Rasberry Pi

Totál hétköznapi témák, ötletek, tutira nem linux és nem PC

Moderátor: S-kami

kros54
Adminisztrátor
Hozzászólások: 410
Csatlakozott: 2014.06.17. 07:01
Kapcsolat:

Rasberry Pi

Hozzászólás Szerző: kros54 »

Gondolom, nem csak én olvastam el ezt:
http://index.hu/tech/2015/02/02/raspber ... indows_10/
Amiből - nekem - nem a win10 volt a lényeg, hanem az, hogy 35 dollárért micsoda kütyüt lehet beszerezni. (ÚJ a specifikáció!!!)
A nagyon-törzstagok emlékezhetnek, néhány éve egy átalakítható csevegőgépet rendeltünk itt összefogva.
Nagy kérdés, hogyan éri meg jobban, ennek most nem néztem utána.
Ha valaki egyedül rendel, az 35 $ és a postaköltség. Ez utóbbi tételen lehetne faragni, de mi van, ha néhány darab után már vámot, áfát, meg ilyesmit kell fizetni???
Tehát ennek kéne utánanézni, mert ilyen specifikációkkal, ha rámegy egy vindóz, akkor rá kell, hogy menjen egy puppy is. (Sőt, de azt hagyjuk.)
Vélemény?

NTamas
Hozzászólások: 1874
Csatlakozott: 2014.06.19. 13:36

Re: Rasberry Pi

Hozzászólás Szerző: NTamas »

Miért akarsz Te rá vámot fizetni, amikor magyarországi hivatalos képviselete, és üzlete van a cégnek????
Első Magyar Raspberry PI Szaküzlet!
Kép

Tulajdonságok:

Core Architecture: ARM
Core Sub-Architecture: ARM7
Quad Core CPU (SoC Broadcom BCM2836 quad core Cortex A7 processor @ 900MHz (overclockable @ 1.1 GHz), VideoCore IV GPU),
1GB LPDDR2 RAM,
900MHz Board Clock Speed,
40 GPIO Pins,
4 x USB Ports,
4 Pole Stereo Output,
HDMI Port,
10/100 Ethernet,
Micro SD Card Slot
Méret: 85 x 56 mm
6x-os teljesítmény

Az Ipon_hu hírlevelében ugyan azt írja, 2015 második felében esetleg várható a beérkezés, de a linkelt Raspberry HU Szaküzlet weboldalán előrendelést már felvesznek, igaz, ha a 35 dolláros árat átszámolod, és a hivatalos, magyarországi garanciát meg a szállítást is hozzászámolod, szinte ugyanott vagy árban, hiszen a 35 dollár az durván(kerekítve) 9600Ft-ra jön ki, erre tedd még rá a vámot(már, ha van erre a kis összegérték miatt, de mivel külföldről rendeled, így biztosan van) továbbá a szállítási költség, és a garancia(megváltás ára) szóval a magyar üzlet weboldalán látható ár szinte alig magasabb, mintha az előbbieket szépen összeadod. Nem akarok senkit rábeszélni de, ha már van hivatalos, magyar üzlet, talán inkább ott lenne célszerű vásárolni, nem részletezem, miért.
Kép
A kérdés inkább az, hogy mi kell még a deszkán kívül egy komplett gép összehozásához, és ezt egy amatőr hogyan fogja összehozni! - ez a nagyobb gond, meg a driverek, illesztőprogramok ugye, mert arról itt még a nagy lelkesedésben még nem esett szó, de hivatalos képviselet, és bolt létezése okán nem tartom valószínűnek, hogy ezeket nem lehetne beszerezni/megoldani.
Ami viszont gondot jelenthet, hogy a leírás szerint négymagos ARM proci van benne, szóval így a kép már kissé árnyaltabb, nézd csak meg a weboldalt a leírással! Az szép, hogy ingyen lesz rá a Windows 10, de annak melyik verziója? Az ARM procira ugyanis tudtommal csak az Windows RT menne fel, nade, az RT amúgy is megy a süllyesztőbe, nem igazán támogatott, talán ezért is a bátor kijelentés az MS részéről az ingyenesség okán, szóval azért ezt még át kéne alaposabban gondolni, főleg a rátelepítendő Puppy okán is, mert én még nem tudok ARM procira épített Puppy-ról, de ettől még esetleg létezhet már ilyen is. Azt tudom, hogy a Linux támogat ARM utasításkészletet, azt is tudom, hogy a Raspberry PI-hez van egy Debian linux alapú disztribúció, ez a Raspbian. De AMR-es kimondott Puppy verzióról nem tudok, de ez, mint írtam is, nem kizáró ok, lehet, hogy már van ilyen is, annyira nem mélyedtem el a málnás művekben.

