Simplicity Linux

Pupletek, Új puppy változatok, veruiók, ISO fájlok,
azami
Hozzászólások: 1014
Csatlakozott: 2014.06.20. 20:25

Simplicity Linux

Hozzászólás Szerző: azami »

Simplicity Linux is kiadott új verziókat: http://simplicitylinux.org/
Én a Netbook, és Subdivision isokat próbáltam ki.
Mind kettőre jellemző hogy bár Chrome telepítve lenne de csak elméleti szinten, gyakorlatilag nincs egyikben sem.
Nem írok véleményt mert az a tapasztalat hogy egyazon puplet is másképp viselkedhet más-más gépen.
A Subvision igen meglepő asztallal indít,azt hittem boot partíciót vétetem :D
Kép: http://i.imgur.com/ZrQwNLu.jpg

NTamas
Hozzászólások: 1872
Csatlakozott: 2014.06.19. 13:36

Re: Simplicity Linux

Hozzászólás Szerző: NTamas »

Végülis nem tévednél nagyot, hiszen a honlapon szép ékes angol nyelvezettel elmagyarázzák, hogy az xp leváltásában az általuk összeállított, és a már bevált Precise 571 alap Puppy-ra épülő disztrójukat is használható alternatívának gondolják.
Ezért ehhez a legerősebb, és legnagyobb méretű desktop Simplicity Puppy-t a JWM Window Manager and ROX file manager kettőssel küldik csatába, mellettük még bevetették a Seamonkey, a TOR Browser, a Firefox, Dropbox, Skype, VLC, Bittorent kliens és LibreOffice csomagokat is. Java, Flash előre beépítve, a biztonságot a már említett Tor böngésző, és a módosított, asztalra kitett, és új ikont kapott tűzfal segíti, a kinézet stílusa az xp vonalát követi, a default háttérkép szintén onnan való. Wbar nincs, legalább is ezt írják, van viszont egy “Minecraft Installer” meg XP stílusú Start gomb.
Bár a Simplicity a kicsi, gyors és egyszerű(-ség) szentháromság jegyében fogant, a legegyszerűbb, tényleg csak az Internetezésre való verzió is elégé nagy méretű, -Obsidian 14.7: 187.8mb - a Netbook verzió már 403.3mb, a Desktop verziók 687.9mb, illetve 721.4mb méretűek, ezek már -méretileg mindenképp- a nagy Linux rendszerek közé emelik ezen kissé már nagyméretű Simplicity verziókat. /mondjuk Crome-ról én sehol nem olvastam a gyártó weboldalán/

Kép

Az Obsidian fantázianevű 14.7-es verzió eléggé minimalista kinézettel bír, de egy eleve minimál verziónak megálmodott, és kikiáltott disztrótól ez még simán elfogadható, a háttérképet meg úgyis mindenki a sajátjára fogja lecserélni.

Kép
A hozzászólást 2 alkalommal szerkesztették, utoljára NTamas 2014.07.31. 18:51-kor.

azami
Hozzászólások: 1014
Csatlakozott: 2014.06.20. 20:25

Re: Simplicity Linux

Hozzászólás Szerző: azami »

/mondjuk Crome-ról én sehol nem olvastam a gyártó weboldalán/
Lehet hogy nem írják, de a menükben ott van, vagy a csomagtelepítő is ki írja mint telepített alkalmazás, de ha te fölrakod akkor ott az adblock a kiegészítők közt, ami csak akkor lehetséges ha valaki már előtte telepítette Chrome alá mivel alapból biztos hogy nincs benne :!:
Na-de a Chrome nincs az /opt mappába :shock: (Tapasztalatból tudom ;) )

NTamas
Hozzászólások: 1872
Csatlakozott: 2014.06.19. 13:36

Re: Simplicity Linux

Hozzászólás Szerző: NTamas »

