közösségi NET pont precise puppy 5.71 (jwm) alapokon

A puppy linux operációs rendszer és szoftverei
azami
Hozzászólások: 1014
Csatlakozott: 2014.06.20. 20:25

Re: közösségi NET pont precise puppy 5.71 (jwm) alapokon

Hozzászólás Szerző: azami »

Leg egyszerűbb ha a tároló fájlt átméretezed kikapcsolás előtt meg kitörlöd cache mappa tartalmát akár kézzel, akár egy scriptel.....
Nem néztem a firefoxot de általában a böngészőkben be lehet állítani hogy ezeket törölje kilépéskor...

NTamas
Hozzászólások: 1872
Csatlakozott: 2014.06.19. 13:36

Re: közösségi NET pont precise puppy 5.71 (jwm) alapokon

Hozzászólás Szerző: NTamas »

A cache fájlt nem érdemes nagyon átméretezni, főleg nem nagy méretet megadni annak abban az esetben, ha mint a kérdezőnél is van most feltehetően, csak a memóriában dolgozunk, ráadásul swapfile nélkül. Ekkor ugyanis a ram-ba tölt be mindent elsősorban, és ha ott elfogy a hely, mert sok ablakot, alkalmazást, vagy olyan programot indítasz, (flash+java) ami erősen memóriaigényes, akkor bizony előállhat a kérdező által leírt probléma. Ugyanis a swapfile arra való, hogy a fokozatosan megtelő memóriából a felesleget az oprendszer oda mentené ki, és onnan olvassa majd vissza, ha kell. Ha nincs swapfile, akkor mindez a memóriában marad, és nem tud kiíródni sehova, és ez egy idő után lassulást, később fagyási jelenséget okoz.
Ha rendes telepítésről van szó, akkor valóban van értelme a böngésző merevlemezen létrehozott cache fájl-át megnövelni,de túl nagy méretet ekkor is értelmetlen beállítani, mert ezzel nem gyorsítasz, inkább csak lassítasz a rendszeren. A cache kilépéskori törlése valóban beállítható, és hasznos, de ezt menet közben is meg tudod tenni addig, amíg nem fagy a böngésződ, ha fagy, vagy jelentősen belassult, ezt már nem fogod tudni javítani, csak újraindítással.
A mentésfájlal is az a gond igazából, hogy a Puppy nem azonnal írja ki a változásokat abba, hanem csak egy bizonyos idő után, nem kérdés, hogy ezek az adatok addig hol foglalnak helyet, és normál üzemben a legváratlanabb időben kezdi el azokat a merevlemezen lévő mentési fájba írni. Vagy akkor, ha kilép a felhasználó. Ha ez a kiírás véletlenül egybeesik a böngésző fagyási jelenségével, akkor előállhat olyan is, hogy a nem mentett változások nem lesznek kiírva, lementve, és így elvesznek.
Mivel a kérdezőnél egy közösségi net-elérési pont -közösségi hely-könyvtár-kulturház stb.- van, így az ott lévő (terminál?)) gépeken dolgozó egyének egyéni mentésfiléi is a használat függvényében -sok médialetöltés, zene, program, film stb, esetleg saját alkalmazások telepítése - nőhetnek, telhetnek be, kérdés az, hogy az egyéni mentésfilék az egyes gépeken vannak e mentve, vagy a köponti gépre, vagy hálózati tárolóra vannak elmentve, továbbá, a felhasználók tudják e azt, hogy a letöltöttanyagokat ki kell írni saját hordozható tárolófajtára, illetve ez a kiírás engedélyezve van e az egyes gépeken.

Ez utóbbi amúgy is kritikus pont szokott lenni egy közösségi Net elérési pont létrehozásakor, hogy a közösségi pontban felállított, nyilvánosan elérhető gépeken engedélyezünk e egyáltalán saját letöltési, mentési, kiírási lehetőséget, hiszen egy szabadon álló csatlakozási pont, pl. usb-csati, nemcsak letöltésre használható fel, továbbá a mennyiségi letöltés esetleges engedélyezése, (szociális okokból, a látogatónak nincs otthoni net-elérése pl.) avagy korlátozása, tiltása a sávszélesség egyenletes elosztása miatt, vagy a hd videók nézése miatti sávszélcsökkenés megfontolt, és néha keménynek tűnő szabályozást igényel.

azami
Hozzászólások: 1014
Csatlakozott: 2014.06.20. 20:25

Re: közösségi NET pont precise puppy 5.71 (jwm) alapokon

Hozzászólás Szerző: azami »

A /mnt/home mappába tedd át a cache könyvtárat leírás: http://itcafe.hu/tema/mozilla_firefox_2 ... 15746.html
Az nehezen fog betelni... :D

utopszkij
Hozzászólások: 8
Csatlakozott: 2014.09.20. 09:05

Re: közösségi NET pont precise puppy 5.71 (jwm) alapokon

Hozzászólás Szerző: utopszkij »

Köszönöm a tanácsokat. Szerintem a topic elöző részeiben már leirtam miről van szó, de mivel kértétek most megismétlem:
HD-re frugál módban telepitett puppy. Közösségi NET pont napi 5-6 órát üzemel, betérő látogatók NET -eznek rajta.
Tulajdonképpen elvagyok a dologgal igy is, ezzel a kis problémával ekár együtt is lehet élni, de azért szebb lenne a dolog ha ez is megoldodna.

