Nem-Puppy Linuxok

Egyéb operációs rendszerekkel kapcsolatos leírások, infók, hírek

Moderátor: S-kami

Avatar
S-kami
Adminisztrátor
Hozzászólások: 1089
Csatlakozott: 2014.04.16. 12:54
Kapcsolat:

Re: Nem-Puppy Linuxok

Hozzászólás Szerző: S-kami »

Ha valaki lusta lefordítani valamit, az ne másolgasson ide más oldalakról kilóméteres angol baromságokat.
Elég belinkelni, aki tud angolul, az majd rákattint a linkre és elolvassa.

Ha már magyar oldal, akkor tessék venni a fáradtságot és a magyar emberek számára lefordítani, ez az oldal eredeti célja, bár bizonyos esetekben ettől el lehet térni, amennyiben egy adott specifikáció természetesen ezt szükségessé teszi, minden egyéb esetben törlöm az ilyen kilóméteres baromságokat.

Tessék ezt figyelembe venni minden kommentelésnél, de szerintem ez már valahol evidens...
Puppy linux ! Mert megérdemlem !
Gyertek fel a csetre ! Katt ide a csevegéshez: https://discord.gg/9pm6rTfG5s

Avatar
csipesz
Hozzászólások: 683
Csatlakozott: 2014.06.24. 11:02
Tartózkodási hely: Isaszeg

Re: Nem-Puppy Linuxok

Hozzászólás Szerző: csipesz »

Egy jo kis lista, ijeszto mennyisegu linuxxal :) :
http://livecdlist.com/

azami
Hozzászólások: 1014
Csatlakozott: 2014.06.20. 20:25

Re: Nem-Puppy Linuxok

Hozzászólás Szerző: azami »


kzprog
Hozzászólások: 98
Csatlakozott: 2014.07.05. 16:51

Re: Nem-Puppy Linuxok

Hozzászólás Szerző: kzprog »

Bár maximálisan elégedett voltam a precise puppy DVD (2)-vel, váltanom kell, mert a felügyeleti program csak több felhasználóval (azaz normális, nem megkúrtított felhasználókezeléssel) működne. A Bodhi linux-ra esett a választásom. Bár a Net-en nem sok jót írtak róla, nem fogadtam el és megpróbáltam kedvemre kipofozni. A legmeglepőbb az volt, hogy a programok telepítéséhez jelszót kér, az viszont alapból nincs!
Parancssort a Terminology ad, oda a sudo passwd jelszavam (kétszer kell megadni)

beírva már lehet próbálkozni a Bodhi Appcenter-ből való telepítésekkel.
A magyarítás is elég érdekes:
A Settings -> Modules -> Module settings -> language -> Load
útvonalon először be kell tölteni a nyelvet és utánna lehet beállítani a
Settings -> All -> Language-vel a magyar nyelvet.
Amíg a betöltés nem volt meg, addig az utóbbi Language elem meg sem jelenik!
Telepítettem még a Firefox 46.0.1-et, a Flash-t, a java-t (openjdk7 és a firefoxhoz való icedtea plugin) és a PlayOnLinux-ot is az AppCenterből.
Kis gondom ugyan akadt, mert egy felbukkanó ablakban (valami esudo-s) nem fogadta el a jelszómat, de onnan a parancssorba bemásolva (pl. playonlinuxnál: apturl-elm apt:///playonlinux) már sikeresen települt. Fontos, először ellenőriz és csak utánna tudjuk valójában telepíteni.
Sebességben talán kicsit lassabb , mint a puppy, de a normális felhasználókezelés szükségessége miatt megéri.
A bodhi linux így már nekem megfelel, jöhet annak a programnak a tesztelése, amiért váltani akarok rá!
Még az ikonok kihelyezését nem igazán értem, de van róla leírás a Net-en, az is menni fog!
Mivel szokatlan a logikája, lehet már próbálkoztatok vele és visszahőköltetek! Lehet újra próbálkozni! :)

kros54
Adminisztrátor
Hozzászólások: 410
Csatlakozott: 2014.06.17. 07:01
Kapcsolat:

Re: Nem-Puppy Linuxok

Hozzászólás Szerző: kros54 »

Egy kis vadászat (WatcheR után szabadon...)

