Puli 6.2

Pupletek, Új puppy változatok, veruiók, ISO fájlok,
Avatar
S-kami
Adminisztrátor
Hozzászólások: 1089
Csatlakozott: 2014.04.16. 12:54
Kapcsolat:

Re: Puli 6.1

Hozzászólás Szerző: S-kami »

Ebben a videóban megtalálod az alapfoglamakat:

https://www.youtube.com/watch?v=RNev4DIUnjA

Nem a windows10 -ről szól nyilván, de az alapvető ismeretek benne vannak, így egy kicsit talán világosabb lesz, utána már talán könynebben megtalálod, amiről szó van, amennyiben nem működik ezek után sem, akkor valami más lesz a hiba oka talán...
A BIOS vagy UEFI a gépedben ugye lehetővé teszi a legacy opciót, azaz a hagyományos módú boot -olást ?
Puppy linux ! Mert megérdemlem !
Gyertek fel a csetre ! Katt ide a csevegéshez: https://discord.gg/9pm6rTfG5s

Avatar
KuLuSz
Adminisztrátor
Hozzászólások: 606
Csatlakozott: 2014.06.17. 21:19

Re: Puli 6.1

Hozzászólás Szerző: KuLuSz »

kurucz7 írta: 2017.12.13. 22:18 Sziasztok!

A segítségeteket kérem!
USB-re telepítettem a Pulit, de bootoláskor ezt írja a gép:
puppy_puli_6.1.0.sfs not found. Dropping out to initial-ramdisk console...

Mit tegyek, hogy működjön?

Köszönöm!
Ilyen esetekben 2 opcióót lehet beállítani induláskor :
az egyik a PDEV1=/dev/sdb
a másik a PUPSFS=/könyvtár/pulipuppy.sfs
Az utóbbihoz nem árt definiálni a cél meghajtót pédául a pmedia=usbflash opcióval , vagy a fenti pdev1 -es mutatvánnyal ... USB-re telepítéskor kell hogy legyen grub ha normál módon telepítetted és nem a dd paranccsal . Vagy ha mástnem akkor syslinux-nak kell rajta lenni bootloader ként . A fenti paramétereket usb esetén a bootloader konfig fájljába kell beírni a grub esetében ez a menu.lst fájl a meghajtón . Bármilyen rendszertöltő is legyen az usb-n mindenképpen a konfig fájlt kell szerkesztened .
menu.lst fájlnál valami ilyesmit kell látnod :

title Puppy lxpup 11.12 (sda2/lx7_pup)
uuid CC267B8C267B75F4
kernel /lx7_pup/vmlinuz psubdir=lx7_pup pmedia=atahd pfix=fsck
initrd /lx7_pup/initrd.gz

és esetedben a kernel sort kell átvariálni valami ilyesmire :

kernel /lx7_pup/vmlinuz psubdir=lx7_pup pmedia=usbflash pupsfs= /lx7_pup/retro_precise_11.12.sfs pfix=fsck

a pdev1-es variáció meg valami ilyesmi :

kernel /lx7_pup/vmlinuz psubdir=lx7_pup pmedia=usbflash pdev1=/dev/sdb pfix=fsck

az sdb után lehet kell egy szám már nem rémlik pontosan , ha nincs semilyen más inditható usb a gépben akkor az sdb1 jöhet szóba . Amennyiben syslinux vagy más fajta loadered van ugyanezt kell eljáccanod a .cfg kiterjesztésü fájlban .


