Megfelelő Puppy keresése, ősrégi pc feltámasztása

A puppy linux operációs rendszer és szoftverei
ticoo1
Hozzászólások: 624
Csatlakozott: 2014.10.21. 08:58

Re: Megfelelő Puppy keresése, ősrégi pc feltámasztása

Hozzászólás Szerző: ticoo1 »

Ne mondj le semmiről!

RAM fogyasztás 32 bit esetében:

1. Üres Google kezdőlap,
2. Youtube 1film lejátszás (360p, a youtube által kiadott ablakban :!: ) és
3. Youtube 1film lejátszás + Youtube 1 zenelejátszás (két ablakban egyszerre).

PaleMoon:
1. 156 MB
2. 262 MB :!:
3. 320 MB

SeaMonkey:
1. 192 MB
2. 296 MB
3. 430 MB

SkyPe-ból 32 bit-re használd pl.: a Ghetto-skype_1.5.0_i386.deb csomagot. ;)

Mindenképp csinálj 1-2 GB-os swap partíció-t.

Sok sikert.

kros54
Adminisztrátor
Hozzászólások: 410
Csatlakozott: 2014.06.17. 07:01
Kapcsolat:

Re: Megfelelő Puppy keresése, ősrégi pc feltámasztása

Hozzászólás Szerző: kros54 »

A böngésző RAM-fogyasztás méréséhez használatos eljáráshoz néhány javaslat.
Szerintem a fentiekből egy nem életszerű, az, hogy egyszerre valaki filmet is nézzen meg zenét is hallgasson.
A felhasználói szokások (forrás: saját megfigyelés...) a következőket szoktam nézni.
1. alapjárat - csak a htop megy + ami szükséges
2. minimumjárat: 1 nyitott gmail-fiók, 1 nyitott FB Messenger 1 nyitott FB-oldal
3. médiumjárat: minimum +index.hu (ez a legnagyobb site, s ha valami, ez akaszt meg)
4. maximumjárat: médium + youtube.com
Gondolom, hogy néhány hozzászólással be lehet lőni egy nekünk való puppy-szabványt, ami persze nem az, de jó jelző.
(Egyébként az előző is az.)

willy36
Hozzászólások: 220
Csatlakozott: 2017.05.16. 18:43

Re: Megfelelő Puppy keresése, ősrégi pc feltámasztása

Hozzászólás Szerző: willy36 »

Szia !
saját kis gépem utáni tapasztalatom...
a puppy, amiket ajánlottak próbálgasd, melyiket szereti a géped. Lehetőleg RAM-ot tegyél bele, az 1 Gb-ért már hálás lesz. Youtube-ot ne böngészőben használd, hanem az smtube nevű programmal és smplayer-el, ez a leggyorsabb.
Kártyajátéknak szeretem a Pysol, Aisleriot, Klondike-ot. Sokféle kártyapakli és játék van bennük. Valahol megvannak a .pet csomagok, a srácok ebben tudnak segíteni vagy letölthető a puppy csomagkezelőből

luighy
Hozzászólások: 39
Csatlakozott: 2018.05.02. 11:24

Re: Megfelelő Puppy keresése, ősrégi pc feltámasztása

Hozzászólás Szerző: luighy »

Szuper!
Köszönöm a sok hasznos tippet :-)

Egyébként a pontos konfig.:
Asus A6000 A6U
CPU: AMD Turion 64 MT-32 1800 Mhz
RAM: 384 MB
HDD: 60 GB
VGA: SIS 661/741/760 PCI/AGP or 662/761Gx PCIE

- Megnéztem neten elvileg 1GB RAM 5 eFt körül beszerezhető, persze nem bontottam meg a gépet, szóval nem tudom hogy mondjuk az 1 GB bővítés megy-e egyáltalán. (Jó sok csavar meg kibontható "nyílás" van a gép alján.) A meglévő RAM mellé mondjuk -ha lehet- bedugnám az 1 GB RAM-ot oszt kész :roll: ? (Nyilván kikapcsolt állapotban :P .)

- A Seamonkey-t tegnap este telepítettem és láss csodát még az index.hu is bejött meg a youtube-ot is behozta ahol kisebb kín után el tudtam indítani egy videót. A RAM "éhínységben" teljesen igazatok van! Van valami egyszerű "eszköz" amivel a terhelést tudom követni? Alul pl. a "taskbar-nál" látok valami apró "ablakot" ami CPU terhelést mérhet...

