FluxPup-1.6.1. pae

Egyéb operációs rendszerekkel kapcsolatos leírások, infók, hírek

Moderátor: S-kami

NTamas
Hozzászólások: 1872
Csatlakozott: 2014.06.19. 13:36

FluxPup-1.6.1. pae

Hozzászólás Szerző: NTamas »

FluxPup-1.6.1. pae

Kép

Egy újdonság, amire Skami hívta fel a figyelmünket a skamilinux_hu-n, a Precise alapú puplet, egy 3.9.11-es kernelt használ az építésben.
A készítő a gépigényt 1 GB ram és 1.5 Ghz egy magos processzor-ban fogalmazta meg, de idősebb gépeken való kipróbálást is megemlíti a weboldalán. Ugyanott az elkészült FluxPup-1.6.1 iso, és a hozzávaló devx_fluxpup-1.6.1.sfs fájl linkje is megtalálható. Mivel a kis gépigény biztatóan hangzik, illetve a Precise vonal és a felhasznált 3.9.11-es kernel is már bevált dolgot takar, így gyorsan letöltöttem a 164 Mega méretű iso-t, és abból a lényeget egy üres alkönyvtárba másoltam, amit a C (Windows) partícióra tettem, (Frugall-mód) és a már ugyanott lévő másik két puppy linux-ot is (azok indítását is) magába foglaló menu.lst-be beírtam a FluxPup-1.6.1 indítását kiváltó bejegyzéseket. Újra indítás után -mivel nem volt kis-nagybetűs probléma, illetve útvonal elérési hiba sem, az új jövevény elkezdett betöltődni.

Eddig minden szép és jó, de, ezután jött a fekete leves, sajnos. Mivel az Asrock alaplapom egy ritka állat, és a videó kártyám meg már egy muzeális NVidia GeForce4 MX 4000 chpsetet használó Asus videókártya, az új puppy simán elhasalt a videó felismerés és helyes beállítás terén. Nem az volt a baj, hogy nem volt benne nv driver, az ugyan volt benne, -valószínűleg egy régebbi verziójú lehetett- de a helyes felbontást, és frekvenciát sehogy nem lehetett vele beállítani, ilyet sem lát mindennap az ember! A kézi beállító tweak menü sem segített, ugyanis azt választva semmit nem csinált, csak villant egyet a kiválasztásakor a monitoron éppen látható beállító-ablak, (beírni nem lehetett semmit) és azonnal visszadobott a felbontás próba részhez. Ott viszont mindenáron egy WXGA (HD) ~16:9 1366x768-as felbontást akart beállítani, teljesen rossz, 95 Hz-es frekvenciaértékkel. Holott az LCD monitorom csak egy SXGA 5:4-es képarányú modell, és max:1280x1024 felbontásra képes, max: 75 Hz mellett.
Akárhogy trükköztem, bóklásztam az xorgwizard menüjében, sehogyan sem sikerült ezt a puppy verziót normálisan beállítva telepíteni. Rossz értéket meg a monitort féltve nem akartam kipróbálni. Az xorgwizard beállító menüjében volt egy pont, ahol egy táblázatból előre bevitt értékek közül lehetett volna választani, de ott a nekem jó, 1280x1024-es értékhez egy HI-RES nevet írt mellé, és ezt 95Hz-re akarta beállítani, nonszensz! Ennyire pocsék monitor beállító résszel régen találkoztam már, szóval ez egy súlyos hiba, amit tekintve, hogy ezt a puppy verziót régi gépekre is ajánlották, nem túl biztató! Sok régi monitor van még 5:4-es képaránnyal és 1208x1024 felbontással lcd esetében meg a 60 Hz volna a jó érték, mert nem mindegyik régi lcd monitor tud 75 Hz-s értéket produkálni.
Az meg, hogy a beállításban, a tweak-ban semmit nem lehet megadni, beállítani, kész katasztrófa.

Már majdnem feladtam a dolgot, de ekkor szöget ütött a fejemben a leírás szerint a FluxPup-ban lévő 3.9.11-es kernel, meg az is, hogy tulajdonképpen itt egy Precise alapú rendszer van a háttérben. Ezt kissé tovább ragozva, és figyelembe véve, hogy a már a gépemen lévő, két másik Precise Puppy is 3.9.11-es kernelt használ, és ahhoz már nekem van egy jól bevált pet-es driver csomagom, egy olyan megoldásra vetemedtem, amiért a középkorban minimum égetés járt volna, ha akkor már létezett volna számítógép, és puppy linux.