Adott a következő feltételrendszer:
- szinte selejtezve van kb. 25 db P-3, azaz 512 MB RAM, 800-1500 MHz órajelű, 40 GB merevlemezzel szerelt korábban iskolai használatú, windows XP-vel működő gép
- ezeket szeretném úgy átadni rászorulóknak, családjaiknak, névleges áron (mondjuk 5 e Ft/gép) hogy az általuk várt alaphasználatra alkalmas legyen. Ez pedig: böngészés, azon belül is youtube, messenger, facebook.
Próbára egyelőre saját laptopom van, amit be tudok izzítani USB-ről, méghozzá a Rufus https://rufus.akeo.ie/?locale=hu_HU segédprogram segítségével. Ezt akkor fedeztem fel, amikor egyik kollégám gépére kellett win8.1-et telepítenem, s kiderült, hogy a gépben nincs DVD-olvasó egység...
Úgy döntöttem, hogy az elsődleges teszteket (alkalmas – alkalmatlan) ezen a 4 GB RAM, MSI laptopon végzem. Amivel a Rufus nem csinál semmit, azt a linuxot eleve kukázom.
Próba-alanyok voltak:
Puppy Linux klónok, úgymint SuliPuppy 2.3, (Lupu525 alapú) PR571Lite (Precise alapú, úgy tudom, NTamas alaprendszere évek óta hibátlanul) majd Manjaro (Mate és Xfce) Peppermint 3 és 6, CUB Linux https://cublinux.com/ (Watcher javaslatára) WattOS 7.5 Mate, http://www.planetwatt.com/pages/downloads a Lubuntu 15.10 a bodhi 3.2.1
A Puppyk várakozásomnak megfelelően remekül szerepeltek. Ezen a hardveren döccenő nélkül futottak. Hátrányuk: ezek Firefox-Seamonkey + Flashplayer kombóval mennek a netre, s a tapasztalatlanabb felhasználó arra az üzenetre, hogy „ez a böngésző már nem támogatott, telepítsen újat” magához nyúl és a gépet meg sutba dobja. (Ugyanis úgy szeretnék a gépeken túladni, hogy a garancia udvari, azaz, ha onnan kilép, azt csinál vele, amit akar – de nem hozhatja vissza.)
Nyilvánvaló, hogy ugyanezekbe Chrome (vagy annak valamelyik klónját) szerelve ez a probléma megszüntethető.
Lubuntu. Itt jegyzem meg, hogy mindegyik linux 32 bites verziójával dolgoztam. Nagyon stabil, már live verzióban tudja a magyar nyelvet, RAM-fogyasztása csekély, felülete szerintem átlátható.
CUB Linux. Ez a Chromixium utóda, lényegében a Chrome OS egyik szabad klónja. Nagyon tetszik, a feladatra teljesen alkalmas, a Tálcáján is csak az említett ikonokat találni (+persze Drive, Gmail, stb) hátránya, hogy liveként nem teljesen magyar.
Peppermint. Egyszerű, stabil cucc, hátránya, hogy nem magyar a felület, RAM-fogyasztása átlagos.
Manjaro. Mindkét verzióban beállítható eleve a magyar, a Mate kevesebb RAM-ot kér, stabil, az adott feladatra alkalmasnak tűnik mindkettő.
Bodhi.
Meglepetés volt, azelőtt ezzel nem próbálkoztam, stabil, de talán ez a legbonyolultabb.
WattOS. Ez is tetszik, átlagos.
Nem tudtam munkára bírni: deepin linux, fedora live workstations.
Az is nyilvánvaló, hogy az adott célgép valamelyikén teljes telepítéssel azért folytatni kell a teszteket.
Más hasonló írásokat átnézve a Lubuntu az egyik lehetséges győztes, de ha a CUB az adott hardveren jól megy, feljöhet. Nagyon gondolkodok persze a saját gyerekeken, azaz a Puppykon is.
Igazából ezek valamikor szeptember végén jöhetnek elő valóságosan (remélem, nem vagyok túl optimista…) úgy vélem, hogy lesz 3-4 gép telepített gép, mind különböző oprendszerrel, s kapnak egy kis nyúzást, mi akad meg, melyik a legjobb.
Persze itt is lehet kommentezni, esetleg olyat ajánlani, amelyik elkerülte volna a figyelmemet.