- Még egyszer: mi a véleményetek cseréljem 32 bitesre a puppy-t? Nem gond a csere, de ha nincs előny akkor nem csinálom...

- Csináltam partícionáláskor egy swap partíciót 0,5 GB-al, viszont az OS is csinált "valami belső" swap file-t 64 MB vagy valami ilyesmi mérettel. Ilyet még nem láttam. Ez a konfiguráció jó így?

Egyenlőre nem kérdezek többet, van mit kipróbálni ;) .
Köszi a tippeket még egyszer!
Luighy

NTamas
Hozzászólások: 1868
Csatlakozott: 2014.06.19. 13:36

Re: Megfelelő Puppy keresése, ősrégi pc feltámasztása

Hozzászólás Szerző: NTamas »

luighy írta: 2018.05.03. 10:11 Egyébként a pontos konfig.:
Asus A6000 A6U
CPU: AMD Turion 64 MT-32 1800 Mhz
RAM: 384 MB
HDD: 60 GB
VGA: SIS 661/741/760 PCI/AGP or 662/761Gx PCIE

- Megnéztem neten elvileg 1GB RAM 5 eFt körül beszerezhető, persze nem bontottam meg a gépet, szóval nem tudom hogy mondjuk az 1 GB bővítés megy-e egyáltalán. (Jó sok csavar meg kibontható "nyílás" van a gép alján.) A meglévő RAM mellé mondjuk -ha lehet- bedugnám az 1 GB RAM-ot oszt kész :roll: ? (Nyilván kikapcsolt állapotban :P .)

- A Seamonkey-t tegnap este telepítettem és láss csodát még az index.hu is bejött meg a youtube-ot is behozta ahol kisebb kín után el tudtam indítani egy videót. A RAM "éhínységben" teljesen igazatok van! Van valami egyszerű "eszköz" amivel a terhelést tudom követni? Alul pl. a "taskbar-nál" látok valami apró "ablakot" ami CPU terhelést mérhet...

- Még egyszer: mi a véleményetek cseréljem 32 bitesre a puppy-t? Nem gond a csere, de ha nincs előny akkor nem csinálom...

- Csináltam partícionáláskor egy swap partíciót 0,5 GB-al, viszont az OS is csinált "valami belső" swap file-t 64 MB vagy valami ilyesmi mérettel. Ilyet még nem láttam. Ez a konfiguráció jó így?
Luighy
Na, így legyen igazam máskor is, bejött az Asus A6000 A6U-AMD Turion 64 MT-32 tippem.
A jelzett ram mennyisége -RAM: 384 MB- meg azt jelenti, hogy mindkét ram foglalatban van egy-egy ram modul, ilyen kialakításban: RAM: 384 MB= 1x256MB modul + 1x128MB modul.

Az Asus dokumentációban az A6000 sorozatra alapként max: 1GB Ram mennyiséget ad meg, kétszer 512MB ram modul kiépítésben, lásd az Asud pdf fájlban leírtakat. (csak tájékoztatásként linkeltem be, jobbára inkább csak a ram csere bemutatása végett!)
http://www.rkcomputer.net/downloads/asu ... _guide.pdf

Mivel a Te géped a sorozaton belül egy külön típust -A6U- jelent, ez az AMD 64 bites proci és az alaplapi SIS chipset szerelése miatt van, így ebben az A6U típusban a maximális ram mennyisége már nem 1GB, hanem 2GB lett mivel az alaplapi SIS chipset ennyit tud lekezelni!
A Net-en számos helyen megtalálható ennek az A6U típusnak a memória konfigja, leírása, bővíthetősége, használható modulok leírása.

Memory Upgrade for ASUS A6000U (A6U) Laptop
http://www.memorystock.com/memory/ASUSA6000UA6U.html
http://www.memorystore.com/upgrades_sys ... stem=25492
ASUS A6000U (A6U) Laptop to up to a maximum memory capacity of 2.0 GB Memory.
Memory Slots: 2 (2 banks of 1)
Memória: 2 GB (2 × 1 GB PC 2700 DDR-333 SODIMM SDRAM )
Kép
Kép
Noha itt csak az Athlon és a Sempron van említve, de a Turion procis gép is 2GB memóriát tud kezelni.