Első lépésnek meg fogom próbálni a fitefox cache áthelyezését a home könyvtárba, ez igéretes ötletnek tünik.

NTamas
Hozzászólások: 1872
Csatlakozott: 2014.06.19. 13:36

Re: közösségi NET pont precise puppy 5.71 (jwm) alapokon

Hozzászólás Szerző: NTamas »

utopszkij írta:de mivel kértétek most megismétlem:
HD-re frugál módban telepitett puppy.
Első lépésnek meg fogom próbálni a fitefox cache áthelyezését a home könyvtárba, ez igéretes ötletnek tünik.
Afentiekből következően -HD-re frugál módban telepitett puppy. - azon a HD-n van még egy host oprendszer is.
Emiatt nem jó ötlet a fitefox cache áthelyezését a home könyvtárba, gondolt át mégegyszer, a host rendszered milyen file rendszerű is?
A puppy meg milyen filerendszerben dolgozik?
Nem ajánlott a kettő keverése, bár a Linux tud más filerendszerre is írni, törölni, de ez nem egészséges így, csak egyszer álljon le írási hibával a gép, utána nem fogod tudni indítani a rendszeredet, Te igen, mert egy idő után rá fogsz jönni, hogy az írási hiba folytán megsérült a host rendszer betöltője például, vagy egyéb, súlyosabb hiba lépett fel, de ezt nem várhatod el egy közösségi célra kitett gép esetében, az azon dolgozo bármilyen képzettségű egyéntől, sem az ott lévő netpont kezelőtől, könyvtárostól stb.Te meg nem mindig vagy ott segíteni.

Közösségi gép esetében sokkal ésszerűbb megoldás lenne, a régi host oprendszert leszedni, és vagy másik gépre tenni, és az tisztán csak azon fusson, kvázi a közösségi pont kezelőjének a gépe-gépén, a netpontnak kinevezett közös használatú gépen pedig csak a Puppy fusson, tiszta telepítésben és csak egymaga! Szerintem így lenne értelme a dolognak, természetesen mentéssel egybekötve, mentésfilék készítésével, amivel, illetve aminek a segítségével egyszerűen vissza lehet állítani az esetleg felhasználói elbarmolásból adódó puppy rendszerhibákat. Erre egy sima scriptet is lehet írni, ha jól tévedek gjuhásznak van is ilyenje, ha nem, akkor elnézést kérek tőle, mert kevertem valakivel.

azami
Hozzászólások: 1014
Csatlakozott: 2014.06.20. 20:25

Re: közösségi NET pont precise puppy 5.71 (jwm) alapokon

Hozzászólás Szerző: azami »

Emiatt nem jó ötlet a fitefox cache áthelyezését a home könyvtárba, gondolt át mégegyszer, a host rendszered milyen file rendszerű is?
A puppy meg milyen filerendszerben dolgozik?
Nem ajánlott a kettő keverése, bár a Linux tud más filerendszerre is írni, törölni, de ez nem egészséges így, csak egyszer álljon le írási hibával a gép, utána nem fogod tudni indítani a rendszeredet
Ha ez így működne nem engedélyezné a rendszer fejlesztője a /home mappába való írást ;) .....

NTamas
Hozzászólások: 1872
Csatlakozott: 2014.06.19. 13:36

Re: közösségi NET pont precise puppy 5.71 (jwm) alapokon

Hozzászólás Szerző: NTamas »

azami írta:
Emiatt nem jó ötlet a fitefox cache áthelyezését a home könyvtárba, gondolt át mégegyszer, a host rendszered milyen file rendszerű is?
A puppy meg milyen filerendszerben dolgozik?
Nem ajánlott a kettő keverése, bár a Linux tud más filerendszerre is írni, törölni, de ez nem egészséges így, csak egyszer álljon le írási hibával a gép, utána nem fogod tudni indítani a rendszeredet
Ha ez így működne nem engedélyezné a rendszer fejlesztője a /home mappába való írást ;) .....

