Lite-hu/initrd.gz
kernel /Pr571Lite-hu/vmlinuz psubdir="Pr571Lite-hu" pfix=fsck
initrd /Pr571Lite-hu/initrd.gz
boot

title Puppy Linux Pr571Lite-hu - Do not load save file
find --set-root --ignore-floppies /Pr571Lite-hu/initrd.gz
kernel /Pr571Lite-hu/vmlinuz psubdir="Pr571Lite-hu" pfix=ram
initrd /Pr571Lite-hu/initrd.gz
boot

Amiért ezt leírtam az az, hogy bármelyik Puppy verziót is indítom, kezdetben mindíg igen magas a ram használata, hiszem nálam minden a ram-ból megy, oda töltődik be, és az említett webböngészők beállításában viszont van olyan is ám, hogy lefoglalt cache terület, ami végül is szintén eszi a memóriát, meg nálam eleve lefoglal abból, ezért a Puppy kb. 350Mega Ramfogyasztása mellé még ez is hozzáadódik, meg még az elindított programoké is, és végül így jön ki nálam a relatíve magas Ram használati érték. Lásd a képen, az első az indítás utáni Ram fogyasztás kiíratása, utána a kérdéses - sync && echo 3 > /proc/sys/vm/drop_caches - beírása utáni lekéréskor már jóval szolídabb memória fogyasztás látható,ami, -mint tegnap írtam is - egy idő után a beírt sor ellenére szépen visszakúszik a magasabb érték irányába, tehát a Puppy visszaveszi magának azt, ami eleve az övé.
http://kepfeltoltes.hu/view/140704/fire ... es.hu_.png
http://kepfeltoltes.hu/view/140704/fire ... es.hu_.png
a drop_caches beírás utáni pár perc mulva tapasztalható változás, amiben ismét nő a buffer tároló értéke, és fogy a szabad memória, jól láthatóan, a pupppy használatának a következményeképp.
http://kepfeltoltes.hu/view/140704/fire ... es.hu_.png
Nem tudom, van e a Puppy kernelének az Ubuntu-éhoz hasonló elindítási paraméterezése, amiben, ha nem tévedek, akkor van egy maximált Ramhasználat beállíthatóság/indítási paraméter az induló grub menűben,(nálam, mint írtam, nincs hagyományos grub, csak a grldr) meg van a noram paraméter is, ha jól tévedek. Talán ez irányba kéne keresgélni, csak ötletelek.

Ja, és ne feledjük el, kétféle kernel van, létezik a kis memóriával (kis memória-használat mellett) használható NonPAE-s kernel, illetve van a több memóriát, és annak teljes kihasználását (gondolom eleve nagyobb ram-használat mellett) biztosító PAE-s kernel verzió.

azami
Hozzászólások: 1014
Csatlakozott: 2014.06.20. 20:25

Re: Egyéb

Hozzászólás Szerző: azami »

Beragadt alkalmazások kilövésén kívül nem sok értelmét látom a ram tisztogatásnak, azt meg megtehetem a futó folyamatok alatt is.
De induló alkalmazásokat érdemes átnézni hogy mind kell é', böngészőben a toolbar/kiegészítők is foglalhatnak fölös memóriát, sőt a böngészőkben hamar le lehet tiltani/vissza állítani a Java/flash indulását ami jelentős böngészési sebesség növekedést eredményez!
Ha érzékeny vagy a sebességre/memória méretre, csili-Vili, effektellős, igri-bugri felületek/ablak kezelők kerülése.
Sok erőforrást/ramot takaríthatunk meg a programok és a rendszer automatikus frissítésének kikapcsolásával, esetleg átnézni a feladatütemezőt mert ott is betelepülhet ez-az. Így ezeket betartva, leellenőrizve elég gyors lehet a rendszered.
Ja és még valami: swap partíció kis ramnál kötelező!

Avatar
KuLuSz
Adminisztrátor
Hozzászólások: 606
Csatlakozott: 2014.06.17. 21:19

Re: Egyéb

Hozzászólás Szerző: KuLuSz »