Tehát eleve a gép alján a fekete műanyag fedél alatt két memória foglalat lapul!
Kép
Kép
Kép
Ebben a képeken is látható két foglalatban neked most a fentebb leírt konfigogban jelenleg kettő darab memória modul van betéve a gépedbe: RAM: 384 MB= 1x256MB modul + 1x128MB modul.

Ezeket kell majd kicserélned, és lehetőleg elérni a cserével a maximum betehető 2GB méretet!
A leírások a használható ram modul specifikációra ezt adják meg:
PC 2700 DDR-333 SODIMM SDRAM
Ezen ram modul létezik 128-256-512 MB méretben, és van ilyen specifikációjú 1GB-os ram modul is.(lásd fentebb a képen)
Amit célszerű keresni az az 512MB-os modul, ebből kettő egyforma kell, ezt még talán olcsón is meg tudod venni, de a legjobb választás a 2x1 GB-os modulok vétele lenne. Csak hát ilyeneket ma már kissé drágán lehet megvenni, feltéve, ha találsz még ilyen modult valahol.
Akkor sincsen nagy baj, ha a kiszemelt SODIMM modul nem DDR-333 SDRAM, hanem DDR-400 SDRAM, ugyanis a procid és az alaplapi SIS chipset képes a DDR-400 SDRAM kezelésére is. lásd itt:
http://www.cpu-world.com/CPUs/K8/AMD-Tu ... DWOF).html
Memory controller The number of controllers: 1
Memory channels: 1
Channel width (bits): 64
Supported memory: DDR-200, DDR-266, DDR-333, DDR-400

Még egy fontos megjegyzés ehhez:
noha két memória foglalatod van a gépben, sajnos ez nem azt jelenti ennél a gépnél, hogy kétcsatornás memória kezelésed lesz, ugyanis az alaplapi memória kontroller (a chipset belső huzalozása okán) a két foglalatot csak egy memória csatornaként tudja értelmezni, így itt ennél a gépnél elesel a kétcsatornás memória kezelés előnyeitől, viszont lehetőséged van két eltérő kapacitású memória modult használni a gépben.
Nálad ez az állapot áll fent jelenleg is a 384MB ram méret okán(1x256MB modul + 1x128MB modul)
Tehát, ha csak 1darab 1GB-os ram modult kapnál, és mellé egy darab 512MB-os ram modult, végső esetben ez is megoldás lehet, mert a 1.5Gb memória méret már bőven jó a legtöbb puppy-hoz. És az egycsatornás memória kezelés miatt bele tudsz tenni két eltérő kapacitású ram modult is, de arra azért nagyon ügyelj, hogy a két modul teljesen egyforma legyen!
Tehát vagy kettő darab PC 2700 DDR-333 SODIMM SDRAM modul kerüljön bele, (a memória-kapacitásuk lehet eltérő!)
vagy kettő darab PC 2700 DDR-400 SODIMM SDRAM modul t tegyél bele a gépedbe. (a memória-kapacitásuk lehet eltérő!)

A swap mérethez.
Az általad a telepítéskor létrehozott swap partícióméret az megfelel a mostani memória kapacitáshoz, de ha sikerül a memória bővítés, akkor célszerű lesz annak a swap partíciónak a méretét megnövelni, ezt a puppyban lévő GParted programmal meg tudod tenni, feltéve, ha van még hely azon a beépített 60 GB-os HDD-n. Az általános ökölszabály az az, hogy a swap partíció méretének a gépben lévő fizikai ram mérettel megegyezőnek, vagy a ram méretének a másfélszeresének kell lennie. Ez a Windows-os időkben is így volt, Linux-os rendszernél is jó megoldás. Puppynál elvileg elég lehet az 1GB-os swap partíció kialakítás is.
A puppy a telepítésekor valóban létrehoz egy belső swap tárolót, tehát ez nem hiba, ez a működéséből fakadó megoldás. Ez így jó.