kros54
Adminisztrátor
Hozzászólások: 410
Csatlakozott: 2014.06.17. 07:01
Kapcsolat:

Re: Rasberry Pi

Hozzászólás Szerző: kros54 »

Kedves Ntamas, köszönöm a nagyon pontos információkat.
Az eddigi hírek alapján a windows 10 egyértelműsödik, mert csak 1 verziója lesz, ami akárhol fut (mobil, tablet, asztali gép) mert a mostani win8 nem ilyen, ahogyan megjegyezted.
A hazai boltról nem tudtam, ezért vetettem fel a külországi vásárlást.
A Puppy málnásítását még a régi fórumon Vodor48 próbálgatta, és van egy orosz puppysta is, aki egészen jó eredményeket ért el, de konkrét pupletről nem tudok.
Tápnak úgy tudom elég egy kiszuperált mobiltöltő, a monitorhoz, egérhez, stb. meg van csatlakozási felület, kimenet.
Ezért a pénzért nagyon jó használt gépet is be lehet szerezni, szóval ez többesélyes dolog.

NTamas
Hozzászólások: 1874
Csatlakozott: 2014.06.19. 13:36

Re: Rasberry Pi

Hozzászólás Szerző: NTamas »

kros54 írta:Kedves Ntamas, köszönöm a nagyon pontos információkat.
Az eddigi hírek alapján a windows 10 egyértelműsödik, mert csak 1 verziója lesz, ami akárhol fut (mobil, tablet, asztali gép) mert a mostani win8 nem ilyen, ahogyan megjegyezted.
A hazai boltról nem tudtam, ezért vetettem fel a külországi vásárlást.
A Puppy málnásítását még a régi fórumon Vodor48 próbálgatta, és van egy orosz puppysta is, aki egészen jó eredményeket ért el, de konkrét pupletről nem tudok.
Tápnak úgy tudom elég egy kiszuperált mobiltöltő, a monitorhoz, egérhez, stb. meg van csatlakozási felület, kimenet.
Ezért a pénzért nagyon jó használt gépet is be lehet szerezni, szóval ez többesélyes dolog.
A Windows 10 eleve két rendszerverzióra bontható, az AMR-s procikra, -táblagépekre- portolt, AMR-hez való RT verzió, illetve az Intel/AMD-x86-x64 rendszerre portolt W10-verziók, és ugye még emellett ott van a Windows Phone-hoz való verzió is, ami szintén a telefont hajtó proci rendszerének megfelelően van portolva.
A málnás üzlet-kirendeltség M.országon már két éve működik, az első jelenlétét hatalmas sajtó-média visszhang kísérte, az első Pi deszkák sajnos valóban kissé irreális áron kerültek forgalmazásra, de ez, miután felfutott a bolt, szépen lejjebb ment az áruk, és ugye vedd figyelembe, hogy ezen termékeket itthon sajnos! még az előbb általam nem is említett +áfa is terheli ám jelentősen, tehát a mostani, itthoni üzleti ár ennek fejében, figyelembe vételével értendő, és sajnos, hiába akarsz Te magánúton, esetleg páran összeállva behozni eből pár darabot, sajnos a mostani, módosított törvények miatt nem fogsz tudni olcsóbban kijönni, ez a magyar törvényi szabályozás súlyos hibája, ez van, sajnos!
A tápegység, hmmm....szóval, elvileg minden olyan dugasztáp, esetleg telefontöltő jó hozzá ami legalább 5V-550-1000mA-t tud folyamatosan leadni, vagy esetleg ennél nagyobb teljesítményre képes. Ugyanis, ha a Pi2-re Te felteszel egy Médiacenter-t, ahhoz már erős -2A-5A-es- táp fog kelleni, különben akadozni fog a médialejátszás.
Ami jó hír viszont, ugye a készülék eleve SD kártyáról bootol, illetve azon van az oprendszer feltelepítve. Nos, a magyar boltban egészen emberi áron kapni már előtelepített SD kártyákat, ha esetleg érdekel a dolog. Meg vannak,illetve árulnak itt egészen jó áron SD író USB-s cuccokat is.
Szintén árulnak itt hozzá tápegységet is, ha valakinek nem lenne hozzávaló dugasztápja, illetve egészen pofás dobozt-házat is, ami ugye a régebbi, illetve az új verzióhoz is jó. Valamint vannak már komplett megoldások is,pl. az xmbc-s verzió, illetve ezen alkalmazások.
Sajnos ezen kész dolgok, csomagok ára már kissé magasnak tűnik nekem, és ahogy Te is írtad az előbb, ennyi pénzért már egészen komoly használt, de jó állapotú számítógépet - akár komplett módon is - lehet már kapni, szóval igen, kétesélyes a dolog, kinek mi éri meg, miből tud jobban gazdálkodni, miből lehet a legtöbbet kihozni.

