Linux Lite

Egyéb operációs rendszerekkel kapcsolatos leírások, infók, hírek

Moderátor: S-kami

Avatar
csipesz
Hozzászólások: 683
Csatlakozott: 2014.06.24. 11:02
Tartózkodási hely: Isaszeg

Re: Linux Lite

Hozzászólás Szerző: csipesz »

Gondoltam, rápillantok má' erre a rendszerre, mert dícsérted.
Benyomásaim:
1.Bluetooth támogatás: jeles
2.Libre Office, Firefox, Vlc, képernyőfotózó alapból: jeles
3.Háttérképek: jók
4.Rendszercsinosító egyéb témák mennyisége: szánalmas
5.Magyar lokalizáció, vagy az elérhetősége: nyista
6.A rendszer alap méret/tudás aránya kívánnivalókat hagy maga után
7.Képernyőbillentyűzet jól jött - volna...
8.A jogosultságokkal való szarakodás nélkül enged hozzáférni az egyéb felcsatolt meghajtókhoz: jó
9.Backup lehetőség van, remaster lehetőség: á-á!
10. Wine: jól jött volna alapból, az iso mérete alapján ami 780Mb - akár bele is férhetett volna...
Ennyi röviden. Hát nem az a hiroshimanagaszaki.

azami
Hozzászólások: 1014
Csatlakozott: 2014.06.20. 20:25

Re: Linux Lite

Hozzászólás Szerző: azami »

9.Backup lehetőség van, remaster lehetőség: á-á!
Saját célra, az általad használt gépen tökéletes volt nálam!
Te mit tapasztaltál amiért "ááá" :?:

azami
Hozzászólások: 1014
Csatlakozott: 2014.06.20. 20:25

Re: Linux Lite

Hozzászólás Szerző: azami »

Ma sikerül egy öreg P4-es gépre (2Ghz,512 ram, swap mérete 1gb)felrakni és egész gyors, szépen fut.. :D
Xp helyett ez marad...

azami
Hozzászólások: 1014
Csatlakozott: 2014.06.20. 20:25

Re: Linux Lite

Hozzászólás Szerző: azami »

Itt a legfrisebb változat : http://distrowatch.com/?newsid=09771

kros54
Adminisztrátor
Hozzászólások: 410
Csatlakozott: 2014.06.17. 07:01
Kapcsolat:

Re: Linux Lite

Hozzászólás Szerző: kros54 »

A jelenleg elérhető Linuxok közül ez is a nagyon használható, sőt kategóriába tartozik, valahol együtt a Pepperminttel.
(A 2017. szeptemberében kiadott Linux Lite 3.6 verzióról van szó.)
Néhány napja tettem vele próbát, ami fél-próba volt, hiszen pendrive-ról live indítást végeztem csak, a gépen win10 van, s a pendrivet Rufus készítette.
Nagyon jól teljesített, gyorsan indult, s a hardvert, abban minden cuccot felismert.
Viszont nem tudtam megállapítani, hogy mennyire magyar (lehet-e magyarítani). A LibreOffice is angolul indult.
Beszéltem olyannal, aki használ ilyet, s a Lubuntunál lényegesen jobbnak tartja nem űberfriss hadverű gépekre.
Nekem persze jobban tetszene, ha nem lenne benne alapból a Libre, de ez tőlem amúgy örök panasz, mit is tartalmazzon egy disztró. s úgysincs benne egységes meg mindenkinek jó megoldás.

NTamas
Hozzászólások: 1872
Csatlakozott: 2014.06.19. 13:36

Re: Linux Lite

Hozzászólás Szerző: NTamas »

BUÉK!