Asterix
Hozzászólások: 521
Csatlakozott: 2015.07.11. 08:55

Re: Nem-Puppy Linuxok

Hozzászólás Szerző: Asterix »

Üdv!
Nálam a CUB Linux a favorit ezek közt! Viszonylag modern, piszok egyszerű használni és stabil.
A másik amit ajánlok a Tahr puppy.
Ez a kettő maradt fent a szitán!

NTamas
Hozzászólások: 1872
Csatlakozott: 2014.06.19. 13:36

Re: Nem-Puppy Linuxok

Hozzászólás Szerző: NTamas »

Ahogy már kros54 is megemlítette, nálam a Puppy verziók közül a PR571Lite (Precise alapú) lett a nyerő, rögtön hozzá is teszem, ez talán azért történt így, mivel eredendően kisteljesítményű gépen futtatom. Gondolom, ha egy kicsivel nagyobb tudású lenne a mostani gépem, mint az a villámbevágás miatt sajnos elhalálozott Intel Desktop Board D865PERL alaplap volt annó, (ez egy igazi igásló, nem tuningbarát, de roppant stabil gépezet volt, én nagyon kedveltem, és a villámcsapás következtében annó sajnos a benne lévő 4x1G Ram is elment!) a nagyobb Linux verziók is jobban futnának nálam. Az említett Intel deszkán eleve alapból egy W7 ment, egy Xubuntu és egy Lubuntu mellett, sokáig, gond nélkül. Igaz, később már csak a Lubuntu maradt meg a W7 mellett, mert kellett a hely a klf. Puppy-knak!
A puppy Linux mellett az előbb már említett Lubuntu család az, ami nekem nagyon bejött, így ezt a két Linux verziót favorizálom, de az XFCE desktop-ot használó Xubuntu is egy jó választás lehet az XFCE desktop kedvelőinek.

kros54
Adminisztrátor
Hozzászólások: 410
Csatlakozott: 2014.06.17. 07:01
Kapcsolat:

Re: Nem-Puppy Linuxok

Hozzászólás Szerző: kros54 »

Közben újabb Puppy-jelöltet próbáltam, az annak idején szinte visszhang nélkül maradt online3831 pupletet néztem meg.
Ez ennek alapján készült: uPup Precise 3.8.3.1 (Pemasu munkája).

RAM-terhelését egyszerűen nem akartam elhinni: mindig ugyanazt a két oldalt nyitom meg, youtube.com+index.hu és csak 278 MB kellett ehhez...
Volt olyan próba-rendszer, ami ennek 3x-osát igényelte.

Ezt át kellene alakítani, mert jelenleg a Seamonkey van benne.
Ha valaki ad friss Chrome-pet linket, lehet, hogy ez marad. (Chrome helyett lehet automatikus frissítésű klón is.)
Evés közben jön meg a... ugyanis a gamechannelpuppyt (ami slacko-alapú) még nem is próbáltam.