A 32 bit vs. 64 bit-hez.
Te abban a szerencsés helyzetben vagy most, hogy a laptopodban egy 64 bites utasítások kezelésére alkalmas processzor van, így egy 64 bites puppy futtatása nem lehet akadály számára. Ezt az is bizonyítja, hogy az általad feltelepített 64 bites Xenial puppy rendben működik! Ha sikeres lesz a memória bővítése akkor szerintem maradj inkább a 64 bites vonalon. De a 32 bites puppy telepítésnek sincs semmi akadálya, az is menni fog a gépeden. De, mivel a 32 bites puppyk már régebbi kiadásúak, így neked -mivel a géped ezt lehetővé teszi- célszerű már inkább egy jól bevált 64 bites puppyt használni azon a laptopon.
A hozzászólást 2 alkalommal szerkesztették, utoljára NTamas 2018.05.03. 15:25-kor.

luighy
Hozzászólások: 39
Csatlakozott: 2018.05.02. 11:24

Re: Megfelelő Puppy keresése, ősrégi pc feltámasztása

Hozzászólás Szerző: luighy »

Kösz NTamas!
Nagyon alapos és érthető mi a teendő illetve mik a lehetőségek :) , megnézem mit tudok beszerezni.
Hálám Neked!

NTamas
Hozzászólások: 1868
Csatlakozott: 2014.06.19. 13:36

Re: Megfelelő Puppy keresése, ősrégi pc feltámasztása

Hozzászólás Szerző: NTamas »

Még egy dolog eszembe jutott menet közben.
Célszerű lenne megnézni a laptop Bios-ában, hogy mikori kiadású, milyen verziószámú Bios van abban a gépben.
Az Asus oldaláról még elérhető-letölthető legfrissebb 2006/05/09 Bios verzió ez: BIOS Ver.212as

Kép

Ha esetleg a Te laptopodban egy régebbi Bios-verzió van, úgy azt célszerű lenne erre felfrissíteni.
A másik dolog, ha a Ram modulokat kicseréled, a csere előtt nagyon ajánlatos a gépben lévő akkut kivenni. DE!
Az akku kiszerelés előtt szintén célszerűnek tartanám a Bios beállítások lementését úgy, hogy az egyes Bios képernyőkhöz tartozó jelenlegi beállításaidat szépen egy jókora papírra kézzel leírod. Tudom, nagyon macerás egy munka, de megéri!
Ugyanis így lesz egy működő Bios beállítási sémád, amit bármikor olvasni, értelmezni tudsz, ée ebből a papír alapú mentésből akár a Bios frissítése utáni alapállapotot át tudod állítani a mostani, működő Bios beállításokra.
(ugyanis a Bios frissítésekor az új verzió nem a régi beállításokkal indul majd el, hanem egy gyári, alap beállítással.)
Amikor a memória bővítése előtt kiveszed a gépből az akkut, akkor is előfordulhat, hogy a Bios visszaáll a gyári, alapbeállításokra, így nagyon ajánlott a jelenlegi Bios beállítások papírra vetése!

NTamas
Hozzászólások: 1868
Csatlakozott: 2014.06.19. 13:36

Re: Megfelelő Puppy keresése, ősrégi pc feltámasztása

Hozzászólás Szerző: NTamas »

NTamas írta: 2018.05.03. 13:23 ASUS A6000U (A6U) Laptop to up to a maximum memory capacity of 2.0 GB Memory.
Memory Slots: 2 (2 banks of 1)
Memória: 2 GB (2 × 1 GB PC 2700 DDR-333 SODIMM SDRAM )

Tehát vagy kettő darab PC 2700 DDR-333 SODIMM SDRAM modul kerüljön bele, (a memória-kapacitásuk lehet eltérő!)
vagy kettő darab PC 2700 DDR-400 SODIMM SDRAM modul t tegyél bele a gépedbe. (a memória-kapacitásuk lehet eltérő!)
Mivel a Magyarországi kereskedelmi memória árak pofátlanul magasak, így mint sok mást is, ezeket is célszerű kínából (webáruházból) megrendelni.
https://www.banggood.com/Mini-512MB-DDR ... rehouse=CN
Mini 512MB DDR-333 PC2700(SODIMM) Memory RAM KIT 200-pin for Laptop Notebook

Kép

Description::
RAM features: Unbuffered
Technology: DDR SDRAM
Form factor: SODIMM 200-pin
Memory speed [MHz]: 333 MHz
Capacity: 512MB
Memory specification compliance: PC2700
Data Integrity Check: Non-ECC
CAS Latency timings: CL2.5
Supply Voltage: 2.5 V
Fit: Laptop notebook

Package Included:
1 x Memory RAM
A két darab 512 MB-os modul ára itt 3,223 Ft-ra jönne ki! Ráadásul 5.ezer Ft alatt úgy tudom, még vámot sem kell rá fizetni.(de ennek azért érdemes utána járni, nézni)

https://www.banggood.com/1GB-DDR333-PC2 ... rehouse=CN

Kép

Specification:
Capacity: 1GB
Pins: 200-Pin
Form Factor: DIMM
Speed: 333MHz
Memory Specifications: PC2700
Technology:DDR RAM Non-ECC
Compatible with multiple systems.