Ez tisztára úgy hangzott mintha windows user lennél . Szerencse hogy a puppy nem frissíti magát , csak ha másikat vagy újabbat telepítesz .
kros54 írta:A gondot azt jelenti, hogy pl. én nem tudom megállapítani, mi tartozik a "kilőhetetlen" programok közé.
1 alap puppyban a legfontosabb programok amik szükségesek :
busybox (linux alap parancsokhoz/tevékenységkhez pl leállítás) busybox nélkül semmi sem működik(ha kilövöd lefagy a rendszer)
getty (a grafikus konzolhoz)
X (szerver a grafikus felülethez)
- gtk motor (az ablakokhoz) ennek nemtom a nevét hogy hogyan fut de fut
- xset.sh (az egér és a képernyőkímélő beállításaihoz)
- xkbdmap ( a billentyűzet kiosztásához)
delayedrun (az első indításhoz , partíciók megfigyeléséhez/usb búthoz)
dhcpcd (a hálózathoz)
pup_event_frontend_d (a partíciók megjelenítéséhez /rox-filer asztalnál)
rox-filer (fájlkezelő az asztali ikonokhoz és/vagy asztalhoz pl háttérkép)
autocutsel ( a vágólaphoz )
jwm (mint ablakkezelő az ablakokhoz)
alsactl ( a hanghoz )
kros54 írta: További gond, hogy ezek sem egységesek minden Puppyban.
Szerintem egységesek , csak néha 1-1 ablakkezelő más-más csatoló metódust használ és más fájlkezelőt .
kros54 írta: Valami olyasféle automatizmusra gondoltam, ha a RAM terhelésének százaléka megváltozna (túllépne valamilyen előre meghatározott értéket) felugorhatna egy ablak, és felajánlaná a tisztítást, kilövést, s hogy mit, azt nyilván az alkalmazandó szkript vagy szkriptek mondanák meg.
Ilyet lehetne csinálni, de szerintem igencsak zavaró lenne, annak fényében amit ntamas írt hogy mindig visszaugrik a magas bufferérték .
-<(].K.u.L.u.S.z.[)>-
-----------------------------------------------
Elérhetőségeim: Angol irc csevegő, (reg mentes) Discord, YouTube

azami
Hozzászólások: 1014
Csatlakozott: 2014.06.20. 20:25

Re: Egyéb

Hozzászólás Szerző: azami »

Ez tisztára úgy hangzott mintha windows user lennél . Szerencse hogy a puppy nem frissíti magát , csak ha másikat vagy újabbat telepítesz .
Megpróbáltam általánosságban minden rendszerre érvényes tapasztalataimat leírni :D
A vírusirtók hihetetlen rendszerlassító műveleteit még ki is hagytam....

NTamas
Hozzászólások: 1874
Csatlakozott: 2014.06.19. 13:36

Re: Egyéb

Hozzászólás Szerző: NTamas »

KuLuSz-nak.
Vissza is fog ugrani, hiszen ez a kérdéses cache-törlő utasítás, - ami ugye csak a cache buffer-t törli ki - nem szünteti meg az alapproblémát.
Ennek az utasításnak leginkább ott van értelme -pl.szerverek esetében - ahol a megnövekedett proceszek miatt cache túltöltés esetén igencsak megnőhet a pillanatnyi memóriafogyasztás, ami esetleg az elfogyó memória miatt lefagyást is eredményezhet. Az, hogy ez mégsem következik be legtöbbször, szerepe van annak, hogy a kernel memóriakezelése ilyenkor milyen védelmi megoldással jön elő a probléma kivédésére. Tény, hogy a memóriafoglalás növekedtekor, ha ezt valami ki is jelzi, ez a cache-törlés is kellő segítséget adhat a pillanatnyi memória-felszabadaításához, de a kernelek ezt amúgy is a belső kialakításuk, memóriakezelésük okán meg fogják lépni.
Az alapprobléma inkább az, amit már írtam is, hogy két fő kernel van, a NonPAE-s és a PAE-s kernel, a két eltérő módú memóriakezelés okán. De mindkettőben van megfelelő megoldás a memóriaelfogyás leküzdéséhez, de ehhez azért megfelelő alapmemóriának a gépben kell lennie, és rendelkezésre állnia. Ez minden verziónál/kernelváltozatnál azért meg van adva, mennyi az a minimális Ram mennyiség, aminek a gépben lennie kell. Aztán, hogy ezt a kernelt, a disztró építő hogyan hozza össze egy kis/kevés memóriával rendelkező gépre speciálisan hangolva, továbbá az actuális linux verzió kevés memóriafogyasztásához, azt segítendő, milyen programokat tesz bele, ez már az ő dolga, az ügyességén múlik. Az is tény, hogy az ablakkezelők válogatják, mi, mennyi memóriával működik, továbbá maguk a beépített alap programok kinézetük folytán(egyszerű, sima ablakok) mennyi memóriát vesznek el a még felhasználható szabad memóriából a futtatásukhoz, illetve a kedves felhasználó által telepített, és esetleg erősen memóriazabáló saját programok akár már a gép indulásakor mennyire ülnek be, terhelik le a memóriát a saját előtöltésük által, ez mind olyan kérdés, amire a disztró fejlesztőjének oda kell(lene) figyelnie. Nyilván egy kis memóriás gépre nem pakolunk annyi alapprogramot, és csak egyszerű kinézetű, ún. fapadosnak tűnő/titulált progikat teszünk bele, (nem véletlenül) és az ablakkezelőt is úgy választjuk meg, hogy az a lehető legkisebb módon terhelje le a gépet, és általában ilyen esetekben nem szokás pl. több ablakkezelőt is betenni, csak egyet, és az X-windows rendszer is a legegyszerűbben van kialakítva./egy nagyon jó szemléltető anyag!- több kockából álló bemutató! - és ez is jó leírás - AZ X11 megjelenítési rendszer./