NTamas
Hozzászólások: 1872
Csatlakozott: 2014.06.19. 13:36

Re: Nem-Puppy Linuxok

Hozzászólás Szerző: NTamas »

Nem rossz az a Seamonkey, főleg, ha a legfrissebb, March 14, 2016 SeaMonkey 2.40 Linux GTK2, Hungarian (38 MB) verzió van fenn az ember gépén. Határozottan jól működik, nálam legalább is a Precise 571 Lite alatt. ;)

De, kértél más linket is, hát ezeket találtam hamarjában neked:
chromium-34.0.1847.137-i386.pet 02-Sep-2015 16:23 50M
google-Chrome-48.0.2564.97-i386.pet 29-Jan-2016 19:52 65M
netsurf-3.6dev-wheezy.pet 10-Apr-2016 06:03 1.9M
palemoon-26.3.3-i686.pet 04-Jul-2016 16:33 29M
tor-browser-6.0.2-x86.pet 30-Jun-2016 12:45 90M
iron-50.0.2650.0-i386.pet - ez Yandex-es link-

A böngészőkhöz ez is kellhet még neked:
gecko-mediaplayer-1.0.9-wheezy.pet 01-Apr-2016 17:54 254K
flashplayer11-11.2.202.632-i386.pet 13-Jul-2016 10:41 6.5M

Esetleg még ezek is jól jöhetnek, netán:
jdk-8u92-i586.pet - ez Yandex-es link-
mplayer-37844-precise.pet 17-Mar-2016 18:00 8.0M

smplayer-16.4.0-svn7831-precise.pet 10-May-2016 15:10 9.8M
smplayer_NLS-16.4.0-svn7831-precise.pet 10-May-2016 15:10 2.4M
smplayer-16.7.0-s-i686.pet
Package for Precise 5.7.1 Dependencies:
qt-4.8.6 ( see above * )
libqtwebkit-4.9.4 ( see above * )
gstreamer0.10-plugins-base_0.10.36
libgstreamer-plugins-base0.10-0_0.10.36
libgstreamer0.10-0_0.10.36
ca-certificates_20111211
libpng14-14-slackware
smtube-16.6.0-i686.pet
Dependencies: qt, libqtwebkit, gstreamer, gst-plugins-base, ca-certificates

gtkhash-0.7.0-wheezy.pet 03-Apr-2016 11:09 46K
gtkhash_NLS-0.7.0-wheezy.pet 03-Apr-2016 11:09 13K
ca-certificates-2016-01-04.pet 24-Apr-2016 19:32 172K
htop-2.0.0-wheezy.pet 20-Feb-2016 17:16 69K

kros54
Adminisztrátor
Hozzászólások: 410
Csatlakozott: 2014.06.17. 07:01
Kapcsolat:

Re: Nem-Puppy Linuxok

Hozzászólás Szerző: kros54 »

Köszönöm!
A vázolt feltételeknek (lásd különösen: udvari garancia...) az felel meg a legjobban,
- amelyik a frissítéseket elintézi saját maga
- RAM-terhelése és más hasonlója a legalacsonyabb.
Az biztos, hogy az ősöreg Seamonkey-k (amiket találtam ezekben a 2-3 éves pupletekben) a figyelmeztetések dacára [Ez a böngésző már nem támogatott, stb.] simán lejátszották a youtube-videókat, és emlékeim szerint éppen a Seamonkey az, ami a legkisebb RAM-ot használja. Azért az sem véletlen, hogy az alap-Puppykban éppen ez van..
A legfrissebbnek a küldöttek közül az Iron meg a 48-as Chrome látszik.
A murgán sfs-ben van chromium 52 + 22pepper, http://murga-linux.com/puppy/viewtopic.php?t=81351 jó lenne ugyanez pet-ben, mert úgyis be lenne építve, viszont itt megint 2 részből áll a frissítés, s ezt a Chrome küszöböli (küszöbölné?) ki.
És egy fórumbejegyzésben http://ubuntu.hu/node/41342 meg azt találtam, hogy a Google mintha nem is adna ki már hivatalosan 32 bites új Chrome-ot, hanem a community-kiadásokhoz irányít.

Válasz küldése

Vissza: “Egyéb OS”