Elfogadtam a FluxPup által felkínált magasabb felbontás értékét, a rossz kijelzett frekvenciaérték mellet, de csak addig ment így a gép, amíg a rendszer felállt, és azonnal feltettem azt a már említett precise puppy-hoz készült nvidia-s pet drivert, és azonnal újraindítottam a gépet. Szerencsére ennyi idő alatt nem ment tönkre a monitor. Újraindítás után az xorgwizard-ban kiválasztottam az nvidia drivert, és abban a helyes, 1208x1024-es felbontást, és azt kezdtem volna lepróbálni, illetve véglegesíteni. De ismét csak probléma merült fel, a gép nem tudni miért, újra csak a már említett 1366x768-as értéket észlelte, és azt akarta beállítani, igaz a működési frekvenciát már az előbbi 95 Hz-ről most már 75 Hz-re levitte. Ez kicsit elgondolkodtatott, és itt valami más gondot véltem felfedezni emögött. Ugyanis, ha a felbontást nem is érzékeli jól, de a működési frekvenciát már tudja lejjebb vinni, a már éppen használható, és az én monitoromnál éppen határeset értékre, akkor ott az xorg-ban az xorg.config file nem lehet a jó, illetve a puppy készítőjének a gépén lévő videórészhez lehet az alapból beállítva. Ezért -most jön a középkori égetéssel fenyegető megoldás- egy olyat tettem, hogy a már jól működő, másik, a gépemen lévő Precise puppy-ból, annak a mentésfiléjéből (azt felcsatolva a próba alatt lévő FluxPup-hoz!) kimásoltan a jó xorg.conf fájlt, és az xorg.conf.old filét, illetve annak az xorg.conf.nvidia filéjét is, és ezeket azután a próba alatti FluxPup-ba, a megfelelő helyre -/etc/X11- bemásoltam, felülírva vele a próba FluxPup-ban ott lévő állományait!
Ezt azért mertem így megtenni, mert egyrészt a gépemen lévő két Precise 571 puppy hasonlóan 3.9.11-es kernelt használ, és az nvidia driver is ugyanaz mindkettőben, mint amit az előbb, a próbálni kívánt FluxPup-ba már feltelepítettem!
Ezután újraindítottam a gépet, és a FluxPup szépen elmentette a bemásolt xorg.conf filéket a mentésfiléjébe, majd újraindult. És lőn a meglepetés, az indulás közben, a képernyő rész szokásos beadása előtt az egér ikonjának a képe már a másik két puppy-ban induláskor megszokott helyzetbe állt be, -igen, én erre is odafigyelek- így jelezve azt, hogy immáron a jó felbontási értékek fognak betöltődni, és úgy is lett!
Végre betöltött -és helyes felbontással!- az új FluxPup verzió, és megkezdhettem az érdemi próbát. Ez azt jelentette, hogy azonnal az NVidia szervert indítottam el, a helyes felbontási értékek, és frekvenciák ellenőrzésére, illetve annak korrigálására, lásd a képet, amit ekkor már el tudtam készíteni, ugyanis ebben a puppy-ban már ott van alapból az mtpaint, és a menüből indítható ennek a képernyőmentés funkciója is. Továbbá a beépített háttérképek mellé még pár újat is tettem be, csak úgy próbaképp.
Kép
Kép
A képen is látható, hogy a monitor frekvenciája 75 Hz-re állt be, tehát jól gondolkodtam!
Ezt visszaállítva a normál 60 Hz-s értekre, azt pedig azonnal elmentve az NVidia program által, immáron normálisan lehetett az új Fluxpup rendszert használni.
Első dolgom volt a beépített csomagkezelő frissítése, ez ugye megint csak valamilyen furcsa okból az új kinézettel indult el, -már több másik puppy-nál is tapasztaltam ezt- ami eleve egy széles ablakot eredményez, szóval ezt nem tudom, hogy a készítő hogyan is gondolta, és miért nem a Classic elrendezést hagyta meg alapnak, hiszen az eleve kisebb beállító ablakot mutat, és kisebb képernyővel próbálkozóknak az sokkal jobban megfelelhet. Szóval visszaállítottam a Classic elrendezést , és frissítettem a tárolókat. Itt meg kel jegyezni, hogy ezen csomagkezelőben nem csak a szokásos öt tárolót engedi beállítani, hanem többet, alapból három ubuntu-s, és több precise tárolót is be lehet rajta állítani. És a képen már látható, az általam előbb telepített precise nvidia driver pet csomag is.
Kép
