Dpup Stretch

Egyéb operációs rendszerekkel kapcsolatos leírások, infók, hírek

Moderátor: S-kami

azami
Hozzászólások: 1014
Csatlakozott: 2014.06.20. 20:25

Dpup Stretch

Hozzászólás Szerző: azami »

A Devuan projektről itt olvashatunk: https://devuan.org/
Nem is igazán maga a rendszer érdekel hanem a benne található rendszermentő program a Refracta: http://www.ibiblio.org/refracta/
Letöltöttem a Devuan Live rendszerét de sehogy nem sikerült új ISO-t vagy mentést készítenem, lehet telepíteni kellett volna?
Most telepíteni nem tudom de talán ti találkoztatok vele és írtok pár sort a tapasztalatokról.
Megjegyzem az ExTiX 18.0 : http://distrowatch.com/?newsid=10038 szintén beépítette, de tegnap találtam több rendszert is, sajnos a link nem lett elmentve ma meg nem találom.

Kérdés a Puppy valamely változatába belehet építeni?

A Devuanban itt található:
Screenshot - 112717 - 09_55_19.png
Screenshot - 112717 - 09_55_19.png (57.6 KiB) Megtekintve 4345 alkalommal

NTamas
Hozzászólások: 1872
Csatlakozott: 2014.06.19. 13:36

Re: Dpup Stretch

Hozzászólás Szerző: NTamas »

Refracta Snapshot creates a bootable live-CD image which is a copy of
your running system. Any changes you make to the running system,
including desktop preferences, configuration changes, or added software
will be copied to the snapshot and will be present when you run that
snapshot as a live system.

See the config file, /etc/refractasnapshot.conf for setting options.
The config file is the most up-to-date and detailed documentation.

See the excludes file, /usr/lib/refractasnapshot/snapshot_exclude.list
to examine which files and directories will not be copied to the
snapshot. Edit the file as needed, either by adding items or commenting
out listed items that you want copied.
--------------------------------------
A Refracta Snapshot létrehoz egy bootolható élő CD képet, amely a futó rendszer egy példánya. A futó rendszeren végrehajtott változtatások, beleértve az asztali preferenciákat, a konfigurációs módosításokat vagy a hozzáadott szoftvereket, át lesznek másolva a pillanatképre, és jelen lesznek, amikor az adott pillanatfelvételt élő rendszerként futtatja. Tekintse meg a konfigurációs fájlt, /etc/refractasnapshot.conf a beállítási lehetőségekhez. A konfigurációs fájl a legfrissebb és részletes dokumentáció. Lásd a fájl /usr/lib/refractasnapshot/snapshot_exclude.list kizárását annak megvizsgálására, hogy mely fájlok és könyvtárak nem lesznek átmásolva a pillanatképre. Módosítsa a fájlt, ha szükséges, vagy elemek hozzáadásával vagy a felsorolt elemek kommentálásával, amelyeket másolni szeretne.
http://www.ibiblio.org/refracta/docs/re ... apshot.txt


A kimondottan csak a refracta snapshot készítéshez alapvetően két letölthető Refracta deb file kell, ezek:
1.refractasnapshot-base (refractasnapshot-base_10.1.0_all.deb)
2.refractasnapshot-gui (refractasnapshot-gui_10.0.2_all.deb)
Ezek innen letölthetőek, a weboldalon lévő szöveges leírásban szerepel, melyik (base)állomány melyik másikkal(gui) tud együtt működni.
https://sourceforge.net/projects/refracta/files/tools/

A két kibontott deb csomagban lévő controll állományok tartalma, ezekben van leírva a két deb fájlhoz szükséges függőségek listája.

Package: refractasnapshot-base
Version: 10.1.0
Architecture: all
Maintainer: fsmithred <fsmithred@gmail.com>
Installed-Size: 411
Depends: bash (>= 4.1), rsync (>= 3.0.7), squashfs-tools (>= 4.0), xorriso (>= 1.2.2), gawk (>= 3.1.7) | mawk (>= 1.3.3), live-boot (>= 2.0.15), live-config (>= 2.0.15), live-boot-initramfs-tools (>= 2.0.15), live-config-sysvinit (>= 2.0.15) | live-config-systemd | live-config-upstart, syslinux-common, syslinux (<< 3:6.03) | syslinux (>= 3:6.03), syslinux (<< 3:6.03) | isolinux (>= 3:6.03)
Recommends: refracta-lang (>= 1.0) | live-config-refracta (<= 0.0.4), dosfstools
Replaces: refractasnapshot (<< 9.0), refractasnapshot-base (<< 10.1.0)
Section: misc
Priority: extra
Homepage: https://github.com/fsmithred/refracta
Description: tool to create a live-CD from the running system
Refracta Snapshot copies the running system, squashes the copy and
makes an iso image file, which can be used to create a customized
live-CD.