Package Included:
1x 1GB PC2700 SDRAM Laptop Desktop Memory Ram
A két darab 1 GB-os modul ára itt meg 5,375 Ft-ra jönne ki!

luighy
Hozzászólások: 39
Csatlakozott: 2018.05.02. 11:24

Re: Megfelelő Puppy keresése, ősrégi pc feltámasztása

Hozzászólás Szerző: luighy »

Nagyon jó tipp köszönöm. :-)
Én az Aliexpressről rendeltem az utóbbi egy évben olcsó dolgokat.
20 dollár körül van egy rendelésnél a vám értékhatár tudomásom szerint.
Viszont az átfutási idő 1-1.5 hónap ami elég hosszú.
A banggood-ról még nem rendeltem, megnézem.

NTamas
Hozzászólások: 1868
Csatlakozott: 2014.06.19. 13:36

Re: Megfelelő Puppy keresése, ősrégi pc feltámasztása

Hozzászólás Szerző: NTamas »

Meg kell próbálni, a kinézett cucc, még ha két egyforma memória modult is veszel, nem kerül sokba, csak arra vigyázz, hogy a modul DDR-333 PC2700(SO-DIMM) -tehát laptopba való- memória legyen, nehogy véletlenül az asztali verzióba valót adják el neked.
(bár már a hirdetés fejlécében benne van a DDR-333 PC2700(SO-DIMM) - de azért figyelj oda, nehogy meglepetés érjen)
Sok sikert a vásárláshoz!
NTamas

Csak megjegyzem, ha már nekiállsz vásárolni, akkor talán érdemes lenne egy tartalék merevlemezt is felkutatni, hátha olcsón hozzájutnál, itthon ezek is aranyárban vannak.
Eredetileg egy ilyen merevlemezek volt alapban a Te laptop gépedben:
HDD: 60 GB ST960821A, 4200 RPM, Ultra-ATA/100
-de később szerelték még 5400-as fordulatú ST96812A és ST960815A Seagate egységekkel is-
Tehát ez még egy IDE/ATA -tehát még nem SATA rendszerű!- rendszerű békebeli, 4200 fordulatos, komótosan lassú, de megbízható darab, a csatoló felülete: Ultra-ATA/100.
Egy olcsón megvehető darab:
Seagate Momentus 4200.2 60 GB,Internal,4200 RPM,2.5" (ST960821A) HDD
https://www.ebay.com/p/Seagate-Momentus ... 0854.m4779
Kép
Itt meg egy másik hasonló darab:
Kép
Seagate Momentus 4200.2 60GB,Internal,4200 RPM,6.35 cm (2.5") (ST960821A) Desktop HDD
https://www.ebay.co.uk/p/Seagate-Moment ... 1874057017

Van ennek a merevlemeztípusnak több 5400-as fordulatú verziója is, ezt -ST960815A- pl. most éppen olcsón meg is lehet itt szerezni:
Seagate Momentus 5400.3 60 GB,Internal,5400 RPM,6.35 cm (2.5") (ST960815A) Hard Drive
https://www.ebay.co.uk/p/Seagate-Moment ... 0005.m1851
Egy másik, a fentebb már említett ST96812A verziójú, szintén nem drága 5400-as fordulatú egység:
Seagate ST96812A 60 GB HDD IDE/PATA 2,5 Zoll 5400 RPM 8 MB Laptop Festplatte
https://www.ebay.de/itm/Seagate-ST96812 ... 0005.m1851
Kép

De van belőle 80GB-os darab is, és az sem sokkal többe kerül, tartaléknak mindenképp érdemes valamelyiket beszerezni, szerintem.
Seagate ST980815A (80 GB, DMA/ATA-100 (Ultra)) Hard Drive
https://www.ebay.co.uk/p/Seagate-ST9808 ... 0005.m1851
A hozzászólást 8 alkalommal szerkesztették, utoljára NTamas 2018.05.04. 11:20-kor.

Válasz küldése

Vissza: “Puppy Linux”