Mivel az új rendszerben a médialejátszót egyedül a gnome-mplayer képviselte, de az meg egy, a net-ről lementett furcsa kódolású mp4-es videót eleve meg sem jelenítette, -azt ne kérdezd, hogy miért éppen ezzel a filével próbáltam ki a lejátszót! talán pont arra voltam kíváncsi, viszi e alapból ezt az mp4-es videót, hát nem vitte!- hang ugyan volt, de kép az nem! Az igazsághoz azonban az is hozzá tartozik, hogy utólag belenézve a rendszerbe az /usr/lib/codecs-ben ott voltak az mplayer-hez való codeckek, de itt nem az volt a baj. Hanem a FluxPup szoftver csomagjában, az előre feltelepített gnome-mplayer-ben a beállításokban, a videó megjelenítés résznél kellett találni egy olyan videó drivert, amivel azután ezt az egzotikus mp4 fájlt azért végül mégiscsak le tudtam játszani. Na, de ez így nem állapot, hogy minden videó-felvételnél állítgatni kelljen a lejátszón belül a videó drivert. Ezért az előbb már felfrissített csomagkezelőből azonnal feldobtam az abban elérhető Vlc csomagot, a hozzá szükséges függőségekkel egyetemben! Ez amúgy jó sok, eleve a FluxPup-ban itt hiányzó függőséget telepített fel, a végeredmény egy 85 Megányi pakk lett, meg ez:
Kép
És ez már nem jött zavarba az egzotikus mp4-es videók lejátszása közben sem, lásd a képeket.(és itt nem kellett állítgatni a videó megjelenítéshez a drivert, az alapból beállított, az vitt mindent. Persze azért itt is volt választási lehetőség, kicsivel több, mint a gnome.mplayer-ben.)
Kép
Kép
Amúgy a Fluxpup-ban a retrovol alapból adott hangot a teszthangot próbálva, viszont a hangkeverő beállítása szintén a készítőjének a beállítását hordozta, nem túl zavaró, de én pl. szeretem, ha az én beállításaim vannak ott, és ugye, emiatt azt újra be kellett az én igényeimhez állítgatni.
Ez nem hiba, csak kicsit furcsa, de egy kezdőnek biztosan jól jöhet ez a fajta telepítő beállítás, ha alapból van hang az új rendszerében, és nem neki kell azt beállítgatni.
Közben szorgalmasan pakolgattam fel a rendszerre pár szerintem kellő cuccot, kezdve a javított getflash telepítővel, -alapból volt benne egy régebbi flash verzió, és annak a beállító része is- de ezzel a javított getflash telepítővel már le tudjuk itt is szedni, és telepíteni a legújabb flash-playert. Ezt amúgy én is megtettem, és a getflash szépen lehozta, és telepítette a legfrissebb flash lejátszó verziót!
Böngészőből egy régi Firefox volt benne, mivel most éppen haragban vagyok a tűzrókával, ezért egy Seamonkey-2.40-es magyar verziót telepítettem rá pet-ből, gond nélkül települt, működik rendesen. A desktop kinézet javítására a Pwidgets legutolsó verziója ment fel, ez is jól működik, és szépen összedolgozik a programmal. Egy pdf olvasót, egy DeadBeef zenelejátszót tettem még fel próbaképp, mindegyik jól működik.
Kép
Kép
Az FluxPup-ban alkalmazott FluxBox igen látványos, bár elsőre kissé furcsa a menü kialakítása, de jól használható, és a FluxBox beállítórésze is érhető, igaz az egész rendszer angol nyelvű, noha a telepítéskor beállíthatunk magyar nyelvű billentyűzetet, és magyar nyelvet is, de az újraindításkor a rendes magyar nyelvi csomag hiányában csak egyes menüpontok lettek magyar nyelvűek, minden nem. A magyar nyelvet is tudó programok viszont, lásd a Vlc, DeadBeef már magyarul működő felülettel települtek fel, és indulnak el.
Kép
Kép
Kép
Az is nagyon tetszik, hogy a desktopon lévő háttérképek cseréjéhez nem kell a megszokott asztali programot elindítani, a FluxBox menüjéből is el lehet ezt végezni. Végül is így a próbák során azt lehet mondani, jó kis rendszert hozott össze a készítője, az egyetlen negatívum az, hogy egzotikus gépel, és videó kártyával rendelkező, gyakorlatlanabb géptulajok esetleg számíthatnak a videórész beállításában a felbontás és frekvencia beállításakor problémákra, amit nem biztos, hogy meg tudnak majd oldani.
A hozzászólást 3 alkalommal szerkesztették, utoljára NTamas 2016.08.22. 08:14-kor.