De van egy sokkal jobban bevált módszerem , amit eddig nem hiszem hogy sokan ismernének , tehát leírom :

1. adott 1 üres usb
2. leformázzuk fat32-vel , adunk neki boot flag-et
3. rámásoljuk a puppy ISO fájlt úgy ahogy van
4. lefuttatjuk a grub4dos programot (szimpla grubbal nem müködik) és telepítjük az usb-re
5. a telepítés végén szerkesztheted a menu.lst fájlt te rá nyomsz
6. nyitsz 1 üres sort az új menü elemnek
7. bemásolod ezt a indítási funkciót :

Kód: Egész kijelölése

title retro_lxpup-11.12
  uuid 4204769A047690A1
  map /Letoltes/retro_lxpup-11.12.iso (hd32)
  map --hook
  root (hd32)
  chainloader (hd32) 

kicsit meg kell variálni a dolgot :
A title lesz a menüelem neve amit látni fogsz a menüben .
Az uuid sor a meghajtód fizikai címe ezt valamelyik másik opcióból átmásolod ha van és jó lesz , vagy ha nem vagy biztos magadban , nyitsz 1 terminált és beírod neki hogy blkid majd ott a cél meghajtódnak leolvasod az uuid számát és beilleszted a menübe.
Az első map /Letoltes/retro_lxpup-11.12.iso (hd32) sor elég egyértelmü meg kell adni az iso helyét az eszközön , névvel együtt , és mögé tenni a (hd32) -t
A többi sort lehet direktbe bemásolni .
8. elmented a menu.lst fájlt
9. újraindítás és próba

Ebben a formában az ISO ugy viselkedik mint 1 CD.
-<(].K.u.L.u.S.z.[)>-
-----------------------------------------------
Elérhetőségeim: Angol irc csevegő, (reg mentes) Discord, YouTube

kurucz7
Hozzászólások: 9
Csatlakozott: 2017.12.13. 22:13

Re: Puli 6.1

Hozzászólás Szerző: kurucz7 »

Sziasztok!

Köszönöm szépen az eddigi segítségeteket!

Leírom, hogy mikkel próbálkoztam, hátha ebből le tudtok vonni valamilyen következtetést.

Sikerült bebootolnom pendrive-ról Ubuntut, Lubuntut, Xubuntut, Linux Mintet, és a Puppy-k közül a XenialPup 7.5-öt.
Viszont nem sikerült a Slacko Puppy 6.3.2, Tahrpup 6.0.5, és a Puli 6.1.0.
Mindenképpen a Pulit szeretném kipróbálni!
Nem tudom, hogy ez lényeges-e de leírom, hogy a BIOS-ban ugyan be van állítva, hogy OS Type: Other OS, de a Secure Boot Keys nincsen törölve.
A gépemen Grub 2-van.

És a lényeg:
Eljutottam odáig, hogy a pendrive-ra felrakott Puli syslinux.cfg fájlát megnyitottam a XenialPup-al, és ez van benne (így 1 sorban, és csak ennyi):
default vmlinuz initrd=initrd.gz pmedia=usbflash pfix=ram pkeys=us plang=en_US.UTF-8

Mit írjak be ide pontosan, hogy induljon?

Előre is köszönöm!

Avatar
KuLuSz
Adminisztrátor
Hozzászólások: 606
Csatlakozott: 2014.06.17. 21:19

Re: Puli 6.1

Hozzászólás Szerző: KuLuSz »

Nemtom hogy neked a grub2 mit állított be az usb-dre , de itt 1 leírás merevlemezhez grub2 -vel valószinüleg neked át kell állítani az insmod -ot fat32 -re vagy vfat-re plusz az uuid után beállítani neki az usb-d fizikai címét aztán frissiteni a grub-ot még ubuntu alatt vagy amin használod . de lehet egyszerübb volna merevlemezről indítani a puppyt . csinálni kell neki 1 könyvtárat aztán beállítani a grub-ban ahogy a linkben le van írva.ha a grub inditja a rendszert akkor a syslinux-ra nincs szükség , tehát olyankor nem kell szerkeszteni a cfg fájlt , mert nincs használatban .
-<(].K.u.L.u.S.z.[)>-
-----------------------------------------------
Elérhetőségeim: Angol irc csevegő, (reg mentes) Discord, YouTube

NTamas
Hozzászólások: 1872
Csatlakozott: 2014.06.19. 13:36

Re: Puli 6.1

Hozzászólás Szerző: NTamas »

kurucz7 írta: 2017.12.16. 10:17 Sziasztok!
... de a Secure Boot Keys nincsen törölve. ...

