Nem-hivatalos verziók

Alap verziók, hivatalos kiadások
kros54
Adminisztrátor
Hozzászólások: 410
Csatlakozott: 2014.06.17. 07:01
Kapcsolat:

Nem-hivatalos verziók

Hozzászólás Szerző: kros54 »

Kissé bizonytalan vagyok (vagy mégsem...?) abban, jó helyre fogalmazok-e. Majd kiderül, a lényeg, hogy hosszú hónapok után mintha megvilágosodnék, s gondoltam. ezen érzéseimet ide is leírom.
Nevezetesen másutt már jó sokat tárgyaltuk azt, vajon mi most a Puppy Linux fő iránya, a mintegy "hivatalos" puplet, miközben persze @azami, @pfeco, @csipesz,@gjuhász ontják a jobbnál jobb pupleteket, és még a régiek is (szerintem) használhatók és időtállók.
Ha jól emlékszem és jól idézem, a Puppy fejlődése eddig több szakaszból állt.
Az első időszakban teljesen önálló linux-variánsként jelent meg.
Később az Ubuntu jelentősebb kiadásaihoz kapcsolta magát: Lucid, Precise, s a Tahr-t most szándékosan nem írom ide.
Utána meg igen különböző ágak-bogak (kutyakölyökről lévén szó, nem szívesen használnám a korcs kifejezést...) jöttek, amelyek felmenőit igen nehéz lenne pontosan meghatározni. Igen, most lehet említeni a Tahrt, korábbról a Quirky-t, a slackot, a NOP-ot, a Wary-t, biztosan kihagytam valakit-valamit.
És akkor a lényeg: nekem csak most tudatosult, hogy elsősorban azért nincs fő csapásirány, mert az alapítő-fejlesztő kennel-gazda, vagyis Barry Kauler már 2013-ban kiszállt ebből: Announcement by Barry Kauler: In late September 2013, I retired from the leadership role with Puppy Linux. Puppy is now developed by a community of enthusiasts. Vagyis, Barry Kauler bejelentette, hogy megválik a vezető szereptől, s a lelkes fórumtagokra bízza a fejlesztést.
Mit lehet ebből tapasztalni?
Konkrétan azt, hogy a distrowatch szimbolikus első 10-éből visszaesett a Puppy. Jó, közben megjelent a táblagépek és az okostelefonok özöne, ahol az android kiüthetetlennek tűnik, s az asztali gépek egyre kisebb tortáján ott a Windows, aki azért a legnagyobb darabot harapdálja (nálunk biztosan) és a fennmaradó hányadot ezernél több, egymástól olykor alig különböző linux-variáns osztja.
A rankings.hu adatai szerint Windows7 48,06 % Windows XP 13,09 % s a Windows 8.1 10.13 %-ot ért el, együtt 71 %...
Ismétlem, az 1000 Linuxra van 1,23 %.
Ezzel nem azt mondom, hogy nincs szükség Linuxra, Puppyra, csak azt, hogy végeredményben szinte magunknak, vagy más hasonló megszállottaknak dolgozgatunk, igazából hivatalos támogatás nélkül.
Nem tudom, lehet-e ilyenkor valamiféle célt odarakni.
Nekem ilyennek tűnik a @pfeco által kísérletezett megoldás, vagyis az, hogy a kernelek cseréjével próbálgatja a jobb eredményt. Kérdés, mit tudnak jobbat (megszüntetve-megőrizve a korábbiakból) az új kernelek.
De akkor még nem beszéltünk arról, hogy az idők is megváltiztak, a korábbi statikus weboldalakat felváltották a dinamikus tartalmak, hol flash, hol html5-ben, amelyekhez a régi gépek (akár csókolgatjuk őket, akár nem) egyre kevésbé lesznek jók.
Persze, az örök tanács most is jó: a feladathoz és a hardverhez válasszunk operációs rendszert és programokat, s jobb lesz az eredmény.

azami
Hozzászólások: 1014
Csatlakozott: 2014.06.20. 20:25

Re: Nem-hivatalos verziók

Hozzászólás Szerző: azami »

Sajnos már nem csak az a kérdés hogy milyen gépre, milyen kernellel fejlesztel, de az unicornál észre vettem hogy a nyelv átállításával eltűnik a hozzáadott értéked is már ami a felületet illeti :roll: :!:
Ezért kellett külön nyelven kiadni a Chrome Lite puppletet, van Angol és Magyar de ha valaki Pl. Franciára állítja, annál csak az alap puppy lesz látható, amit én hozzá raktam nem.... :(
Amúgy engem nem érdekel igazán hogy hányan használják, van egy gondolatom, a puppyn meg tudom valósítani, közzéteszem és kész.... :D
Az emberek 80%-a meg szerintem, ha a böngészőjét teszed meg induló ablaknak tovább már nem is érdekli mi van a gépen, facebook, online film-zene...
Tényleg készítek is egy-két ilyen puppletet hogy indulásnál egyből bejön a böngészö, Firefox és Chrome, Induló oldal meg facebook , Youtube, online filmek kész... :!:
Háttérbe VLC és Java, ez a felhasználók 50%-a..... :D

kros54
Adminisztrátor
Hozzászólások: 410
Csatlakozott: 2014.06.17. 07:01
Kapcsolat:

Re: Nem-hivatalos verziók

Hozzászólás Szerző: kros54 »

azami írta: Az emberek 80%-a meg szerintem, ha a böngészőjét teszed meg induló ablaknak tovább már nem is érdekli mi van a gépen, facebook, online film-zene... Tényleg készítek is egy-két ilyen puppletet hogy indulásnál egyből bejön a böngésző
Van már ilyen, igaz, nem puppy alapon, de így működik a Google Chromebook. Itt nyilván a Chrome jelenik meg, s alatta ebben is linux van...

azami
Hozzászólások: 1014
Csatlakozott: 2014.06.20. 20:25

Re: Nem-hivatalos verziók

Hozzászólás Szerző: azami »

Bizony :!: És ha már Linux van alatta akkor mindegy ha Puppy..... :D
Van Firefox alapú is: https://webconverger.org/
http://distrowatch.com/?newsid=08952

UI: Beszéljünk valami gyártóval és adjunk ki egy pár PUPPY BOOK gépet :D Tuti a siker... :D :!: :!: :!:

NTamas
Hozzászólások: 1872
Csatlakozott: 2014.06.19. 13:36

Re: Nem-hivatalos verziók

Hozzászólás Szerző: NTamas »

kros54 írta:Kissé bizonytalan vagyok (vagy mégsem...?)
És akkor a lényeg: nekem csak most tudatosult, hogy elsősorban azért nincs fő csapásirány, mert az alapítő-fejlesztő kennel-gazda, vagyis Barry Kauler már 2013-ban kiszállt ebből: Announcement by Barry Kauler: In late September 2013, I retired from the leadership role with Puppy Linux. Puppy is now developed by a community of enthusiasts. Vagyis, Barry Kauler bejelentette, hogy megválik a vezető szereptől, s a lelkes fórumtagokra bízza a fejlesztést.
Mit lehet ebből tapasztalni?
Ezzel nem azt mondom, hogy nincs szükség Linuxra, Puppyra, csak azt, hogy végeredményben szinte magunknak, vagy más hasonló megszállottaknak dolgozgatunk, igazából hivatalos támogatás nélkül.
Nem tudom, lehet-e ilyenkor valamiféle célt odarakni.
Nekem ilyennek tűnik a @pfeco által kísérletezett megoldás, vagyis az, hogy a kernelek cseréjével próbálgatja a jobb eredményt. Kérdés, mit tudnak jobbat (megszüntetve-megőrizve a korábbiakból) az új kernelek.
De akkor még nem beszéltünk arról, hogy az idők is megváltiztak, a korábbi statikus weboldalakat felváltották a dinamikus tartalmak, hol flash, hol html5-ben, amelyekhez a régi gépek (akár csókolgatjuk őket, akár nem) egyre kevésbé lesznek jók.
Persze, az örök tanács most is jó: a feladathoz és a hardverhez válasszunk operációs rendszert és programokat, s jobb lesz az eredmény.
Az, hogy Barry kiszállt a fejlesztésből, szerintem nem a véletlen műve!
Szerintem Ő már korábban rájött arra a kétségtelen tényre, az emberekkel együtt a hardverek is öregszenek, és kikopnak a köztudatból szépen, lassan, ez természetes, ám igen fájó pont mindenki életében, akit érint.
Jönnek az ifjabb nemzedékek, úgy emberanyagban, mint hardver anyagban, változnak az Internet felhasználási szokások, -nem kicsit, nagyon is- és hát változik és fejlődik a Linux is, a kernelek is. A kernelfejlődéssel elvileg csak nyerünk, az újabb gépeket használók biztosan, újabb eszközök lesznek használhatóak, támogatottak kernel szinten, és ez csak jó, hiszen ezekhez már a driver támogatás így könnyebben megvalósítható. Változik és fejlődik az automatikus hardverfelismerés is, ez szintén jó, de a régebbi gépekkel itt már némi probléma fog adódni, nevezetesen az új kerneleket nem mindegyik régi gép fogja tudni használni, ezáltal a kernelcserélgetős pfeco-s megoldások emiatt nem minden gépen fognak működni. Mégpedig azért, mert a cserélgetésben is csak meghatározott kernelszámú verziók vehetnek részt, tehát egy eleve régi gépre, ami csak egy bizonyos kernelszámú verzióig képes működni, nos ott mint írtam is, gondok lesznek ebből a módszerből is. Ez nem másért van, hanem azért, mert a régi gépekhez már nincs friss Bios, a régiek meg nem teszik lehetővé az újabb kernelek futtatását natívan. Vagyis itt jön elő végleg a régi gépek használatának, illetve azok frissítésének a vége.