És miért gondolod azt, hogy az adblock csak a Crome-hoz tartozhat? :)
Lehet az is, hogy a disztró összeállításakor még a csomag része volt a Crome, de a végén kivették belőle, de az alkalmazáslistából nem törölték ki, bár ez nagy hiba lenne, de ilyen eset már más Puppy készítővel is előfordult, olyan alkalmazások nyomait lehet egyes verziókban megtalálni, ami valójában már a kiadott puppy-csomagban nem szerepel. Pl. a Songbird rengeteg Pupy-ban szerepel, alkönyvtár is van belőle, benne létező fájlok, csak éppen maga az alkalmazás teljesen hiányzik, és nem is indítható értelemszerűen. Számtalan olyan program nyoma fellelhető, amit a puppy készítő egyén a végleges verzióból már valamiért kivett, de annak a nyomait nem takarította ki maga után, nézz csak bele pár verzióba, és meglátod te is.
Azután még van olyan is, hogy bizonyos alkalmazások, programok motorját más programok is felhasználják a működésükhöz, lásd példának okáért a közismert VLC-t, ennek a motorját számos médialejátszó program használja, és van külön VLC alkönyvtár is, de maga a komplett VLC program az nincs fönn a gépen. Ezt is figyelembe kell ám venni.

azami
Hozzászólások: 1014
Csatlakozott: 2014.06.20. 20:25

Re: Simplicity Linux

Hozzászólás Szerző: azami »

És miért gondolod azt, hogy az adblock csak a Crome-hoz tartozhat?
Kiegészítőket nem osztanak meg a böngészők,bővítményeket igen..
Lehet az is, hogy a disztró összeállításakor még a csomag része volt a Crome, de a végén kivették belőle,
Én is erre gondoltam csak a csomagkezelőben mint telepített alkalmazás jelen van :roll:

NTamas
Hozzászólások: 1872
Csatlakozott: 2014.06.19. 13:36

Re: Simplicity Linux

Hozzászólás Szerző: NTamas »

Azért valamit nem értek, vagy félreértek a szavaidból!
Ha nincs fönn az a nyavalyás Chrome böngésző, akkor Te milyen kiegészítőként látod az Adblock-ot, ha kiegészítőket nem osztanak meg a böngészők?
Mert azt írtad, ... ott az adblock a kiegészítők között... de hol? Minek a kiegészítőjeként van fenn?
A Simplicity Precise alapra készült, ezért nagy valószínűséggel fogsz találni a root-ban egy .packages alkönyvtárat, ebben vannak a felhasználó által utólag a rendszerre telepített alékalmazások egyesével felsorolva, illetve van még egy user-installed-packages nevü fájl, amiben összesítve vannak az user által feltelepített programok beleírva, ezt veszi egyéb iránt alapul a csomagkezelő is, és például, ha véletlenül Te rosszul telepítesz fel valamit a csomagkezelővel, akkor az megkér arra, hogy a hibás csomag nevét te kézzel töröld ki ebből a listából. Sima szöveges file, a geany megnyitja-szerkeszti.

Ebben az alkönyvtárban van egy másik, builtin_files nevü alkönyvtár is, ez utóbbiban van szintén jópár szöveges fájl, ezek a készítő által a rendszerre feltelepített alkalmazásokat jelzik és írjál le, talán itt kéne utána nézni a Chrome-nak, és, ha valóban nincs a gépen az alkalmazás, akkor kitörölni a nyomát.

azami
Hozzászólások: 1014
Csatlakozott: 2014.06.20. 20:25

Re: Simplicity Linux

Hozzászólás Szerző: azami »

Azért valamit nem értek, vagy félreértek a szavaidból!
Ha nincs fönn az a nyavalyás Chrome böngésző, akkor Te milyen kiegészítőként látod az Adblock-ot, ha kiegészítőket nem osztanak meg a böngészők?
Mert azt írtad, ... ott az adblock a kiegészítők között... de hol? Minek a kiegészítőjeként van fenn?
Fönt írtam:
ha te fölrakod akkor ott az adblock a kiegészítők közt, ami csak akkor lehetséges ha valaki már előtte telepítette Chrome alá mivel alapból biztos hogy nincs benne
Vagyis ha fölrakod a Chrome böngészőt az adblock ott lesz a címsor mellet :!: Ami azt is jelenti hogy mindent nem távolítottak el amikor leszedték a böngészőt az iso készítése előt :!: de biztos hogy a Chrome volt telepítve.. :!: ( és még nem is Columbo-nak hívnak :D )