Kép
A Grafikus felhasználói felület réteges sémája

Mondjuk, az X Window System is megér egy misét...

kros54-nek.
A cache tároló alkalmi tisztítását én úgy oldottam meg, hogy készítettem egy .sh filét, majd gyártottam mellé egy szabad(senki által nem használt/foglalt) png képet/ikont, és ezt a két fájlt az egyszerűség kedvéért simán bemásoltam a rootba/gyökérbe, és ott elindítva lefut a script-ben leírt feladatsor. Terminálban azért az sh-v drop_cache.sh utasítással leellenőriztem, hogy működik e a dolog, igen, a képen is látható módon lefutott a script, látható a tisztító utasítás előtti memória és cache buffer állapota, majd a tisztítás utáni lekérdezés már sokkal jobb eredmény mutat.

http://kepfeltoltes.hu/view/140706/capt ... es.hu_.png

Ezután az elkészített, és működő drop_cache.sh fájlt beillesztettem a jobb oldalon lévő wbar-ba, - a legalsó, Cache Clean bejegyzés - és innen, a kék ikonjára bökve is szépen lefut a cache törlő, és memória felszabadító script. Látni belőle semmit sem lehet, hiszen a script nem nyit terminálablakot, tehát nem látványos dolog, de azért hasznos, bár óvatosan illik használni. Én leginkább akkor fogom, ha a webböngészés, és a Youtube-zás közben szép lassan elkezd fogyni a szabad memóriám, ekkor jól fog jönni a srcript által biztosított memória többlet, ami ugyan csak pillanatnyilag fog rendelkezésre állni, mert a rendszer később szép lassan növeli a bufferek számát, és újra elkezd ezáltal csökkenni a memória. Hiába na, kevés már ide a gépben lévő 1Giga Ram, mindenre már ez sem elég, sajnos!

Kép

kavics
Hozzászólások: 15
Csatlakozott: 2014.07.08. 17:26

Re: Egyéb

Hozzászólás Szerző: kavics »

Egy salukiNOP-023r2 -t használok. Úgy tudom (lehet rosszul) ezek a butított verziók jobban elmennek gyengébb gépeken. Talán jobb lenne feltennem egy teljes verziót a .pet kiterjesztések miatt?

Avatar
KuLuSz
Adminisztrátor
Hozzászólások: 606
Csatlakozott: 2014.06.17. 21:19

Re: Egyéb

Hozzászólás Szerző: KuLuSz »

Gyenge gépre ajánlott a full telepítés . Ha 1 kis memóriát is akarnál felszabadítani, akkor ne az Xfce ablakkezelővel szerelt puppyt használd, mert az alapból több ramot igényel mint a standard puppy-k asztalai.
kavics írta:Talán jobb lenne feltennem egy teljes verziót a .pet kiterjesztések miatt?
A pet-ek telepítése független attól hogy neked éppen hogyan vagy honnan fut a rendszered.
-<(].K.u.L.u.S.z.[)>-
-----------------------------------------------
Elérhetőségeim: Angol irc csevegő, (reg mentes) Discord, YouTube

kros54
Adminisztrátor
Hozzászólások: 410
Csatlakozott: 2014.06.17. 07:01
Kapcsolat:

Re: Egyéb

Hozzászólás Szerző: kros54 »

Olyan fórumszál is kéne talán, ahol az van leírva, milyen gépre, milyen feladatra milyen puplet van - már magyarul.
A SalukiNOP egyik mutánsa a magyar kalozNOP. (ebbe is lehet office-csomagot tenni.)
Nem tudom, mit értesz "lebutított" változat alatt. A Puppy Linux magyar honosításai lényegében a következő nagy csoportokba sorolhatók.
1. Az eredeti programcsomagot tartalmazók.
2. Az eredetibe beépített Abiword-Gnumeric nélküliek: online, lite jelzőkkel.
3. "Igazi" (nem-ABiword-Gnumeric) office-t tartalmazók. Office, TM, LO jelzőkkel. TM= Textmaker/Softmaker, LO=LibreOffice
4. Más módon átalakítottak: pl. az LX7_Puppy.iso, és Csipesz multi-mega-giga DVD-s pupletei.