Package: refractasnapshot-gui
Version: 10.0.2
Architecture: all
Maintainer: fsmithred <fsmithred@gmail.com>
Installed-Size: 83
Depends: bash (>= 4.1), rsync (>= 3.0.7), squashfs-tools (>= 4.0), xorriso (>= 1.2.2), gawk (>= 3.1.7) | mawk (>= 1.3.3), refractasnapshot-base (>= 10.0.0), yad (>= 0.17)
Recommends: refracta-lang (>= 1.0) | live-config-refracta (<= 0.0.4), dosfstools
Replaces: refractasnapshot (<< 9.0), refractasnapshot-gui (<< 10.0.2)
Section: unknown
Priority: extra
Homepage: https://github.com/fsmithred/refracta
Description: tool to create a live-CD from the running system
Refracta Snapshot copies the running system, squashes the copy and
makes an iso image file, which can be used to create a customized
live-CD.

Mivel a Refracta alapvetően a Devuan Jessie-n alapul, és Devuan repositories csomagokat használ, így a kérdéses függőségeket is abból a verzióból szerzi be, ha más oprendszerhez akarod illeszteni, akkor annak a másik oprendszernek a repositories tárolójából kell összeszedegetni hozzá a függőségi fájlokat, majd ezen csomagokból kell építened egy saját telepítő csomagot.(pet) Nem lehetetlen, de eléggé macerás módszer.
A sokkal egyszerűbb megoldás ha egy olyan előre elkészített, és letölthető Live-cd iso-t használsz, amiben ezek mind egyben megtalálhatóak, ilyen iso fájlok letölthetőek a sourceforge weboldalról.
https://sourceforge.net/projects/refrac ... isohybrid/
Itt megtalálható a stabil 32 és 64 bites iso is, illetve van egy-egy 64 bites nox-bpo illetve pre-alpha verzió is.

A cd verzióról ezt írja a cég weboldalán lévő ismertető:

A Refracta egy otthoni számítógép felhasználók számára tervezett operációs rendszer. Ez egy egyszerű és ismerős elrendezést biztosít, amelyet a legtöbb felhasználó nagyon kényelmesnek talál.

A Refracta arra összpontosít, hogy olyan közös alkalmazásokat és szolgáltatásokat nyújtson, amelyeket a legtöbb felhasználónak szüksége lesz ahelyett, hogy több speciális felhasználásra törekedne. Alapvető asztali környezetet biztosít egyszerű alkalmazásokkal, amelyek könnyen használhatóak.

Nem kell telepíteni a Refracta-t a kipróbáláshoz. Futtathatja teljesen a cd-ről, anélkül, hogy bármilyen változtatást hajtana végre a jelenlegi operációs rendszeren. Ha tetszik, akkor pár percen belül néhány egérkattintással pillanatok alatt telepítheti.

Az alapértelmezett telepítés magában foglalja az internetes, grafikus, multimédiás és irodai szoftvereket, valamint különböző rendszereszközöket és segédprogramokat. Több száz alkalmazás áll rendelkezésre megbízható forrásból, és gyorsan és egyszerűen telepíthető.

A Refracta speciális eszközöket is tartalmaz - refractainstaller, refractasnapshot és refracta2usb -, amelyek lehetővé teszik a telepítés testreszabását és a futó rendszer élő CD-jének vagy élő USB-nek a létrehozását. Ezek az eszközök a legtöbb Debian vagy Devuan alapú rendszeren működnek.

A Refracta alapja a Devuan GNU / Linux. Minden, ami a Refracta-ban van telepítve, ingyenes és nyílt forráskódú szoftver. Letöltheted, használhatod, másolhatod, és megoszthatod barátaiddal. Ha csomagokat telepít a nem mentes tárházakról, megkérheti, hogy fogadja el a megfelelő licencet. Az engedélyekkel kapcsolatos további információk itt találhatók.

