Kezdő lépések.

A puppy linux operációs rendszer és szoftverei
Pett79
Hozzászólások: 15
Csatlakozott: 2015.07.20. 10:40

Re: Kezdő lépések.

Hozzászólás Szerző: Pett79 »

Nálam egy halom Chomium, Maxthron... szeméttel tele van. Sajnos nem tudom, hogy parancssorban hogyan kell lekérdezni a méretet, a Double Commander meg a fent említett figyelmeztetés óta csak egy hibaüzenetet ad, és nem indul el. :?

janugsa
Adminisztrátor
Hozzászólások: 618
Csatlakozott: 2014.06.28. 00:17

Re: Kezdő lépések.

Hozzászólás Szerző: janugsa »

Rox fájlkezelő, jobb egérgombbal katt a fájlon vagy a mappán és Méret.

Arra vigyázz hogy a tárolófájlod betellik, azaz 0 lesz a szabad hely benne akkor nem tud menteni, és
lefagyhatnak a programjaid, mint akár a Double Commander.
A hozzászólást 2 alkalommal szerkesztették, utoljára janugsa 2015.07.26. 00:23-kor.

Pett79
Hozzászólások: 15
Csatlakozott: 2015.07.20. 10:40

Re: Kezdő lépések.

Hozzászólás Szerző: Pett79 »

Fura, mert én a teljes telepítést választottam, mint ahogy a korábbi verzióknál is. De valóban igazad van, bootoláskor mégis a Frugal indul.
Azért választottam a Puppy Csipeszt, mert nem ismerem a különböző segédprogramokat, itt meg találtam néhány igen hasznosat, szóval minden kéznél van. Nem is volt addig semmi baj, amíg ebbe a tárolófile problémába nem ütköztem. Azt sem nagyon értem, hogy a személyes tárolófile-ban miért vannak a böngészők "szemetelései"? Nem a különböző beállításokat tárolja el ez a file?
Na mindegy, azt hiszem, inkább legyalulom ezt az oprendszert, és telepítek egy másikat. Kár érte... :cry:

Pett79
Hozzászólások: 15
Csatlakozott: 2015.07.20. 10:40

Re: Kezdő lépések.

Hozzászólás Szerző: Pett79 »

"Rox fájlkezelő, jobb egérgombbal katt a fájlon vagy a mappán és Méret."


Köszi, ez akkor mégsem olyan bonyolult! :oops:
202 Megát ír.

janugsa
Adminisztrátor
Hozzászólások: 618
Csatlakozott: 2014.06.28. 00:17

Re: Kezdő lépések.

Hozzászólás Szerző: janugsa »

Ha van helyed a winchestereden akkor növeld a tárolófájlodat, ahogy az NTamas leírta.
Később majd dönthetsz máshogy is.
Ha nincs a növelésre hely akkor esetleg törölheted a .cache mappában a böngészők Cache mappáit.
Restart után nagyobbnak kell lenni a szabad tárolófájl résznek.
Arra figyelj hogy 0-ra ne csökkenjen a szabad tárolófájlméret ,mert akkor hibák lehetnek.

Természetesen legjobb ha a böngészőkben töröljük az ilyen adatokat mint a cache.
FIREFOX Menu- Beállítások-Speciális-Hálózat-Gyorsítótár(cache) . Törölni és mérethatárt lehet beállítani.
Chromium Menu- Eszközök- Böngészési adatok törlése-
Maxthon - Menu- Clear browsing history
Seamonkey - Szerkesztés- Beállítások- Adatvédelem- Személyes adatok -

NTamas
Hozzászólások: 1874
Csatlakozott: 2014.06.19. 13:36

Re: Kezdő lépések.

Hozzászólás Szerző: NTamas »

Nemcsak a böngészők, hanem még a telepített programok közül is jó páran beledolgoznak a cache-be,

Kép

sajnos, ezt nem mindegyiknél tudod megszüntetni, ritka, hogy ezt a cache lefoglalást a programon belül tudod egyáltalán szabályozni.
Ilyen tekintetben a böngészők jól állnak, ott, -ahogy janugsa is megemlítette- a beállításokban erre legalább van mód.

Avatar
KuLuSz
Adminisztrátor
Hozzászólások: 606
Csatlakozott: 2014.06.17. 21:19

Re: Kezdő lépések.