Utóirat:
Elárulom Neked, én nagyon szemezgetek a médiacenteres megoldással, de nem azt készen megvéve, hanem mondjuk kit-ben, esetleg egyenként megvéve az alkotóelemeket, és azt saját magam összeszerelni.
Az SD kártya+oprendszer normális áron elérhető, így tehát valószínűleg nem fogok azzal szórakozni, hogy hogyan is telepítsem fel az SD kártyára a letölthető oprendszert, vagy a médiacenterről lévén szó, az OpenElec-es, illetve az XMBC-s szoftvert, de ugye létezik Ubuntu minimal rendszer is, amit ugye le lehet tölteni, azért ez már elgondolkodtató, mert ugye ebből már lehetne saját ízlés szerint építkezni, szóval ez is egy lehetőség, mégpedig eléggé jó lehetőség, és az Ubuntu minimálnál maradva még akár az is elképzelhető, hogy ha egy élelmes maszek, vagy egy ügyes, hozzáértő közösség bevállalná a gépépítést, még nagyobb darabszám esetében olcsó saját miniszámítógépeket is össze lehetne hozni ebből.

NTamas
Hozzászólások: 1874
Csatlakozott: 2014.06.19. 13:36

Re: Rasberry Pi

Hozzászólás Szerző: NTamas »

És akor most jön a hidegzuhany!

A Microsoft hivatalosan is kicsinálja a Windows RT-t – és hozzá a hardvereket is

Szóval az a bizonyos rpibolt.hu-s kijelentés az ingyenes (W10)okán, szóval az most igen erősen bedőlni látszik! Az ARM-processzoros gépek a Windows RT kinyírása után nem tudom, miben reménykedhetnek még, úgy néz ki a dolog, én legalábbis ezt vettem ki a cikkből, hogy az MS csak a telefonokon, mármint a sajátján támogatja csak az AMR-es gépeket. Így most nagyon úgy tűnik, hogy a Rasberry Pi kissé hoppon fog maradni, és csak a saját, illetve a speciális Linux-ok maradnak meg a számára.
Azt meg most már végképp nem értem, hogy az MS miért nyírja ki az AMR-es tábla/kisgépeket, köztük a viszonylag jól teljesítő az ARM-os Surface 2-t. :?:
A hírt olvasva újra visszanéztem az rpibolt.hu oldalra, és a legnagyobb meglepetésre ott már egy szó sincs az ingyenes W10-ről, szóval ennek annyi, úgy tűnik.

azami
Hozzászólások: 1014
Csatlakozott: 2014.06.20. 20:25

Re: Rasberry Pi

Hozzászólás Szerző: azami »

Én csodálkoztam a bejelentésen hogy a W10 támogatja, hiszen már január közepén hivatalos fórumon jelezték az ARM támogatásának a megszűnését....

kros54
Adminisztrátor
Hozzászólások: 410
Csatlakozott: 2014.06.17. 07:01
Kapcsolat:

Re: Rasberry Pi

Hozzászólás Szerző: kros54 »

Én úgy értelmeztem (lehet, helytelenül, de ezt majd az idő eldönti) a korábbi hírek alapján, hogy egységes lesz a win10.
Tehát nem lesz ilyen-olyan-amolyan, hanem úgy fejlesztik, hogy mindenre jó legyen.
Más (és ennél fontosabb).
A "régi" fórumon egy orosz fejlesztővel "találkoztunk" (kutattam fel) aki komoly eredményeket ért el a Puppy működésre bírásában. Most újra felvettem vele a kapcsolatot, s a fórumra is meghívtam. Nem kell (kéne...) mindent feltalálni - újra.
Ha csak email-ben válaszolna, majd azt is idehozom.
És - hátha valaki nem olvasta: http://index.hu/tech/2015/02/11/hangtal ... 3_ezerert/

Válasz küldése

Vissza: “Off Topic”