Az a gépeden alapból feltelepített Windows miatt van úgy, és ezért van az, hogy csak olyan új Linux-okat tudsz elindítani, amik együtt tudnak működni a Secure Boot-os opcíóval, tehát ezen beállítás mellett a régebbi Linuxok, puppy linuxok nem fognak nálad elindulni. Ez van, sajnos ez az MS találmánya, ha kiveszed, kikapcsolod a Secure Boot opciót, akkor meg az alapból feltett W10 nem fog normálisan működni, azt azért megírhattad volna, hogy 32bites, vagy 64bites az a W10. Továbbá, hogy a merevlemez milyen rendszerűre, (GPT vs. MBR) és azon a partíció(k) milyen típusúra van kialakítva,

... Viszont nem sikerült a Slacko Puppy 6.3.2, Tahrpup 6.0.5, és a Puli 6.1.0.
Mindenképpen a Pulit szeretném kipróbálni! ...

A Puli alapja egy Ubuntu alapú Tahrpup, (ennek a pontos verziószámát még nem tudom, nem jöttem rá!) viszont a csomagkezelőjének a frissítésekor a csomagtárolókban Ubuntus tahr tárolók vannak megadva, tehát a Tahr-hoz való fájlokat rá lehet tenni.(kis trükközéssel)

... A gépemen Grub 2-van. ...

Ezt kissé pontosabban kéne megfogalmaznod, hiszen azon a gépen eleve egy W10 van elsősorban, -te írtad!- akkor hogyan került arra rá a Grub2?
A Windows még indítható?
Az a Grub2 még jó? - a menü.lst-je megvan még? - mert ha megvan, akkor ahogy az előbb már Kulusz is említette, érdemesebb lenne a Puppy linuxokat a merevlemezről indítani, és a már/még meglévő menü.lst-be belefűzni azok indítását. A Gru2 elvileg képes együtt működni a W10-el, azt el tudja indítani, belefűzi a már/még meglévő menü.lst fájlba, abba, amibe a Puppy Linuxok indítási menüpontjait (title) is be kellene/lehetne írni.

... Eljutottam odáig, hogy a pendrive-ra felrakott Puli syslinux.cfg fájlát megnyitottam a XenialPup-al, és ez van benne (így 1 sorban, és csak ennyi):
default vmlinuz initrd=initrd.gz pmedia=usbflash pfix=ram pkeys=us plang=en_US.UTF-8 ...

Igen, ez az USB kulcson lévő Puli indításához van, de mintha nem egészen így lenne ez abban a cfg-ben amit én láttam, mindjárt megnézem, hogy az usb-re letölthető Puli_install.zip csomagban ez hogy is néz ki. Közben rájöttem, hogy ez a default, angol nyelvhez való telepítő cfg-je, a magyar nyelvű Puli-hoz még le kell tölteni a gjuhász weboldaláról a 610_hu könyvtárból a hu_HU.zip-et, és annak tartalmát az usb-re másolni, felülírva velük az angol nyelvű alap fájlokat!
És így néz ki a magyar nyelvhez való cfg fájl: -a hu_HU.zip file feltelepítése után!-
default vmlinuz initrd=initrd.gz pmedia=usbflash pfix=ram pkeys=hu plang=hu_HU.UTF-8
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Amúgy a Puli puppy nem éppen a teljesen kezdőknek való, én inkább azt ajánlom, hogy inkább egy normál, pl. egy 6.0.5-6.0.6-os Tahr puppyval kezdj inkább, és először értsd meg a Puppy-k logikáját, és ezután rá fogsz jönni, hogy a gjuhász féle Puli kicsit másképpen működik, másféle hozzáállást, és kezelést kíván és ez a teljesen kezdő puppy használóknak elsőre bonyolult lehet, hiszen a beletett-beépített biztonsági, és egyéb, a normál puppykban nem szokásos megoldások miatt a kezelése elsőre bonyolultnak tűnhet teljesen kezdő puppy felhasználó számára.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Az usb-re való telepítő zip csomagot egyébiránt kis trükközéssel a merevlemezre is fel lehet tenni, lásd a tegnapi chaten lévő megoldásomat, amit amúgy mindenki kipróbálhat, a már meglévő menü.lst-be ezt kell beírni a Puli merevlemezről történő elindításához:

title Puppy Puli-6.1 (sdb2/Puli-6.1)
uuid 14324149-e41b-44dd-ab6e-8d298c24c1b1
kernel /Puli-6.1/vmlinuz pmedia=atahd psubdir=Puli-6.1 pfix=fsck pkeys=hu plang=hu_HU.UTF-8
initrd /Puli-6.1/initrd.gz

ahol is először a merevlemezre létrehozunk egy Puli-6.1 nevű alkönyvtárat, és ebbe bemásoljuk a Puli_install.zip csomagban lévő állományokat, amiből a syslinux.cfg fájlt ki is törölhetjük, mert az innentől már nem fog kelleni.
Kép

Az elindított Puli nálam még így nézett ki az első indítás után az nvidia videó meghajtó pet csomag telepítése után.
Kép

Most meg már így néz ki.
Kép

Ahogy a chaten is jeleztem, a merevlemezről való tartós használathoz nagyon ajánlott a személyi mentésfile készítésének visszaállítása, amit egy pupsaveconfig-2.2.6.pet csomag telepítéséve aránylag könnyen megoldhatunk, ezen fájl telepíti a mentésfile készítéshez való dolgokat, így néz ki nálam a telepítése után.
Kép

A beállító ablakban a pet csomag telepítése után gyakorlatilag ugyanazt látjuk, és állíthatunk be, mint a normál puppyban a személyi mentésfile elkészítésekor, azaz a mentésfile helyét, a mentésfile nevét, és annak méretét, kialakítását tudjuk abban az ablakban megadni, ha elkészült a mentésfilénk, akkor ezt a pupsave setup fájlt már nem kell újra használnunk.(futtatnunk,mivel lesz már egy kész mentésfájlunk)
Ha később mégis növelni szeretnénk ennek a személyi mentésfilének a méretét, -mert túl sok programot telepítettünk fel- akkor ezt kézzel kell megtennünk az /usr/share/applications-ban meglévőlévő, Resize-personal-storage-file.desktop fájl elindításával, a személyi mentésfile növelésének a menübejegyzése az usb-s zip csomagban lévő Puliból hiányzik, -hiszen ott nem kell ez a művelet az usb kulcson futtatott Pulinál- de a művelethez kellő futtatható fájl -Exec=resizepfile.sh- azért a rendszerben maradt, szerencsére.
Én ugyan létrehoztam egy menüből való indítási lehetőséget, -lásd alul a képen- de sajnos ez a következő induláskor kikerül a Puli menüjéből, mivel a Puli alapból kiveszi/kitörli ezt a sort a /root/.jwmrc fál tartalmából, de szerencsére a tray/tálca (/root/.jwmrc-tray) tartalmát már nem törli ki, így az már szerencsére megmarad az általunk módosítottnak.

Kép

Végül, mindenki figyelmét nyomatékosan felhívom, hogy az így módosított, és a mervlemezről futtatott Pulinak nem ez az elsősorban megálmodott működési megoldása, hiszen a zip csomag eleve egy usb-kulcsról való működést feltételez, de ilyen kis trükkel azért a merevlemezről is elindítható, és kipróbálható lesz a zip csomag tartalma.