Még a 2. csoportra sem mondanám a butítottat, mert azokban meg más, az online munkát könnyítő alkalmazások vannak.
Mindegyik említett puplet elérhető innen: https://yadi.sk/d/WmJMuf_bF6fze
Az 1. csoportra a klasszikus példa a Kami-féle XpPuppy: XP-Puppy528_hu.iso
A 3. csoportból most néhányat be is mutatok.
a.) officeTM525.iso Lupu525 alapokon,Softmaker2008Office, openbox, wbar régebbi gépre - kisebb, mint 200 MB
b.) officeRP5423tray.iso RetroPrecise (noPAE-kerneles) hagyományos, JWM ablakkezelő, LibreOffice3.6.X verzióval
c.) a Precise571 PAE-kerneles, ebből választhatsz olyat,
- amiben a Libre Office SFS-ben van (XPr571Full.iso)
- már telepítve van (Pr571Full-hu.iso)
- ugyanez úgy, hogy win alatti exe-állományban kapod: https://yadi.sk/d/byj3lrK5VyhAB

Magyarán, arra bátorítalak, hogy próbálgass, míg találsz igényeidnek megfelelőt. A frugál telepítés valamivel (de nem sokkal) több RAM-ot igényel futtatáskor, nem írtad géped jellemzőit, 1 GB RAM fölött ennek már nincs jelentősége. S mivel a RAM-ot amúgy is minden gép és minden rendszer meghálálja, a magam részéről komoly önkínzásnak tartom a 256 MB-tal való kínlódást, aminek a mai használtgép-árviszonyok mellett nem látom értelmét.

kavics
Hozzászólások: 15
Csatlakozott: 2014.07.08. 17:26

Re: Egyéb

Hozzászólás Szerző: kavics »

Az 'Irodai szoftverek' témával kapcsolatban volt egy segítségkérésem.
Ott kaptam egy választ NTamastól, hogy lehet, hogy a Puppy verzióm eleve karcsú, és nem tartalmaz minden függőséget. Ebből jött az általam rosszul értelmezett "butított" szó.
Kezdő vagyok a Puppy világában, nem igazán vagyok még tisztában a fogalmakkal. Ebből adódik, hogy rosszul fogalmazok, ezért elnézést kérek!
Sok Puppy variációt kipróbáltam már, a Saluki klappol igazán a géppel. Mondhatom, hogy tökéletesen fut, igazából egy jó office hiányzott. A próbák során feltűnt, hogy vannak olyan Puppy verziók amikben alapból több 'cucc' van, de a SalukiNOP023-ban tán fele sem.
A NOP (talán)rövidítés, NTamas válasza, a Puppyban alapból megtalálható alkalmazások száma, arra a következtetésre juttatott, hogy akkor valami butított verzióval van dolgom.
Tudom rengeteg munka, idő, pepcselés van egy új Puppy verzió összerakásában és semmikép nem a 'nyersanyag' lebutításáról van szó. Még egyszer elnézést kérek, ha ebből a szóból ez hallatszott volna ki!
A gépemben 768 mega ram van.

kros54
Adminisztrátor
Hozzászólások: 410
Csatlakozott: 2014.06.17. 07:01
Kapcsolat:

Re: Egyéb

Hozzászólás Szerző: kros54 »

Kavics, ez nem egy sértődős hely...
NOP. Nearly Official Puppy. Majdnem Hivatalos Puppy.
Az "eredeti" Barry Kauler által gyártott JWM ablakkezelővel dolgozik. Nyilván van (volt) oka is, a RAM-használatban ez kér keveset, pontosabban, akkor ezt kérte a legkevesebbet és lapozz vissza pár évet.
A NOP attól más, hogy ebben az Xfce van, ami sokak szerint, szerintem is, szebb, mint a JWM. Jobb gépekre biztosan.
A SalukiNOP tehát egy Saluki-változat,Xfce-vel szerelve. Nyilván a fejlesztő néhány programot kirakott belőle, ez nekem is szokásom.
(Saluki egy farkasfajta, a Puppy meg kölyökkutya, szóval valahogy rokonok...)
Most már van IceWM, openbox, PEKWM és ki tudja, milyen ablakkezelős puppy is.
Az általam említett kalozNOP egy Saluki-klón, de már magyar, ezért ajánlottam próbára.
Más. Többen emlegették, hogy a LibeOffice javát kér.
Az a tapasztalatom, ha nem kap, akkor is működik jónéhány pupletben, használtam is így, baj nélkül.
Még egy! A legtöbb office-program sokszor azért nem műxik rendesen, mert más fontokat igényel.
A magyar pupletek ezeket már tartalmazzák.
Ha meg nem, akkor töltsd le én indítsd el ezt:
https://yadi.sk/d/9bGOAgc0WNvNS Install_Microsoft_Webcore_Fonts.sh
És tapasztald meg a különbséget.

Válasz küldése

Vissza: “Szoftverek, alkalmazások”