fájlmegosztás ... segítség kérés

Egyéb operációs rendszerekkel kapcsolatos leírások, infók, hírek

Moderátor: S-kami

Avatar
S-kami
Adminisztrátor
Hozzászólások: 1089
Csatlakozott: 2014.04.16. 12:54
Kapcsolat:

Re: fájlmegosztás ... segítség kérés

Hozzászólás Szerző: S-kami »

Bocsánat, de mobilról írok, nem egyszerű.
Azért ilyen jellegűek a hozzászólásaim.
Majd kifejtem.

Azért az a gedit fenn van egyáltalán?
Ha nincs, akkor :
apt-get install gedit
Puppy linux ! Mert megérdemlem !
Gyertek fel a csetre ! Katt ide a csevegéshez: https://discord.gg/9pm6rTfG5s

NTamas
Hozzászólások: 1872
Csatlakozott: 2014.06.19. 13:36

Re: fájlmegosztás ... segítség kérés

Hozzászólás Szerző: NTamas »

Debian Linux esetében, ha az ifconfig utasítás beírása után egy hibaüzenetet kapunk, nos az nem véletlen, lásd a képen.
Kép
Az angol szöveg nem túl helyes magyar ferdítése:
Az ifconfig már elavult, és így hiányzik alapértelmezés szerint a Debian Linux, kezdve Debian szakaszon.
Az új és a javasolt alternatíva a hálózati konfiguráció megvizsgálására a Debian Linux-ban az ip parancs.
Kép
Az ip parancsot kétféleképpen is begépelheti, elsőként a teljes ip adress parancsnév megadásával:

# ip address

A fenti ip parancsot lehet rövidíteni, így:

# ip a
Ez a parancs ugyanazokat a visszaadott értékeket jeleníti meg, mutatja meg, mint amit a teljes hosszúságú parancs is kiír nekünk.(hasonló kiírt értéket ad vissza egyébbként, mint a Debian-ban már mellőzött ifconfig parancs is tenné)

Ha még mindig szívesebben használnánk inkább a napi munkánk részeként az ifconfig utasítást, az könnyen telepíthető a net-tools csomag részeként. Ehhez a következőt kell a parancssorba begépelnünk.(természetesen adminként, vagy root jogú felhasználóként)

# apt-get install net-tools
Kép
Ezután, ha a net-tools csomag feltelepült a gépünkre, az ifconfig parancs már a rendelkezésünkre fog állni.

ati5
Hozzászólások: 143
Csatlakozott: 2014.06.17. 11:14

Re: fájlmegosztás ... segítség kérés

Hozzászólás Szerző: ati5 »

A gedit fenn van , mert tegnap feltelepítettem . És akkor még működött is . Ma viszont már nem működik .A hibaüzenetet nem az ifconfig beírása után kapom , az rendben , hanem a gedit /etc/samba/smb.conf beírásakor . Pedig tegnap még jó volt . Ha nem su root parancs után írom be akkor működik most is .
Tehát azt gyanítom , hogy valamiért nem akarja , hogy root-ként tegyem . De ha nem úgy teszem akkor nem menti el a változásokat . Gyanítom , hogy itt valami jogosítványokkal van problémája .
A másik gépen ubuntu alatt ezt úgy oldottam meg ( ott sem engedte menteni ) , hogy valahol a neten találtam egy parancsot amit az etc/samba Mappában nyitva egy terminált adtam ki ( sajnos már nem emlékszem a parancsra , és nem találom , a vége az biztosan 777 volt) , és utána engedett mindent a sambában . Csak nem emlékszem mi is volt :(
ati5

Mert befagyott ablakot már láttam , de megfagyott pingvint még soha :D

NTamas
Hozzászólások: 1872
Csatlakozott: 2014.06.19. 13:36

Re: fájlmegosztás ... segítség kérés

Hozzászólás Szerző: NTamas »

Gondolom a Samba könyvtárba belépve a fájloknak és a könyvtárnak 777es jogot adtál

chmod 777
(nem árt hozzá a fájl tulajdonosának, vagy rootnak lenni)

Kép

Navigálj el a Samba könyvtárba, és ott add ki ezt a parancsot:

chmod -R 777

Az -R paraméter rekurzivvá teszi a jogosultságmegadást.

Vagy konzolban is kiadhatod ugyanezt ha hozzáírod a könyvtár pontos megadását is, valahogy így: (itt a store könyvtár lesz az áldozat)
chmod -R 777 /www/store

Ha nem menne így a fentiek szerint, akkor használd a chmod parancs elött a sudo-t: (bár Debian-ban nem kell okvetlenül a sudo-t használni)
sudo chmod -R 777 /www/store