Még egy fontos dolog!
Az így merevlemezre tett Puli első indításakor a gjuhász féle netes leírásban is megemlített módon a betöltésekor kér felhasználói nevet, és ahhoz egy jelszót, ez a leírásban alapként megadott: root-root páros, a jelszót a Puli betöltődése után akár meg is változtathatjuk, ha úgy tartja kedvünk.
A személyi mentésfile készítése utáni következő indításkor a Puli a mentésfilenév.2fs betöltésekor egy zöld színű szöveget ír ki, amiben közli, hogy a Puli-6.0.2 használt utoljára mentésfilét, és a kompatibilis működéshez(a mentésfile használata-betöltése) nyomjunk egy Enter-t, majd ezt követően a betöltés tovább folytatódik, az általunk elkészített mentésfilénk szépen betölt, majd a folyamat végén ismét jön a felhasználónév és jelszókérés, ennek begépelése után a grafikus rendszer azonnal betöltődik a már a puppynál megszokott módon.

Sok sikert a barkácsoláshoz!

kurucz7
Hozzászólások: 9
Csatlakozott: 2017.12.13. 22:13

Re: Puli 6.1

Hozzászólás Szerző: kurucz7 »

Sziasztok!

Ismételten nagyon köszönöm, hogy foglalkoztok a problémámmal!

Nagyon messze vagyok a megértésétől annak amiket írtok, de nem adom fel!

Tamás!

A gépemet nem eleve Windows-al vettem, úgy lett összerakva és egy ismerősöm rakta rá a win 7-et, majd amikor észrevettem, hogy 32 bitest rakott rá akkor én raktam rá a 64 bitest. (8G RAM)
Azóta rákerült a win 10, és már újra is lett rakva tiszta telepítéssel mert túl nagyra hízott.
Ezt azért írom, mert a neten úgy olvastam, hogy a Secure Boot Keys törlésére is van lehetőségem (a visszaállítására is?), ha ettől indíthatóvá válik a Puli és a win10 is az marad, akkor örömmel megteszem.
A merevlemezek GPT-rendszerűek, a rendszer lemezen a partíciók: 1. helyreállítás 450 MB NTFS Primary; 2. NO NAME 100 MB FAT32; 3. (None) 16 MB Unformatted; 4. C 111,24 GB NTFS.
Azt, hogy a Grub2 hogyan került a gépemre, nem tudom, (lehet, hogy valamelyik live linux rakta fel?) azt sem, hogy jó-e, illetve a menu.lst-jével sem találkoztam még. A Windows indítható és működik.

A Pulira azért van szükségem, mert egy offline bitcoin tárcát szeretnék rá tenni, amit csak ritkán használok majd. Ezért a merevlemezre rakása nem jöhet szóba csak a pendrive. (hogy tényleg offline legyen)
Amikor pedig használni akarom a tárcát online, akkor pedig kifejezetten jól jön a Puli magasfokú biztonsága, és óriási előnye az is, hogy magyar nyelvű, mert angolul nem tudok.

A Slacko Puppy 6.3.2, Tahrpup 6.0.5-öt már próbáltam korábban és egyik sem indult, most, hogy írtad megpróbáltam a Tahrpup 6.0.6-ost 32 és 64 bites változatban is, szintén nem indulnak.
Amit sikerül bootolni pendrive-ról az a XenialPup 7.5, de az nem magyar nyelvű!

Rövidebben összefoglalva:
Lehetséges, hogy a Secure Boot Keys megléte miatt nem indul pendrive-ról a Puli?
Vagy a Grub2-ben van nálam valami elcseszve, és azt kell kijavítanom?
A Grub2 menu.lst-jét windows-ból is tudom szerkeszeteni, vagy csak linuxból?
(Sajnos a KuLuSz által linkelt megoldás, ahogy a google fordítóval kiveszem belőle, nem usb-re vonatkozik.)

kurucz7
Hozzászólások: 9
Csatlakozott: 2017.12.13. 22:13

Re: Puli 6.1

Hozzászólás Szerző: kurucz7 »