NTamas
Hozzászólások: 1872
Csatlakozott: 2014.06.19. 13:36

Re: Simplicity Linux

Hozzászólás Szerző: NTamas »

azami írta:Simplicity Linux is kiadott új verziókat: http://simplicitylinux.org/
Én a Netbook, és Subdivision isokat próbáltam ki.
Mind kettőre jellemző hogy bár Chrome telepítve lenne de csak elméleti szinten, gyakorlatilag nincs egyikben sem.
Tegnap, merő véletlenségből a gépemre került a legegyszerűbb, tényleg csak az Internetezésre való verzió, ahhoz képest, hogy minimál verziónak említik, elégé nagy méretű, -Obsidian 14.7: 187.8mb, és, ha azt vesszük, hogy gyakorlatilag tényleg csak két webböngészőt - a Seamonkey2.19-est, és a Thor3.6.2-est (ami a Firefox ESR 24.6.0-án alapul) - tartalmaz, ami mellett a beépített programok igen kevés és meggondolatlanul kigyomlált száma nem ad arra mentséget, hogy csak egy böngésző-verziót akartak elkészíteni. Ugyanis, aki böngészik, az ugye előbb-utóbb képeket is fog nézni, -ezt még megteheti a webböngészőben - és le is fogja menteni azokat, és a gépén akarná megnézni. Na itt fog pofára esni a gyanútlan felhasználó, mert ebben az Obsidian verzióban még képnéző program sincs!!!! alapból beépítve! Letöltök egy-két háttérképet, - mert abból meg csak egyetlen, szürke kis kocka van beépítve, amit kinagyít teljes képernyőre - és szeretném megnézni őket, hát nem lehet! Telepíteni kell vagy saját készletből, vagy a Puppy csomagkezelőjéből egy olyan könnyű verziót, ami nem okoz/hoz magával rengeteg függőséget, mert ebben a verzióban jópár kellő dolog nincs, így aki utólag telepít - márpedig erre rá lesz kényszerítve, a disztró érthetetlenül hiányos volta miatt! - az meg fog ismerkedni a függőségvadászat örömeivel, illetve a megfelelő csomagok megtalálásának örömével is. Szóval nincs alapból képnéző program, de van viszont kamera program, meg scanner progi is, csak éppen a digitális kameráról lementett képeket nem fogod tudni azonnal megnézni, illetve a beszkennelt állományok átalakítása is problémákba fog ütközni. Továbbá, nincs alapból mtpaint sem!!! - ezt is utólag kell feltelepíteni, akárcsak a zenelejátszó programot, illetve a filmnéző programot is, de ezekhez még a codeckek-et is telepíteni kell, mert az sincs benne a disztróban! Benne van viszont egy webböngészésre kinevezett verzióban a PBurn CD-dvd író-készítő program, isomaster, meg cd másoló, dvd rippelő értelmetlen módon, de egy cd lejátszó program, - ami eleve kis méretű - az már nem került bele, nonszensz! Az, hogy nincs benne játék egy sem, az nem gond, bár egyet azért betehetett volna a készítő, legalább a Fun menüpont ürességét ellensúlyozandón. De az, hogy a Multimédia-ban a már említett optikai lemezkezelő csomagokon kívül csak a Retrovol van, az több, mint nonszensz, mert, ha már beletett egy webböngésző verziónak minősített disztróba ennyi cd/dvd kezelőt, akkor mellé talán lejátszó progit is kellett volna ám tenni, szóval totál átgondolatlan verzióról van szó, rengeteg javítást, utólagos programelepítést igényel, mert alap dolgok hiányoznak belőle. Nincs Geany, se Leafpad, viszont conzolos editort kettőt is tett bele, mindkettő a tapasztalt Linux felhasználóknak kedvez, mert egy kezdő nem biztos, hogy elsőre boldogulni fog velük, értelmesebb lett volna legalább a Geany-t még alapból bele tenni, na mindegy. Biztonságos böngésző-verziónak titulált disztóból hiányzik a VPN-kialakítási lehetőség, ezt némileg ellensúlyozza a Thor-böngésző, de mint egyedüli megoldás ez kevésnek tűnhet, és az is. Hogy a Pure FTP-t bele tette a készítő, az jó, de nincs benne torrent kliens egy sem!, ez rossz, még jó, hogy a tűzfal benne maradt, de egy biztonságra törekvő os verzió egy víruskeresőt azért már megérdemelt volna! A Business menüben csak egy árva tudományos calkulator-faék kinézetű program van, a normális Galkulator-nak híre hamva sincs, Homebank, Táblázatkezelő progi úgyszintén ment a levesbe. A Grafikus részlegről már szóltam, átgondolatlanul kialakított megoldások, képnéző ohne, képmentő-kamera-kezelő viszont van, de nincs mtpaint, viszont van iconFinder, de minek is?