Avatar
S-kami
Adminisztrátor
Hozzászólások: 1089
Csatlakozott: 2014.04.16. 12:54
Kapcsolat:

Re: Dpup Stretch

Hozzászólás Szerző: S-kami »

A Woof-CE Devuan ágára épít többek között Radky Stretch pupletje is, amit mostanában annyian dícsérnek.

A Devuan lényegében azért indult el, mert a debian csapat több tagja felháborodott azon, hogy a systemd ilyen módon és ennyire végigerőltetve került a rendszerbe, így megszületett a systemd mentes devuan.

Elvileg az ebből épített dpup stretch binárisan kompatibilis az említett kiegészítővel, de sajnos még nem próbáltam én sem...
Puppy linux ! Mert megérdemlem !
Gyertek fel a csetre ! Katt ide a csevegéshez: https://discord.gg/9pm6rTfG5s

azami
Hozzászólások: 1014
Csatlakozott: 2014.06.20. 20:25

Re: Dpup Stretch

Hozzászólás Szerző: azami »

Ntamásnak válaszolnám hogy a refracta iso-n nem volt hang, így hamar lecseréltem.

Skami láttam a videód az ajánlott rendszerről, sajnos sem a VLC sem a Chrome/Chromium nem fut rajta.
Hogy mi a gond?....
A Firefoxhoz, Vlc-hez több sikert mint nekem volt.
Amúgy tényleg jó kis rendszer, de a megszokás nagy úr.

NTamas
Hozzászólások: 1872
Csatlakozott: 2014.06.19. 13:36

Re: Dpup Stretch

Hozzászólás Szerző: NTamas »

Igaz én nem a Skami videóban látható Dpup Stretch 4.9-es kernelű 2017 novemberi verziót gyötröm, hanem a Radky féle 2017 októberi kiadású stretch-7.0.0a2-radky-07Oct2017.iso 07-Oct-2017 10:35 (293.3M) verziót, de ez az eltérő kernelszámot és pár, ebben az októberi verzióban még hiányzó programot tekintve nagyon hasonló verzió. Ami nekem ebben szimpatikus, hogy pl. míg a Skami féle bemutatott cuccban már a nemszeretem Gnome-alsa mixere van, addig a Radky féle cuccban még a jó öreg, bevált Retrovol intézi a hang kezelést. És erre a verzióra simán felmegy a vlc, sőt még a Debian tárolóból letöltött 61-es Chromium böngésző is, meg a Seamonkey is, a Chromiumot ezekben a Dpup-okba a --no-sandbox flaggel kell elindítani, úgy simán dolgozik. A hangbeállítás meg a megszokott Retrovol procedura, a régebbi puppykból már ismerős módon. Sajnos, mivel öreg a videóártya, és az ahhoz való nvidia driver, így azt nem tudtam rátenni erre a modern Dpup verzióra, ezért maradt a telepítéskor elérhető standard VGA 1024x768-as felbontás, ez van, de legalább működik a cucc!
Kép
Kép

azami
Hozzászólások: 1014
Csatlakozott: 2014.06.20. 20:25

Re: Devuan

Hozzászólás Szerző: azami »

--no-sandbox flaggel kell elindítani

Ez nem ment.
Hol, mit, hogyan?

NTamas
Hozzászólások: 1872
Csatlakozott: 2014.06.19. 13:36

Re: Devuan

Hozzászólás Szerző: NTamas »

Mondom, mutatom.
A csomagkezelőből kiválasztod, és feltelepíted a Chromiumot, ez most ez a verrziószámú éppen:
Version 61.0.3163.100 (Developer Build) built on Debian 9.1, running on Debian (32-bit)
A feltelepített böngészőt nem indítod el, hanem belépsz a puppy-ban az /usr/share/applications-ba, és ott megkeresed a chromium.desktop fájlt, majd ezt megnyitod szerkesztésre a geany-ben, és a böngészőt indító exec= résznél kell alkalmazni-odaírni még az említett flaget.(feketén kiemelve a lényeg)

[Desktop Entry]
Version=1.0
Name=Chromium Web Browser
Name[hu]=Chromium webböngésző
GenericName=Web Browser
GenericName[hu]=Webböngésző
Comment=Access the Internet
Comment[hu]=Az internet elérése
Exec=/usr/bin/chromium --no-sandbox
Terminal=false
X-MultipleArgs=false
Type=Application
Icon=chromium.png
Categories=WebBrowser
MimeType=text/html;text/xml;application/xhtml_xml;application/x-mimearchive;x-scheme-handler/http;x-scheme-handler/https;
StartupWMClass=chromium
StartupNotify=true