Még szép, hogy egy W10 futtatására képes hardveren jól fut a Linux Lite.(ez amúgy szinte borítékolható volt...)
Inkább arra lettem volna kíváncsi, hogy a gyártó által megadott minimál szinten:

MINIMUM RECOMMENDED SPECIFICATIONS:

CPU: 700MHz processor
RAM: 512mb ram
RESOLUTION: VGA screen 1024x768 resolution
MEDIA: DVD drive or USB port for the ISO image

PREFERRED SPECIFICATIONS:
CPU: 1.5GHz processor
RAM: 1024mb ram
RESOLUTION: VGA, DVI or HDMI screen 1366x768
MEDIA: DVD drive or USB port for the ISO image

hogy viselkedik a Lite, -mondjuk a Te Dell laptopodon- bár szerintem a Lite felszereltségéből adódóan,

Firefox 55.0.2
Thunderbird 52.2.1
Kernel 4.4.0.93.98 (custom kernels are also available via our Repository for versions 3.13 - 4.12)
LibreOffice 5.1.6.2
VLC - 2.2.2
Gimp 2.8.22

az a 1.5GB ram így is kissé optimista ajánlott konfigurációnak tűnik, főleg úgy, hogy benne van a böhöm nagyméretű Libre Office is.

Amúgy meg csak 1 hónapot kellett volna várnod, és tesztelhetted volna a legújabb verziót, -Linux Lite 3.8 Release - 1st February 2018 (End of Support April 2021)- sőt, ha a weblapon megadott ütemtervet tartani tudják, ez év júniusában -Linux Lite 4.0 'Diamond' Release - 1st June 2018- már a 4-es Linux Lite verziónak örülhetünk.(már aki)

Amúgy abban veled kell, hogy egyet értsek, -a beépített Libre Office okán- és azt én sem tudom, miért erőltetik a distró készítők a beépített Office dolgot, és miért nem bízzák rá ezt a felhasználókra, hogy ők döntsék el, nekik milyen irodai program felel meg legjobban, és miért kell egy önkényesen kiválasztott Office programmal felhízlalni -tök feleslegesen!- egy eleve Lite kiadásnak szánt disztrót.
Ha még lenne egy Full verzió, és abban lenne benne az Office disztró, akkor úgy egy szót sem szólnék, de, hogy egy Lite-nek nevezett Linux kivitelbe beerőszakolnak egy nagyméretű Libre csomagot, hát ez kissé furcsa elképzelés!! És szerintem eléggé hibás koncepció is! Még jó, hogy nem tették bele a Wine+MS Office párost, mert ilyen alapon azt is megtehették volna!
Mikor jönnek már rá arra az egyszerű tényre a disztró készítők, hogy ezen dolgokban a felhasználóé legyen a döntő szó, és az majd eldönti, milyen Office programot használ majd, és ugyanez vonatkozik a webböngészőre is!!!
A most ebben a disztróban alapból benne lévő FF-55.0.2 sem kispályás darab, ennek normális futtatásához az ajánlott config is kevés lehet, főleg, ha a normál felhasználók által eleve favorizált youtube videózást nézzük, illetve az ott már alapból meglévő html5 lejátszást. Már ez önmaga erős gépet, és megfelelő mennyiségű memóriát feltételez, és kros54, jó lett volna, ha a tesztedben erre a nem elhanyagolandó tényre is kitértél volna, és nem csak a W10-re alkalmas gépen, hanem a Lite gyártói ajánlás szintű gépen, pl. a Te Dell masinádon usb-ről futtatott teszten.
Amúgy meg kíváncsian várom a februári Lite 3.8 Release-t, abban milyen verziójú Firefox webböngészőt tesznek be, és emiatt pl. hogyan fog változni a minimál-ajánlott gépconfig.

Ugyanis a Linux Lite 3.8 Bete verzió 2017. december 29 óta elérhető már, és annak a tartalma a honlap szerint ez :

Details:
Kernel: 4.4.0-105 (custom kernels also available via our Repository for versions 3.13 - 4.14)
-All Ubuntu 32bit kernels these days ship with PAE-
Firefox: 57.0.1 Quantum
Thunderbird: 52.5.0
LibreOffice: 5.1.6.2
VLC: 2.2.2
Gimp: 2.8.22

Tehát a kernel verzió szám és a beépített Firefox -már a Quantum néven- lépett egyet verzió frissülés terén, ez utóbbi pedig szintén nem a gyengébb gépekhez lett már tervezve, (az, hogy elindul még gyenge gépen, az egy dolog...) az FF többszálú működése szerintem csak a többszálas működést támogató procik mellett használható ki igazán, szóval új verzió, erősebb gépekre hangolva lesz az igazi, annak ellenére, hogy a 3.8-as Beta verziónál még mindíg ez áll az ajánlott config felsorolásban.