Asterix
Hozzászólások: 521
Csatlakozott: 2015.07.11. 08:55

Re: FluxPup-1.6.1. pae

Hozzászólás Szerző: Asterix »

Üdv!
Örülök,hogy sikerült!
Már letöltöttem az iso-t, de még nem volt időm foglalkozni vele.
De az 1.6-os verzió itt van a gépemen egy 40 GB-os sata vinyón és köszöni jól van.Annak idején én is megszenvedtem a vga-val (AMD-APU),de sikerült!
Ez az egyetlen 32 bites progi nálam.
capture8999.png
capture8999.png (429.35 KiB) Megtekintve 2920 alkalommal

NTamas
Hozzászólások: 1872
Csatlakozott: 2014.06.19. 13:36

Re: FluxPup-1.6.1. pae

Hozzászólás Szerző: NTamas »

Hmmm....ez érdekes, nálad a főmenü hogy lett magyar nyelvű?
Nálam az új verzió az pár menüpontban magyar csak....mondjuk ez zavar a legkevésbé.
A csomagkezelőből feltettem az abban elérhető verziójú bleachbit-et, a kellő függőségek, köztük a python-os dolgok után menüből is indítható, de csak sima felhasználóként, a menüben is benne lévő root-kénti indítás az itt valamiért nem működik, szemben az eredeti Precise Puppy-kkal. Viszont a program, indításkor már a magyar kezelőfelülettel jelentkezett be, akárcsak az általam fentebb már említett, utólag feltelepített Seamonkey webböngésző.
Kép
Még kipróbáltam az 1.6.1-es új verzióban eleve benne lévő pupRadió/pupTelly programot stream lejátszásra, ez rendben működik a Vlc-vel.
Kép

Asterix
Hozzászólások: 521
Csatlakozott: 2015.07.11. 08:55

Re: FluxPup-1.6.1. pae

Hozzászólás Szerző: Asterix »

Üdv!
A magyarításhoz ezt használtam:
langpack_hu.pet
(1.64 MiB) Letöltve 199 alkalommal.
+ Opera 36,DogRadio.

NTamas
Hozzászólások: 1872
Csatlakozott: 2014.06.19. 13:36

Re: FluxPup-1.6.1. pae

Hozzászólás Szerző: NTamas »

Köszi szépen a magyar nyelvi csomagot, mindjárt felteszem rá.
A dogradió, igen, az nálam is megy ezerrel! :D
Kép
Közben szépen pakolgatom tele a rendszert újabb programokkal, a benne lévőket meg frissítem, (kivéve a Fiefox-ot, mert arra most nagyon berágtam! - böhöm nagy és lusta dög lett belőle, és a napokban kiadott új verzióban meg valami gebasz is lehet, mert állandóan összeomlik.) és a legújabb SMPlayer és SMTube páros is felment, és működik is!
Kép
Az Uget frissítésével meg már ez a lehetőség is működik rendesen!
Kép
A magyar nyelvi csomag felment, és újraindítás után eltűnt az előzőleg beállított desktop háttér, és az asztali ionok is mentek a levesbe, viszont a menük legnagyobb része már magyar nyelvű beírásokra váltott át.
A rendszer nyelve nem lett teljesen magyar, érdekesen változnak a rendszer által generált kiírások, kijelzések, van ami már magyar nyelvű lett, van ami még maradt angol. Ez jól megfigyelhető a frissítések és telepítések közbeni felbukkanó rendszerüzenetek ablakaiban. Közben annyira belejöttem a FluxPup bővítésébe, hogy majdnem elfogyott alólam a szabad hely, ezért a mentésfájlom megnövelésére kényszerültem ekkor a felbukkanó ablakban már magyar nyelven adott infót a rendszer.
Kép
Időközben még egyszer el kellett játszani a mentésfájl bővítést, meg kitettem a desktopra azoknak a programoknak az indító ikonját, amiket feltettem menet közben a Fluxpup-ra. Emellett még rengeteg függőséget is mellé kellett pakolni, így nem csoda, hogy hamar betelt, és újra megnövelésre vágyott a személyes mentésfájl. Most ennyi a méret, jobb oldalon leolvasható, és az egész cucc még így is simán ráfér egy 2Gigás pendrive-ra, és még maradna is hely azon, kerítek is egyet, és le is mentem ezt a belőtt konfigot. Jó, ha van belőle mentésem, hátha annyira belejövök a tuningolásba, hogy véletlenül még netán valamivel haza is vágom a cuccot. :)
Kép
Száz szónak is egy a vége, az eredeti Fluxpup csomag jó cucc, némi videókártya beállítási problémával tarkítva, ez utóbbi nem biztos, hogy mindenkinél előjön, az újabb gépeknél ez nem túlzottan valószínű,(bár Asterix esetében az AMD-s kártya full-hd-s beállítása sem volt egyszerű, ahogy azt ő meg is írta, annó) inkább régi gépek, videókártyák esetében (nem standard felbontások esetén) jöhet ez inkább elő, viszont a disztró készítője erre nem ártana, ha még rágyúrna egy kicsit.

Válasz küldése

Vissza: “Egyéb OS”