Az előző hozzászólásomból kihagytam. Ezt írta a gép a 6.0.6-os tahrpup-al való próbálkozásomnál. Azért csatolom a képet mert eddig csak az "sfs not found" szöveg volt, és hátha ebből kiderül valami a hozzáértő szemek által!
IMG_20171216_200502.jpg
IMG_20171216_200502.jpg (2.67 MiB) Megtekintve 4994 alkalommal

Avatar
S-kami
Adminisztrátor
Hozzászólások: 1089
Csatlakozott: 2014.04.16. 12:54
Kapcsolat:

Re: Puli 6.1

Hozzászólás Szerző: S-kami »

Ha jól láttam, akkor automatikusan rosszul konfigurálta valami telepítő a boot menüt.

Az sdc eszközről akár minden áron indulni, a rendszert viszont az sdd eszközön kellene keresni, mivel ott a pendrive.
Puppy linux ! Mert megérdemlem !
Gyertek fel a csetre ! Katt ide a csevegéshez: https://discord.gg/9pm6rTfG5s

NTamas
Hozzászólások: 1872
Csatlakozott: 2014.06.19. 13:36

Re: Puli 6.1

Hozzászólás Szerző: NTamas »

Egyet biztosan le lehet olvasni a képernyőképről:
az usb kulcson lévő, oda telepített vmlinuz elindul, és az usb (a kép szerint usb storage!) tárolóról próbál keresni egy puppy .sfs fájlt, ez pedig két dolgot takarhat, az alaplap az usb kulcsot lecsatolható SCSI usb merevlemezként azonosítja, és arról nem valószínű, hogy be tud bootolni, ezért keresi a már meglévő W10-es partíciókont a puppy.sfs-t, de értelemszerűen ezt nem fogja megtalálni, ezért a critical error...

Jó lenne pontosan tudni -írd meg, légyszíves- annak az alaplapnak a pontos típusát azután megnézni annak a Bios-ában, hogy a bedugott usb-kulcsot rendesen felismeri e, illetve az usb-ről való bootolás eleve engedélyezett e a Bios-ban, szerintem ezt kéne elsőként kiderítened, és megírnnod.

Végül a képernyőn zöld színnel kiírt szöveg szerint a partícióra mentett debugsave filét kéne megkeresni, ez valószínűsíthetően az usb -kulcson lesz mentve, ennek a tartalmát is jó lenne tudni, már amennyiben ez a file egyáltalán olvasható.

Mivel a W10 még indítható, jó lenne megnézni annak az eszközkezelőjében, hogy az usb kulcsra mit ír ki, egyáltalán rendesen felismeri e, és a bedugott usb kulcsot bootolható eszközként ismeri e fel...(bár ez utóbbiban kissé kételkedem, mivel olvastam több helyen is, hogy bizonyos alaplapok esetében az azokon lévő egyes usb-3-as portokról nem lehet bootolni - ezért kéne egy pontos alaplap megnevezés, típusszám!)

Kép

Mivel a W10 indul most csak, így feltehető, hogy a korábbi Linuxok telepítésekor a merevlemezre kerülhetett Grub2 a W10 miatt már nem él, ami addig nem is lenne baj, hiszen a Puli eleve az usb kulcsról kellene, hogy betöltsön, és fusson a memóriában, viszont amíg az usb kulcs rendes felismertetése nem történik meg, ez nem fog menni.

azami
Hozzászólások: 1014
Csatlakozott: 2014.06.20. 20:25

Re: Puli 6.1

Hozzászólás Szerző: azami »

ezért keresi a már meglévő W10-es partíciókont a puppy.sfs-t, de értelemszerűen ezt nem fogja megtalálni, ezért a critical error...
Talán akkor elég ha a Windows partícióra másolja az sfs-t.

Válasz küldése

Vissza: “Pupletek”