Igazából a 755-ös jog -chmod 755 <mappa neve>- jobb, biztonságosabb lenne a chmod 777 helyett. Szerintem.
Azért, mert a chmod 755 használatával a rendszergazdának teljes, a többinek meg csak olvasásra, és futtatásra való jogokat adnál( ha ugyanaz a logika, mint a linuxos logika)
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Mappák jogainak rekurzív módosítása

ati5
Hozzászólások: 143
Csatlakozott: 2014.06.17. 11:14

Re: fájlmegosztás ... segítség kérés

Hozzászólás Szerző: ati5 »

ati@debian:~$ su root
Jelszó:
root@debian:/home/ati# chmod -R 775/etc/samba/
chmod: a(z) „”777/etc/samba/”” operandusa hiányzik
További információkért adja ki a(z) „chmod --help” parancsot.
root@debian:/home/ati#

Ha kiadom a javasolt chmod --help parancsot akkor kiír mindenfélét , de olyat , hogy operandus nem találok .
ati5

Mert befagyott ablakot már láttam , de megfagyott pingvint még soha :D

NTamas
Hozzászólások: 1872
Csatlakozott: 2014.06.19. 13:36

Re: fájlmegosztás ... segítség kérés

Hozzászólás Szerző: NTamas »

ati@debian:~$ su root
Jelszó:
root@debian:/home/ati# chmod -R 775/etc/samba/
Serintem hibásan írtad be a parancsot, így talán jobb lenne: -szóköz kell hagyni a 775 után-

# chmod -R 775 /etc/samba

ati5
Hozzászólások: 143
Csatlakozott: 2014.06.17. 11:14

Re: fájlmegosztás ... segítség kérés

Hozzászólás Szerző: ati5 »

Igazad volt tényleg rosszul írtam be .
De ha jól írom be akkor sem engedi utána a többit .

ati@debian:~$ su root
Jelszó:
root@debian:/home/ati# chmod -R 775 /etc/samba
root@debian:/home/ati# gedit /etc/samba/smb.conf

(gedit:6122): EggSMClient-WARNING **: Failed to connect to the session manager: None of the authentication protocols specified are supported


** (gedit:6122): WARNING **: Could not connect to session bus
root@debian:/home/ati#
ati5

Mert befagyott ablakot már láttam , de megfagyott pingvint még soha :D

NTamas
Hozzászólások: 1872
Csatlakozott: 2014.06.19. 13:36

Re: fájlmegosztás ... segítség kérés

Hozzászólás Szerző: NTamas »

root@debian:/home/ati# chmod -R 775 /etc/samba
root@debian:/home/ati# gedit /etc/samba/smb.conf
És mi lenne akkor, ha a gksudo gedit formát használnád?
#gksudo gedit /etc/samba/smb.conf

Bár úgy néz ki, inkább jobb lenne, ha a gedit-et hanyagolnád, és inkább más konzolos szerkesztőt -vim, nano, mcedit, joe, le- használnál arra a conf file szerkesztésére, módosítására.
(You are not supposed to run gui apps such as gnome terminal, nautilus, gedit, etc as root. /Gui alkalmazásokat nem kéne root-ként futtatni/ )
(Use gksu in terminal as normal user, not as super user.) Tehát, ha mindenáron a gedit-el akarsz dolgpozni, azt ne root-ként tedd.

NTamas
Hozzászólások: 1872
Csatlakozott: 2014.06.19. 13:36

Re: fájlmegosztás ... segítség kérés

Hozzászólás Szerző: NTamas »

Közben nézegetem a hibakiírásodra a google-ból kapott válaszokat és ez a gedit probléma már régebb óta megvan, lásd ezt a hibajegyzéket.
Szóval inkább hanyagold a gedit-et, használj inkább más szerkesztőt.(pl. nano)
Kép

ati5
Hozzászólások: 143
Csatlakozott: 2014.06.17. 11:14

Re: fájlmegosztás ... segítség kérés

Hozzászólás Szerző: ati5 »

Végül is nekem mindegy , hogy mit használok , de azt hiszem akkor sem fog menni , mert a samba fájl csak olvasható . Pl. azt sem engedi a debian , hogy a samba mappában jobb egér gombbal terminált nyissak , vagy bármit is módosítsak . Ha megpróbálom azt ugatja vissza , hogy nincs jogosultságom , mert nem én vagyok a tulajdonos . Arra gondoltam , hogy bejelentkezéskor root-ként kellene belépnem , de olyat nem kínál fel , Csak ati , és vendég , valamint azt hogy más. Ha meg azt választom , hogy más és a felhasználonak beütöm , hogy root , jelszóhoz meg a rendszergazda jelszót , akkor nem küld hibaüzit ( hogy hibás jelszó vagy akármi ) csak visszadob a bejelentkező ablakhoz . Szóval valami nagyon nincs rendben ezzel a debiannal . Azért az hogy kitilt a saját oprendszeremből azért az mégiscsak dühítő . Ha hülye vagyok és hazavágom az had legyen már az én bajom .
Már gondoltam hogy leszedem és teszek fel valami mást , de dühít nagyon , hogy nem tudom megtörni az ellenállását .
Ha van valami ötlet , hogy hogy tudnám megerőszakolni , hogy mindenhez hozzáférjek azt nagyon megköszönöm .
ati5

Mert befagyott ablakot már láttam , de megfagyott pingvint még soha :D

Válasz küldése

Vissza: “Egyéb OS”