Ezután már simán elindul a chromium de minden egyes indításkor dob egy ilyen figyelmeztetést, ezt mondjuk ki lehet bírni.
Kép

Noha azt írja ki, hogy unsupported command-line flag, de ezt csak azért írja, mert így gyakorlatilag a puppy-ban rootként indítod és működteted a böngészőt, és ez szerinte nem túl biztonságos módszer, ami igaz is, de így legalább működik simán leszámítva a figyelmeztető feliratot. Még Google alkalmazásokat is lehet telepíteni bele.
Kép
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára NTamas 2017.11.30. 15:28-kor.

NTamas
Hozzászólások: 1872
Csatlakozott: 2014.06.19. 13:36

Re: Devuan

Hozzászólás Szerző: NTamas »

Sőt, azóta a csomagkezelőben még elérhető Kodi-17.1-es verziót feltelepítve tegnap este már azon néztem a kedvenc sorozatom új epizódját is. Az időjárási előrejelzés is működik benne, frissít rendesen.
Kép

A netes streamek lejátszása is rendben működik, ebben a Dpup Stretch verzióban már egy újabb kiadású Gnome-Mplayer lejátszó van alapból, de én a biztonság kedvéért az alap mplayer motort is frissítettem az énáltalam használt verzióra, és az ebben a Dpup verzióban érthetetlen módon(???) nemlétező /usr/lib/codeck könyvtárat is pótoltam, természetesen az általam használt és már más puppyban is bevált cuccokal. Mindjárt jobban is ment ezután a netes stream lejátszás!(gnome-mplayerrel és az utólag feltelepített vlc-vel, illetve az alap mplayerrel, és a feltelepített smplayerrel is!)
Kép
(steamnézés a gnome-mplayerrel)
Kép
(streamnézés a vlc-vel)
Az alap mplayer lejátszó motorral,
Kép
illetve a legújabb smplayerrel.
Kép

A teljes képernyős lejátszás a nem megfelelő videódriver és az emiatt max. elérhető 1024x768-as képfelbontás miatt így néz ki, nem vészes a dolog, és már ez is szép teljesítmény az alap beépített Nouveau Gallium videó drivertől, az más kérdés hogy az én nvidia geforce fx 5200-as kártyám és a Nouveau alapdriver nem igazán barátok, míg más kártyáknál gond nékül lehet beállítani a pl. nekem (a monitoromnak) kellő 1280x1024-es képfelbontást, addig itt ez a driver csak a standard VGA felbontást engedi beállítani, használni, ez van.
Kép

Ezzel a Dpup Stretch verzióval amúgy ez az eddigi legnagyobb problémám, meg az alábbi képen látható, indulás után feldobott üziablak, ugyanis ezt az ablakot minden egyes indulás után rendre feldobja, és a Startup-ban nincsen hozzá bejegyzés, amit kivehetnék ennek a megakadályozására.
Kép
Viszont rendben felismeri az integrált hangrészt, és a legtöbb lejátszóba simán be is lehet állítani az alapértelmezett 0-as hang hardvert, és azt el is menti,(!) ennek ellenére minden egyes rendszer induláskor feljön ez a multiple sound card wizard ablak, hogy ezt miért csinálja, nem tudom, de kezd már az agyamra menni a dolog.
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára NTamas 2017.12.02. 17:00-kor.

azami
Hozzászólások: 1014
Csatlakozott: 2014.06.20. 20:25

Re: Dpup Stretch

Hozzászólás Szerző: azami »

Kösz!
Új próba.
Lehet át kell írni a fórumszálat Devuan ---> Dpup Stretch . :lol:

Avatar
S-kami
Adminisztrátor
Hozzászólások: 1089
Csatlakozott: 2014.04.16. 12:54
Kapcsolat:

Re: Dpup Stretch

Hozzászólás Szerző: S-kami »

Elintézve ! :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Puppy linux ! Mert megérdemlem !
Gyertek fel a csetre ! Katt ide a csevegéshez: https://discord.gg/9pm6rTfG5s

Válasz küldése

Vissza: “Egyéb OS”