ROSA Linux

Egyéb operációs rendszerekkel kapcsolatos leírások, infók, hírek

Moderátor: S-kami

NTamas
Hozzászólások: 1872
Csatlakozott: 2014.06.19. 13:36

ROSA Linux

Hozzászólás Szerző: NTamas »

Nemrégiben szó került itt a fórumban egy különleges Linux verzióról, az orosz fejlesztésű ROSA Linux-ról.
Komoly, nagy rendszer, és létezik belőle egy szerver változat is, ez a ROSA Enterprise Linux Server (RELS) kiadás.
De a Desktop vonalat is fejlesztgetik szépen, és pont a napokban, egészen pontosan 2016-01-21-én készült el belőle egy friss kiadás, és ez 2016-01-26-án került fel a DistroWatch oldalára.
Kép
Egyszerű, letisztult asztalt kapunk alapértelmezésben, nincs teleszórva sok ikonnal a felület, ami alapból egy KDE-felület, ha jól láttam, és maga a rendszerigény sem olyan borzasztó a mai világban.

System requirements:

— A PC with CPU equivalent to Intel Pentium 4 or higher;
— 1.5 Gb RAM for 32bit systems, 2 Gb for 64bit systems;
— VGA video adapter and display supporting 1024x768 resolution, 24-bit color depth;
— DVD drive or SSD of at least 8 GB in size for installation;
— minimum 20 GB of hard drive free space;
— keyboard and mouse.

Ebből a KDE-s vonulatból jelent meg most a megfogalmazásuk szerint a ROSA Desktop Fresh KDE R7 nevű friss verzió, ami a linkelt oldalról is elérhető, de itt van a közvetlen Rosalab-os mirror linkje is, és innen több módon -direct iso linkek és torrent letöltési lehetőség- is elérhetjük ezt a friss Linux verziót. Arra azért készüljünk fel lelkiekben, hogy a 32 bites csomag 1.9GB méretű lesz, míg a 64 bites verzió 2.2GB méretűre hízott meg, tehát elegendő helyet biztosítsunk nekik a merevlemezünkön. A hivatalos oldalon említenek egy USB-re telepítő módszert, amihez egy saját, ROSA Image Writer nevű alkalmazás használatát ajánlják. Ebből az alkalmazásból van Windows-os, két Linux-os,(32 és 64 bites is) illetve egy Mac OS -es verzió is.
Kép
Elsősorban a komolyabb, legalább 1.5 GB RAM-al bíró, 32 bites gépek használóinak ajánlott kipróbálni, illetve 2GB RAM-al, illetve e fölötti RAM mérettel a 64 bites rendszereket futtatni képes masinákat birtoklók is tehetnek vele egy próbát, szerintem érdemes.

Asterix
Hozzászólások: 521
Csatlakozott: 2015.07.11. 08:55

Re: ROSA Linux

Hozzászólás Szerző: Asterix »

Üdv!
A skamilinux.hu ROSA alatt!
snapshot1.png
snapshot1.png (418.44 KiB) Megtekintve 2404 alkalommal
A Rosa Image Writer nálam nem mükszik, de a Rufus DD módszere bevált.

NTamas
Hozzászólások: 1872
Csatlakozott: 2014.06.19. 13:36

Re: ROSA Linux

Hozzászólás Szerző: NTamas »

Kissé lemaradtam a Rosa Linux követéséről, egyéb okok miatt, de most örömmel láttam, hogy azért orosz barátaink sem álltak le a fejlesztéssel, és kihoztak egy újabb verzióváltozatot a régi ROSA Fresh vonalból. - ROSA Fresh R8 is out! -
A gépigény továbbra sem nőtt drasztikusan, tehát a régebben megfogalmazott System requirements:

— A PC with CPU equivalent to Intel Pentium 4 or higher;
— 1.5 Gb RAM for 32bit systems, 2 Gb for 64bit systems;
— VGA video adapter and display supporting 1024×768 resolution, 24-bit color depth;
— DVD drive or SSD of at least 8 GB in size for installation;
— minimum 20 GB of hard drive free space;
— keyboard and mouse.

még ma sem lett túllihegve, talán azért, mert arrafelé is még jócskán léteznek, és működnek kis teljesítményű gépe is és hát arra is kell modern oprendszerrt tenni ma már. (főleg, hogy az oroszországi híreket szállító verebek arról is csiripelnek, hogy a külföldi oprendszerektől való függést saját fejlesztésekkel akarják kivédeni, és ez a Rosa Linux úgy tűnik, éppen alkalmasnak is látszik az állami IT törekvések végrehajtására.)

A ROSA Desktop Fresh R8 Release négy különböző asztali -desktop - környezetben jelent meg:

KDE 4 – stable desktop environment, recommended for home users.

GNOME 3 – simple and easy to use desktop environment.

Plasma 5 – new version of KDE, recommended only for Linux enthusiasts because it’s not as stable as KDE 4 yet.

MATE – fast and lightweight desktop environment for the older hardware.

Egyéb infók a rendszerről itt:
See wiki for details http://wiki.rosalab.ru/en/index.php/ROS ... p_Fresh_R8

A különféle verziókat itt érhetjük el:
http://mirror.rosalab.ru/rosa/rosa2014. ... .Fresh.R8/

A letölthető iso fájlok között van Uefi-s verzió is, 32 és 64 bites kivitelben. és torrent-es letöltésre is van mód. A ROSA Enterprise Linux Server és a ROSA Enterprise Desktop verziókat pedig erről a letöltő oldalról szedhetjük le, ahol ott van még az iso fájlok usb-s kulcsra való kiírását megkönnyítő saját fejlesztésű Image writer, (ROSA Image Writer) és egy saját fejlesztésű ROSA Media player is, utóbbi alkalmazás Windows alatt működik. (spártai kinézete ellenére a player simán lejátssza az újabb mkv filéket is. Ja, és a Windows-ba telepítésekor (még XP alatt is működik!) azonnal magyar nyelvre tehető, nem kell megijedni a belinkelt orosz nyelvő wiki-től.)
Kép

Válasz küldése

Vissza: “Egyéb OS”