A host rendszer egy Windows-os partíció, ezen a windows-os partícióban egy különálló mappában vannak a windows mellé telepített Puppy rendszerfiléi, a C, vagyis a host rendszer gyökerében pedig a windows-os és linux-os indítófájlok. /ha képet akarsz látni róla, menj át a Libre Office topic-ba, oda írtam ma, és ott van egy kép a host rendszer -C - gyökérről, láthatóak a windows-os és linux-os indítófilék./
Ezzel a módszerrel a windows mellé egy könyvtárba telepített puppy oda abba a könyvtárba hozza létre a személyes mentésfilét egy nagyméretű fájlba, de ami a legszebb így van módja windows-os hostpartíción lévő dolgokat is írni, szerkeszteni, stb.Még van módja, de nem sokáig, mert már egyszer-kétszer megjártam, ugyanis a host partíción lévő fájlba írtam valamit,/szerkesztettem/ és közben a webböngésző is ment, majd minden átmenet nélkül lefagyott, és csak a reset-el lehetett elindítani, de mivel a megnyitott windows-os filét már nem tudta szabályosan bezárni, ezért a windows-os file rendszerben gondok támadtak, és ez oda vezetett, hogy a rendszer nem találta meg a windows indítóját, ezért nem lehetett rendszert indítani. A file rendszer helyrehozása után már semmi gond nem volt, indult a windows, betöltött a win.ini, benne a választómenü, vagy windows-t, vagy Puppyt indítottam, működött. Ez nem teljesen azonos az általános Puppy-s frugall módszerű telepítéssel, de nekem ez felel meg, kényszerűségből, de már nem sokáig, csak addig marad ez így, amíg összeáll a másik gépezet, sajnos merevlemezgondok vannak, az új merevlemezemet garanciális hiba miatt csak januárban tudja az eladó kicserélni, mivel ő már erre az évre befejezte az értékesítést, garanciális cseréket, és lezárta ezt az évet, ez van, ilyen is van. Végül is nem nagy gond, már csak az új merevlemezt kell beszerelnem, majd rendszert telepíteni, és az öreg gépem végre megpihenhet, 14 évnyi meló van már mögötte, éppen rászolgált a pihenésre. Szóval nálam ezért a nem szabványos telepítés miatt látom, és tudom írni a hostrendszer filéket is, és ha ezen filék írása közben omlik össze a linux, válik használhatatlanná, akkor bizony előfordulhatnak furcsa meglepetések, erre céloztam a host rendszeren történő linuxból való írásra, annsk veszélyeire. Sajnos van benne tapasztalatom, de a javításra már elég rutinom is, így csak bosszúságot okoz már a dolog, nem rendszeres, de néha előfordul azért.

azami
Hozzászólások: 1014
Csatlakozott: 2014.06.20. 20:25

Re: közösségi NET pont precise puppy 5.71 (jwm) alapokon

Hozzászólás Szerző: azami »

Ha működik a cache kihelyezés, akkor nincs böngészésből adódó rendszer összeomlás, ha nincs rendszer összeomlás,
akkor nincs az általad leírt jelenség....

NTamas
Hozzászólások: 1872
Csatlakozott: 2014.06.19. 13:36

Re: közösségi NET pont precise puppy 5.71 (jwm) alapokon

Hozzászólás Szerző: NTamas »

A böngésző-összeomlást csak példaképpen említettem meg, mint egy írási hibát előidéző okot.
Lehet helyette odagondolni bármit, ami lefogja, és végső soron újraindításra kényszeríti a Puppy-t használót.
A lényeg az, és ezt kell megérteni, mert fontos, ha ezen a nem megfelelő leálláshoz vezető bármely hiba okán
bármilyen, a host tárolón lévő fájl írása közben történik az újraindítás, a fájllezárás hibás volta miatt problémák
léphetnek fel, amik esetleges file-rendszer sérülést is okozhatnak, ami után lehet, nem indul el a frugallos telepítésű Puppy.

Bár ez téged nem vigasztal, de, mint írtam, sajnos én már nem először futok ilyenbe bele. A legutolsó ilyen akció ma délelőtt zajlott le.
Szerencsére van már benne rutinom, így csak a szabadidőmet rabolta kissé a probléma, a gépezet tulajdonosa viszont kis híján infarktust kapott,
de szerencsére nem buzerálta a gépet a hiba után, hanem áthozta hozzám, így lényegi adatvesztés nélkül megúszta a nem várt üzemzavart. Az éppen
írt-szerkesztett fájlt sajnos nem lehetett megmenteni, de volt a szerkesztés előtti időből mentés, így nem volt más teendője, mint újrakezdeni a munkát.

Szóval ez a probléma valós veszély a frugallos telepítéseknél, nekem ez a szomorú tapasztalatom, mondom, már több ilyen akciót végigéltem, sajnos.

azami
Hozzászólások: 1014
Csatlakozott: 2014.06.20. 20:25

Re: közösségi NET pont precise puppy 5.71 (jwm) alapokon

Hozzászólás Szerző: azami »

Javaslom az adat partíció létrehozását és arra tenni a Puppyt, így a home mappa is oda kerül és az indító(boot)partíció is biztonságban van.

Válasz küldése

Vissza: “Puppy Linux”