És ezt Barry jó előre látta, megérezte, nem véletlenül fordult a Puppy Unicorn verziók felé, amiben egyesíteni próbálta a régi alapokat az új Linux-okon futó alkalmazásokkal.
Megemlíted az erőforrást zabáló Flash-t,-jogosan!- és a html5-ben futó webes lejátszót, hát igen, ezek sem a régi kernelt futtató gépekre vannak kitalálva, akárcsak az ezeket a megoldásokat befogadó-használó újabb böngészők sem. Elindulni még talán elindulnak, de azután ennyi, a normális használatukhoz -tetszik, vagy nem tetszik - már komoly gépek kellenek, sok memóriával. Ez van, ez ellen a megoldás a skálázható streamek formájában fog eljönni, kitaszítva a flash-t végre.
De ehhez már komoly sávszélességű net-elérés kell majd mindenkinek, azt kezelni képes hardverelemekkel, online dekódolásra, online-újrakódolásra képes erőgépekkel, és máris látható, a régi gépek az új technikákkal szemben már nem party-képesek.
Hogy mégis mi lenne ez után a követendő irány?
1. Mindenkinek új gépekkel kellene rendelkeznie.
Ez csak első hallásra meredek ötlet, ahogy a DVB-T adások elterjedésével az emberek lépést tudtak tartani a technikát befogadó hardverek beszerzésével, - akik meg nem, azok valamilyen támogatási formában erre segítséget kaphattak, igényelhettek - úgy a széles sávú, gyors Net elérés mellé akár kedvezményes gépbeszerzési megoldásokat is ki lehetne találni. Talán, ha kevesebb futball stadiont építenének, és a megtakarított pénzt erre költenék el, az államnak ez az elsőre kidobott pénz, később jóval többszörösen megtérülne. Volt ugyan egy gyenge hardverfejlesztési akció, de azok a gépek végül nem ott kötöttek ki, ahol valóban szükség lenne rájuk, noha a kiosztogatott ingyenes laptopokon a Puppy-k legerősebb verziói is simán tudnának működni.
2. Ha már van korszerű gép, azokon az eleve rajtuk lévő Windows mellet simán megélnének a Puppy különféle, újabb verziói is. Szándékosan írok újabb verziókat, hiszen azokban legtöbb esetben már modernebb, de erőforrás igényesebb, mai programok vannak, amiket az újabb nemzedék szívesebben használ, mint a régebbieket. Nem mintha azokkal nem lenne megoldható ugyanaz a feladat, csak hát az újabb verziók külső kinézetre, és talán szolgáltatásaikban tudnak többet nyújtani a régi, kissé fapados kinézetű,(és ezek nem véletlen, hogy így lettek kialakítva annó!!!) idősebb szoftvereknél.
3. A még meglévő öreg masinák hadrendbe állítása a legnehezebb, hiszen a viszonylagos korszerűtlen masinák számos gátló tényezőkkel bírnak, így rájuk a legnehezebb modern rendszert kialakítani. Főleg úgy, hogy ezzel a modernnek ható rendszerrel a felhasználó szinte mindig többet akar elvégezni, mint amit ezek nyújtani képesek. Erre jó példa a napokban hozzám felújításra hozott régi, kedves ismerősöm gépe, anyagi ráköltés szóba sem jöhetett, még memória-bővítés szinten sem, így maradt a Puppy Precise 571 Lite és a kínlódás, a szoftverek(+függőségeik) összeválogatása, tesztelése, le és feltelepítgetése által. Végül ugyan nehezen, de összejött, és még a flash is működött rajta, mivel az ismerősön utólagos információja után, miszerint olyan Net-es tartalmakat is szokott használni, ahol a flash nélkülözhetetlen, ezt is rá kellett varázsolni, és normálisan beállítani.
4. Új működési területek feltérképezése, és bevétele a Puppy általi használatba.
Hogy mire is gondolok? Hát nem másra, mint a nemsokára hirtelen megnövekedő médiafogyasztásra, a htpc-s gépek új értelmezés szerinti kialakítására, okostv-box Puppy alatt, smart tv-s box készítés Puppy linux által, utóbbira, annak alapoprendszeréhez például azami Chrome Lite verziója egészen jó lenne, némi fejlesztgetés után.
Olcsó laptopok, és talán még a Rasberry-s gépek Puppy-val való felélesztgetései, bár ezek talán a legnehezebb feladatok.
És ott vannak a fentebb általatok épp most megemlített - a Puppy futtat egy valamilyen böngészőt, és annyi - megoldások.
Azért vannak itt még kiaknázatlan lehetőségek, csak meg kel találni őket.....

Válasz küldése

Vissza: “Hivatalos verziók”