Hozzászólás Szerző: KuLuSz »

Pett79 írta: Azt sem nagyon értem, hogy a személyes tárolófile-ban miért vannak a böngészők "szemetelései"? Nem a különböző beállításokat tárolja el ez a file?
A frugal azaz a mentésfájllal indtott rendszer ugyanúgy viselkedik mint a full telepített rendszer. A rendszer ugyanugy használ kest és egyéb dolgokat , ugyanúgy tudsz törölni vagy másolni fájlokat , és minden művelet amit te vagy a rendszer végez , az bekerül a mentésfájlba . Amennyiben szeretnél megszabadulni a rendszer vagy sokkalinkább böngésző szeméttől , állítsd be a böngészöd mint ahogy azt jangusa javasolta, vagy a kes tartalmakat állítsd a /tmp könyvtárba,ilyenkor leállításnál törlődik a cucc, vagy ha szükséged lenne a kesre de nem szeretnéd a mentésfájlban tudni , akkor ezeket a könyvtárakat ki lehet linkelni a mentésfájlból, így nem a mentésfájl telik meg.
-<(].K.u.L.u.S.z.[)>-
-----------------------------------------------
Elérhetőségeim: Angol irc csevegő, (reg mentes) Discord, YouTube

Pett79
Hozzászólások: 15
Csatlakozott: 2015.07.20. 10:40

Re: Kezdő lépések.

Hozzászólás Szerző: Pett79 »

Köszönöm mindenkinek a segítséget! A leírtak alapján ideiglenesen megoldottam a problémát. Növeltem a tároló file méretét, töröltem a cache-t, korlátoztam a böngészők szemetelését, és a Double commander sérült xml file-ját is sikerült helyreállítani. Mindenesetre az biztos, hogy ha ez az oprendszer csak Frugal módban futtatható, és a megtelt tároló file miatt a rendszer is sérülhet, akkor inkább lecserélem egy másikra. 160 Gb-os winchesterre telepítettem, így nem látom értelmét a "korlátozásnak".

NTamas
Hozzászólások: 1874
Csatlakozott: 2014.06.19. 13:36

Re: Kezdő lépések.

Hozzászólás Szerző: NTamas »

KuLuSz írta:A frugal azaz a mentésfájllal indtott rendszer ugyanúgy viselkedik mint a full telepített rendszer.
Azzal az egy, de nem megemlített, pedig igen fontos kitétellel, hogy amíg a Full telepített rendszer minden egyéb változást, config filében történő javítást stb. azonnal kiír a merevlemezre, ez a Frugall mód esetében nem azonnal történik meg. Itt a rendszer ezeket a változtatásokat csak egy idő elteltével írja ki a merevlemezre, -vagy legkésőbb a rendszer leállítása előtt- addig a memóriában tartja ezeket a változtatásokat, és emiatt lehet azt a trükköt eljátszani a Frugall telepítésű rendszer mentésfilével való elindítása esetén, hogy ha egy beállítást, javítást végzel, ami nem lett jó, vagy a böngésződbe töltődne le valami nem odavaló dolog, akkor a gépedet a fizikai reset kapcsoló gyors használatával úgy tudod újraindítani, hogy ezek a hibás dolgok nem kerülnek a merevlemezre rögzítésre, -pontosan amiatt, hogy a rendszer a frugall módban nem azonnal ír ki minden változást oda- így az ésszerű resetes újraindítás eredményeképp a legutolsó hibátlan configoddal tudsz újra dolgozni.
Az ésszerű jelző arra vonatkozik, hogy mielőtt a reset gombra csapnál, figyelj oda, hogy a merevlemezed lámpája eközben nem jelez már netán írási tevékenységet, mert ha igen, akkor az éppen írt fájltartalom a reset gomb alkalmazása miatt hibásan kerülhet rá a merevlemezre, ami a hibás fájlba írás(Frugall-mód esetén) miatt netán indítási problémákhoz vezethet, tehát ez a reset gomb-os módszer kellő odafigyelést, gyakorlást igényel.

janugsa
Adminisztrátor
Hozzászólások: 618
Csatlakozott: 2014.06.28. 00:17

Re: Kezdő lépések.

Hozzászólás Szerző: janugsa »

Pett79
Azért nincs veszve semmi, az ujabb puppykon pl Tahr frugal telepítésnés is lehet mappába menteni.
DE csak ha a partíció ext3 vagy ext4.
Ennek a mappának nincs véges mérete, azaz automatikusan nő.
Nem tudom hogy ezt tudja e a csipeszpup, de lehet hogy nem, mert ha jól emlékezem régi
a mentőprogramja.
Vagy talán új mentő programot kell belerakni, majd megnézem este.

Válasz küldése

Vissza: “Puppy Linux”