Azt már ugye mondanom se kell, hogy java alapból nincs a rendszerben, flash-get úgyszintén nincs beépítve, a flash-lejátszót én telepítettem fel a legfrissebbet, ezért nem emlékszem, az alapból már volt e benne, de valószínűleg nem lehetett beépítve, bár a menüben egy Adobe Flash Player Preferences pont már szerepelt az alapverzió telepítése után, szóval ebben a Flash Player ügyben nem merek konkrétan állást foglalni, én rutinból feldobtam rá a most elérhető legfrissebb verziót, a getflash-1.5.1.pet-et is feltettem, de a legnagyobb meglepetésemre ez már talált egy friss, 400-as végű új verziót, és így azt is feltettem a gépre, tehát ezen a verzión is működik rendesen a getflash-1.5.1.pet csomag, érdemes megjegyezni. / flashplayer11-11.2.202.400.pet - 12-Aug-2014 15:17 6.5M /

http://kepfeltoltes.hu/view/140813/getf ... es.hu_.png
Ez a verzió alapból a Haiku-s ikonkészlettel indul, az az alapértelmezett, a háttérkép meg az az egyetlen kis szürke képkocka, amit kinagyit a Puppy az asztal hátterének, igen lehangoló látvány, akárcsak az átgondolatlan disztró, ezért aki ezt akarja feltenni magának, ezekkel számoljon, és készüljön fel, hogy nem egy teljesen komplett rendszert kap kézhez, lesz még rajta hangolgatni való, rendesen, bár a rendszer alapja az a kiváló Precise-5.7.1 verzió, ami már máshol is bizonyított.

Nálam egy Faenza ikonkészlettel, és egy Balatoni képpel a háttérben így fest a kibővített rendszer, a tálca sem az eredeti, gyári kialakítás, kissé át lett szabva.
http://kepfeltoltes.hu/view/140813/joka ... es.hu_.png
Aki tehát egy kisteljesítményű gépre, amely legalább 1Giga Rammal van ellátva, kíván egy webböngészős, és később az igényeire igazított Puppy verziót tenni, annak ajánlom ezt az Obszidian-verziót, a fentebb leírt hiányosságokat figyelembe véve, melyek utólag azért könnyen javythatóak, hiszen a beépített Puppy-s csomagkezelő tárolófrissítés után jól használható, a hiányzó pet-es csomagok a netről, és a fórumban közzétett linkelt tárolókról lehúzhatók, ésaz egyébbként angol nyelvű verzió kis ügyeskedéssel ha nem is telljességgel, de azért a főbb részeiben magyarítható, már, ha ez is kívánatos szempont lenne.

Végezetül egy kaján megjegyzést engedjetek meg, a puritán kialakításnak azért egy előnye mindenképp van, mégpedig az, hogy a programbővítéskor a menüben lévő bejegyzéseket nem kell utólag korrigálni a legtöbb esetben, hiszen azok nagyrésze eleve csak pár bejegyzést foglal magában. :) Azokról a menüpontokról van szó, melyeket a takarítás-ritkítás szele megcsapott, a rendszer alapfunkcióihoz tartozó menük -a felső, három menűpontról(+ a Filesystem-ről) beszélek- rendben lévőnek tűnnek. Az Utility-ben már érezhetően kevesebb dolog került, és a többi menüpont is jóval kevesebb bejegyzéssel bír, pl. ha a magyar Puppy-verzióknál már megszokott programbőséget nézzük.

azami
Hozzászólások: 1014
Csatlakozott: 2014.06.20. 20:25

Re: Simplicity Linux

Hozzászólás Szerző: azami »

Friss: http://distrowatch.com/8681
Viszont nem tudom letölteni.... :roll: :?: :!:

NTamas
Hozzászólások: 1872
Csatlakozott: 2014.06.19. 13:36

Re: Simplicity Linux

Hozzászólás Szerző: NTamas »

Próbáld meg innen, erről az oldalról.
Csak az alternatív linkekkel próbáld,
Kép
mert csak azok működnek per pillanat, a sourceforge-s linkek nem élnek már.
Most néztem - 2014.10.03 - még itt is elérhető.

Válasz küldése

Vissza: “Pupletek”