Preferred Specs:
1.5GHz processor+
1024mb ram+

kros54
Adminisztrátor
Hozzászólások: 410
Csatlakozott: 2014.06.17. 07:01
Kapcsolat:

Re: Linux Lite

Hozzászólás Szerző: kros54 »

Elég nehezen szánom magam az ilyesféle mondatra, de egyre inkább azt gondolom, hogy lassan - tervezett gyártói elavulás szinten! - összeérnek a szálak, amiből szinte csak a jobb gép a kiút, a szoftverek is eleve úgy fejlesztődnek, hogy már ne teljesítsenek jól a mndjuk 2-3 éves gépeken.
Azért kiút van, s azt meg is lehet találni.
a.) szoftverek, oprendszerek. Tekintettel arra, hogy nem hinném, hogy valaki otthon atomrakétát vagy más hasonló titokzatosságú holmit rak összefele, a biztonsági kockázatokra való utalásokat nem igazán tudom komolyan venni. Viszont a linuxok is, mindegyik, egyre inkább annyi, ha nem több vasat kér, mint a windows.
Csak nézzünk meg az androidot: 3-4 GB RAM alatt vagy lassú, vagy be sem hozza az oldalt (és akkor semmiféle játékról meg nem is beszéltünk, ami engem persze nem is érdekel, de tdom, hogy vannak, akiket igen). Ott van az Android Oreo, és - tudomásom szerint - már van rá 1 (azaz egy) mobil, a Nokia 1...
b.) sokat írtunk erről: a 32 bites rendszerek halála. Ez befejezett dolognak tűnik, még lehet érzelmeskedni, de minek, úgysem marad meg.
c.) Ott van az iskolai sufniban vagy 30 gép, ami igazából nem kell senkinek. Ingyen nem adom, csak a befektetett munka (telepítés, behangolás) lenne mondjuk így, jutalmazva (tehát nem megfizetve). OK, legyen az ára egy ilyen kukakszökevénynek 10e Ft, s legyen valami 2 GB RAm-ú. Na, ez a próbapadon még működik, de két-háram nap inzetnzív netezés után úgy tele lesz mindenféle szeméttel, maguktól induló ablakokkal, hogy mégiscsak mehet majd ajtókitámasztónak. Ha odafigyelnek rá, talán egy évet kihúz.
d.) Ha valaki tudatosan keres használt gépet, 15-20 e Ft-ért kiválóan használhatót kap, ahol már nem kell kompromisszumot kötnie. S pontosan ezzel, az összes korábbi vasat, be is söpörte a kukába, mert nem akad majd olyan, aki 10e Ft-ért vesz valamit, ami majdnem-használható, mikor a duplájáért
meg nagyon használhatót kap. Ezt az összefüggést elég hamar felfogják, s mégsem, akkor meg említem is nekik.
Senki ne értse félre, föntiekkel nem egyetértek, azok tények. tapasztalatok. Mondhatom én, milyen jó volta 8 MB RAM_mal meg az 1 MB-os Opera 3.1-gyel netezni a win3.1-es oprendszerrel, az akkori 240 MB-os merevlemezre néhány perc netszemete sem fér föl.
Elég sokadszor lyukadok ide, pazarló a világunk, na. Ugyanis az új meg csicsásabb szoftvereink, oprendszereink nem jobbak.
Még szerencs, hogy itt azért mégiscsak vannak kiváló ötletek arra, hogy hozzáértő módon még egy kicsit el tudju tolni a végső búcsú idejét, hol egy korosabb böngészővel, hol egy youtube-lejátszóval, hol egy karcsúbb irodai programmal.
De ezek működtetéséhez már komoly szakértelem kell - a pazarlóknak marad az új gép.

Válasz küldése

Vissza: “Egyéb OS”